Sekery

Nože, sekery, pílky..

Re: Sekery

Poslaťod mirius » 09 Jún 2013, 13:30

Ahoj.Sekeru od Marbles na ktoru som sa chystal a mali ju z dobou dodania 7-10dni na stranke http://www.heinnie.com/Axes-&-Saws/c-1-523/ uz ju v ponuke nemaju.Po otvoreni odkazu je to ta v pravom hornom rohu.Lubila sa mi.Nahradili ju inou.
Na Finskej stranke na strane 10 maju Marbles http://www.lamnia.fi/items.php?lang=cs& ... e=10.Treba zistit ake je postovne.Ale za tu cenu aj s postovnym to nebude vela.
mirius
 
Príspevky: 12
Registrovaný: 12 Feb 2013, 23:23
Bydlisko: Trencin okolie
Dal Ďakujem: 2 x
Dostal Ďakujem: 5 x

Re: Sekery

Poslaťod trout » 27 Sep 2013, 11:00

Ahojte.Mám jeden dotaz,ošetrujete nejako porisko,či už vlastnoručne vyrobené alebo kúpené?Mám na mysli nejaké moridlo,natretie lodným lakom a pod.,alebo ho mám nechať len tak?ďakujem.
trout
 
Príspevky: 39
Registrovaný: 12 Okt 2011, 17:21
Bydlisko: košice
Dal Ďakujem: 1 x
Dostal Ďakujem: 6 x

Re: Sekery

Poslaťod atti.hombre » 27 Sep 2013, 11:58

Stačí trocha ľanového oleja,alebo to nechaj kludne tak- od rúk sa to konzervuje ako s tým robíš.Ak to chceš mať ale rovnomerne nasiaknuté tukom tak musíš dať ten olej.
Obrázok užívateľa
atti.hombre
Moderátor
 
Príspevky: 1986
Registrovaný: 14 Jún 2010, 20:50
Bydlisko: Zvolen
Dal Ďakujem: 1860 x
Dostal Ďakujem: 2230 x

Re: Sekery

Poslaťod M@uky » 27 Sep 2013, 20:16

Môj miláášik :D

Obrázok
Obrázok užívateľa
M@uky
 
Príspevky: 75
Registrovaný: 31 Jan 2013, 21:20
Bydlisko: Orava
Dal Ďakujem: 30 x
Dostal Ďakujem: 87 x

Re: Sekery

Poslaťod loki12 » 15 Okt 2013, 15:34

Kúpil som si sekeru Hultafors Fril , čo ma však zarazilo je hrúbka steny oka na porisko. Meral som to a 2mm v najtenšom mieste mi príde dosť málo, nech je to akákoľvek kvalita. Má niekto dlhodobé skúsenosti s touto sekerou pri pravidelnom používaní ?
loki12
 
Príspevky: 23
Registrovaný: 22 Jan 2013, 14:44
Bydlisko: Prievidza
Dal Ďakujem: 28 x
Dostal Ďakujem: 25 x

Re: Sekery

Poslaťod SKW » 15 Okt 2013, 18:19

Daj sem detailné fotky oka sekery. Som fakt zvedavý ako to vyzerá.
“In the school of the woods, there is no graduation day.” - HORACE KEPHART, Camping and Woodcraft, 1917

SKW Bushcraft blog
Youtube kanál
Obrázok užívateľa
SKW
Moderátor
 
Príspevky: 928
Registrovaný: 05 Aug 2010, 22:36
Bydlisko: Poltár
Dal Ďakujem: 636 x
Dostal Ďakujem: 1530 x

Re: Sekery

Poslaťod loki12 » 15 Okt 2013, 18:59

Tu je foto.
Prílohy
IMG_0160.jpg
IMG_0159.jpg
IMG_0158.jpg
loki12
 
Príspevky: 23
Registrovaný: 22 Jan 2013, 14:44
Bydlisko: Prievidza
Dal Ďakujem: 28 x
Dostal Ďakujem: 25 x

Re: Sekery

Poslaťod juraj1974 » 15 Okt 2013, 20:13

Priatelu neboj prezije ta....
Uvidieť prvý je základným predpokladom toho ako nebyť videný.


http://alchymisti.blogspot.sk/?m=0
Obrázok užívateľa
juraj1974
 
Príspevky: 1715
Registrovaný: 04 Feb 2011, 13:35
Bydlisko: Kalna nad Hronom
Dal Ďakujem: 1280 x
Dostal Ďakujem: 1456 x

Re: Sekery

Poslaťod SKW » 15 Okt 2013, 20:18

Byť tebou tak ostanem pokojný, tvoja sekera je v poriadku. Možno trochu skresľuje ten pohľad odspodu, nakoľko hlava je dobre "zahryznutá" do poriska. Hrúbka steny je z môjho pohľadu normálna pre tento typ sekery a geometria hlavy vyzerá z tých fotiek veľmi dobre. Len ju dobre nabrús, lebo HB ostrie trochu fláka a len tam buchne fazetu, uvidíš, že ti bude spoľahlivo slúžiť. Samozrejme nepoužívaj ju ako klin a nebi po nej kladivom alebo druhou sekerou, ale to platí pre všetky sekery s výnimkou kálačky s prispôsobeným obuchom.
“In the school of the woods, there is no graduation day.” - HORACE KEPHART, Camping and Woodcraft, 1917

SKW Bushcraft blog
Youtube kanál
Obrázok užívateľa
SKW
Moderátor
 
Príspevky: 928
Registrovaný: 05 Aug 2010, 22:36
Bydlisko: Poltár
Dal Ďakujem: 636 x
Dostal Ďakujem: 1530 x

Re: Sekery

Poslaťod loki12 » 15 Okt 2013, 20:23

Vďaka chalani lebo vkladal som do nej veľké nádeje a toto ma trochu zarazilo. Keď si to porovnám so starými sekerami tak je to rozdiel ale samozrejme tie boli stavane na tvrdšie zaobchádzanie. Dik
loki12
 
Príspevky: 23
Registrovaný: 22 Jan 2013, 14:44
Bydlisko: Prievidza
Dal Ďakujem: 28 x
Dostal Ďakujem: 25 x

Re: Sekery

Poslaťod Romco » 02 Nov 2013, 20:12

Ahojte,
chcel by som poprosit o radu pri kúpe sekery.
Mám fiskarX17, mám aj káľačku 2,5kg (mal som kúpiť aspoň 3,5kg hmm).

Teraz vyberám ešte nejakú na prípravu dreva (rúbanie polien, široké cca 40cm) medzi Hugy10 - 1,5kg alebo KLYV - 1,5kg. I ked sa trochu bojím drevennej násady, ... tá umelá na fiskarske drží geniálne.
Viete poradiť, ktorá by bola vhodnejšia?

Ďakujem
Romco
 
Príspevky: 2
Registrovaný: 25 Okt 2013, 20:33
Bydlisko: Nitra
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 0 x

Re: Sekery

Poslaťod SKW » 03 Nov 2013, 19:52

Nazdar, medzi tými dvoma sekerami je zásadný rozdiel, každá z nich je určená na iný účel. Hultafors Hugy 10 je sekera stínacia a odvetvovacia so štíhlym profilom čepele. V štiepaní klátikov je preto pomerne slabá, no exceluje pri stínaní stromov, odvetvovaní a porcovaní na metre.



Hultafors KLYV je sekera určená špeciálne na šiepanie dreva, má špeciálne dizajnovanú hlavicu - úzku čepeľ a klinovitý profil, preto v tejto činnosti vyniká. Používam obe sekery už niekoľko rokov a som s nimi spokojný, nemenil by som. Nevýhodou oproti moderným typom ako sú Fiskars je to, že sa o ne treba starať, hlava chytá hrdzu aj napriek tomu že má ochranný pieskovaný povlak, čiže ju treba z času na čas naolejovať a porisko tiež. Kým na fiskarskách sú poriská prakticky nezničiteľné, pri drevených Hultaforskách môžeš očakávať po pár rokoch zničenie poriska tesne pod hlavicou, hlavne ak človek nedbá na správnu techniku pri rúbaní, to znamená rúbať tak aby sa čo najviac obmedzil kontakt poriska s rúbaným drevom. Prípadne si sekeru trochu zmodifikovať, pripevnením ochranného oceľového goliera. Čiže aby som to zhrnul... ak chceš sekeru do drevárne na štiepanie dreva od Hultafors, tak rozhodne KLYV 1.5kg.


“In the school of the woods, there is no graduation day.” - HORACE KEPHART, Camping and Woodcraft, 1917

SKW Bushcraft blog
Youtube kanál
Obrázok užívateľa
SKW
Moderátor
 
Príspevky: 928
Registrovaný: 05 Aug 2010, 22:36
Bydlisko: Poltár
Dal Ďakujem: 636 x
Dostal Ďakujem: 1530 x

Re: Sekery

Poslaťod Romco » 03 Nov 2013, 21:51

SKW ďakujem,
toho zničenia poriska sa aj bojím, raz som dorasoval na chalupe jednu kálačku. No a zohnať také super porisko hmmm ....... asi budem musieť niečo vymyslieť aby som ho ochránil.
Samozrejme chýbala a možno chýba správna technika. To je tak, keď niekto býval v činžiaku a potom v rodinnom dome a kúri aj krbom. Zatiaľ cca 4 kubíky ... ale baví nás to :)

Dnes som bol v Husqarne pozriet štiepačku KLYV. Ta istá ako v BRexport, no lacnejšia o 8€, ale má iné - rovné, netvarované porisko.

Tiež ma zaujala malá sekera Husqvarna 0,6 kg / 37,5 cm - kovaná za 29€. Myslím, že by bola vhodná aj na rúbanie naštiepaného dreva na triesky, .... i keď mali aj sekeru Husqvarna malá štiepacia 0,9 kg / 50 cm - kovaná, ale tá stojí už 42€.
Romco
 
Príspevky: 2
Registrovaný: 25 Okt 2013, 20:33
Bydlisko: Nitra
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 0 x

Re: Sekery

Poslaťod Chameleon_sk » 07 Nov 2013, 19:34

Narazil som na jeden vykres.
Ide o "technicky" vykres k tradicnemu porisku pouzivanemu k severskym sekeram.
Prílohy
vykres rucka sekery.jpg
No matter challenge, never back down
http://chameleonsk.wordpress.com
Obrázok užívateľa
Chameleon_sk
 
Príspevky: 273
Registrovaný: 19 Apr 2011, 23:27
Bydlisko: Dunajská Streda (weekend Beluša)
Dal Ďakujem: 313 x
Dostal Ďakujem: 467 x

Re: Sekery

Poslaťod Elév » 09 Nov 2013, 18:07

Tu som ešte neprispel, tak prispejem, bo som sa zase hrabal na šroťáku a tu je recyklačný výsledok z koristi: "Šrotten blues", sekerka prebúchaná trošku do bradatična a žabykláč s pilového listu čo sa váľal hneď vedľa, ten má prosím úplne nový typ poistky, ale opinel faktory asi ešte chvíľu vydrží, každopádne dávam patentovať a predám to spiderku, je to celé na zeleno, lebo som žene objavil v kuchyni kurkumu a hneď prášil experimentovať s výrobou moridla, tak to predsa nevyhodím... na rúčkach vlnité javory a trochu medi... :mrgreen:

Obrázok

Obrázok

Obrázok

Obrázok

Obrázok
"All we need here, God, is one little precision earthquake."
SeldomSeen Smith

groundgear
Obrázok užívateľa
Elév
 
Príspevky: 528
Registrovaný: 04 Sep 2011, 21:59
Bydlisko: Pacov
Dal Ďakujem: 195 x
Dostal Ďakujem: 1368 x

PredchádzajúciĎalší

Späť na Nástroje

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 2 hostia