kráčanie, pochod...

Vaše praktické poznatky z praxe, tipy, skúsenosti, zaujímavé výlety...

kráčanie, pochod...

Poslaťod Goose » 06 Dec 2013, 00:51

Rád by som si prečítal Vaše názory na jeden problém:
1. koľko podľa vás by mala vážiť výbava na viacdňovom prechode (pochode)? Zrejme teda najčastejšie pôjde o batoh so všetkým potrebným. Ja viem, niekto sa zbalí do 2kg a niekto potrebuje aj 50kg :-) A hlavne: nikto to neváži presne (ani ja nie) :-D
Chcem ale vaše názory. Koľko asi váži vaša výbava na viacdňovku? Kľudne napíšte počet dní (alebo vzdialenosť) a váhu...PRIBLIŽNÚ!!! Alebo aspoň litráž
Nikde som čítal, že ideál je do 25kg pre trénovaného jedinca. Ja viem! Odnesiete aj viacej, ale táto váha je vraj ideál pokiaľ chcem pochodovať viac dní (a neodpáliť si pri tom kríže, kĺby) a zároveň váha, pri ktorej dokážem ešte v tábore po pochode bežne fungovať...a hlavne dlhodobo = 4-5 dní

2. Koľko človek prejde za deň kilometrov? OK, dosť hlúpa otázka. Záleží na type terénu a tak...píšte svoje skúsenosti. Teraz budem preháňať a poviem: Privítam počet km človeka, čo šiel cez Saharu, cez Podunajskú step aj človeka čo traverzoval Himaláje --- a každé číslo bude úplne iné, ja viem :-) A viem aj, že nikto to nemerá presne. Preto chcem len orientačné čísla. Vtipné je, že niečo ako "priemerná krajina" alebo "priemerný terén" neexistuje. Takže matematický teoretici majú smolu :-)
Opäť som niekde čítal, že ideál je tak 40km za deň. Hľadal som...Ale čísla dosť kolísali od 28km až po 48km za deň. Ide mi opäť o vzdialenosť, ktorú človek prejde tak, že ju bude schopný držať niekoľko dní. Nie je umenie prejsť 80km za deň a potom týždeň ležať v posteli (stane...)

Čakám na Vaše názory. ALE PROSÍM nechcem aby sa tu z toho stala kniha rekordov. Chválu si nechajte pre iné portály...mne ide o seriózne čísla, nie o osobné rekordy :-)
tak, mne vychádza, že pri váhe výbavy 25kg by som mal prejsť cca 40km denne. Ide mi to to, že v lete chcem podniknúť cestu cca 160km a netuším koľko by to mohlo trvať?
Goose
 
Príspevky: 32
Registrovaný: 02 Júl 2011, 10:04
Bydlisko: Martin, MT, SVK
Dal Ďakujem: 43 x
Dostal Ďakujem: 10 x

Re: kráčanie, pochod...

Poslaťod root » 06 Dec 2013, 01:16

ak by si sa riadil príručkami SAS, tak to máš 20 na 20 .. 20kg na 20 km .. iste sa dá upochodovať aj viac, ale v dlhodobého hľadiska a z udržania hladiny výkonu plánujú asi tak . aby bol čas oddýchnuť, najesť .. a predpokladá sa pohyb v neznámom teréne s potrebou byť neviditeľný .. Iné je ak bude pochodovať po vrstevnici trebárs Veľkú Fatru, a iné ak to pustíš po hrebeni ( hore - dolu ) po Malej :-D

40km so záťažou 25 kg .. to musí byť naozaj turisticky nenáročný terén ak to má trvať 4, či 5 dní .. Ale poznám ľudí čo sú toho schopný, len neviem či máš ich kondičku .. Jednoduchá rada, naváž si do batoha 25 kg, stretneme sa vo Fačkovskom sedle ( máme to cca v pol ceste od bydlísk ) a skúsiš s tým "vybehnúť" na Kľak po značke .. to ti veľa napovie ako si na tom .. :lol: A pokiaľ to ideš v lete, tak je 25 kg asi prehnané .. cca polovica by mala bohato stačiť, nemyslím že počas 160km nebude dostatok príležitostí na doplnenie zásom ( najmä vody ) , ale aj jedla, teda pokiaľ neplánuješ hrebeňovku v Nízkych Tatrách .. To už ale nie je bushcraft, ale hiking :-) Ak to mám hodnotiť podľa seba, nerád opúšťam hranicu lesa...

Ale ako kukám, máš 27 .. tak to môžeš odtrpieť (tiež som zamlada stváral veci) .. ja som to pusudzoval očami 50-tnika :oops:
root
 
Príspevky: 382
Registrovaný: 15 Sep 2012, 00:49
Bydlisko: Dubnica nad Váhom
Dal Ďakujem: 176 x
Dostal Ďakujem: 491 x

Re: kráčanie, pochod...

Poslaťod juraj1974 » 06 Dec 2013, 09:55

dam svoj pohlad za rok 40-tnika.
Vaha? Hmm.. relativne cislo. Boli casi ked som v lete do DPM diery (batoh Bergen) nasukal 30-35kg a prestastneny slapal Zobor-Zibrica. A ked sa k tomu pridalo este rozdelenie batoha s pivom spoluputnika tak tych 40kg som na tom chrbate veru aj citil a pekne aj nadaval. Samozrejme polovicu veci som ani nepotreboval ale s pocitom ze mam rezervne veci a dokonca aj ich rezervu som spokojne vykrocil...
Na druhej strane ked som sa ako mladenec taral po strazovskych vrchoch tak som mal v US-ke v deke stocenych par veci ako nejake riady, oblecenie a pasteky a bolo to urcite na vahu menej ako v sucastnosti. Jednoducho vzdy po case vylezies z lesa a vies si doplnit co ti je treba. Tym chcem aj naznacit ze volakedy ked som po par dnoch niekde vyliezol ci to bolo na Uhrovci v Ksinnej Omastinej v Nitrianskom Rudne alebo na Valaskej Belej vzdy som narazil na ludi co ma pozvali k sebe a bez mihnutia oka pohostili a pripadne aj pribalili nieco na cestu.
V sucastnosti pribudli urcite vychytavky do mojej povinnej vybavy ako celticka, spacacik BIVI-na karoska.... uz len toto samotne v batohu ma podla posledneho vazenia 8 kg... Samozrejme jedenie. Tu sa pozastavim lebo vedel by som sa zbalit aj tak ze jedlo na tri noci sa da zuzit do 2kg ale otazka je ze naco? Viem viem mavam cca ..... ale to ani nenapisem ze kolko lebo sa budete smiat ale asi raz tolko ako treba. Aj tak polku vzdy donesiem domov...
Suma sumarum na poslednu zimnu akciu som bol zbaleny do 20 kg ale treba povedat ze to len s litrom vody vo flasi na cestu lebo pramene boli v okoli... Zdoraznujem ze to je balenie na zimu. V zime sa clovek tak nepoti a preto vacsinu veci ma na sebe. V lete je to zase o materialoch. Kvalitne funkcne veci zabezpecia to ze ani po par dnoch potenia sa nebudes pri ohni sam spolu s poletujucimi muchami nad hlavou...
To je k vahe asi vsetko. A ku kilometrom len tolko. Ja osobne nie som zastancom nejakeho pocitania km. Pouzijem znamu vetu cloveka z tohto fora ktora sa stala synonymom viacerzch ludi. Som len leso lez co sa rad flaka pod stromami. Je mi jedno kolko km je tam kam chcem ist. Nikdy som to neriesil a ani to nemam za potrebu nejak skumat. Ked sa chcem ist niekam pozriet tak tam idem a su len dve veci co mam v hlave. Bud tam pridem alebo nie...
Kua ale som sa rozkecal... ale je tu zhruba vsetko co som mal za potrebu napisat...
Uvidieť prvý je základným predpokladom toho ako nebyť videný.


http://alchymisti.blogspot.sk/?m=0
Obrázok užívateľa
juraj1974
 
Príspevky: 1715
Registrovaný: 04 Feb 2011, 13:35
Bydlisko: Kalna nad Hronom
Dal Ďakujem: 1280 x
Dostal Ďakujem: 1456 x

Re: kráčanie, pochod...

Poslaťod opossum » 06 Dec 2013, 13:51

hm, jednoduchá otázka, ale chce to hlbšie vysvetlenie:
1. záleží od terénu, oblasti, ročnej doby a trvania akcie
2. záleží od tvojich nárokov na komfort a od tvojej trénovanosti, momentálnej kondície a zdravia
3. záleží od tvojej výstroje a výzbroje.

Toľko stručne, každý bod sa dá veľmi podrobne rozobrať, ale radšej to uvediem na osobných príkladoch.
Ja som robil len VHT v lete (tzn. hrebeňovky, ako Malá a Veľká Fatra, Nízke Tatry, Šumava, Malé a Biele Karpaty, Slovenský raj...) a to vo veku 20-30rokov. Niektoré som prešiel viac krát a väčšinou sám. Malá Fatra a Nízke Tatry sú svojou náročnosťou už dosť na fyzičku a dlhodobú trénovanosť...Tu ide hlavne o to, aký dlhý pochod plánuješ. Hrebeň Nízkych Tatier (dlhý 110 km) sme robil za 5 dní, sú borci, čo to spravia za 3 dni, a niekto to možno dokáže prebehnúť (doslova) za deň...ALe nebudeme sa teraz baviť o extrémoch.
Takže veľmi veľa záleží na teréne, jeho členitosti, počasí, teplote atď...že koľko dokážeš denne prejsť. Tých 20 km (myslím meraných vodorovne) v po hrebeni Nízkych Tatier sa dá zvládnuť. K tým "vodorovným" kilometrom si pripočítaj za každých 100m výškových ďalší kilometer. Takže podľa mapy si vieš urobiť predstavu, koľko km asi prejdeš. POčítaj aj s tým, že aj strmý zostup ti dá zabrať, aj keď ťa toľko neoberie o energiu, ale trpia kolená. V ťažkým batohom je to potom ozaj cítiť...
Predstava 40 km denne je podľa mňa prehnaná, toľko môžeš prejsť na jeden šup bez záťaže, ale viac dní po sebe je to už extrém a chce to skúsenosti a veľkú trénovanosť.
ďalším nepríjemným javom bývajú otlaky, zvlášť pri veľmi dlhých pochodoch, tomu sa možno ani nedá vyhnúť, niekedy chytíš otlak veľmi ľahko, niekedy sa ti vyhne aj celý týždeň :)
Čiže také dávky (40 km) a dlhodobo sa dajú realizovať len za určitých priaznivých okolností, ktoré som už spomenul. Ak ti do toho príde napríklad nedostatok vody, alebo dážď, blato, zlý nocľah, slabá strava (veľmi záleží na tom, ako dokážeš zregenerovať v nevhodných podmienkach - zima, búrka, silný vietor... - my starší to už máme ťažšie :) ), tak niekedy aj tých 10 km denne bude pre teba utrpením. Sú terény (ako hustá džungľa), kde spravíš možno 3 km denne a budeš rád. Ale ja sa budem baviť len o Slovensku, max. o Európe, aj to len do 2500 m.n.m :) , lebo to poznám...
Ešte jeden príklad, aj keď nie vlastný:
Kamarát bol na akcii BB (Bratislava-Brno) ešte ako vysokoškolák, bola to taká branná akcia , denne cca 60km a k tomu ešte prekonávanie prekážok, ako preplávanie Moravy a pod...Neniesli prakticky nič, šlo len o to prekonať tú vzdialenosť za 3 dni. Prišiel úplne zdevastovaný, otlak na palci jak zemiak, museli mu to potom chirurgicky očetriť, tuším prišiel aj o necht, liečenie dlhodobé...Takže bez ťažko nazbieraných skúseností to nepôjde :)
Čo sa týka váhy záťaže. Ja som také tintítko, takže vždy šetrím na každom grame. Nikdy som nemal batoh ťažší ako 18-20 kg (napríklad aj v Nízkych Tatrách, kde sme brali jedlo na 5 dní, pretože cieľom bolo prejsť hrebeň bez schádzania do civilizácie. Väčšie váhy ťa oberú o veľ síl, a ak nemáš dobrý odpočinok a kvalitnú stravu (čo ja vlastne pravidlom), tak budeš energiu brať zo svojich tukových zásob, ak nejaké máš :) Ja som vždy schudol aj počas týždňa niekoľko kg.

Ovšem mám pocit, že si ešte neskúšal nejaký viac dňový pochod so záťažou, lebo ten údaj 40 km denne je ozaj pre borcov, ja som sa s takým niečím ani v literatúre nestretol, obvykle sa píše d20-25 km v ľahšom teréne, a 3-10 v ťažkom.
Veľa zdaru pri zbieraní skúseností.... :D
Ak budeš mať ešte nejaké podrobnejšie otázky, rád odpoviem...
opossum
 
Príspevky: 286
Registrovaný: 20 Sep 2012, 14:19
Bydlisko: Dubnica nad Váhom
Dal Ďakujem: 16 x
Dostal Ďakujem: 188 x

Re: kráčanie, pochod...

Poslaťod radeton » 06 Dec 2013, 18:11

Dĺžka tvojho denného pochodu,a váha bagáže s ktorou ho dokážeš zvládnuť závisí predovšetkým od tvojej kondície,a v nemalej miere aj od techniky chôdze ktorú je treba prispôsobiť povahe terénu.V tomto si musí každý sám vytvoriť nejakú predstavu čo dokáže prešlapať, a s akou záťažou.Najlepší obraz o tom získaš ,keď si to proste vyskúšaš ako ti tu bolo myslím doporučené, a tým zistíš svoju dennú dávku aj primeranú záťaž s ktorou to dokážeš zvládnuť bez toho aby si z toho zvracal 8) .Spoliehať sa na nejaké "všeobecné tabuĺky výkonov" ti nedá skutočnú predstavu na základe ktorej by si si mohol reálne stanoviť časový plán svojho presunu toto je skutočne indiv.záležitosť ktorá má veľa premenlivých faktorov.Ani dobre trénovaný muž nedokáže pri presune podávať stále vyrovnané výkony, zvlášť pokiaľ sa jedná o viac dňový presun.Alfou a omegou týchto limitov je ako som už písal osobná kondícia jednotlivca, a v nemalej miere aj psychický stav ako sa dokážeš "zaťať",ale nie odťať lebo šlapať treba aj na druhý deň.Tak že, skús sa otestovať,a dostaneš zhruba reálnu odpoveď na tebou položené otázky.Ešte by som snáď dodal, že dlžka dennej pochodovej dávky sa samozrejme bude meniť vzhľadom na klimat.podmienky, a stav počasia počas presunu .Vedel by som tu o tom napísať aj na základe osobných skúseností z dlhších presunov po stanovenej trase ešte viacej vecí napr. ohľadom správneho doplňania tekutín a energie počas presunu,technika chôdze v závislosti od povahy terénu, ale to by som už bol asi mimo témy. Som sa rozkecal aj ja. :ch:
Obrázok užívateľa
radeton
 
Príspevky: 335
Registrovaný: 04 Jan 2012, 17:08
Bydlisko: detva
Dal Ďakujem: 121 x
Dostal Ďakujem: 185 x

Re: kráčanie, pochod...

Poslaťod Nataniel » 06 Dec 2013, 22:36

Za mňa tých 160 km je na 7 dní a maximálna váha je 15 kg. Prvé 2 - 3 dni keď mám ešte energiu potiahnem tak max 30 km a potom po 20 km, ale je to aj o tom čo chalani písali v predošlých príspevkoch.
Na cestě sa chovaj tak, jako by ses plížil za zvěří, nepřítele musíš spatřit první
Obrázok
Modrú oblohu !
Obrázok užívateľa
Nataniel
 
Príspevky: 480
Registrovaný: 20 Júl 2010, 11:08
Dal Ďakujem: 417 x
Dostal Ďakujem: 415 x

Re: kráčanie, pochod...

Poslaťod sally » 06 Dec 2013, 23:19

Ešte by som rád doplnil kolegov, ktorí to vystihli prakticky dokonale. Pokiaľ nemáš skúsenosti s dlhšími trasami s väčším batohom, uvedom si jednu vec: limituje ťa predovšetkým tvoja hlava. Preto veľa ľudí odpadáva už po 10 km, stúpaní a tak. Psychika dokáže neskutočné veci.

Tých 35 km denne s veľkým batohom by si mal dať, ak si priemerne zdatný, na Slovensku kdekoľvek. Niekedy to bude trvať dlhšie (celý deň), inokedy to dáš za pár hodín. No myslím si a skúsenosť mi dáva za pravdu, že prvú prekážku, ktorú budeš musieť zdolať nebudú boľavé nohy alebo unavené svaly, ani strach z tmy alebo hustého lesa, ale tvoja hlava.
Mami, až vyrastiem, budem bushcrafter. Synček, oboje sa nedá. Obrázok

Môj eshop: www.doprirody.sk.
Obrázok užívateľa
sally
Moderátor vo výslužbe
 
Príspevky: 1333
Registrovaný: 12 Jún 2010, 17:44
Bydlisko: Nad kameňolomom, Bratislava
Dal Ďakujem: 171 x
Dostal Ďakujem: 345 x

Re: kráčanie, pochod...

Poslaťod Pája » 07 Dec 2013, 00:21

To, co říkal Sally o hlavě můžu potvrdit. Letos na jaře jsem se pěkně odvařila právě na 10km s asi 500m převýšením v Malých Karpatech. Záleží dost na tom, na co je člověk zvyklý, a co je schopen překousnout. V mém případě vím, že víc jak 16 kg (včetně jídla na 3 dny a jedné plné petky) je trápení, pokud chci za den v mírně kopcovitém terénu ujít více, než dvacet kilometrů.
Kráčím, tedy jsem.
Fail again, fail better. (S. Beckett)

Galerie výrobků na knife.cz
Instagram
Obrázok užívateľa
Pája
Amazonka
 
Príspevky: 1299
Registrovaný: 05 Júl 2010, 20:13
Bydlisko: Morava
Dal Ďakujem: 1221 x
Dostal Ďakujem: 1710 x

Re: kráčanie, pochod...

Poslaťod macmatej » 07 Dec 2013, 12:27

Iny zdroj uvadza ze max. zataz by mala byt 1/4 z mhotnosti cloveka, aby si sa nepresilil. Myslim, ze tento udaj je rozumny.

Z osobnej skusenosti viem, ze sa netreba spoliehat na turisticke casove udaje. To co dochodci s palickami preju za hodinu, tebe moze trvat aj hodinu a pol, hlavne ak uz si par dni na cestach. Ani sa nenazdas a z hodinoveho useku 20min oddychujes. Samozrejme, ze pravidelny oddych je potrebny, preto je lepsie vyrazit hned rano a oddychovat cez obed, pocas najvacsieho horka. Je lepsie prist do ciela skor a oddychovat, ako prist vecer a potme unavehy hladat miesto na spanie.

Tych 40km za den sa da prejst ale chce to dobre planovat. Pocitaj s tym, ze ti to moze trvat aj viac ako 12 hod.
Obrázok užívateľa
macmatej
 
Príspevky: 764
Registrovaný: 02 Apr 2011, 22:00
Bydlisko: Trnava
Dal Ďakujem: 412 x
Dostal Ďakujem: 673 x

Re: kráčanie, pochod...

Poslaťod bobek » 07 Dec 2013, 14:00

macmatej píše:Iny zdroj uvadza ze max. zataz by mala byt 1/4 z mhotnosti cloveka, aby si sa nepresilil. Myslim, ze tento udaj je rozumny.


Trošičku bych Ti s dovolením oponoval, nedá se brát v potaz člověk trpící nadváhou s X kily převyšující hranici 130kg.
Takovému by přislušelo nést 32,5kg a když jde do schodů po prázdnu tak se v prvním patře zadýchává.

Souhlasím s opossum :
1. záleží od terénu, oblasti, ročnej doby a trvania akcie
2. záleží od tvojich nárokov na komfort a od tvojej trénovanosti, momentálnej kondície a zdravia věku
3. záleží od tvojej výstroje a výzbroje.

všechno záleží od situace.
moje praxe: Karlová Studánka - Praděd - Ovčárna (bus na hvězdu)-Hvězda - Karlová Studánka
je to asi 15km, šel jsem po žluté,ta je horší, převýšení 700m, na zádech 20kg (oblečení a jídlo pro čtyři)a s sebou manželku,dvě děti 4+7 roků (oba mají po 20kg) které jsme z pradědu na střídačku nesli v náruči a na zádech skoro až dolů. Děti to nahoru zvládly v pohodě. Já kolaboval cestou dolů. Druhý den jsem měl jen otlaky od batohu a tvrdé svaly na nohách...
Šel bych zas....
Na samotě je nejhorší vydržet sám se sebou...
Obrázok užívateľa
bobek
 
Príspevky: 263
Registrovaný: 02 Okt 2013, 18:41
Bydlisko: Velké Hoštice, okres Opava
Dal Ďakujem: 627 x
Dostal Ďakujem: 536 x

Re: kráčanie, pochod...

Poslaťod opossum » 12 Dec 2013, 14:44

ešte doplním :)
1. nemôžeš ovplyvniť
2. môžeš ovplyvniť, okrem veku
3. môžeš ovplyvniť

Aj z tohto treba vychádzať. A zvládnutie všetkých troch činitelov závisí hlavne na skúsenostiach....
opossum
 
Príspevky: 286
Registrovaný: 20 Sep 2012, 14:19
Bydlisko: Dubnica nad Váhom
Dal Ďakujem: 16 x
Dostal Ďakujem: 188 x

Re: kráčanie, pochod...

Poslaťod Goose » 17 Dec 2013, 02:20

Ďakujem všetkým za vaše názory a postrehy. Každý jeden z nich mi pomohol a obohatil ma.
Viacerí z vás ste správne odhadli, že nemám skúsenosti s "viacdňovkami" či diaľkovým pochodom. Doteraz to boli vždy prakticky maximálne dvojdňovky, kde nezáležalo až tak na rýchlosti či dĺžke prejdenej trasy.
Vďaka Vám aspoň približne budem vedieť upraviť parametre cestovania, pripraviť si výstroj a naplánovať akciu. Pýtal som sa skôr informačne, nejde mi o trhanie rekordov, informácie som potreboval pre plnohodnotnejšie naplánovanie akcií do budúcnosti :yees:
Goose
 
Príspevky: 32
Registrovaný: 02 Júl 2011, 10:04
Bydlisko: Martin, MT, SVK
Dal Ďakujem: 43 x
Dostal Ďakujem: 10 x


Späť na Z praxe

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 3 hostia