Ošetrovanie stromov, kríkov a starostlivosť o záhradu

Ošetrovanie stromov, kríkov a starostlivosť o záhradu

Poslaťod PeterS » 28 Nov 2013, 13:54

Rad by som otvoril novu temu a to praca v korunach ovocnych a okrasnych stromov.
Chcel by som sa s vami podelit o moje, ale aj o vase skusenosti ako orezavate vysoke a nebezpecne stromy.
Nech sa paci zacnite ::))
Peters
PeterS
 
Príspevky: 33
Registrovaný: 22 Aug 2013, 08:13
Bydlisko: Presov
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 24 x

Re: Praca v korunach stromov.

Poslaťod juraj1974 » 28 Nov 2013, 14:19

Nooo ak sa jedna o orezavanie ovocnych stromov tak v dnesnej dobe sa uz velmi malo pestuju vysie stromy ako stvrt kmene. Vacsinou su to uz len zakrpky ci vretena alebo steny-palmety. Uz najdes velmi malo vysokych ovocnych stromov ktore su dokonca udrziavane rezom.
Uvidieť prvý je základným predpokladom toho ako nebyť videný.


http://alchymisti.blogspot.sk/?m=0
Obrázok užívateľa
juraj1974
 
Príspevky: 1715
Registrovaný: 04 Feb 2011, 13:35
Bydlisko: Kalna nad Hronom
Dal Ďakujem: 1280 x
Dostal Ďakujem: 1456 x

Re: Praca v korunach stromov.

Poslaťod macakv » 28 Nov 2013, 17:51

...stare druhove odrody su sice este,ale ludia ich rezu na jedno ocko(motorovou pilou)lebo tieto stromy su tazko udrzatelne a su skor semeniste chorob a skodcov...nehovoriac o striedavej rodivosti....ako pisal Juraj velke ovocne stromy su uz iba vzacnost a nahradili ich moderne ovocne stromy,ktore sa pomerne efektivnejsie udrzuju......myslim rez a chemicka ochrana.Aj ked sa najde dost zahradkarov,ktori chcu pestovat ovocie ekologicky...co je myslim uz ina tema.A neviem co si myslel pod slovom "nebezpecny strom".... :mrgreen: ....ze by to bol svokrovnik obecny?
Nič nieje nemožné.
Obrázok užívateľa
macakv
 
Príspevky: 363
Registrovaný: 03 Júl 2011, 20:45
Bydlisko: Nitriansky kraj.
Dal Ďakujem: 312 x
Dostal Ďakujem: 442 x

Re: Praca v korunach stromov.

Poslaťod Rolf » 28 Nov 2013, 18:00

My už nejaké veľké stromy nemáme... Po technickej stránke, ak človek nemá nejaký stabilný a vysoký rebrík, tak šplhať sa po strome a zároveň orezávať konáre je dosť krkolomné a nebezpečné... Zvlášť ak strom nemá hustejšie konáre... Preto aj my preferujeme nižšie stromy, čiže snažím sa zrezávať konáre tak, aby strom rástol do šírky a nie do výšky... Ale čo sa týka veľkých stromov, tak ja by som ich nejako často neorezával... Iba ak by bolo potrebné nevyhnutne presvetliť strom, alebo odrezať suché konáre... Ak by strom veľmi nerodil, tak by som ho určite zmladil... Všimol som si, že u nás ľudia to robia bežne... Na strome sa hlbšie zrežú hrubé konáre a za pár rokov sa vytvorí pekná, mladá koruna... :) Náš sused má vo dvore veľký a starý orech. Zrejme mu ho bolo ľúto zrezať, ale preto, že už bol dosť vysoký, tak motorovou pílou poskracoval konáre celého stromu a teraz po pár rokoch sa vytvorila nižšia pekná mladá koruna a strom vyzerá ako "nový" a určite aj lepšie rodí... :) :yees:
Naposledy upravil Rolf dňa 08 Dec 2013, 08:39, celkovo upravené 1
...nikto nie je múdrejší ani mocnejší ako všemocná príroda...
...a príroda robí zo mňa lepšieho človeka...
Obrázok užívateľa
Rolf
 
Príspevky: 328
Registrovaný: 08 Jún 2011, 13:24
Bydlisko: Vihorlatské vrchy
Dal Ďakujem: 430 x
Dostal Ďakujem: 487 x

Re: Praca v korunach stromov.

Poslaťod PeterS » 28 Nov 2013, 19:42

Som rad ze sa to trochu rozbieha.
No hlavne ako sa aj pytate co som tou temou chcel naznacit. Teraz som prave cital jeden clanok ohladom strycj odrod, tzv. genofond. K danej teme sa vyjadrili aj jednotlivy odbornici a bohuzial musim suhlasit s teoriou ze novsie odrody netrpia tolko chorobami ako tie stare, rodia podstatne skor a hlavne co je nemaju striedavu rodivost a jeden maly detalil netrpia tzv. skladovacou skvrnitostou.
Stare odrody boli stepene ako dobre vieme do semenacov co sice bol odolnejsi podpnik nez su teraz ale ovela vyssi.
Volaju ma ludia aby som im prisiel urobit zdravotny, alebo zmladzovaci rez na takychto stromov. Bavime sa samozrejme nielen o jabloniach ale aj o ceresniach a aj o orechoch.
Prave jedna ceresna ma prieviedla k tomu aby som sa venoval viacej isteniu a bezpecnosti v korunach stromov.
Chcel by som hlavne tymto clankom poradit vsetkym ktori este nemali taku nemilu skusenost, aby si davali pozor a zbytocne neriskovali.
Ja som si od tej doby musel urobit nejeden kurz, aby som sa citil v korunach stromov bezpecne a hlavne ked tam musite manevrovat este aj s motorovou pilou tak je to naozaj o drzku.
A dalej este sa pytate co som myslel tym nebezpecnym rezom, alebo vyrubom. To su strechy, ploty hospodarske budovy nad ktorymi sa krasne vznasaju majestatne konare orecha plepletene este v drotoch obecneho rozhlasu atd. Co potom ako to riesite ked to skratka nejde len tak odrezat aby to spadlo na staru eternikovu strechu, alebo potrhalo droty.
A dam vam este jedneho chrobaka, ako riesite take velke rany napr. po motorovej pile sposobene na strome ???
Peters
PeterS
 
Príspevky: 33
Registrovaný: 22 Aug 2013, 08:13
Bydlisko: Presov
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 24 x

Re: Praca v korunach stromov.

Poslaťod PeterS » 30 Nov 2013, 22:53

Pozdravujem.
Minule som mal s jednym panom rozhovor ohladom sliviek a to konkretne s jednorocnymi dlhymi vyhonkami - co s nimi ???
- nechat ich rast a upravit ch na konarovy kruzok az na buduci rok
. zrezat, alebo zastipnut ich uz v danom roku aby nam uz dalej nerastli a zacali nam uz v tomto roku tvorit korunku
Trochu sme sa v odpovediach rozchadzali a preto som radsej zavolal do nemenovaneho vyskumneho ustavu na morave na spravnu odpoved.
Skuste si typnut ktora odpoved bola spravna, inac nebavime sa o strome do 3 rokov ale starsom.
Peters
PeterS
 
Príspevky: 33
Registrovaný: 22 Aug 2013, 08:13
Bydlisko: Presov
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 24 x

Re: Praca v korunach stromov.

Poslaťod Rolf » 01 Dec 2013, 08:49

Ja ako začiatočník-nadšenec som počul, že kôstkoviny by sa mali rezať po zbere úrody, čiže aj mladý stromček by som zrezal (podľa potreby skrátil konáre) asi už v tomto roku... :)
Naposledy upravil Rolf dňa 08 Dec 2013, 08:40, celkovo upravené 1
...nikto nie je múdrejší ani mocnejší ako všemocná príroda...
...a príroda robí zo mňa lepšieho človeka...
Obrázok užívateľa
Rolf
 
Príspevky: 328
Registrovaný: 08 Jún 2011, 13:24
Bydlisko: Vihorlatské vrchy
Dal Ďakujem: 430 x
Dostal Ďakujem: 487 x

Re: Praca v korunach stromov.

Poslaťod PeterS » 01 Dec 2013, 09:47

Ahoj.
Plne suhlasim, ze kostkoviny rezat bud v case zberu, alebo hned po zbere a to nielen z toho dovodu aby sa rany stihli uzatvorit, ale dolezite je aj to ze podla listov dokazeme zistit celkovy zdravotny stav a kondiciu daneho stromu. No a co sa tyka toho rezu tych hrotiakov tak u niktorych kostkovin, ktore sa zberaju v neskorsom obdobi moze byt ten novy prirastok uz dlhy aj cez meter. Len aby sme sa rozumeli mi ho nechceme uplne zrezat, len skratit lebo ho vlastne v danej casti potrebujeme, ale nie zase vyholeny 1m dlhy prut.
Peters
PeterS
 
Príspevky: 33
Registrovaný: 22 Aug 2013, 08:13
Bydlisko: Presov
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 24 x

Re: Praca v korunach stromov.

Poslaťod PeterS » 10 Dec 2013, 14:54

Aky rez ovocnych stromov uprednostnujete ? Mam na mysli 4 a viac rocny strom.
- jesenny
- jarny
- na ruzovy pucik
- letny
- Kombinujete podla veku a kondicie stromu

Rezete si stromy sami, alebo si ich nechate ostrihat odbornikom ?

Ako zistime ci dany clovek je naozaj odbornikom na rez ovocnych drevin ??? (podla mna ) ak by som na nieco zabudol doplnte ma .
- mal by vediet precitat cely strom , jednotlive konare, ich vek a zdravotny stav
- urcit ktore su listove a kvetne puky a kde uz je plodonosny obraz
- v danom veku stromu sa spravne rozhodnut aky rez vykonat a preco
- vysvetlit ako strom zareaguje na dany rez a urcit dalsie kroky
- po prvych jeho rezoch pozriet sa ci su rezy ciste, ci nenechava tzv. capiky
- pozriet sa s akym naradim k vam prisiel (zla pilka bude rezy tzv. strambat, rez nebude na konarovy kruzok a kora na konci bude odlupena, tupe a zle noznice budu
konariky najskor pucit a az potom ho odstrihnu, niekde zostanu aj zbytky kory po odstrihnuti)
- urcit spravny cas rezu

Nechame si nieco aj na buduce.
S pozdravom Peters
PeterS
 
Príspevky: 33
Registrovaný: 22 Aug 2013, 08:13
Bydlisko: Presov
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 24 x

Re: Praca v korunach stromov.

Poslaťod Rolf » 10 Dec 2013, 20:03

Čo sa týka obdobia, kedy rezať, tak ja sa držím zásad, ktoré sa tradujú v literatúre, čiže jabloň a hrušku zvyknem orezávať na jar, kôstkoviny po zbere plodov a višne a broskyne by sa mali vraj orezávať každý rok, pretože rodia iba na "novom" jednoročnom dreve. :)

Stromy orezávam sám, pretože v tom mám záľubu, ale poznám aj osoby, ktoré si na to volajú ľudí, ktorí tomu rozumejú, podobne si ich volajú aj na štepenie stromov. Ja proti tomu nič nemám, nakoľko nie každý na to má "gény" alebo chuť... :wink: Ja pochádzam z dediny a zastávam názor, že chlap by si mal vedieť spraviť také veci sám... :)

No... a ako spoznať odborníka? :wink: Ťažko to nejako definovať hoci ja si o sebe (neskromne :) ) myslím, že trochu to vycítiť viem... Už som videl všelijakých... Niektorí sa tvárili, že pojedli všetku múdrosť sveta a nepripúšťali žiadne iné návrhy... Všetko, čo robili bolo to najsprávnejšie, nástroje, ktoré používali boli najlepšie a pod. Ale pravdupovediac veľa toho nevedeli... Zase na druhej strane poznám aj takých, ktorí o sebe nikdy slovo odborník nevyslovili, sú akí sú (po spoločenskej stránke, posudzovaní "malomeštiacky"), aj rád si vypijú, ale jednoducho človek nejakým zmyslom cíti, že veci rozumejú a prácu, ktorú robia, "milujú"... :wink: Ľudským spôsobom pri práci vysvetlia, čo, ako, prečo robia a človek to vybadá podľa spôsobov, ako berú nástroje do rúk, ako si obzerajú drevo a miesta, kde odrezať, ako rezať a podľa podobných vecí... A ťažko povedať, kde sa to naučili... :wink: Takých ľudí si vážím, nech ľudia o nich tradujú čokoľvek... :wink:
...nikto nie je múdrejší ani mocnejší ako všemocná príroda...
...a príroda robí zo mňa lepšieho človeka...
Obrázok užívateľa
Rolf
 
Príspevky: 328
Registrovaný: 08 Jún 2011, 13:24
Bydlisko: Vihorlatské vrchy
Dal Ďakujem: 430 x
Dostal Ďakujem: 487 x

Re: Praca v korunach stromov.

Poslaťod PeterS » 11 Dec 2013, 13:35

Ahoj.
Velmi pekne a aj logicky napisany prispevok, s ktorym mozeme len sluhlasit.
K mozem doplnit k tomu rezu, tak z vlastnej skusenosti. Stromy ktore nepoznam a nevidel som ich pocas vegetacie radsej rezem na jesen a to z toho dovodu, aby som este podla listov zistil ich zdravotny stav a celkovu kondiciu. Stromy ktore maju slabe jednorocne prirastky radsej rezem na jar a to zase z toho dovodu, ze po vykonani jarneho rezu strom reaguje bujnejsim rastom jednorocnych vyhonkov. Stromy ktore su aspon ako tak udrziavane rezem zase v case ruzoveho puku a to zase z dovodu ze vtedy stromy reaguju na rez ovola mierniejsim rastom novych vyhonkov a nezahustuju tak korunu.
Co sa tyka kostkovin plne s tebou suhlasim akurat este pri marhuliach, ktore maju vyholene dlhe kostrove, alebo polokostrove konare robievam este tzv. Sitov rez na zahustenie danej casti koruny a ziskanie dalsieho rodiveho dreva. U broskyn sa snazim rezat dost radikalne, lebo tak ako si spravne pisal rodia len na jednorocnom dreve a to drevo by som chcel mat radsej do tych 2 metrov a nie zase velmi vysoko.
A ako ste na tom vy ostatni ????
Peters
PeterS
 
Príspevky: 33
Registrovaný: 22 Aug 2013, 08:13
Bydlisko: Presov
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 24 x

Re: Praca v korunach stromov.

Poslaťod PeterS » 26 Dec 2013, 14:34

Hryzec vodný.
Tentokrat by som sa chcel s vami podeliť o skúsenosti, ani nie tak s prácou v korunách stromov, ale skôr pod korunami stromov.
Možno ste sa už poniektorí stretli hlavne na jar so stromcekom ktory sa vam zdal byť trochu vykryvený . Po jeho narovnaní ste však zistili že vam stromček zostal v rukách a namiesto koreňov mu zosatl len špičatý kolík.
V lepšom prípade stromčk narovnáte ale zdá s vám dosa labilný, čiže má okusanú len časť koreňov. Jeho prítomnosť zistíte aj vznikom nových dier v záhrade, alebo sade a pri chôdzi prepadávaním do jeho chodbyčiek.
Skúšal som proti tomuto neželanému návštevníkovi už všeličo : ľudské vlasy, rôzne otravy, dymovnice, maftu, ocot, elektriku snažil som sa ho vytopiť, ale všetko bolo slabé a málo účinné.
Obrátil som sa preto na kamaráta čo robí deratizáciu a on mi poradil že na toho návševníka platí len " PHOSTOXIN ". Jedná sa vlastne o tabletku vo veľkosti lentilky sivej farby, ktorá pri kontakte s vlhkostou začne vylučovať jedovatý plyn, ktorý sa potom šíri jednotlivými chodbičkami a likviduje všetko čo je v nich.
Preto ho môžu používať iba deratizéri, lebo pri zlej manipulácií môže dôjsť aj k otrave človeka.
Bohužiaľ je to momentálne aspoň čo ja viem jediná možnosť ako sa takého nevítaného návštevníka zbaviť. Jedná sa o veľmi plaché a inteligentné zvieratko, ktoré je bohužiaľ aktívne aj v zime pod snehom. Vtedy už nemá na záhradách čo žrať a tak sa presúva do sadov kde likviduje hlavne mladé stromčeky. Najviac mu chutia jablone.
Na budúce si napíšeme ako humánne proti krtkom, aby nám nezničili náš trávnik.
Peters
PeterS
 
Príspevky: 33
Registrovaný: 22 Aug 2013, 08:13
Bydlisko: Presov
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 24 x

Re: Praca v korunach stromov.

Poslaťod sally » 26 Dec 2013, 15:43

Na krtky svokor používa veľmi efektívne riešenie: klepce. K dostaniu v záhradných centrách. Trochu sa odkope krtinec, do chodbičky sa vsunie klepec a ako krtko narazí do spúšťacieho mechanizmu, napružené čeľuste a zovrú a krtko čuchá fialky odspodu.

Nie je to 3x humánne, no efektívne, najmä v prípade núdze.
Mami, až vyrastiem, budem bushcrafter. Synček, oboje sa nedá. Obrázok

Môj eshop: www.doprirody.sk.
Obrázok užívateľa
sally
Moderátor vo výslužbe
 
Príspevky: 1333
Registrovaný: 12 Jún 2010, 17:44
Bydlisko: Nad kameňolomom, Bratislava
Dal Ďakujem: 171 x
Dostal Ďakujem: 345 x

Re: Praca v korunach stromov.

Poslaťod PeterS » 26 Dec 2013, 21:34

Krtkovia a krtince.
Keď už sme sa tak rýchlo presunuli ku krtkom tak pridam tiež jednu skúsenosť. Poradili mi to chlapci čo sa zaoberajú pestovaním trávnych kobercov.
Oni používajú "PETARDY " áno dobre viidíte a čitate ja som ich tiež vyskúšal a deti tomu hovoria že ideme krtkom urobiť silvestra.
Postup je veľmi jednoduchý . Po silvestri vo výpredaji si kúpite petardy, ale nie tie tenučké, ale MEGATRESKy su oveľa hrubšie asi tak ako palec.
Odhrniete krtinec najdete dieru do zeme zapálite petardu a prikryjete tú dieru napríklad lopatou ( z vlastných skúseností nedávajte na tú dieru nohu - nestúpať)
Poviem vám je to poriadná šleha ani sa nedivím krtkom že zdrhajú k susedom, A čo je hlavné že ich len odplašíme a nezabijeme, predsa len sú okrem tých krtincov pre nás užitočný.
Peters
PeterS
 
Príspevky: 33
Registrovaný: 22 Aug 2013, 08:13
Bydlisko: Presov
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 24 x

Re: Praca v korunach stromov.

Poslaťod PeterS » 27 Dec 2013, 10:29

Ahoj Chameleon.
V prvom rade som veľmi rád že sa ti táto téma ohľadom práce v korunách stromov páči, len škoda že si o sebe nedal vedieť skôr ale až keď sa prešlo síce trochu na inú tému, ale ja si myslím že je veľmi úzko súvisiaca s ovocinárstvom a prácou v korunách stromov.
Môj názor je taký že je potrebné upozorniť aj na takéto úskalia, ktoré čakajú nielen každého ovocinára a arboristu, ale aj bežného čitateľa ktorý si nevie dať rady s daným problémom.
Č so sa týka práce v korunách stromov je momentálne trochu útlm, nielen čo sa týka sviatkov, ale aj že v čase vegetačného kľudu hlavne čo sa týka stromov rastúcich mimo les čiže parkových sa orezávať nesmu až do konca marca. Teraz je čas na výruby a povedať si aj niečo okolo toho.
Na budúce si povieme čo je potrebné na výrub stromu, aby sme si neublížili a aby nám strom nespôsobil žiadne materiálne škody keď nám spadne tam kde nechceme.
Ďakujem za povzbudenie do ďalšieho písanie a poprosím aj o ďalšie reakcie či negatívne ale aj pozitívne tiež potešia :)
Peters

Chameleónov príspevok odstránený pri čistení témy. Sally :camp:
PeterS
 
Príspevky: 33
Registrovaný: 22 Aug 2013, 08:13
Bydlisko: Presov
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 24 x

Ďalší

Späť na Pestovateľstvo a chov

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 0 hostia