Založenie ohňa - ZÁKLADY

Zapaľovanie ohňa rôznymi spôsobmi, vhodné drevo...

Re: Založenie ohňa - ZÁKLADY

Poslaťod B-Boy » 26 Nov 2012, 18:41

toto nieje štandardný spôsob zakladania ohňa, no je to úžasna improvizácia...
to musíte uznať :D
http://www.youtube.com/watch?v=1JbK976q ... ure=relmfu
vz. 60 to istí :D
Obrázok užívateľa
B-Boy
 
Príspevky: 69
Registrovaný: 04 Mar 2012, 15:13
Bydlisko: Veľká Lodina
Dal Ďakujem: 13 x
Dostal Ďakujem: 21 x

Re: Založenie ohňa - ZÁKLADY

Poslaťod Lesomil » 04 Jan 2013, 14:33

Mňa by zaujímalo, keby niekto napísal všetky možné prírodné materiály, ktoré sa dajú zapáliť kresadlom a taktiež nejaký popis čo a ako....
Osobne som skúšal živicu zo stromu - výsledok: nič sa mi nechytilo, len trochu zapraskala a to bolo všetko, keď som to skúšal klasicky so zapalovačom tak sa len roztavila a to bolo všetko...
Dalej drevokazná huba - tiež nič, možno som používal zlý druh, alebo neviem ale iskra sa nechytila...
suché kvety rákosia alebo trávy - toto je zatial jediný prírodny materiál ktorý sa mi podarilo zapáliť a spraviť si vďaka nemu ohnik...
a samozrejme z domu donesene tampony to chyti hned na prvý sup, ale to ma nebavi,...kedže to je civilizačné,...a ja chcem zakladať ohen čisto len na prírodno :-D
Pozerávam aj Beara Gryllsa, ten neviem čo za kresadlo ma ale po dvoch troch škrtnutí zapalí hocičo,..pri Perúnovy a mne to nejde,.... :-( :roll:
Tak až bude mať dakto čas,..nech hodí nejaké tipy diki :-)
Obrázok užívateľa
Lesomil
 
Príspevky: 12
Registrovaný: 04 Jan 2013, 13:47
Bydlisko: Nitrawa
Dal Ďakujem: 25 x
Dostal Ďakujem: 4 x

Re: Založenie ohňa - ZÁKLADY

Poslaťod 72janik » 04 Jan 2013, 14:58

Milý Lesomil, tipov na založenia ohňa je tu toľko, že neviem či ešte aj nejaké iné existujú. :-) stačí si nájsť čas a riadne prelúskať toto fórum a určite nájdeš viac odpovedí ako čakáš. :camp:
Obrázok užívateľa
72janik
 
Príspevky: 410
Registrovaný: 31 Dec 2011, 22:52
Bydlisko: Martin
Dal Ďakujem: 578 x
Dostal Ďakujem: 417 x

Re: Založenie ohňa - ZÁKLADY

Poslaťod macmatej » 05 Jan 2013, 12:27

Lesomil, ak by mal niekto spisat vsetky prachana (celeho sveta), asi by toho bolo naozaj dost. Mal by si sa zamerat na prirodu v tvojom okoli a skusat, co sa da pouzit na podpal. Raz som stravil cely den pozeranim videi, ako rozlozit ohen. Naozaj su tam toho hodiny a hodiny.

Inak, ked si vsimnes Gryllsa, tak skrka aj 30x po sebe, kym sa mu to nezapali. Ved v kazdom diele serialu vyfasuje novy firesteel. Ja sa snazim pripravit si prachno, tak aby som skrtol na prvy krat.

Pre nase zemepisne sirky by sa dalo zacat s tymto:



Obrázok užívateľa
macmatej
 
Príspevky: 764
Registrovaný: 02 Apr 2011, 22:00
Bydlisko: Trnava
Dal Ďakujem: 412 x
Dostal Ďakujem: 673 x

Re: Založenie ohňa - ZÁKLADY

Poslaťod Pája » 05 Jan 2013, 12:56

Lesomil et al : ve skutečnosti tu máme k přírodnímu troudu celé vlákno....
Kód: Vybrať všetko
http://www.bushcraft-portal.sk/forum/viewtopic.php?f=33&t=285
plus na některé druhy samostatně, viz troudnatec a fatwood...
Kráčím, tedy jsem.
Fail again, fail better. (S. Beckett)

Galerie výrobků na knife.cz
Instagram
Obrázok užívateľa
Pája
Amazonka
 
Príspevky: 1299
Registrovaný: 05 Júl 2010, 20:13
Bydlisko: Morava
Dal Ďakujem: 1221 x
Dostal Ďakujem: 1710 x

Re: Založenie ohňa - ZÁKLADY

Poslaťod SKW » 05 Jan 2013, 13:27

Lesomil píše:Mňa by zaujímalo, keby niekto napísal všetky možné prírodné materiály, ktoré sa dajú zapáliť kresadlom a taktiež nejaký popis čo a ako....
Osobne som skúšal živicu zo stromu - výsledok: nič sa mi nechytilo, len trochu zapraskala a to bolo všetko, keď som to skúšal klasicky so zapalovačom tak sa len roztavila a to bolo všetko...
Dalej drevokazná huba - tiež nič, možno som používal zlý druh, alebo neviem ale iskra sa nechytila...
suché kvety rákosia alebo trávy - toto je zatial jediný prírodny materiál ktorý sa mi podarilo zapáliť a spraviť si vďaka nemu ohnik...
a samozrejme z domu donesene tampony to chyti hned na prvý sup, ale to ma nebavi,...kedže to je civilizačné,...a ja chcem zakladať ohen čisto len na prírodno :-D
Pozerávam aj Beara Gryllsa, ten neviem čo za kresadlo ma ale po dvoch troch škrtnutí zapalí hocičo,..pri Perúnovy a mne to nejde,.... :-( :roll:
Tak až bude mať dakto čas,..nech hodí nejaké tipy diki :-)


Ahoj, smreková živica potrebuje skombinovať s nejakým ďalším materiálom aby dobre horela. Je výborná v kombinácii so suchým smrekovým raždím a zápalkami. Ale pre iskry z firesteelu - nič moc. Niečo iné je tekutá riedka živica z niektorých amerických druhov jedlí (napr balsam fir - Abies balsamea), ktorá veľmi dobre zachytí iskry z firesteelu. To však len pre zaujímavosť, u nás sa vo voľnej prírode nevyskytujú, len niekde v arborétach a parkoch.

Podpalové materiály pre firesteel v našich podmienkach sa riešili v príslušnom vlákne. Je ich viac, niektoré idú zapáliť úplne jednoducho, iné pomerne ťažko, no zväčša je potrebná menšia mechanická úprava. Treba si uvedomiť, že na lepšie zachytenie iskry z firesteelu, musíš daný materiál pripraviť - zjemniť, či už šúchaním medzi dlaňami alebo škrabaním pomocou noža to závisí od druhu, niektoré je možné spracovať až na jemný prášok. Pravé práchno po zachytení iskry nehorí ale tlie, napríklad amadou z práchnovca, spráchnivené drevo, zuhoľnatené prírodné materiály atď. Takéto tlejúce práchna je potrebné rozfúkať na plameň v hniezde so suchého, horľavého materiálu ako je tráva, suché lyko drevín atď. Kým kedysi za éry klasickej ocieľky a pazúrika bol výber práchna len veľmi slabý, s príchodom ferocérových tyčiek - moderných firesteelov je zrazu možné podpáliť široké spektrum prírodných materiálov a to priamo z iskry na plameň, bez potreby rozfúkavania v hniezde. Dokonca sa dá firesteelom zapáliť aj čisté drevo (samozrejme treba vedieť ako ho pripraviť).

Ja osobne považujem za najlepšiu brezovú kôru a živičnaté mastné drevo z borovice (fatwood). Ich výhody sú vo vysokej horľavosti a schopnosti horieť aj vo vlhkom stave, v nepriaznivom počasí. Čo je zaujímavé, tak napríklad takú brezovú kôru vieš podpáliť prakticky v dvoch podobách: Natrhané jemné mošulinky kôry, ktoré sa prirodzene odlupujú z kmeňa mladej brezy, keď nazbieraš dostatočné množstvo, tak za dobrú plnú hrsť a viac, tak ich vieš zapáliť silnejšou iskrou. Druhou podobou je plát kôry ktorú získaš z mŕtvej brezy. Tento plát bez úpravy firesteelom nepodpáliš, jedine zápalkou/zapaľovačom. Stačí ho však správne pripraviť a je to jeden z najjednoduchšie zapáliteľných podpalov pre firesteel. Nožom treba škriabať rovnobežne s vláknami, čím získaš kôpku jemných stružliniek. Tieto zachytia iskru poľahlivo, stačí potom priložiť ďalšiu natrhanú kôru, tenké raždie, hrubšie drievka a máš oheň. Podobne pripravíš na podpal aj živičnaté drevo z borovice. Paradoxne, brezová kôra nieje vhodná na výrobu hniezda pre rozfúkavanie uhlíka. Tieto veci boli opisované v starších príspevkoch, treba len prelúskať staré vlákna, sú plné informácií :)
“In the school of the woods, there is no graduation day.” - HORACE KEPHART, Camping and Woodcraft, 1917

SKW Bushcraft blog
Youtube kanál
Obrázok užívateľa
SKW
Moderátor
 
Príspevky: 928
Registrovaný: 05 Aug 2010, 22:36
Bydlisko: Poltár
Dal Ďakujem: 636 x
Dostal Ďakujem: 1530 x

Re: Založenie ohňa - ZÁKLADY

Poslaťod Lesomil » 06 Jan 2013, 00:29

Dakujem chalani,..idem teda studirovat,.. :yees: :popcorn:
Obrázok užívateľa
Lesomil
 
Príspevky: 12
Registrovaný: 04 Jan 2013, 13:47
Bydlisko: Nitrawa
Dal Ďakujem: 25 x
Dostal Ďakujem: 4 x

Re: Založenie ohňa - ZÁKLADY

Poslaťod djuso » 31 Dec 2013, 00:04

Ďalší možný spôsob: http://www.youtube.com/watch?v=JgX_E3vJRpY Práve som v dielni tak som to otestoval. Funguje to. :-J (OK, testoval som to pomocou zdroja nastaveného na 4V a 0,5A, čo je simulácia baterky, nechcelo sa mi vyberať ju z mobilu, ale aj tak by to malo šĺapať). Pridávam kúsok odceľovej vaty do mojej KPZ. Ak neviete kde to kúpiť, ja som zohnal extra jemnú vatu v Baumaxe veľký balík stál asi 1,5€. Je vhodná aj na čistenie povrchu kovov a podobné srandy. Veľa šťastia.
Obrázok užívateľa
djuso
 
Príspevky: 29
Registrovaný: 27 Okt 2013, 17:04
Bydlisko: Bardejov
Dal Ďakujem: 20 x
Dostal Ďakujem: 20 x

Re: Založenie ohňa - ZÁKLADY

Poslaťod 72janik » 31 Dec 2013, 08:28

no je to pekne takto založiť oheň. Problém však je že oceľová vata sa v prírode nevyskytuje.. :-) a zasa ťahať kilá vaty s sebou je podľa mňa nezmysel... :-) ale ak sa nemýlim tak tento spôsob tu už bol popísaný.. :-) Poprosím nehľadajte za týmto príspevkom nič zlé, nechcem nikoho pošpiniť a ani ublížiť.. je to len a len môj názor na predchádzajúci príspevok a takisto nie je ani snahou niekoho odhovoriť aby takýmto spôsobom rozrábal oheň.. :-)
Obrázok užívateľa
72janik
 
Príspevky: 410
Registrovaný: 31 Dec 2011, 22:52
Bydlisko: Martin
Dal Ďakujem: 578 x
Dostal Ďakujem: 417 x

Re: Založenie ohňa - ZÁKLADY

Poslaťod djuso » 01 Jan 2014, 19:35

Máš pravdu, tú vatu v prírode nenájdeš. (čo je škoda) :-J Zasa kilá by som nepovedal, trochu som si dal do zatváracieho vrecka a vopchal som to do mojej KPZ. Aj keď asi zbytočne. Keď mám KPZ, mám aj zápalky.
Obrázok užívateľa
djuso
 
Príspevky: 29
Registrovaný: 27 Okt 2013, 17:04
Bydlisko: Bardejov
Dal Ďakujem: 20 x
Dostal Ďakujem: 20 x

Re: Založenie ohňa - ZÁKLADY

Poslaťod djuso » 23 Feb 2014, 22:48

Mám na Vás jednu otázku. Je u nás nejaké drevo nevhodné na prípravu jedla? Dnes som totiž varil v lese čaj, ako palivo som použil neznámy zlomený strom. A neviem či sa mi niečo nedostalo do vody alebo čo, lebo mi je dosť zle. Ale zasa, môže to byť aj od obeda, lebo ho varila sestra :-) . Pamätám sa, že mi dedo kedysi vravel že toto drevo neber, to pri pálení smrdí. Ale neviem o čo išlo. Skrátka a prosto: Je nejaké drevo, ktorému by som sa mal pri varení vyhnúť?
PS: Ospravedlňujem sa za offtopic, nevedel som, kam to nahodiť.
Obrázok užívateľa
djuso
 
Príspevky: 29
Registrovaný: 27 Okt 2013, 17:04
Bydlisko: Bardejov
Dal Ďakujem: 20 x
Dostal Ďakujem: 20 x

Re: Založenie ohňa - ZÁKLADY

Poslaťod SKW » 24 Feb 2014, 02:55

Pri varení čaju pochybujem žeby dym z dreva mohol vážnejšie ovplyvniť tvoj nápoj. Skôr sa dobre rozpamätaj z čoho si si ten čaj robil a či si to identifikoval správne :mrgreen:

Ale napríklad dreviny s vysokým obsahom živice ako borovica alebo smrek sa neodporúčajú na prípravu jedla ak sa bavíme o priamom opekaní nad ohňom, napr slaniny, špekačkov atď. Údajne dym z ihličnatých drevín obsahuje najviac karcinogénnych látok... Ale ja sám som si mnohokrát opekal slaninu na smrekovom a stále žijem ;-)
“In the school of the woods, there is no graduation day.” - HORACE KEPHART, Camping and Woodcraft, 1917

SKW Bushcraft blog
Youtube kanál
Obrázok užívateľa
SKW
Moderátor
 
Príspevky: 928
Registrovaný: 05 Aug 2010, 22:36
Bydlisko: Poltár
Dal Ďakujem: 636 x
Dostal Ďakujem: 1530 x

Re: Založenie ohňa - ZÁKLADY

Poslaťod jasommato » 24 Feb 2014, 03:41

skorej by som ich nepouzival na varesky pretoze menia chut duseneho viem to pretoze ich na varesky pouzivam furt :D
jedovate drevo ma tys ale neviem ci aj dym z neho je jedovaty ale ak sa nimuz niekto otravil tak si to zasluzil za to ze ho palil
o agate viem ze otravuje podu okolo seba ale neviem ci ma daco aj v dreve alebo ci je to skodlive precloveka
Obrázok užívateľa
jasommato
 
Príspevky: 797
Registrovaný: 07 Máj 2012, 14:33
Bydlisko: Orava a prilahle kopce potoky a rybniky
Dal Ďakujem: 334 x
Dostal Ďakujem: 483 x

Re: Založenie ohňa - ZÁKLADY

Poslaťod djuso » 24 Feb 2014, 10:08

SKW - ďakujem. Čaj som robil sáčkový. Nejakých 7 bylín alebo také niečo. No, tým pádom padá podozrenie na sestru. Dnes si dám ten obed čo bol včera znova a ak mi zasa bude zle, tak je za tým ona. :-)
Jasommato - ďakujem, tis to určite nebol ani agát. ešte sa mi čosi marí o tuji, ale niesom si istý. Každopádne, nešlo o ihličnan. vzhľadom na to, že je to les, ktorý vyrástol po povodniach, a dosť rýchlo, tak to asi bola nejaká vŕba. Ani ma nenapadlo pozerať čo to je. :-J v sobotu tam idem znova, tak si to všimnem.
Obrázok užívateľa
djuso
 
Príspevky: 29
Registrovaný: 27 Okt 2013, 17:04
Bydlisko: Bardejov
Dal Ďakujem: 20 x
Dostal Ďakujem: 20 x

Re: Založenie ohňa - ZÁKLADY

Poslaťod jasommato » 24 Feb 2014, 11:18

vrba a tieto richlorastuce stromi su vecinou neskodne chba nastane ak je nieco zle v pode pretoze ako richlo rastu vsetko sa im dostava do dreva
Obrázok užívateľa
jasommato
 
Príspevky: 797
Registrovaný: 07 Máj 2012, 14:33
Bydlisko: Orava a prilahle kopce potoky a rybniky
Dal Ďakujem: 334 x
Dostal Ďakujem: 483 x

PredchádzajúciĎalší

Späť na Oheň

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 4 hostia