Holenie britvou

Všetko čo priamo nesúvisí s bushcraftom

Re: Holenie britvou

Poslaťod mr_kaktus » 09 Jan 2014, 08:51

na zaverecny finis je urcite opasok + pasta prilis vela. ta cepel je prilis jemna. samotny opasok by bol ok. neviem nakolko si ju mal tupu ale na take obycajne prebrusenie (povedzme raz za 6 mesiacov) ked britvu pouzivas, sa ako najhrubsi "grit" dokonca niekedy pouziva opasok + pasta (aspon co som cital rozne navody) a na finis opasok. Len pre poriadok (aj ked to asi vies) ak si raz naniesol brusnu pastu na remen, uz je nepouzitelny na "ciste" obtahovanie, resp. jeho "grit" uz je prilis hruby na zaverecny finis.

inac na odskusanie ostrosti je dobry test vlasom - normalne si vytrhni vlas postav britvu cepelou hore a vlasom chod dole na cepel ako by si ho chcel preseknut (ale bacha nerob to s rozmachom. je to len volny plynuly jemny pohyb). Ak britva vlas prereze (normalne kusok z neho odskoci ako by sa odlomil) tak je dobre nabrusena. Ak nie tak treba este dofinisovat.
Osobne sa mi asi najlepsie osvedcila (pri bruseni tupej britvy) takato postupnost:

1. 1000 grit (japonsky vodny kamen)
2. 3000 grit (japonsky vodny kamen)
3. rozsutec (7000 grit - udavany podla niektorych noziarskych/britvovych for); osobne by som preferoval 8000 grit
4. 12 000 grit (na takom "lopariku" na obtahovanie - z jednej strany remen z druhej takyto jemny kamen udaj je ale zase len orientacny -moze to byt kludne aj 10 000 aj 13 0000)
5. opasok

ten 12 000 grit sa da aj vynechat ale potom som ja osobne musel dlhsie finisovat na opasku :)

este EDIT: pri bruseni je dobre zadnu stranu britvy (tu hrubu, kde nie je ostrie) prelepit lepiacou paskou, aby si ju nezbrusoval :)
mr_kaktus
 
Príspevky: 18
Registrovaný: 10 Jún 2013, 12:39
Bydlisko: BA
Dal Ďakujem: 11 x
Dostal Ďakujem: 5 x

Re: Holenie britvou

Poslaťod Rafael Ingvis » 09 Jan 2014, 16:03

Ak olepí chrbát aby ho nezbrúsil tak zmení uhol fazety.
"Pokrok je jako stádo sviní v humně. Z takého stáda, to sa mosí uznat, je užitek. Je uzený špek, je ovar, je prejt, sú klobásky, sú nožky v rosolu. Tož sa nesmí ohrnovat nos, že je všecko posrané."

:-k
Obrázok užívateľa
Rafael Ingvis
 
Príspevky: 322
Registrovaný: 02 Feb 2011, 09:50
Bydlisko: Praha
Dal Ďakujem: 112 x
Dostal Ďakujem: 287 x

Re: Holenie britvou

Poslaťod mr_kaktus » 09 Jan 2014, 16:18

jedna vrstva klasickej priesvitnej lepiacej pasky na papier ti taky rozdiel nespravi (kolko moze byt hrubka, < 0,5 mm? ). nemyslim si ze by to bol problem, ale rad sa necham poucit o opaku :)

ak ma britva hrubku 5 mm a sirku 20 mm a jedna vrstva lepiacej pasky 0,05 mm (specialne kvoli tebe som lepil na seba jednotlive vrstvy aby som videl kolko ich bude do 1mm, vyslo mi 20 ale kludne by ich imo mohlo byt aj 22 :)) tak rozdiel v uhle mi vychadza na 0,28 stupna oproti bruseniu bez pasky.
mr_kaktus
 
Príspevky: 18
Registrovaný: 10 Jún 2013, 12:39
Bydlisko: BA
Dal Ďakujem: 11 x
Dostal Ďakujem: 5 x

Re: Holenie britvou

Poslaťod Rolf » 09 Jan 2014, 17:46

Pred pár rokmi som aj ja našiel u deda na pôjde starú britvu. Je to tiež značka Puma Solingen... Ako je vidieť z obrázka, je už dosť zbrúsená... Už som sa pokúšal ju trocha naostriť, no zatiaľ nie celkom presvedčivo stína iba chlpy na ruke... Na oholenie by to však, jednoznačne, nestačilo... :) Uvidím, či sa mi ju podarí nabrúsiť do požadovaného stavu a potom snáď vyskúšam sa aj oholiť... :)

IMG_1662.JPG


IMG_1664.JPG


IMG_1667.JPG
...nikto nie je múdrejší ani mocnejší ako všemocná príroda...
...a príroda robí zo mňa lepšieho človeka...
Obrázok užívateľa
Rolf
 
Príspevky: 328
Registrovaný: 08 Jún 2011, 13:24
Bydlisko: Vihorlatské vrchy
Dal Ďakujem: 430 x
Dostal Ďakujem: 487 x

Re: Holenie britvou

Poslaťod Rafael Ingvis » 09 Jan 2014, 19:35

Tak ti to vysvetlím aby si to pochopil:

1. brúsenie - 15° (fazeta)
2. brúsenie - 15,25°
3. brúsenie - 15.5 °
.
.
.
.
10. brúsenie - 17,25 °
"Pokrok je jako stádo sviní v humně. Z takého stáda, to sa mosí uznat, je užitek. Je uzený špek, je ovar, je prejt, sú klobásky, sú nožky v rosolu. Tož sa nesmí ohrnovat nos, že je všecko posrané."

:-k
Obrázok užívateľa
Rafael Ingvis
 
Príspevky: 322
Registrovaný: 02 Feb 2011, 09:50
Bydlisko: Praha
Dal Ďakujem: 112 x
Dostal Ďakujem: 287 x

Re: Holenie britvou

Poslaťod mr_kaktus » 09 Jan 2014, 20:00

co sa tyka brusenia chrbta ja som praveze narazil na odporucane prelepenie.

napriklad tu ma chalan chrbat prelepeny

http://www.youtube.com/watch?v=aPncXdN0MTo

alebo aj tu

http://www.youtube.com/watch?v=vgJce7mpUEg
mr_kaktus
 
Príspevky: 18
Registrovaný: 10 Jún 2013, 12:39
Bydlisko: BA
Dal Ďakujem: 11 x
Dostal Ďakujem: 5 x

Re: Holenie britvou

Poslaťod Pája » 09 Jan 2014, 20:14

No, když se podívám na tu Pumu, co sem hodil Rolf, tak vidím žebro hřbetu odbroušené. Dala jsem si práci a prošla Aukro, z obrázků níže je vcelku jasné (nejvíce hned z prvního), že používané břitvy mají hřbet obtahování ztenčelý s viditelnou odbroušenou plochou právě proto, že kontaktem celé plochy ostří s kamenem bylo ubíráno konstantně z obou stran, aby úhel fasety zůstal stejný.

břitva5.jpg
břitva1.jpg
břitva3.jpg
břitva4.jpg
Kráčím, tedy jsem.
Fail again, fail better. (S. Beckett)

Galerie výrobků na knife.cz
Instagram
Obrázok užívateľa
Pája
Amazonka
 
Príspevky: 1299
Registrovaný: 05 Júl 2010, 20:13
Bydlisko: Morava
Dal Ďakujem: 1221 x
Dostal Ďakujem: 1710 x

Re: Holenie britvou

Poslaťod sally » 09 Jan 2014, 21:21

Na margo pásky, vyjadrenie z fóra britva.cz od človeka, ktorý britvy reparuje, dlhoročne brúsi a opravuje (PetrS):

bok hřbetu Břitvy určuje přesný úhel břitu a je daný při výrobě. Proto se při broušení nesmí hřbet nadzvedávat od kamene. Broušení s páskou či bez ní je dost diskutované téma, ale praxe mi ukázala, že páska je výborný pomocník a šetří stařičkým Dámám jejich hřbety. U zlacených mladic zase neznám jiný způsob jak jejich zlatozář ochránit. Břitva a kámen jsou milenci a také tak něžně se podle toho musí chovat. Vášeň patří až holení...

a súčasne dobrá rada nad zlato: Hlavně nepoužívat průhlednou balící a kancelářskou pásku - spolehlivě strhává veškeré zlacení a podobné ozdoby z čepele!


Rafo - tvoj sarkazmus musím neustále obdivovať :yees: :mrgreen:

teda páska - nie sú v tom zajedno ani odborníci a ľudia v britvách podkutí, takže aby sme tu my amatéri (ak som niekoho urazil, ospravedlňujem sa) vynášali jednoznačné súdy, mi príde úsmevné :)
Mami, až vyrastiem, budem bushcrafter. Synček, oboje sa nedá. Obrázok

Môj eshop: www.doprirody.sk.
Obrázok užívateľa
sally
Moderátor vo výslužbe
 
Príspevky: 1333
Registrovaný: 12 Jún 2010, 17:44
Bydlisko: Nad kameňolomom, Bratislava
Dal Ďakujem: 171 x
Dostal Ďakujem: 345 x

Re: Holenie britvou

Poslaťod JakubV » 16 Mar 2014, 04:46

Nazdar, mám takú (možno blbú) otázku. Už dlhší čas rozmýšľam nad britvou, ale je to celkom veľká investícia, hlavne keď neviem, či mi bude takéto holenie vyhovovať. Preto...je funkčnosť britiev do ktorých sa dávajú obyč. žiletky porovnateľná s reálnymi britvami? Oplatí sa mi to skúsiť takto?
Obrázok užívateľa
JakubV
 
Príspevky: 7
Registrovaný: 07 Dec 2012, 01:30
Bydlisko: Trnava
Dal Ďakujem: 2 x
Dostal Ďakujem: 1 x

Re: Holenie britvou

Poslaťod sally » 16 Mar 2014, 12:34

JakubV - v prvom rade ťa nasmerujem na britva.cz
Dozvieš sa tam klady/zápory od veľkého množstva ľudí, teda od štatisticky významnej vzorky (keď už máme tie voľby a každý druhý sa oháňa štatistikami :mrgreen: ).

Za seba: neskúšal som, neviem posúdiť. Origo britva nie je zas až taká veľká investícia. Stačí obehať blšie trhy/bazáre/starožitnosti, prípadne sa popýtať postarších príbuzných. Niekedy človek ani nevie, čo všetko sa dá ponachádzať :yees:
Mami, až vyrastiem, budem bushcrafter. Synček, oboje sa nedá. Obrázok

Môj eshop: www.doprirody.sk.
Obrázok užívateľa
sally
Moderátor vo výslužbe
 
Príspevky: 1333
Registrovaný: 12 Jún 2010, 17:44
Bydlisko: Nad kameňolomom, Bratislava
Dal Ďakujem: 171 x
Dostal Ďakujem: 345 x

Re: Holenie britvou

Poslaťod Pája » 16 Mar 2014, 17:40

K tomu, co napsal Sally, bych za sebe ještě dodala, že když zkusíš spočíst, kolik utratíš za rok za náhradní břity do Machu (nebo jiného holícího strojku), vyjde Ti, že nákup obstarožní břitvy, brusných kamenů (keramika + rozsutec) a obtahovací kůže Tě vyjde právě tolik, co zhruba pět sad "žiletek." Takže je to na zvážení, obzvlášť, když břitva vydrží sloužit dlouhé roky.
Kráčím, tedy jsem.
Fail again, fail better. (S. Beckett)

Galerie výrobků na knife.cz
Instagram
Obrázok užívateľa
Pája
Amazonka
 
Príspevky: 1299
Registrovaný: 05 Júl 2010, 20:13
Bydlisko: Morava
Dal Ďakujem: 1221 x
Dostal Ďakujem: 1710 x

Re: Holenie britvou

Poslaťod Pája » 03 Jún 2014, 10:01

Obtahovací řemen na břitvu, který jsem si vyrobila z jednoho opaskového přířezu. Díky oku se dá uchytit třeba na kliku a manipuluje se s ním snadněji, než s opaskem. Krom břitev na něm obtahuju i svoje nože. Šířka 4 cm pro břitvu bohatě stačí, z lícu lehce přibarvený do okrova. :)

DSC01372.JPG
DSC01373.JPG
Kráčím, tedy jsem.
Fail again, fail better. (S. Beckett)

Galerie výrobků na knife.cz
Instagram
Obrázok užívateľa
Pája
Amazonka
 
Príspevky: 1299
Registrovaný: 05 Júl 2010, 20:13
Bydlisko: Morava
Dal Ďakujem: 1221 x
Dostal Ďakujem: 1710 x

Re: Holenie britvou

Poslaťod sally » 06 Jún 2014, 08:30

Pája: máš na tom remeni aj niečo rozotreté? (krieda, etc.)
Mami, až vyrastiem, budem bushcrafter. Synček, oboje sa nedá. Obrázok

Môj eshop: www.doprirody.sk.
Obrázok užívateľa
sally
Moderátor vo výslužbe
 
Príspevky: 1333
Registrovaný: 12 Jún 2010, 17:44
Bydlisko: Nad kameňolomom, Bratislava
Dal Ďakujem: 171 x
Dostal Ďakujem: 345 x

Re: Holenie britvou

Poslaťod Pája » 06 Jún 2014, 18:35

Ne, čistá kůže. Používám ještě pádlo (kůže na destičce), tam mám zelenou leštící pastu. Na takovýto řemen s volným průvěsem podle mě nějaká brusná/ leštící látka nemá moc smysl.
Kráčím, tedy jsem.
Fail again, fail better. (S. Beckett)

Galerie výrobků na knife.cz
Instagram
Obrázok užívateľa
Pája
Amazonka
 
Príspevky: 1299
Registrovaný: 05 Júl 2010, 20:13
Bydlisko: Morava
Dal Ďakujem: 1221 x
Dostal Ďakujem: 1710 x

Re: Holenie britvou

Poslaťod sally » 08 Jún 2014, 21:21

Pája: niektorí borci na voľný remeň dávajú zmes popola, kriedy a oleja :-k
Mami, až vyrastiem, budem bushcrafter. Synček, oboje sa nedá. Obrázok

Môj eshop: www.doprirody.sk.
Obrázok užívateľa
sally
Moderátor vo výslužbe
 
Príspevky: 1333
Registrovaný: 12 Jún 2010, 17:44
Bydlisko: Nad kameňolomom, Bratislava
Dal Ďakujem: 171 x
Dostal Ďakujem: 345 x

PredchádzajúciĎalší

Späť na Off-topic

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 8 hostia


cron