Sebaobrana, zákony a ako sa nenechať zavrieť, keď ste v práve

Všetko čo priamo nesúvisí s bushcraftom

Re: Sebaobrana, zákony a ako sa nenechať zavrieť, keď ste v

Poslaťod sally » 10 Feb 2014, 20:22

Samotár - verím, že si uvedomuješ rozdiel medzi pohybom v lese a v meste (a z toho vyplývajúcou situáciou). V lese ma okrem zatúlaných psov ešte nik nenapadol, o meste sa to (žiaľ) hovoriť nedá. A to nedávam k potyčkám dôvod, nechodím so štopľami v ušiach a snažím sa potenciál prúseru minimalizovať. Bol som v tom, že sa tu nebavíme len o napadnutí v lese (tam riešiť právnu stránku veci je viac než otázne :twisted: ).


Apropo, odcvičených mám viac než 5 rokov + nejaká tá taktika a spol., no že by to nejak menilo základné fakty (akékoľvek kung-fu hakybaky a pod. sú oproti zbrani menej účinné). Koniec koncov, história mi dáva za pravdu - prečo dnes po bojisku nepobehujú šaoliskí mnísi, ale postupne prešli od vzájomného fackovania, cez kyjaky, meče, muškety, až po súčasnosť.

Možno by nezaškodilo zo strany "vlastnoručno obrannej elity" trochu tolerancie pre nás, čo sa chceme brániť za pomoci legálne držaných (aj strelných) zbraní :wink:
Mami, až vyrastiem, budem bushcrafter. Synček, oboje sa nedá. Obrázok

Môj eshop: www.doprirody.sk.
Obrázok užívateľa
sally
Moderátor vo výslužbe
 
Príspevky: 1333
Registrovaný: 12 Jún 2010, 17:44
Bydlisko: Nad kameňolomom, Bratislava
Dal Ďakujem: 171 x
Dostal Ďakujem: 345 x

Re: Sebaobrana, zákony a ako sa nenechať zavrieť, keď ste v

Poslaťod samotár » 10 Feb 2014, 20:28

ahoj ,
sally nemyslel som to osobne , ale všeobecne
ešte sa stretneme, svet je malý
Obrázok užívateľa
samotár
 
Príspevky: 99
Registrovaný: 29 Jan 2014, 14:20
Bydlisko: Rožňava
Dal Ďakujem: 506 x
Dostal Ďakujem: 211 x

Re: Sebaobrana, zákony a ako sa nenechať zavrieť, keď ste v

Poslaťod juraj1974 » 10 Feb 2014, 21:16

Juraj - nie každý má postavu a roky boxu za sebou ako ty :) My útlejší a krátkonohejší občas potrebujeme pomôcť (áno, mám za sebou napadnutie - vyriešené pomocou teleskopu). Samozrejme ale platí, že konfliktom je lepšie predchádzať a boj voliť ako poslednú možnosť.

Nikdy som v oficialnom ringu neboxoval.. Moje poznamky boli skor mierene na samotnu reakciu pri napadnuti... pokial som pozorne cital tak dost z vas malo neprijemnu zivotnu skusenost a dostali po papuli v mestskej dzungli. Je to neprijemne to verim. Aj ja mam face ktory bezne pritahuje zovrete päste nejako debila. Mojou pointou v pisani bolo skor poukazat na skutocnost ze pokial sa bezny clovek ktory nema za sebou uz nejaky ten full contakt spamata pri utoku tak nech ma vo vacku cokolvek nema sancu to pouzit. Konkretne ako tu pisal jeden z napadnutych ze zastalo auto a vyskakali z neho nejaky onanisti aby si s dotycnym zahrali futbal tak naozaj nie je sanca pouzit nic co je niekde schovate... Samozrejme nespochybnujem fakt ze sa clovek moze dostat do prekernej situacie. To by som si nedovolil. Vsetko je podla mna ale v hlave. Myslim si ze taky adrenalin je pekna svina... A nejaka ta kudla v rukach cloveka ktory je naspeedovany prave touto latkou ktore produkuje telo v kritickych situaciach sa moze dost vymknut s pod kontroly. Zazil som situaciu ked jeden dementor mal potrebu busit do ludi a doslova prechadzal davom ako noz maslom. Z niekade sa objavil cloviecik zo sprejom v rukach a celkom slusne vstriekal nosne dierky dementa. Ano chlapik siel do kolien z revom prave kastrovaneho ladoveho medveda ale co nasledovalo potom som videl len v ruskych filmoch... Zapracoval adrenalin a sprejer mal obrovsku smolu...
Ano viem Zlo produkuje len a len vacsie zlo. Niekedy sa mu neda vyhnut. Akceptujem. Zostanme ale pri zemi. Vyhnime sa kazdej situacii kde mozme dostat do pysku.. A my co si nas face pyta? Hmm... po par uderoch to uz v podstate ani moc neboli... :wink: :wink:
Uvidieť prvý je základným predpokladom toho ako nebyť videný.


http://alchymisti.blogspot.sk/?m=0
Obrázok užívateľa
juraj1974
 
Príspevky: 1715
Registrovaný: 04 Feb 2011, 13:35
Bydlisko: Kalna nad Hronom
Dal Ďakujem: 1280 x
Dostal Ďakujem: 1456 x

Re: Sebaobrana, zákony a ako sa nenechať zavrieť, keď ste v

Poslaťod radeton » 11 Feb 2014, 00:05

TO samotár. Môžem ti ku tomu tvojmu odporúčaniu aby chlapci pocvičili bojové umenia podotknúť iba toľko. To že niekto niekde v telocvični cvičí pár rokov nejaké bojové umenia ešte automaticky neznamená,že zvládne pouličnú šarvátku,alebo boj kde mu už ide o kejhák..Bitka v tmavej uličke s na dupaným pouličným bitkárom, ktorý je v týchto pre normálneho pokojného človeka stresových situáciách "doma"je niečo úplne iné,ako regulérne tréningové zápasy v telocvični.Nehovoriac už o tom že žiadne bojové umenie ktoré je verejne propagované širokej verejnosti nedáva do pľacu maximálne deštrukčné techniky ktoré sú účinné keď ti ide o zdravie a život.Je to z toho dôvodu, že bojové umenia prístupné pre širokú verejnosť sú chápané ako organizované športové disciplíny a nie ako účinný efektívny súbor bojových techník ktoré majú za úlohu rýchle a totálne vyradenie protivníka.Na efektívnu sebaobranu človek nepotrebuje roky trénovať karate ani boxovať ,a ani nemusí mať 90 kg čistej svalovej hmoty.Na to potrebuješ dostať do podvedomia pár jednoduchých techník, a dokázať ich použiť aj v stresovej situácii s tým ide ruka v ruke psychická stránka boja.Pokiaľ to nezvládneš v prvom rade v hlave nepomôže ti nič telo bude paralyzované.Tieto techniky však musia byť maximálne deštrukčné aby boli účinné aj v podaní 50 kg človeka. Pri účinnej sebaobrane neplatí žiadne fer-play , a ohľady na férovosť musia ísť bokom ináč končíš bratu. Vzniknuté ujmy na zdraví útočníka ktorý ťa napadol budeš riešiť potom keď to prežiješ počas boja sa týmto nemôžeš dať zväzovať.Idealne je boju sa vyhnúť aj za cenu úteku alebo čoho koľvek no keď už niet úniku, a musíš pristupiť k boju nikdy nečakaj kým ťa napadne útočník aby si sa mohol brániť.Tým mu poskytneš výhodu ktorá ťa môže vyradiť niekedy aj na večnosť.Ak som prinútený bojovať za účelom svojej obrany zaútočím prvý ak mám na to najmenšiu možnosť takáto agres. napadntuého vždy zaskočí aj skúseného krčmového bitkára, a tu je sekunda času na to aby si ho rýchlo poslal do kolien. Vedieť sa účinne obrániť v pouličnom boji je dosť zložitý problém ktorý nedokáže vždy vyriešiť ani športovec venujúci sa bojovým umeniam.Poznal som chlapca ktorý bol skutočne dobrý v jednom bojovom umení v podctate bol jeden z 3 trénerov propagujúcich tento štýl jeho žiakom sa darilo na šport.súťažiach žil tým. Stalo sa mu to, že keď si v lete privyrábal na Ružinej ako usporiadaťeľ pri diskotékach,tak mu rozvášnený miestny bitkár zlámal poriskom z lopaty obe predlaktia a 2 mesiace mu žena utierala zadok, a to iba pre to že chcel silou mocou použiť nejaké techniky ktoré boli súčasťou ich štýlu.Osoby ktoré sa v takejto situácii (myslím napadnutie na ulici) ocitnú prvý krát v živote,alebo aj druhý krát majú mizivú šancu v tomto boji uspieť proti starým pouličným harcovníkom ktorý na ulici vyrástli ,a stratili tam aj svoje prvé vybité zuby netreba mať veľké oči. Tu sa chytá iba človek ktorý už niečo sem tam na tej ulici riešil, vie aký to bude mať zhruba scenár pár krát mal krvavý sopeľ pod nosom, alebo človek ktorého naučili bojovať inde ako v športovom klube bojových umení prístupnom verejnosti. :wolf:
Obrázok užívateľa
radeton
 
Príspevky: 335
Registrovaný: 04 Jan 2012, 17:08
Bydlisko: detva
Dal Ďakujem: 121 x
Dostal Ďakujem: 185 x

Re: Sebaobrana, zákony a ako sa nenechať zavrieť, keď ste v

Poslaťod samotár » 11 Feb 2014, 10:02

ahoj , radeton maš velku pravdu vo vyššie popísanom , len ja som sa nechcel tolko rozpisovať - ale daktorý to nepochopili. Nebudem tu rozpisovať kde, kedy, koľko a čo doteraz som robil " slúžil ", ale mnohý tu majú problémy napríklad s významom - nutná obrana a slzak a krátka gul.zbraň a iné.
Vďaka za pokec končím s touto témou.
ešte sa stretneme, svet je malý
Obrázok užívateľa
samotár
 
Príspevky: 99
Registrovaný: 29 Jan 2014, 14:20
Bydlisko: Rožňava
Dal Ďakujem: 506 x
Dostal Ďakujem: 211 x

Re: Sebaobrana, zákony a ako sa nenechať zavrieť, keď ste v

Poslaťod tomtt » 11 Feb 2014, 14:21

otazka na skusenejsich - ak bojove umenie tak ktore?

pozdava sa mi kraw maga (mimochodom vytvorena slovakom Imrichom Lichtenfeldom)
alebo systema - ruske bojove umenie

mate niekto skusenosti s vyssie uvedenymi bojovymi umeniami ?
hodia sa ako efektivne na poulicnu sebeobranu?

videl som na youtube dost videi ale prezentacne video a realna bitka su dve rozne veci...
dik za info
tomtt
 
Príspevky: 67
Registrovaný: 12 Jún 2011, 18:59
Dal Ďakujem: 6 x
Dostal Ďakujem: 4 x

Re: Sebaobrana, zákony a ako sa nenechať zavrieť, keď ste v

Poslaťod juraj1974 » 11 Feb 2014, 14:43

Priatelu. yutube je super vec.... Bojove umenie? Hmm.. asi si necital prispevok radetona... ziadne bojove umenie ti neukaze a nepripravi ta na poulicny boj ako prave samotny poulicny bol. Neplatia tam ziadne pravidla. Nic tam neni planovane ani premyslene. Budem sprosty ale v podstate ide len o to kolko krat si uz dostal na hlavu a kolko krat si uz pluval krv.. poulicna bitka je strasna svina. Ak mate hoci kto z vas moznost vyhnite sa jej. Ak nie treba uz len dufat ze ak ostanete lezat ze dotycny skoncil a ze ste aj ked z rozbitou hubou vyviazli relativne dobre... Plati vsak pravidlo. Chranit si hlavu je zaklad uspechu rozchodit situaciu ktora sa vam prihodila... Vela stastia..
Uvidieť prvý je základným predpokladom toho ako nebyť videný.


http://alchymisti.blogspot.sk/?m=0
Obrázok užívateľa
juraj1974
 
Príspevky: 1715
Registrovaný: 04 Feb 2011, 13:35
Bydlisko: Kalna nad Hronom
Dal Ďakujem: 1280 x
Dostal Ďakujem: 1456 x

Re: Sebaobrana, zákony a ako sa nenechať zavrieť, keď ste v

Poslaťod tomtt » 11 Feb 2014, 15:19

juraj1974 vdaka za odpoved, v podstate s tebou suhlasim,

ale rad by som dostal odpoved aj od tych ktori hore uvedene bojove umenia poznaju ak tu taki su..

bojove umenie beriem ako nejaky zaklad,vychodzi bod.. vzdy lepsie nieco robit a byt aspon trochu pripraveny..
nechce sa mi chodit po uliciach a vyhladavat bitky aby som v nich bol zbehly a "ako doma" :)
tomtt
 
Príspevky: 67
Registrovaný: 12 Jún 2011, 18:59
Dal Ďakujem: 6 x
Dostal Ďakujem: 4 x

Re: Sebaobrana, zákony a ako sa nenechať zavrieť, keď ste v

Poslaťod Nataniel » 11 Feb 2014, 16:35

Za bojové umenie Systema oslov člena fóra, ktorý tu vystupuje pod menom Archanjel, on je inštruktorom tohto BU

Krav Maga - môže byť ono to nie je až tak BU ako vojenský bojový štýl a je to určite bližšie k reálu ako iné

Pozri ešte MMA čo sú vlastne novodobí "gladiátori", ale tí tiež nemajú v hlave všetko v poriadku aspoň tých pár "kamarátov" čo poznám

No a za mňa je to jednoznačne japonské Ju - jutsu.

Je pravda čo písal Radeton všetko je to o psychike a potom o brutalite útoku toho čo sa bráni, ale určite poznanie nejakej techniky či môže v niečom pomôcť a nehovoril by som, že je to strata času. No a možno to bude drsné, ale nestačí kopnúť do vajec a povedať si už som ho vyradil, vyradený je vtedy keď leží na zemi a nevie sa zodvihnúť, lebo adrenalín je nebezpečný ako to už bolo spomínané.
Na cestě sa chovaj tak, jako by ses plížil za zvěří, nepřítele musíš spatřit první
Obrázok
Modrú oblohu !
Obrázok užívateľa
Nataniel
 
Príspevky: 480
Registrovaný: 20 Júl 2010, 11:08
Dal Ďakujem: 417 x
Dostal Ďakujem: 415 x

Re: Sebaobrana, zákony a ako sa nenechať zavrieť, keď ste v

Poslaťod Tito » 11 Feb 2014, 16:53

Z vlastnej skúsenosti - je to na min. 95%o psychike a časť zahraje aj moment prekvapenia. Nevyhnutnosť je všímať si veci a ľudí okolo seba a analyzovať situáciu priebežne a v prípadne blbého pocitu vyhýbať sa, odísť, nevyvolávať žiadne podnety na konfrontáciu. Mne sa celkom osvedčil Wing Tsun / Wing Chun, alebo ako si to nazvete (prípadne aká je to federácia). Nie je to asi ideálne ale je to relatívne účinné (v pomere vydanie energie / účinnosť).

Ak chcete niečo trenovať tak odporúčam šprint na 100 a 200, prípadne 400m aj cez prekážky,prípadne preliezanie plotov a prekážok. Kým Vás debil dobehne, vybije si agresivitu do behu a zvyčajne bezkrkrí idioti maju krátky rádius behu (cca. 50 m, do kopca aj menej) a pri 40m už chrčia. :mrgreen:
Obrázok užívateľa
Tito
 
Príspevky: 127
Registrovaný: 17 Jún 2013, 12:37
Bydlisko: Košice
Dal Ďakujem: 173 x
Dostal Ďakujem: 67 x

Re: Sebaobrana, zákony a ako sa nenechať zavrieť, keď ste v

Poslaťod MIKE » 11 Feb 2014, 17:47

juraj1974 píše:... ziadne bojove umenie ti neukaze a nepripravi ta na poulicny boj ako prave samotny poulicny bol.

To je pravda, ale myslím, že je určite lepšie na nejaký bojový šport chodiť ako sedieť doma na zadku. Človek sa aspon naučí kryť, viesť úder, získa kondičku a pod. Osobne chodím na Thajský box (viac menej kôli tej kondičke :D). Dôležité je ale, aby človek nezískal po pár tréningoch falošný pocit neohrozenosti :!: :)
Keby som chcel niečo na sebeobranu, asi by som sa kukol na spomínane vojenské techniky (Kraw maga a Systema) a tiež tie "deštrukčné údery" kt. spomínal Radeton.

Ten šprint cez prekážky alebo Parkour nieje zlý nápad :D
Obrázok užívateľa
MIKE
 
Príspevky: 82
Registrovaný: 18 Apr 2011, 14:40
Bydlisko: Ružomberok/Liptovský Mikuláš
Dal Ďakujem: 272 x
Dostal Ďakujem: 51 x

Re: Sebaobrana, zákony a ako sa nenechať zavrieť, keď ste v

Poslaťod Jozzo » 11 Feb 2014, 20:59

Podpisujem čo písal radeton a juraj, rovnako ako to o behu.

Musím ale reagovať na nože - ako obranná zbraň sú v našich podmienkach absolútne nevhodné. Proti zvieratám úplná hlúposť, proti ľuďom de jure tiež.
Teleskop, sprej a poriadna baterka sú na sebaobranu najvhodnejšie. Ale iba v prípade, ak mám poriadne- P O R I A D N E - natrénované ich tasenie a mám ich vždy po ruke = nie v batohu, nie v nohavicovom vačku pod bundou, nie v púzdre vyžadujúcom na tasenie čokoľvek komplikovanejšie ako trhnutie.
Jozzo
 
Príspevky: 125
Registrovaný: 04 Sep 2012, 21:48
Bydlisko: západ
Dal Ďakujem: 10 x
Dostal Ďakujem: 83 x

Re: Sebaobrana, zákony a ako sa nenechať zavrieť, keď ste v

Poslaťod radeton » 12 Feb 2014, 01:12

Ja osobne zastávam názor ,že pomerne úspešne sa dokážu zorientovať v klasickej pouličnej bitke, a aj efekt. sa brániť osoby ktoré sa venujú,alebo sa niekedy venovali klasickému boxu pod vedením dobrého trénera.Týto ľudia sú naučení na otĺkanie do hláv, majú dobrú pohyblivosť, pomerne nadupané reflexy,nevymýšľajú žiadne krkolomné techniky, ale majú zvládnutých pár jednoduchých úderov ktoré sa na tréningoch do zblbnutia opakujú, a tým sa dostanú v podctate do podvedomia čo je základný predpoklad na úspešné,a efektývne použitie akej koľvek bojovej techniky.Pokiaľ sa takýto človek stretne v konflikte s klasickým bitkárom (čo je väčšina pouličných bitkárov) vo väčine prípadov dokáže fyzické napadnutie úspešne ustáť bez vážnejších dopadov na jeho telesnú schránku.Štýly ktoré hore uvádzate sú v prvom rade bojové systémy, a dovolím si tvrdiť že ozaj kvalitných inštruktorov týchto smerov je na slovensku menej ako prstov na jednej ruke.(a to ešte ruke stolára :-) )Ich skutočný potenciál vám neukáže žiadny propagátor ktorý daný smer propaguje pre širokú verejnosť.Systém boja vyvinutý pre silové zložky zvlášť pre armádu, je systémom "boja z blízka" kde v reále ide vždy predovšetkým o rýchle a totálne vyradenie protivníka .Teda o jeho čo najrýchlejšie usmrtenie. To čo je možné z týchto systémov vidieť v kluboch je iba jedna ich časť určená pre širokú verejnosť.Klasický box je podľa mňa dobrá časová aj finančná investícia pre mladého chalana ktorý sa chce vedieť trošku o seba postarať keď pri prechádzke parkom so svojou frajerkou na neho vlietne nejaká alkoholom posmelená úderka.Na slovensku je určite viacej kvalitných boxerských klubov, a aj kvalitných trénerov boxu ako kvalit.trénerov spomínaných bojových štýlov.Box ako taký má svojím charakterom pomerne blízko ku klasickej pouličnej bitke.No a ak sa nejaký mladý muž tuná chce naučiť skutočne niečo čo ho nenaučia v žiadnom klube má možnosť skúsiť to napr.vo francúzkej cudzin.légii keď sa vráti z prvého turnusu myslím že by nemal byť problém vyviaznuť z pouličnej bitky s maximálne načatou gambou :D . To len tak na odľahčenie debaty :lol:
Obrázok užívateľa
radeton
 
Príspevky: 335
Registrovaný: 04 Jan 2012, 17:08
Bydlisko: detva
Dal Ďakujem: 121 x
Dostal Ďakujem: 185 x

Re: Sebaobrana, zákony a ako sa nenechať zavrieť, keď ste v

Poslaťod opossum » 13 Feb 2014, 16:57

tomtt
neexistuje "najlepšie" bojové umenie. Každé má iný vnútorný systém, inú filozofiu a používa iné techniky. V princípe dnešné pouličné bitky a lúpežné prepadnutia sa podobajú takmer zápasu MMA. Tzn. boxeristické údery, a keď je súper na zemi, tak ho ešte dobijú do hlavy alebo dokopú. Preč sú časy, kedy sa spor riešil jednou fackou, akoby len na zastrašenie. Dnes je snaha súpera buď zmrzačiť, alebo takmer zabiť. Takisto chalani, kotrí chodia na tahi box, radi používajú low kicky (nízke kopy na úroveň stehna alebo holene) - pretože kto nemôže stáť, nemôže ani bojovať. Sú to veľmi tvrdé a agresívne techniky.

Ak mám porovnať jednotlivé bojové umenia (najpv tie klasické), tak:
ju-jitsu - podobá sa zápaseniu, v podstate sa odohráva na zemi, obsahuje páky, škrtenia, ale aj hody a porazy na zem. Je to predchodca juda. Hodí sa pre dobre stavaných nižších ľudí. Má jednu nevýhodu, že funguje len v kontakte so súperom, to znamená, že súpera musíš najprv chytiť a potom pokračovať nejakou technikou. To je ale vlastne veľké riziko, pretože boxerista alebo karatista ťa nepustí k sebe a zloží ťa prv, než sa mu dostaneš na telo. Takže bez základov z boxu, alebo karate je ti jiu-jitsu na nič., Samozrejme existujú aj také prípady, že judista zloží thai boxera, ale to je judista majster a sú to výnimky. Taký musí poznať rôzne bojové systémy a musí vedieť, ako so svojim jiu-jitsu pristupovať k boxerovi a dostať ho na zem, prv než vôbec boxer niečo urobí.

Karate, taek-won-do, hapkido - sú japonské a kórejské klasické bojové umenia. Obsahujú údery, kopy, bloky, podtrhnutia, páky, čiastočne aj hody. Je ich veľa škôl, z karate najznámejšie okinawské, potom japonské Shotokan alebo Kyokushin, kotré je najtvrdšie a zápasí sa v ňom full kontakt. V podtate sa uplatní v ňom aj menší človek, ale menší má vždy váhovú nevýhodu, nech je to v akomkoľvej bojovom umení. Preto musí byť rýchlejší, technicky vyspelejší a takticky vyzrelejší.

Aikido - je tiež japosnké umenie, ale na ulicu je samotné dosť nevhodné, ja ho považujem ako nadstavbu a veľmi vysoký level, ak má byť funkčné aj v pouličnej bitke. A to z toho dôvodu, že je veľnmi ťažké sa ho naučiť na takej úrovni, aby si sa s ním ubránil. Tým nechcem povedať, že to nie je možné, ale tak isto bez poznania aj iných bojových umení alebo športov, ako je box, karate, thai box, je samotné aikido bohužiaľ len akademickým umením, a to aj z toho dôvodu, že po zavedení na Západ sa z neho vytratili napríklad vo veľkej miere úderové techniky a kopy.

Podobne o karate sa dá povedať, že po tom, ako sa z neho stal šport (a olympijský šport), doznalo dosť zásadný úpadok na svojej účinnosti, ale v posledných rokoch sa chvala bohu dostávajú k nám opäť deštrukčné bojové techniky a pôvodné okinawské karate, tak ako existovalo kedysi.

Kung fu - čínske bojové umenie holými rukami. Ruky má veľmi prepracované, nohy menej. Je veľmi špecifické, takisto ho môže cvičiť aj menší a ľahší človek, ale treba si uvedomiť, že pre fyzicky slabšieho súpera je nutné si osvojiť techniky úderov a kopov na vitálne body človeka. Bez toho žiadny slabší človek nemá šancu proti silnejšiemu a ťažšiemu súperovi. Treba ale povedať, že bez nácviku sa môže podariť zasiahnuť prostivníka na vitálny bod len náhodou. takže aj toto treba cvičiť, čo nie je jednoduché, pretože málokto sa dá dobrovoľne otĺkať tak, aby si ho tirafal na solar plexus alebo ne krčnú tepnu :D
Wu-shu - je širší pojem pre čínske bojové umenia vrátane so zbraňami.

Krav maga, Systema, Sambo - izreaelské a ruské combat systémy. Sú vytvorené pre armádu a sú maximálne účinné, tvrdé, ale zamerané primárne na úplnú fyzické likvidáciu protivníka. Obsahujú všetky možné techniky z mnohých bojových systémov.

Dalo by sa popísať ešte veľa, ale mnoho tu už bolo povedané...snáď len doplním to, že výber, čo budeš cvičiť, závisí skôr na tom, akej si postavy a aký máš mentálny základ. To znamená tvoju váhu, výšku, pohybové schopnosti, vytrvalosť, silu, výbušnosť a mentálne stránky, ako je temperament, reakcie, agresivita... Rozhodne pre vysokého a chudého človeka nie je vhodné judo alebo ju-jitsu.
Najlepšie je ísť sa pozrieť do rôznych klubov v okolí a porovnať, pretože veľa záleží aj na trénerovi (majstrovi) - nie je klub ako klub.

Inak súhlasím s veľa názormi, kotré tu odzneli. Pre Radetona - malá oprava. Deštrukčné techniky sa už dnes učia v mnohých kluboch (útoky na vitálne body). Dnes to už nie je žiadne tajomstvo, veľa sa dá nájsť aj na internete (knihy, videá)....
opossum
 
Príspevky: 286
Registrovaný: 20 Sep 2012, 14:19
Bydlisko: Dubnica nad Váhom
Dal Ďakujem: 16 x
Dostal Ďakujem: 188 x

Re: Sebaobrana, zákony a ako sa nenechať zavrieť, keď ste v

Poslaťod Nataniel » 13 Feb 2014, 17:12

OPOSSUM dovolím si ťa trochu opraviť nakoľko sa venujem ju jitsu, že v tomto bojovom umení sú aj kopy a údery a s tým spojené aj útočné techniky. No a už dlhšiu dobu sa pohrávam s myšlienkou začať trenovať aj box, lebo táto kombinácia mi príde ako dosť dobrá sebeobrana. Aj keď vždy treba zdrhnúť keď sa dá :yees:
Na cestě sa chovaj tak, jako by ses plížil za zvěří, nepřítele musíš spatřit první
Obrázok
Modrú oblohu !
Obrázok užívateľa
Nataniel
 
Príspevky: 480
Registrovaný: 20 Júl 2010, 11:08
Dal Ďakujem: 417 x
Dostal Ďakujem: 415 x

PredchádzajúciĎalší

Späť na Off-topic

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 4 hostia