Dunajská ramenná sústava pod Bratislavou

Všetky tipy a postrehy o vhodných lokalitách

Dunajská ramenná sústava pod Bratislavou

Poslaťod Ivan » 13 Mar 2014, 15:29

Ak má niekto chuť nabaliť si kanoe alebo kajak a pár dni sa túlať po rieke, určite by mal navštíviť ramennú sústavu Dunaja (vnútrozemskú deltu Dunaja) rozkladajúcu sa na našom a Maďarskom území.
Jedná sa o rozsiahle územie, ktoré vzniklo zmenou charakteru toku Dunaja z horskej rieky(alpskej) na rieku nížinného typu. Z tohto dôvodu sa na území vnútrozemskej delty Dunaja po tisícročia usádzali štrkopiesky ktoré si Dunaj priniesol z Álp, aby mu tu prehradili koryto a musel si hľadať nove a nove cesty. Tým vzniklo úžasné územie s množstvom kľukatiacich sa ramien, slepých odbočiek a malých jazierok , kde sa môže romantická duša vodáka túlať niekoľko dni.

Skúsim na par riadkoch popísať svoje skromne skúsenosti, ktoré by mohli pomôcť tulákom chystajúcim sa do týchto končín.

P1020379.JPG


Nástupne/výstupné miesto
Z veľkého množstva možnosti a kombinácii (závisí ktorú časť chcete navštíviť a koľko dní tam chcete stráviť) spomeniem tie ktoré som niekedy využil.
• Čunovo – areál vodného diela oproti vypusti kanálov divokej vody
• Pod tzv. Binderovov haťou na starom toku Dunaja
• Nápustný kanál ramennej sústavy nad obcou Dobrohošť
• Chatová osada Bodíky
• Chatová osada pri Šulianskom jazere
• Kemp v Dunakility(HU)
• Kemp pri obci Dunasziget (HU)
• Hullam csárda, starý Dunaj na SK strane
Na každé z týchto miest je prístup autom a pripadne je možnosť ho tam aj nechať. (za bezpečnosť sa nezaručujem)

P1010230.JPG
P1030279.JPG


Vhodný čas/ročné obdobie

Plaviť sa dá celoročne (v závislosti na fyzickej a psychickej odolnosti), okrem mesiacov kedy ramená zamrznú. (v tom prípade odporúčam korčule) Za najvhodnejšie obdobie považujem apríl/maj a september/október, všetko pravdaže záleží od konkrétnych podmienok v danom čase. Najhoršie obdobie pre mňa je leto, vtedy sa vyroja milióny komárov a táborenie je skôr boj o každú kvapku krvi ako nejaká pohodička. Najradšej tam chodievam na jeseň, keď už komáre „pominuli“ voda je ešte stále relatívne tepla a navyše začalo obdobie jelenej ruje.

P7043255.JPG


Lode a vodácka výbava
Najvhodnejším plavidlom je kanoe alebo morsky/turisticky kajak, o niečo menej vhodne sú rôzne typy nafukovacích lodí (ďalej nafučka) hlavne kvôli plavebným vlastnostiam (napádlujete sa podstatne viacej ako na pevnej lodi). Rôzne pramice, veslice a rybárske člny sú kvôli väčšiemu množstvu prenášok hlavne na SK strane nevhodne.
Padlo podľa druhu lode, plávacia vesta, oblečenie do lode podľa počasia, na veci ktoré majú ostať suché buď vodotesný barel alebo vodný vak, tesa páska (zvládne toho veľa), ak mate nafučku tak servisná sada.

P1020375.JPG
P1030270.JPG


Vodácka náročnosť
Okrem starého toku Dunaja sa jedna o stojatú alebo mierne tečúcu vodu ktorú zvládne každý trochu športovo zdatný jedinec. Starý Dunaj (pôvodné koryto Dunaja) je už rieka kde si treba uvedomiť že pri prevrátený môže hodnú chvíľu trvať kým doplávate k brehu a že okrem seba musíte ťahať aj loď a vystroj. V obdobý keď ma voda pod 15 C to môže predstavovať vážny problém, hlavne u ľudí čo s tým nemajú skúsenosti a sú tam sami. Ale pri dodržaní základných bezpečnostných pravidiel sa netreba ničoho obávať.

P1030322.JPG


Táboriska
Miest na táborenie (hlavne pekných) nie je až tak veľa, problém býva že nie všade sa dá vyliezť z lode na breh, preto treba už v predstihu začať hľadať fleka, najideálnejšie je pravdaže už nejaké vhodne miesta poznať. V lete je tu ešte problém že z brehou sa stáva „nepriechodná džungľa“ v ktorej sa dosť ťažko pohybuje. Inak platia všeobecné zásady ktoré by mal slušný táborník dodržiavať. Na maďarskej strane sa nachádzajú aj kempy, zatiaľ som však ich služby nikdy nevyužil. (okrem čapovaného pivka po ceste:)

P1030305.JPG
P1010256.JPG


Pitná Voda
Napriek tomu že sa nachádzame v jednej z najväčších zásobáreň pitnej vody v strednej Európe, neviem o žiadnom prameni ktorý by tu bol. (ale rad si nechám poradiť) Voda sa dá nabrať buď v niektorom kempe alebo chatovej osade, ak poprosíte nejakého chatára. Osobne to riešim tak že si beriem vodu na pitie a varenie na celí čas, aby som sa s tým nemusel potom zaoberať.

P1030310.JPG


Dúfam že som týmito riadkami niekomu pomohol k objaveniu ďalšej zaujímavej lokality a že sa tam s niekým z Vás stretnem. Na zaver by som Vám rad poprial „Dobrý vietor do plachiet“ a malo komárov.
Ivan
Obrázok užívateľa
Ivan
 
Príspevky: 10
Registrovaný: 25 Jan 2011, 12:29
Dal Ďakujem: 10 x
Dostal Ďakujem: 25 x

Re: Dunajská ramenná sústava pod Bratislavou

Poslaťod samotár » 13 Mar 2014, 21:57

ahoj, pekný článok,
ešte sa stretneme, svet je malý
Obrázok užívateľa
samotár
 
Príspevky: 99
Registrovaný: 29 Jan 2014, 14:20
Bydlisko: Rožňava
Dal Ďakujem: 506 x
Dostal Ďakujem: 211 x

Re: Dunajská ramenná sústava pod Bratislavou

Poslaťod azrael01 » 13 Mar 2014, 23:39

Mám aj letecké snímky VD Gabčíkovo, keby niekto chcel kuknúť, je tam pekne vidieť ramená Dunaja.
Obrázok užívateľa
azrael01
 
Príspevky: 50
Registrovaný: 23 Feb 2014, 00:50
Bydlisko: Bratislava
Dal Ďakujem: 110 x
Dostal Ďakujem: 40 x

Re: Dunajská ramenná sústava pod Bratislavou

Poslaťod Čamo » 16 Mar 2014, 11:04

Krása. Vy si lode požičiavate, či máte vlastné? Ja mám nafukovačku a chcel by som tam ísť. Ale je tam asi dosť konárov pod vodou... Asi by bolo najlepšie si požičať plastovú loď.
Čamo
 
Príspevky: 66
Registrovaný: 21 Jún 2013, 16:55
Bydlisko: Neprezradím nad jazierkom
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 1 x

Re: Dunajská ramenná sústava pod Bratislavou

Poslaťod Ivan » 17 Mar 2014, 15:26

Ahoj,
používame vlastné lode, pokiaľ sa rozhodneš loď si požičať, je tu kopa firiem čo ti to zabezpečia aj s dopravou. Či je tvoja nafukovačka na to vhodná, neviem povedať, ale pokiaľ je ta loď od aspoň trochu schopného výrobcu, tak by to mala v pohode zvládnuť.
Obrázok užívateľa
Ivan
 
Príspevky: 10
Registrovaný: 25 Jan 2011, 12:29
Dal Ďakujem: 10 x
Dostal Ďakujem: 25 x

Re: Dunajská ramenná sústava pod Bratislavou

Poslaťod Čamo » 17 Mar 2014, 20:18

Dúfam že sa tam dostanem. Bývam dosť ďaleko, takže to nieje také jednoduché zorganizovať. Najprv som chcel ísť Malý Dunaj, ale toto vyzerá lákavejšie. Tie požičovne majú pokrytú aj tamtú oblasť? Kde by som sa snimi nalodil? Najmä tá Maďarská strana vyzerá zaujímavo.
Čamo
 
Príspevky: 66
Registrovaný: 21 Jún 2013, 16:55
Bydlisko: Neprezradím nad jazierkom
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 1 x

Re: Dunajská ramenná sústava pod Bratislavou

Poslaťod Ivan » 20 Mar 2014, 11:09

Malý Dunaj je fajn, ale už keď raz „ochutnáš“ veľký Dunaj s jeho zákutiami pochopíš rozdiel, a hlavne keď už máš cestovať zďaleka tak určite chod na Dunaj a jeho ramena. Viacej v SS.
Obrázok užívateľa
Ivan
 
Príspevky: 10
Registrovaný: 25 Jan 2011, 12:29
Dal Ďakujem: 10 x
Dostal Ďakujem: 25 x

Re: Dunajská ramenná sústava pod Bratislavou

Poslaťod Čamo » 20 Mar 2014, 16:34

Díky, hádam sa tam dostanem.
Čamo
 
Príspevky: 66
Registrovaný: 21 Jún 2013, 16:55
Bydlisko: Neprezradím nad jazierkom
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 1 x

Re: Dunajská ramenná sústava pod Bratislavou

Poslaťod beaster » 21 Mar 2014, 15:16

Ja som bol velmi spokojny s chalanom zo stranky http://www.kanoing.sk Mal naozaj kvalitne lode a dobre ceny. Ja som si u neho pozicaval na Maly Dunaj viem ze nosi lode aj na Mosonsky Dunaj aj Moravu - je to len otazka cena za dopravu lodi na miesto nalodenia a vylodenia a poctu lodi ...

Moj vyletik mozete vidiet na stranke:

http://www.stimar.eu/splav-maleho-dunaja-2010/
Existuje iba jeden úspech - žiť svoj život podľa seba.

Tomorow is the very first day of the rest of your life.
Obrázok užívateľa
beaster
 
Príspevky: 199
Registrovaný: 09 Dec 2012, 18:46
Bydlisko: Malacky
Dal Ďakujem: 838 x
Dostal Ďakujem: 253 x


Späť na Lokality

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 0 hostia


cron