PVC luk

Ruksaky, nosné systémy...

Re: PVC luk

Poslaťod Elév » 25 Feb 2014, 09:36

Ty máš luk z PVC trubky, ktorý dáva rýchlosť aspoň porovnatelnú s rýchlosťou priemerne dobre spraveného dreveného luku? Tzn. nejakých tých 170ftp (teda v žiadnom prípade extrém? Inak slovo extrém tu používate jak naše ministerstvo vnútra, 180ftp je úplný štandard už tisíce rokov)?
Ak máš, tak sa Ti týmto ospravedlňujem za ten posmech! Po skúsenostiach tomu ale nejak neverím.
Zo dva krát mi tu takéto PVC niekto doniesol, celý nadšený, že aký zázrak za pár šušňov a keď si následne ludkovia strelili s ozajstným lukom, tak to čapli rovno do smeťáku. 100 metrov strelí aj guma s trenírok. Ak by sa z hajzlových trubiek dal bežne spraviť luk s rýchlosťou 180ftp, tak by tých lukov boli na pretekoch haldy a nejaká podnikavá duša by to už dávne roky vyrábala po 20euro za kus. Lenže nie sú a nevyrába! Pretože s tým na 20metrov treba nadmierovať až do neba a človek pri výstrele tŕpne či sa to vôbec doplazí k terču. Na konštatovanie, že kus ohnutej hajzlovej trubky je lepší ako 10tisíce rokov vyrábané, používané a zdokonalované drevené luky treba o dosť väčší prehľad a skúsenosti s rôznymi lukmi než je jeden pokus z PVC trubky a zručnosti k vyhľadávaniu videí na jutub. A tiež vcelku dosť arogancie.
Môžme sa o tom baviť, keď si to vlastnoručne porovnáš. Kludne príď, postavíme si 3Dtrať a môžeš skúšať rôzne luky...
K tým zmienkam o "survivale" (čo je mimochodom pre mňa skôr vypisovanie daňového priznania, vybavovanie estekačky, schôdza zrpš a čakanie na sociálne výhody dôchodkového veku, než pobyt v tej hnustnej prírode, snažiacej sa ma zabiť 8) ): kto bude v tomto smere vo väčšej výhode? Ten čo potrebuje kus PVC trubky a plynový šporák, alebo ten, ktorému stačí nôž a vedomosti a skúsenosti k výrobe celodreva?
Ale musím uznať, že ako recyklácia odpadu by to bolo super!
"All we need here, God, is one little precision earthquake."
SeldomSeen Smith

groundgear
Obrázok užívateľa
Elév
 
Príspevky: 528
Registrovaný: 04 Sep 2011, 21:59
Bydlisko: Pacov
Dal Ďakujem: 195 x
Dostal Ďakujem: 1368 x

Re: PVC luk

Poslaťod cornus » 25 Feb 2014, 16:36

Elév, nebuď hnusák. Ja to chápem tak, že je určite ľahšie poohýbať PVC ako hľadať drevo, sušiť a tilerovať. A rozdiel vo výkone je relatívne malý. čo je to 100 metrov.
Robil som nedávno Ivanovi z Česka agátový luk špeciál na dostrel a ten mal bisťu, stavim sa, cez 180 fps. Gól bol v extrémne tvrdom dreve a pokročilom tilerovaní, samozrejme. Nemám žiaľ fotku
Obrázok užívateľa
cornus
 
Príspevky: 228
Registrovaný: 11 Máj 2012, 08:44
Bydlisko: Galgocz
Dal Ďakujem: 85 x
Dostal Ďakujem: 81 x

Re: PVC luk

Poslaťod niC00L » 22 Mar 2014, 17:51

Zdravim. Chcela by som sa opytat na vyrobu pvc luku. Kosice aj Blava su odo mna dost daleko, nebudem cestovat niekolko hodin kvoli par metrom tej trubky ako jev navode. Tak som v sope na povale trochu hladala a nasla som tam niekolko metrov dlhu trubku, siroku cca 2,5 cm (odhadom,nemala som pri sebe meter) prikladam aj foto toho, co je na nej napisane (nevim ci to je material alebo co, nevyznam sa). Myslite, ze by to s tou trubkou fungovalo? Nahriat a ohnut.
Mam v plane urobit aj dreveny jasenovy luk, ale kedze to musi schnut, tak som chcela nieco, co by som mohla pouzivat prakticky ihned, sice som doma nasla nejake vysusene dosky, ale su velmi pevne, neviem ci by to fungovalo. Pripadne aj stare drevene lyze mam, myslite ze z nich by to slo?
Obrázok
niC00L
 

Re: PVC luk

Poslaťod atti.hombre » 23 Mar 2014, 07:20

OT : na poslednej fotke máš na vodovodnej ( máme ju na záhrade v zemi po posledných majiteľoch ) označenie " 32 x 2,9 " to značí priemer 32mm a hrúbka steny 2,9mm

K ostatnému sa vyjadria odborníci na danú tému :wink:

koniec OT
Obrázok užívateľa
atti.hombre
Moderátor
 
Príspevky: 1986
Registrovaný: 14 Jún 2010, 20:50
Bydlisko: Zvolen
Dal Ďakujem: 1858 x
Dostal Ďakujem: 2230 x

Re: PVC luk

Poslaťod macmatej » 23 Mar 2014, 10:21

To PF-HD je mozno zotrete oznacenie PE-HD, co by znamenalo ze sa jedna o vysokohustotny polyetylen. Truby ktore som pouzil ja su PVC-U, teda vysokopevny polyvinylchlorid. Takze jedine co ti mozem poratdit je to, ze to musis proste vyskusat.

OT: inak z 32mm rury sa da vyrobit skvela hajzlova fujara. Keby sa ten plastovy luk nepodaril.
Obrázok užívateľa
macmatej
 
Príspevky: 764
Registrovaný: 02 Apr 2011, 22:00
Bydlisko: Trnava
Dal Ďakujem: 412 x
Dostal Ďakujem: 673 x

Re: PVC luk

Poslaťod niC00L » 23 Mar 2014, 17:37

Dakujem za rady, pojdem to vyskusat. Dufam ze sa podari.
A mozte mi este poradit ze aku dlhu ruru by som mala pouzit? Chcela by som spravit luk do pismena B, pripadne D a mam 160cm vysku. Staci metrova trubka, alebo menej?
niC00L
 

Re: PVC luk

Poslaťod atlas » 05 Apr 2014, 19:33

Tak som si tiez skusil a po dnesnej skuske mozem povedat ze :yees:
Prílohy
P1010372.JPG
Obrázok užívateľa
atlas
 
Príspevky: 116
Registrovaný: 09 Mar 2014, 20:25
Bydlisko: Košice
Dal Ďakujem: 246 x
Dostal Ďakujem: 470 x

Re: PVC luk

Poslaťod macmatej » 15 Apr 2014, 23:47

OT: PVC luk som nahodou objavil aj v tomto klipe https://www.youtube.com/watch?v=ntM3P0a6Fs4&list=RDntM3P0a6Fs4
Obrázok užívateľa
macmatej
 
Príspevky: 764
Registrovaný: 02 Apr 2011, 22:00
Bydlisko: Trnava
Dal Ďakujem: 412 x
Dostal Ďakujem: 673 x

Re: PVC luk

Poslaťod Granko15 » 10 Máj 2014, 13:55

Dobrý den chcel by som sa spytat kde sa daju zohnat rury potrebne na luk? ani za svet ich nikde neviem najst ?
Vopred dakujem za odpoved.
Granko15
 

Re: PVC luk

Poslaťod atlas » 10 Máj 2014, 18:52

Obrázok užívateľa
atlas
 
Príspevky: 116
Registrovaný: 09 Mar 2014, 20:25
Bydlisko: Košice
Dal Ďakujem: 246 x
Dostal Ďakujem: 470 x

Re: PVC luk

Poslaťod F.Košice » 27 Máj 2014, 17:35

Pokusal som sa vytvorit podobny pvc luk ako ten jazdecky (a pouzil som rovnaky plast "PVC-U SCH40 3/4") a vysledok sa dost podobal originalu no vznikly 2 problemy:
1. Tetiva, je to problem pretoze tetiva je dost draha zalezitost (v provnani z cenou luku) a ak som skusal lanko tak uzly povolovli.
2. Ak som mal dlhsie napnuty luk (cca 10 min a parkrat som vystrelil vsimol som ze sa zacal prehybat v smere ktorom sa napina a neviem ci to bude robit aj nadalej, ak ano mam problem pretoze luk strati na sile, teda aspon mylsim.
Ak sa njekto stretol z potobnym problemom tak prosim pomozte... Este aby som nezabudol ak je tu niekto z KE alebo okolia KE rad by som sa stretol a njecomu sa priucil alebo z njecim pomohol, Dakujem vopred za vas cas :)
(A ospravedlnujem sa za mozne gramaticke chyby) :(
F.Košice
 

Re: PVC luk

Poslaťod macmatej » 28 Máj 2014, 20:03

Tetivu pouzivam obycajnu nylonovu snuru na pradlo. Mam jednu aj z Dacronu, ale tu pouzivam len prilezitostne. Co sa priehybu luku tyka, moze byt ze sa trochu prehne, ale uskutocnil som uz stovky vystrelov, a nezaznamenal som nejaky pokles sily. Mozno by to chcelo presne zmerat silu po 5000 vystreloch. Skor mam opacny problem. Na novom luku sa po case vytaha tetiva, takze ju musim utiahnut, aby som luk znova viac prehol. K tomu tvojmu prehybaniu - nestrielas s nim nahodou v tomto teple na slnku? To sa mi zda ako jedina pricina, kedy by plast mohol stratit svoju elasticitu.
Obrázok užívateľa
macmatej
 
Príspevky: 764
Registrovaný: 02 Apr 2011, 22:00
Bydlisko: Trnava
Dal Ďakujem: 412 x
Dostal Ďakujem: 673 x

Re: PVC luk

Poslaťod craobs » 28 Máj 2014, 20:20

keď je trubka sploštená tak sa luk vracia do svojeho pôvodneho tvaru aj po x výstreloch, výstrelmi sa rýchlo deformuje keď necháš trubku trubkou, t.j. len natiahneš tetivu na ohnutú gulatú trubku.. skontroluj či si stred luku nepretvaroval na trubku na velkej dĺžke a neohýba sa ti to práve tam.
craobs
 
Príspevky: 63
Registrovaný: 28 Jan 2014, 16:18
Bydlisko: Bratislava
Dal Ďakujem: 3 x
Dostal Ďakujem: 19 x

Re: PVC luk

Poslaťod atlas » 28 Máj 2014, 20:44

Ako tetivu pouzi paracord ktory kupis na hlavnej 40 v Berg sporte.
Obrázok užívateľa
atlas
 
Príspevky: 116
Registrovaný: 09 Mar 2014, 20:25
Bydlisko: Košice
Dal Ďakujem: 246 x
Dostal Ďakujem: 470 x

Re: PVC luk

Poslaťod Tito » 28 Máj 2014, 21:56

Ešte doplním Atlasa. V každom armádnom obchode už predávajú paracord. Skús napr. Dobrý lovec za Carefourom pri Shellke (www.dobrylovec.sk). A ešte je veľa ďalších predajní po Košiciach.
Obrázok užívateľa
Tito
 
Príspevky: 127
Registrovaný: 17 Jún 2013, 12:37
Bydlisko: Košice
Dal Ďakujem: 173 x
Dostal Ďakujem: 67 x

PredchádzajúciĎalší

Späť na Ostatné

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 4 hostia