Oheň za dažďa, mokra...

Zapaľovanie ohňa rôznymi spôsobmi, vhodné drevo...

Re: Oheň za dažďa, mokra...

Poslaťod jasommato » 14 Feb 2014, 09:50

jajaj kde som sa to dostal ja ze tu napisem ako som to vyriesil v sobotu a tu sa preberaju take veci ako v sobotu po zalozeni ohna :D

ale takto mokro bolo, mokre vsetko a chalani co boli somnou zacali vytahovat papier. tak som skaredo pozrel na filipa a ten ich usmernil, nech to schovaju ak sa chcu nieco naucit.
obzrel som sa, zbadal mensi smrek, skusil spodne razdie. pekne prasklo, tak som uz nic nehladal.
jedna zapalka a ohen horel :D a novacikovia vedia zase daco nove
stalo sa mi len par krat ze tieto spodne vetvicky boli mokre a nechceli chitit, ale bud som do 10 minut pod zdravsim stromom nasiel suche, alebo sklbol kus brezovej kori a rozpalil aj mierne zvlhnute 8)

uz som dlho s firesteelom neskrtal musim sa aj k tomu zase vratit nech som pripraveny keby ohen nebol a ja som zase raz za dazda potreboval tabak vo fajke zapalit a zistil ze brezova kora znici jeho chut
Obrázok užívateľa
jasommato
 
Príspevky: 797
Registrovaný: 07 Máj 2012, 14:33
Bydlisko: Orava a prilahle kopce potoky a rybniky
Dal Ďakujem: 334 x
Dostal Ďakujem: 483 x

Re: Oheň za dažďa, mokra...

Poslaťod Hrom » 04 Apr 2014, 19:11

Ještě k dotazu pro marekk z 9.2.2014 Jedna varianta nepromokavé soupravy ve stylu living history je z kravského rohu. Je ve špici provrtaný zboku aby otvor nepronikl do dutiny. Zavěšený špicí vzhůru spolehlivě udrží vše suché. Testoval jsem to v týdenním dešti. Je jasné, že ponoření pod vodu by to nesneslo.
Prílohy
Jihoamerická souprava.JPG
Řešení podle indiánů z jižní Ameriky
Obrázok
WOODCRAFT IS LIFECRAFT!
Obrázok užívateľa
Hrom
 
Príspevky: 66
Registrovaný: 04 Dec 2012, 10:08
Bydlisko: Český Krumlov
Dal Ďakujem: 93 x
Dostal Ďakujem: 147 x

Re: Oheň za dažďa, mokra...

Poslaťod jasommato » 04 Apr 2014, 23:57

v mojom rohu by to zmoklo naisto ale to len preto ze ho pravidelne preplachujem pivom
Obrázok užívateľa
jasommato
 
Príspevky: 797
Registrovaný: 07 Máj 2012, 14:33
Bydlisko: Orava a prilahle kopce potoky a rybniky
Dal Ďakujem: 334 x
Dostal Ďakujem: 483 x

Re: Oheň za dažďa, mokra...

Poslaťod Marekk » 14 Apr 2014, 21:42

2 HROM: tak to je super nápad!! Močák z kance už mám objednaný u dvorního lesního vrahouna, ale ten roh mi přijde tak nějak lepší. Teď ještě chytit krávu :)
Obrázok užívateľa
Marekk
 
Príspevky: 55
Registrovaný: 19 Dec 2013, 16:16
Bydlisko: VÝCHODOČECH
Dal Ďakujem: 78 x
Dostal Ďakujem: 68 x

Re: Oheň za dažďa, mokra...

Poslaťod prtgeologist » 11 Mar 2015, 23:44

Spíše než způsoby připravovaní práchna a jak založit oheň za mokra by mě zajímalo (což se tu hodně diskutuje), jak si za deště oheň udržet a hlavně, jak najít vhodné, suché dřevo. Včera tu padal déšť, dneska jen lehce pršelo. Založit oheň mi nedělalo žádný problém, po kapsách mám vždy nějakou tu hrst suché trávy či březové kůry. Ale dělalo mi velký problém udržet oheň (co chvilku jsem musel foukat). A to jsem si chtěl jen udělat čaj a pak zase pokračovat v toulkách deštivým dubohabrovým lesem. Bude teď, odhaduju, celkem dlouho pršet, což je ideální čas pro tréning. Jaké máte rady pro nezkušeného zálesáka? Jak sehnat dostatek relativně suchého dřevo ve vlhkém/promočeném lese, abych pak mohl mokré dřevo nechávat vysušovat u ohně a udržet oheň, dokud mám přísun paliva?
prtgeologist
 
Príspevky: 43
Registrovaný: 29 Okt 2014, 08:43
Bydlisko: Les
Dal Ďakujem: 5 x
Dostal Ďakujem: 54 x

Re: Oheň za dažďa, mokra...

Poslaťod jasommato » 11 Mar 2015, 23:59

ani mne to nepride najlogickejsie ale osvedcilo sa mi aj v dazdi ohnisko vykopavat takniak ked sa ta zem zohreeje nevadi ani ze na nu prsi navyse si v dazdi cez ohen prekladam daky vecikus dreva cim krijem ohnisko a ako tento pretlieva zospodu vytvara sa medzi nim a ohniskom akobi pec v ktorej vpohode zhori aj mokre drevo
Obrázok užívateľa
jasommato
 
Príspevky: 797
Registrovaný: 07 Máj 2012, 14:33
Bydlisko: Orava a prilahle kopce potoky a rybniky
Dal Ďakujem: 334 x
Dostal Ďakujem: 483 x

Re: Oheň za dažďa, mokra...

Poslaťod atti.hombre » 12 Mar 2015, 07:43

Základom úspechu čo sa týka ohňa je kvalitná pahreba. Ked ju vytvoríte tak oheň nebude mať snahu sa zahasiť. Treba však dodržiavať správny prísun kyslíka - teda nezadusiť oheň nakladením vela dreva. Dalšou vecou je ,že prikladám ked horí-nie ked už zhasína. Plytká jama pomôže koncentrovať teplo v ohništi. Suché palivo získaš tak,že napíliš bukové,hrabové,iné hrubšie konáre na polená a tie naštiepaš na či už jemnejšie alebo hrubšie triesky.Drevo ktoré neležalo na zemi nie je premočené až do jadra aj ked pršalo niekolko dní. Štiepať treba len kým vytvoríš silnú pahrebu okolo ktorej sa dajú sušiť celé konáre.
Obrázok užívateľa
atti.hombre
Moderátor
 
Príspevky: 1986
Registrovaný: 14 Jún 2010, 20:50
Bydlisko: Zvolen
Dal Ďakujem: 1860 x
Dostal Ďakujem: 2230 x

Re: Oheň za dažďa, mokra...

Poslaťod Pája » 12 Mar 2015, 11:42

Oheň by ani neměl ležet na promočené zemi, chlad a vlhko odspodu bude hasit vrstvu uhlíků, jak psal Atti. Takže to chce si dát práci a buď odkopat vrstvu té nejmokřejší hlíny navrchu a udělat dolík ve tvaru klíčové dírky (užší část bude volná, tudy půjde vzduch k uhlíkům, a bude je živit) nebo na zem naklást podestu z relativně suchého materiálu - větví, plátů kůry (tedy vnitřní stranou ven, pokud ji oloupeš z padlého kmenu).

A palivo? Olámat suché větvičky ze stromů (nejlepší jsou v tomto jehličnany, ale jde to i u listnáčů), kůru nebo suché práchnivé dřevo odspod povalených kmenů, které neleží přímo na zemi, vybrat větve, popadané do rozsoch kmenů nebo pokud narazíš na uházenou haluzinu, tak odebrat vrchní mokrou vrstvu a vybrat to uvnitř. Pokud nenajdeš nic z toho, tak Ti nezbývá, než si z nějakého širšího suchého kmínku (klidně mokrého) nařezat špalíky a ty buď nožem pomocí tlouku nebo sekerou rozsekat a zevnitř polínek udělat třísky; uvnitř je totiž vždycky suché, protože mrtvé dřevo nenasáká durch.

Udržování je záležitost pořádného žáru, který musí produkovat uhlíky, přikrmované větvemi větších průměrů, ne roštím, které se hnedka změní v popel a výhřevná vrstva se z nich nevytvoří. Tedy, nejdřív z tenčího udělat základní vrstvu uhlíků a pak přikrmovat jenom pořádnými průměry.

Jo a zapomněla bych, pokud už má člověk oheň, tak může další palivo naskládat okolo, aby se teplem vysušilo aspoň částečně, než ho přiložíš.
Kráčím, tedy jsem.
Fail again, fail better. (S. Beckett)

Galerie výrobků na knife.cz
Instagram
Obrázok užívateľa
Pája
Amazonka
 
Príspevky: 1299
Registrovaný: 05 Júl 2010, 20:13
Bydlisko: Morava
Dal Ďakujem: 1221 x
Dostal Ďakujem: 1710 x

Re: Oheň za dažďa, mokra...

Poslaťod Hrom » 17 Mar 2015, 00:19

Mohu potvrdit zkušenosti ostatních. Dřevo které stojí je uvnitř suché, i když je obaleno vrstvou ledu. Je třeba naštípat suché vnitřky a udělat pořádnou vrstvu žhavých uhlíků. Přitom kolem ohně pořád sušit budoucí palivo. No a když je dosti žhavých uhlíků, hoří i syrové dřevo a i shnilé a vlhké. Nedávno jsme pálili hromadu shnilého a vlhkého smrku. Byl to krásný táborák s modravými plameny. Mám švédskou knihu Yngve Ryd - Eld, kde se popisuje ohnivé umění Laponců. Protože stále kočují za stády, nikdy nemají pořádnou zásobu suchého dřeva. V zimě si vyhrabou pod vrstvou sněhu syrové vrbové proutky, nastrouhají z nich hoblinky a rozdělají z nich oheň. Na přikládání mají jen ty syrové zakrslé vrby a nebo také jen vřes, šichu (Calluna vulgaris, Empetrum niger) a podobné rostliny. Možná, že jsou na tom lépe i Eskymáci, když mohou pálit živočišný tuk. V našich podmínkách by neměl být s ohněm problém. Mimochodem, když tu řešíme nedostatek dobrého paliva, zkusili jste již topit a vařit na sušeném kravském trusu? I tak se dá žít. Omlouvám se za mírné odbočení od věci.
Obrázok
WOODCRAFT IS LIFECRAFT!
Obrázok užívateľa
Hrom
 
Príspevky: 66
Registrovaný: 04 Dec 2012, 10:08
Bydlisko: Český Krumlov
Dal Ďakujem: 93 x
Dostal Ďakujem: 147 x

Re: Oheň za dažďa, mokra...

Poslaťod Wild knives » 04 Sep 2016, 21:02

Ahojteeeee pripravil som si pre vás malé video. Možo tieto tipy už poznáte ak ak nie tak sa Vám možno zídu. čo si o tom myslíte ? https://www.youtube.com/watch?v=9dBSwGS ... e=youtu.be
Obrázok užívateľa
Wild knives
 
Príspevky: 11
Registrovaný: 13 Aug 2016, 19:31
Bydlisko: Zvolen
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 16 x

Re: Oheň za dažďa, mokra...

Poslaťod macmatej » 05 Sep 2016, 12:52

Ja som trochu upgradol metódu, ktorú používa aj Ray Mears. Na zapaľovač som dal pár gumičiek z duše. Celý zapaľovač je potom ešte v malom ZIP vrecku.

Prílohy
zapik.jpg
Obrázok užívateľa
macmatej
 
Príspevky: 764
Registrovaný: 02 Apr 2011, 22:00
Bydlisko: Trnava
Dal Ďakujem: 412 x
Dostal Ďakujem: 673 x

Re: Oheň za dažďa, mokra...

Poslaťod Pája » 31 Mar 2017, 21:40

Po nějaké době jsem dneska zase vyráběla voskované bambule z vaty, spolehlivý podpalovač do vlhka. Stačí trocha vosku a bavlněná obvazová vata. Hoří docela dlouho a vysokým plamenem, takže doporučuju. :-)

DSC00313.JPG
DSC00319.JPG
DSC00324.JPG

Kdo chce návod, nechť se proklikne ke mně na :turtle2: blog.
Kráčím, tedy jsem.
Fail again, fail better. (S. Beckett)

Galerie výrobků na knife.cz
Instagram
Obrázok užívateľa
Pája
Amazonka
 
Príspevky: 1299
Registrovaný: 05 Júl 2010, 20:13
Bydlisko: Morava
Dal Ďakujem: 1221 x
Dostal Ďakujem: 1710 x

Re: Oheň za dažďa, mokra...

Poslaťod Mirino » 07 Apr 2017, 18:10

Občas dělávám něco podobného. Dámské odličovací tampóny jsou také výborná věc. Takové ty "vatové" kolečka...aby nedošlok omylu. Jeden namočím do vosku (pinzeta), na to položím druhý suchý, na to zase namočený, zase suchý... trochu to stlačím rukou, tím se nasytí i ty suché, ty namočené zase nebudou samý vosk. Potom ještě zatepla je od sebe oddělím, jde to snadno a rozložené nechám ztuhnout. Přenáším to v prastaré plechové krabičce od diabolek. Jasně, je to nestylové, ale držím se hesla, že je lepší se nestylově ohřát, než stylově mrznout.
Mirino
 
Príspevky: 44
Registrovaný: 14 Feb 2013, 13:48
Bydlisko: LM
Dal Ďakujem: 22 x
Dostal Ďakujem: 77 x

Predchádzajúci

Späť na Oheň

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 3 hostia