Keramika

Rôzne druhy ľudových remesiel, vaše výrobky, postupy, rady.

Re: Keramika

Poslaťod juraj1974 » 04 Júl 2012, 19:04

Mravec parada gratulujem k novej funkcii... :yees:
Uvidieť prvý je základným predpokladom toho ako nebyť videný.


http://alchymisti.blogspot.sk/?m=0
Obrázok užívateľa
juraj1974
 
Príspevky: 1715
Registrovaný: 04 Feb 2011, 13:35
Bydlisko: Kalna nad Hronom
Dal Ďakujem: 1280 x
Dostal Ďakujem: 1456 x

Re: Keramika

Poslaťod spider207 » 28 Aug 2012, 13:48

Huste, toto sa mi paci, super tema.

Ja som nedavno robil hlinenu pec, takze ak by bol zaujem tak mozem nieco k tomu napisat.
Umenie žiť nie je umenie hrať s dobrou kartou, ale umenie zohrať so zlou kartou dobrú hru.
spider207
 
Príspevky: 44
Registrovaný: 17 Júl 2010, 11:09
Bydlisko: ZV
Dal Ďakujem: 9 x
Dostal Ďakujem: 27 x

Re: Keramika

Poslaťod Bacil » 12 Okt 2012, 10:22

Sľubujem, že až skončí toto bláznivé pograntovopredgrantové (uzávierka jedného a písanie projektov dvoch do ďalšieho roku) obdobie, tak spravím článok o peciach... :skaut: (síce ešte musím nachystať drevo na zimu, vymalovať dve izby, kuchyňu...) ale hádam do vianoc to bude. :wink:
...inak ak sa nestane nič s počasím, tak budem páliť keramiku okolo 20teho... dám potom foto
Ak sa niekto ešte nerozhodol, tak môže porozmýšľať, či nedá 2% na záchranu hradu Čabraď...
Keď sa mačka môže ježiť...tak sa ježko môže mačkať!?
Obrázok užívateľa
Bacil
 
Príspevky: 175
Registrovaný: 18 Nov 2011, 14:53
Bydlisko: hrad Čabraď
Dal Ďakujem: 18 x
Dostal Ďakujem: 277 x

Re: Keramika

Poslaťod macmatej » 23 Okt 2012, 14:00

Kvetináč na bonsaj v tvare dreifussu. Ručne tvarovaná hrubostennná glazovaná keramika. Vypalovane v elektrickej peci.

Obrázok
Obrázok užívateľa
macmatej
 
Príspevky: 764
Registrovaný: 02 Apr 2011, 22:00
Bydlisko: Trnava
Dal Ďakujem: 412 x
Dostal Ďakujem: 673 x

Re: Keramika

Poslaťod juraj1974 » 23 Okt 2012, 14:06

To je tvoja praca?
Uvidieť prvý je základným predpokladom toho ako nebyť videný.


http://alchymisti.blogspot.sk/?m=0
Obrázok užívateľa
juraj1974
 
Príspevky: 1715
Registrovaný: 04 Feb 2011, 13:35
Bydlisko: Kalna nad Hronom
Dal Ďakujem: 1280 x
Dostal Ďakujem: 1456 x

Re: Keramika

Poslaťod macmatej » 23 Okt 2012, 14:17

JJ, rucne tvarovane. Teda nie na kruhu, ale cele v ruke. ;) Objem asi tak 100ml.
Obrázok užívateľa
macmatej
 
Príspevky: 764
Registrovaný: 02 Apr 2011, 22:00
Bydlisko: Trnava
Dal Ďakujem: 412 x
Dostal Ďakujem: 673 x

Re: Keramika

Poslaťod juraj1974 » 23 Okt 2012, 14:33

Na paradu kamarat. Si menovany za sefa projektu vyroby keramickej kuksy...
Hlasujeme..... :wink:
Uvidieť prvý je základným predpokladom toho ako nebyť videný.


http://alchymisti.blogspot.sk/?m=0
Obrázok užívateľa
juraj1974
 
Príspevky: 1715
Registrovaný: 04 Feb 2011, 13:35
Bydlisko: Kalna nad Hronom
Dal Ďakujem: 1280 x
Dostal Ďakujem: 1456 x

Re: Keramika

Poslaťod Bacil » 14 Nov 2012, 15:12

Našiel som zaujímavú stránku venovanú peci na keramiku aj s návodom na stavbu:
http://firing.wz.cz/orliknadhump.htm
http://firing.wz.cz/brucek.htm
...a je tam tiež rozcestník... :wink:
Ak sa niekto ešte nerozhodol, tak môže porozmýšľať, či nedá 2% na záchranu hradu Čabraď...
Keď sa mačka môže ježiť...tak sa ježko môže mačkať!?
Obrázok užívateľa
Bacil
 
Príspevky: 175
Registrovaný: 18 Nov 2011, 14:53
Bydlisko: hrad Čabraď
Dal Ďakujem: 18 x
Dostal Ďakujem: 277 x

Re: Keramika

Poslaťod macmatej » 17 Máj 2013, 15:38

Trochu offtopic ale: pouzil som prirodny material, lyzickar a bude to pre zive mravceky
Obrázok

Obrázok

Obrázok
Obrázok užívateľa
macmatej
 
Príspevky: 764
Registrovaný: 02 Apr 2011, 22:00
Bydlisko: Trnava
Dal Ďakujem: 412 x
Dostal Ďakujem: 673 x

Re: Keramika

Poslaťod macmatej » 25 Máj 2013, 13:17

Keramická okarína. Povodny tvar som nechal trochu vytvrdnut, potom som ho rozrezal, vydlabal a zasa zlepil. Da sa na tom nieco jednoduche zahrat. Treba trafit spravne dierky aby som dostal spravnu frekvenciu celeho tonu.

Obrázok
Obrázok užívateľa
macmatej
 
Príspevky: 764
Registrovaný: 02 Apr 2011, 22:00
Bydlisko: Trnava
Dal Ďakujem: 412 x
Dostal Ďakujem: 673 x

Re: Keramika

Poslaťod quaxo » 10 Jún 2013, 12:02

Ahojte,

ked sa to tu tak keramicky rozbieha, tak pridam svoj prvy vyrobok dokonceny akurat minuly tyzden.
Je to keramicky kvazi krigel na pivo, ale pre velke oci som ho spravil aj poriadne velky, takze objem je na dve piva a kopu peny :)
Vypalovane v drevopeci na teplote 1250 stupnov, glazovana keramika.

Stekany efekt je umyselny, farby mali byt povodne trochu ine, ale pri glazure si clovek niekdy nemoze byt isty ako to vyjde a ako to chyti s ostatnymi glazurami.
DSCF2982.JPG
DSCF2983.JPG
DSCF2984.JPG
DSCF2985.JPG
DSCF2986.JPG
DSCF2987.JPG


PS: na fotke vyzera viac nakloneny ako je v skutocnosti, ale prirodzene nepravidelny tvar je intencia :) Usko sedi perfektne na ruku, aby so danho zastrcila ako najpohodlnejsi uchop pre liter piva.

Na zdravie
Obrázok užívateľa
quaxo
 
Príspevky: 51
Registrovaný: 12 Mar 2012, 17:06
Bydlisko: Bratislava
Dal Ďakujem: 99 x
Dostal Ďakujem: 35 x

Re: Keramika

Poslaťod Bacil » 28 Jún 2013, 09:43

Natrafil som na zaujímavé video z výpalu v jame...
http://www.youtube.com/watch?feature=pl ... MME#at=405
..len som nenašiel druhú časť - výsledok...
Ak sa niekto ešte nerozhodol, tak môže porozmýšľať, či nedá 2% na záchranu hradu Čabraď...
Keď sa mačka môže ježiť...tak sa ježko môže mačkať!?
Obrázok užívateľa
Bacil
 
Príspevky: 175
Registrovaný: 18 Nov 2011, 14:53
Bydlisko: hrad Čabraď
Dal Ďakujem: 18 x
Dostal Ďakujem: 277 x

Re: Keramika

Poslaťod helbo » 28 Jún 2013, 10:04

Kto mlčí, nemusí vždy súhlasiť. Možno len niekedy nemá chuť diskutovať s idiotmi.
Obrázok užívateľa
helbo
 
Príspevky: 306
Registrovaný: 23 Jún 2011, 13:32
Bydlisko: Nitra/BA/DK
Dal Ďakujem: 89 x
Dostal Ďakujem: 239 x

Re: Keramika

Poslaťod quaxo » 20 Nov 2013, 10:34

Ahojte!

po dlhom case zase, ale som dost zaneprazdneny, akosi sa tvaruje rodina :)
Neviem ci nasledovne patri pod keramiku, alebo k drevu, lebo je tam z kazdeho, ale drevo tu sluzi len ako "ram", takze to dam sem.

Vypalena keramika na vysoko v drevopeci, robene zo sadroveho odliatku jednej dobrovolnicky. Autor keramiky nie som, ale aspon drevene osadenie som vymyslel a spravil, tak sa z toho prevelmo tesim, lebo sa mi to moc paci, tak snad aj vam :)

IMG_0713 - Copy.JPG


IMG_0714 - Copy.JPG


Samozrejme, na stene to bude vyzerat inac, a je to fotene mobilom, takze takove makove

Matus
Obrázok užívateľa
quaxo
 
Príspevky: 51
Registrovaný: 12 Mar 2012, 17:06
Bydlisko: Bratislava
Dal Ďakujem: 99 x
Dostal Ďakujem: 35 x

Re: Keramika

Poslaťod Bacil » 14 Máj 2014, 11:33

Tak mi trochu trvalo, kým som si našiel čas na jednoduchý návod, ako si vypáliť drobnosti na drevenom uhlí...

Jednoduché vypaľovanie v drevenom uhlí.

Vyrobili ste si jednoduchú misku, hlinené zvieratko, hlavičku fajky a rozmýšľate čo s tým – ako to vypáliť. Jedna možnosť je to po dobrom vysušení hodiť do ohňa. Tu je však riziko, že to pri tepelnom šoku všetko popraská, oheň horí nerovnomerne a nemusí to byť dokonale vypálené... Druhá možnosť je postaviť si pec, na to však treba kopu času, priestory, trochu šikovnosti...
V tomto krátkom príspevku ukážem, ako sa dajú drobnosti jednoducho vypáliť aj na obyčajnom drevenom uhlí (ja používam svoj odpad, čo mi ostane po redukčnom výpale v mojej peci – zväčša zo smrekového dreva)...
Potrebujete na to len starý hrniec a drevené uhlie. Hrniec je ideálny taký s užším hrdlom, čo sa ku dnu rozširuje, ale nie je to podmienka – mal by byť vyšší, ako širší a vytvárať čosi ako šachtu. Alternatívou môže byť priamo šachta vyhĺbená v zemi (do svahu), stará rúra, alebo pri rozmernejších veciach 200l sud – fantázii sa medze nekladú.
Do dna treba preraziť množstvo dier na prístup vzduchu a hrniec podložiť, alebo pod ním vyhĺbiť tunel na vzduch.
Tak a teraz to môže začať – nejakým spôsobom spustíte oxidačnú chemickú reakciu s tvorbou horúcej plazmy na menšom množstve dreveného uhlia. Obrázok
Keď sa pekne rozhorí, dosypete takmer doplna drevené uhlie a na vrch dáte svoje výrobky – na ne zas trocha uhlia, aby boli zakryté. Obrázok
Postupne sa rozžeraví celý obsah hrnca a výrobky klesajú ku dnu do horúcej zóny – na vrch stále dosýpate nové uhlie... ObrázokObrázok
Keď sú kúsky takmer na dne, kde je už na spodku vrstva popola a sú dostatočne dlho v žeravom uhlí a horí už celý obsah hrnca, je na čase ukončiť proces – možno ešte trochu dosypať uhlia na vrch a následne upchať hrdlo hlinou (na obrázku je to zelenou farbou aby to bolo výraznejšie). Tak isto treba prisypať aj dno hrnca, aby tadiaľ neťahalo dnu vzduch. Obrázok
Proces horenia sa spomalí, postupne chladne náplň a až to vychladne – zväčša do rána, možno to rozobrať a tešiť sa z výsledku...
Prajem príjemné posedenie pri ohníku a úspešné experimenty :camp:
Ak sa niekto ešte nerozhodol, tak môže porozmýšľať, či nedá 2% na záchranu hradu Čabraď...
Keď sa mačka môže ježiť...tak sa ježko môže mačkať!?
Obrázok užívateľa
Bacil
 
Príspevky: 175
Registrovaný: 18 Nov 2011, 14:53
Bydlisko: hrad Čabraď
Dal Ďakujem: 18 x
Dostal Ďakujem: 277 x

PredchádzajúciĎalší

Späť na Remeslá

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 5 hostia


cron