Vyrezávanie z dreva

Rôzne druhy ľudových remesiel, vaše výrobky, postupy, rady.

Re: Vyrezávanie z dreva

Poslaťod Rolf » 07 Máj 2014, 20:47

Vďaka, Justinsson...! :oops: Som rád, že sa trochu páčia! :wink: :yees:
...nikto nie je múdrejší ani mocnejší ako všemocná príroda...
...a príroda robí zo mňa lepšieho človeka...
Obrázok užívateľa
Rolf
 
Príspevky: 328
Registrovaný: 08 Jún 2011, 13:24
Bydlisko: Vihorlatské vrchy
Dal Ďakujem: 430 x
Dostal Ďakujem: 487 x

Re: Vyrezávanie z dreva

Poslaťod Justinsson » 07 Máj 2014, 21:43

JInak když koukám na ty listky nejvíc se mi líbí ten 3. v první řade ten je luxusní.. 8) JInak já sem pak dodám taky jeden nový dubový list co sem dělal z jilmu :D
Obrázok užívateľa
Justinsson
 
Príspevky: 47
Registrovaný: 31 Aug 2013, 11:43
Bydlisko: Tábor
Dal Ďakujem: 78 x
Dostal Ďakujem: 185 x

Re: Vyrezávanie z dreva

Poslaťod Willy » 12 Máj 2014, 01:19

Rolfe, ten nápad - vyřezat si listy stromu - to je paráda.
Obávám se, že do téhle činnosti se asi pustím velmi brzo.
Nestálo by za pokus vždy konkrétní list vyřezat z dřeva stejného stromu?
Líbí se mi na tom, to propojení znalosti přírody a zároveň rukodělnost - lesní moudrost v praxi :wink:.
Takováhle sbírka nebude mít jen tak konec, vždyť jen kolik u nás roste druhů dřevin.
Dík za inspiraci a ať se ti daří!
"PROTOŽE JSEM POZNAL TRÝZEŇ ŽÍZNĚ, VYKOPAL JSEM STUDNU, ABY Z NÍ I JINÍ MOHLI PÍT."
Ernest Thompson SETON


Obrázok
WOODCRAFT IS LIFECRAFT!
Obrázok užívateľa
Willy
 
Príspevky: 468
Registrovaný: 28 Aug 2013, 23:15
Bydlisko: Praha
Dal Ďakujem: 2319 x
Dostal Ďakujem: 2712 x

Re: Vyrezávanie z dreva

Poslaťod Rolf » 12 Máj 2014, 19:03

Vďaka, Willy...! Len smelo do toho... :) Je to príjemná činnosť... S tou myšlienkou vystrúhať konkrétny list z konkrétneho stromu to vlastne začalo a bol to môj prvotný úmysel, ktorý začal tým, že som vystrúhal list drieňa z drieňového dreva... :) Takto som chcel pokračovať aj, napr. s dubom atď... Ale nakoniec som od tohto úmyslu upustil, nakoľko dreva, čo sa týka druhov, na výber veľa nemám a to by som musel kvôli tomu veľa všelijakých stromov popíliť, čo určite nechcem... Preto som nakoniec upustil od tejto myšlienky a vsadil som na "farebnosť" ovocného dreva a vyrezávanie z neho... Ale vravím, myšlienka je to vskutku zaujímavá a "žije" u mňa aj naďalej... :wink:
...nikto nie je múdrejší ani mocnejší ako všemocná príroda...
...a príroda robí zo mňa lepšieho človeka...
Obrázok užívateľa
Rolf
 
Príspevky: 328
Registrovaný: 08 Jún 2011, 13:24
Bydlisko: Vihorlatské vrchy
Dal Ďakujem: 430 x
Dostal Ďakujem: 487 x

Re: Vyrezávanie z dreva

Poslaťod macmatej » 12 Máj 2014, 21:44

A este keby sa podarilo z druhej strany listu nechat kôru pôvodneho stromu, tak to by bola super ucebna pomocka. No ale kôra by mohla odpadnut, navyse drevo by nemalo taku peknu kresbu ako priecny rez.
Obrázok užívateľa
macmatej
 
Príspevky: 764
Registrovaný: 02 Apr 2011, 22:00
Bydlisko: Trnava
Dal Ďakujem: 412 x
Dostal Ďakujem: 673 x

Re: Vyrezávanie z dreva

Poslaťod Justinsson » 18 Máj 2014, 11:15

JInak ještě tady misky
Prílohy
DSC09276.JPG
ořech a jasan
Obrázok užívateľa
Justinsson
 
Príspevky: 47
Registrovaný: 31 Aug 2013, 11:43
Bydlisko: Tábor
Dal Ďakujem: 78 x
Dostal Ďakujem: 185 x

Re: Vyrezávanie z dreva

Poslaťod Justinsson » 18 Máj 2014, 11:15

Ahoj, tak se si řikal že sem zas něco musím vložit, minulý týden od čtvrtka do neděle sem byl na trempu, spíše řečeno na potlachu v osadě, kde sem měl spoustu času něco i vytvořit :) Jelikož všude kolem byli hlavně smíšené lesy s velkou převahou listnáčů, zde sem objevil řadu nádorů třeba z olše, lípy, střemchy, jeřabiny a z plané třešně :) JInak abych pravdu řekl polovinu výrobků sem rozdal.. :D

JInak na prvních dvou obrázcích jsou vidět placky které sem vytvořil z břízy, musím je ještě dobrousit jemnějším papírem a natřít olejem :)
Na 3. fotce jsou přívěsky kterém sem dělal
Na 4. fotce je vidět lžíce i nůž s kterým ted pracuji a navíc sem ho vytvořil celý sám, čepel je vybroušena z nože který byl v protahovačce :) Celkový výroba nože mi zabrala cca 3 hodiny :)
Na posledních dvou fotkách je vidět komplet vytvořený za 8 dní, jinak zde ještě chybí mistička z nádoru lípy další prsten a soška sovy... Tyto předměty sem ani nevyfotil pač sem je hned na trempu udal :wink:
Prílohy
DSC09469.JPG
detail :D
DSC09467.JPG
placky z břízy :)
DSC09459.JPG
detaily drobností :)
DSC09454.JPG
lžíce z třešně a nůž který sem celý vyrobil si sám :)
DSC09446.JPG
detail z vnější strany nádoru
DSC09444.JPG
zde je vidět vše co sem vytvořil za posledních 8 dní ... Z trempu je ta mistička ta dvoubarevná lžíce a prstýnek :)
Obrázok užívateľa
Justinsson
 
Príspevky: 47
Registrovaný: 31 Aug 2013, 11:43
Bydlisko: Tábor
Dal Ďakujem: 78 x
Dostal Ďakujem: 185 x

Re: Vyrezávanie z dreva

Poslaťod Willy » 21 Máj 2014, 18:03

SLÁNKA Z BAMBUSU

Nevím už, ve které staré zálesácké příručce jsem ten nápad viděl. Patrně to byla kniha od některého z klasických amerických autorů, jako jsou W. H. MILLER, Dan BEARD, B. S. MASON, nebo E. JAEGER, kteří na téma tábornictví v první polovině minulého století vydávali krásně ilustrované příručky. Z nich se dá čerpat dodnes.
Nápad je to značně jednoduchý, ale o to víc praktický.

SLANKA 01.jpg

Potřebujete jen kus silnější, pokud možno nepopraskané bambusové hole. Tu vždy kousek pod takzvaným kolenem (to je to pravidelné z venku viditelné přerušení kmínku) přeříznete pilkou a tím získáte rourky s jedním přirozeně dokonale uzavřeným dnem. Pak už jen stačí stanovit si výšku slánky a bambus zaříznout.
Uzávěr vyrobíte z jakéhokoliv kusu dřeva, já jsem dal přednost kousku lípy. Nejprve jsem z ní vyřezal co nejlépe těsnící špunt dlouhý cca 8cm. Po té jsem z něj nožem z vnitřní části odřízl kus materiálu tak, aby vznikla plocha v délce cca 1/3 délky špuntu. Horní úchopovou část špuntu jsem udělal úmyslně tak, aby při pohledu na vyčnívající část, bylo hned jasné, z které strany je vnitřní ploška seřízlá. Pak jsem špunt zasunul zhruba na polovinu délky a na něj si tužkou označil, kde končí vrchní hrana bambusu. Špunt jsem vyndal a přiložil ho na bambus tentokráte zvenku. Stanovil jsem si, ve kterých místech vyvrtám otvory pro sypání soli. Měl jsem při tom na mysli, aby díky pootočení špuntu v bambusu byly sypací dírky buď dokonale zakryty nebo aby se jimi sůl mohla volně sypat ven. Dírky jsem vyvrtal vrtákem o průměru asi 1,5mm. Povrch bambusu je dost tvrdý a tak jsem si každou dírku předem označil šídlem trochu hlouběji do povrchu. To mi zajistilo, že vrták díky předpíchnuté dírce nikam nesklouzával.
Zbývalo jemným brusným papírem zahladit otřepy vzniklé vrtáním.
Obsah mojí slánky bohatě vystačí na víkendové táboření. Pokud chci dát najednou více soli - například při vaření těstovin, otevřu špunt a sypu velké množství rovnou. Potřebuji-li jen přisolit, pootočím špuntem a jemně solím. Při nastavení špuntu do uzávěrové polohy nemusím mít obavy, že by sůl nějak zvlhla a nebo se vysypala.

SLÁNKA 02.jpg

SLÁNKA 03.jpg

SLÁNKA 04.jpg

Bambus jsme si s kamarády obstarali už někdy dávno přes internet a nebylo to nijak extrémně drahé.
Podobnou slánku nemusíte samozřejmě vyrábět jen z bambusu. Rourka by se dala vyrobit i z kmínku bezu či jiného dřeva. Napadla mne už i varianta vytvořit vývrt do silnějšího parohu a z jedné strany napasovat vlhku odolné pevné dno a pak již známým způsobem udělat dírky i špunt . Novodurová či nějaká jiná plastová roura by posloužila asi taky, jen by mi to pak připadalo takové nezálesácké, ale to vám asi nemusím vysvětlovat.
"PROTOŽE JSEM POZNAL TRÝZEŇ ŽÍZNĚ, VYKOPAL JSEM STUDNU, ABY Z NÍ I JINÍ MOHLI PÍT."
Ernest Thompson SETON


Obrázok
WOODCRAFT IS LIFECRAFT!
Obrázok užívateľa
Willy
 
Príspevky: 468
Registrovaný: 28 Aug 2013, 23:15
Bydlisko: Praha
Dal Ďakujem: 2319 x
Dostal Ďakujem: 2712 x

Re: Vyrezávanie z dreva

Poslaťod finn » 21 Máj 2014, 21:32

btw ak by si to spravil z bambusu obojstranne (tam kde je deleny) mohol si mat aj solnicku aj korenicku alias salt und pepper :kava:
Múdrosť nie sú rozsiahle vedomosti, rozsiahle vedomosti nemusia byť múdrosťou!
Obrázok užívateľa
finn
 
Príspevky: 161
Registrovaný: 06 Mar 2011, 22:47
Bydlisko: Trnava
Dal Ďakujem: 215 x
Dostal Ďakujem: 131 x

Re: Vyrezávanie z dreva

Poslaťod irish007 » 21 Máj 2014, 22:31

Kým niečo sám vyrežem, dávam sem na pokochanie a inšpiráciu drevorezby od mojho svokra :)
Prílohy
DSCN8507.jpg
DSCN7221.JPG
DSCN7156.JPG
Obrázok užívateľa
irish007
 
Príspevky: 3
Registrovaný: 01 Máj 2014, 15:52
Bydlisko: Presov
Dal Ďakujem: 6 x
Dostal Ďakujem: 19 x

Re: Vyrezávanie z dreva

Poslaťod Kamarátka » 22 Máj 2014, 21:49

Irish007, obdivujem ..... To už je vysoká škola. Prekrásne. Klobúk dole :yees:
Kamarátka
 
Príspevky: 34
Registrovaný: 14 Dec 2013, 22:57
Bydlisko: TO
Dal Ďakujem: 45 x
Dostal Ďakujem: 73 x

Re: Vyrezávanie z dreva

Poslaťod Rolf » 01 Jún 2014, 09:24

Opäť som trochu stružlikal a vystrúhal zopár jednoduchých predmetov...

Nejaké nové listy drevín: Svíb krvavý, Vŕba (babylonská, krehká, rakytová), Javor mliečny, Topoľ (biely, sivý), Gaštan jedlý, Pagaštan konský, Baza (červená, čierna), Bršlen európsky, Jaseň štíhly, Agát biely, Lieska obyčajná, Kalina obyčajná, Moruša čierna, Jarabina mukyňová...

Listy sú vystrúhané prevažne z orechového dreva. Iba tri listy sú z brezy a jeden zo slivky. Čoraz viac zisťujem, že z toho orecha sa mi strúha veľmi dobre... :)

S5000689.JPG


Ďalej so vystrúhal zopár jednoduchých kvietkov, ktoré rastú v mojom okolí, ale i také, ktoré nerastú ("horské" kvety)...

V prostriedku je pokus o Telekiu ozdobnú (symbol CHKO Vihorlat), "od zápaliek, v smere hod. ručičiek" postupne: Korunka strakatá, snežienka, jednoduchý štvorlístok, Fialka biela, Šafran jarný, Plesnivec alpínsky, horec, poniklec, ľalia, bleduľa, konvalinka. Všetko je z orecha.

S5000698.JPG


Nakoniec som vystrúhal krabičku, niečo podobné ako Willy na mydlo... No ja som ju spravil na svoje štepárske nožíky. Drevo, samozrejme, "nešťastná" slivka a zasúvacie veko som spravil z "obkladovej" dosky (myslím, že je to borovica). Opracovanie je ponechané trochu hrubšie, ale mne sa tak vskutku páči. Veko som prizdobil rytinou jednoduchého jabloňového kvetu s listami. "Rytinu" som následne obtiahol ceruzkou, kvôli zvýrazneniu... Nakoniec som krabičku natrel olejom...

S5000692.JPG


S5000693.JPG


S5000708.JPG
...nikto nie je múdrejší ani mocnejší ako všemocná príroda...
...a príroda robí zo mňa lepšieho človeka...
Obrázok užívateľa
Rolf
 
Príspevky: 328
Registrovaný: 08 Jún 2011, 13:24
Bydlisko: Vihorlatské vrchy
Dal Ďakujem: 430 x
Dostal Ďakujem: 487 x

Re: Vyrezávanie z dreva

Poslaťod Natti94 » 01 Jún 2014, 09:36

Všetko krásna práca... :)
Natti94
 
Príspevky: 106
Registrovaný: 27 Aug 2013, 10:23
Bydlisko: Rimavská Sobota
Dal Ďakujem: 500 x
Dostal Ďakujem: 247 x

Re: Vyrezávanie z dreva

Poslaťod Rolf » 01 Jún 2014, 10:36

Vďaka, Natti... :oops: To, keď už povie človek s umeleckým cítením ako ty, tak... :wink: :yees:
...nikto nie je múdrejší ani mocnejší ako všemocná príroda...
...a príroda robí zo mňa lepšieho človeka...
Obrázok užívateľa
Rolf
 
Príspevky: 328
Registrovaný: 08 Jún 2011, 13:24
Bydlisko: Vihorlatské vrchy
Dal Ďakujem: 430 x
Dostal Ďakujem: 487 x

Re: Vyrezávanie z dreva

Poslaťod Willy » 03 Jún 2014, 13:29

VĚTŠÍ MÍSY Z LIPOVÉHO DŘEVA

Trvalo mi hodně dlouho, než jsem se odhodlal pustit do výroby nějaké větší dřevěné mísy.
Míváme pravidelně jednou až dvakrát ročně na jednom woodcrafterském srubu setkání přátel. Každý si tam přiveze nějakou rukodělnou činnost a pak se při práci povídá, kde kdo byl na cestách, spřádají se plány na další výpravy a podobně. Tehdy jsme ještě příliš postupy práce fotograficky nedokumentovali a tak mohu nabídnout jen pár spíše náladových snímků.

LIPOVÁ MÍSA 01.jpg
TO JE ON - SRUB "BOBŘÍ HRAD"

Asi před pěti roky se mi podařilo sehnat pořádné kusy už suché lípy. Chtěl jsem, aby na tomhle srubu byla k dispozici pořádná dřevěná mísa určená pro stolování třeba i dvaceti lidiček. A tak se mezi víkendové výrobce luků, mokasín, a dalších zálesáckých výrobků zařadili i řezbáři. Protože materiálu i nářadí bylo celkem dost a tak různé misky či mísy nakonec dělalo asi pět nebo šest lidiček.

LIPOVÁ MÍSA 02.jpg
PRACOVNÍ ÚSILÍ ÚČASTNÍKŮ SETKÁNÍ

Jeden můj kamarád se pustil také do výroby velké mísy.

LIPOVÁ MÍSA 03.jpg
TADY BUDE DALŠÍ MÍSA DO INVENTÁŘE SRUBU

Během víkendu většina řezbářů svoje výrobky dostala alespoň do fáze polotovaru určeného už jen k jemnému opracování a dohlazení povrchu.
Já jsem tam svoji mísu tehdy dokončil a hned ji i na srubu nechal. Jediný snímek téhle mísy jsem našel až z nějaké následující společné akce, kdy mísa posloužila jako shromaždiště velikonočních vajíček.

LIPOVÁ MÍSA 04.jpg
HOTOVÁ MÍSA PLNÁ VAJÍČEK A ZA NÍ JE SCHOVÁNA I TA KAMARÁDOVA

Vzhledem k tomu, že zbylo nějaké dřevo, připravil jsem si hned ještě na dvě další mísy. Jednu jsem chtěl udělat jako dárek kamarádovi k padesátinám. Tu jsem také stihl na letním táboře zdárně dokončit a hned při následné oslavě předat.

LIPOVÁ MÍSA 05.jpg
PRÁVĚ ZAČÍNÁ NABÍRAT TVAR DRUHÁ MÍSA URČENÁ PRO OSLAVENCE

LIPOVÁ MÍSA 06.jpg
TO UŽ JE NA TÁBOŘE, INTENZIVNĚ MAKÁM - ZÍTRA JE OSLAVA TĚCH PADESÁTIN.

S tou další mísou jsem měl chuť pokusit se o dosažení hodně tenké stěny. S přibývajícími zkušenostmi a i díky tomu, že se do lípy vyřezává opravdu snadno byla tloušťka stěny nakonec max 10 mm.

LIPOVÁ MÍSA 07.jpg
TŘETÍ MÍSA POKUS O CO NEJVÍCE VYLEHČENÝ TYP

LIPOVÁ MÍSA 08.jpg
A JEŠTĚ JEDNOU Z JINÉ STRANY

Použité nářadí: dlabací i obyčejná sekera od Gransfors Bruks, dláta a lžičkáře od M. Steina, nějaké nože - rovné i zahnuté.
Závěrečná povrchová úprava zase lněným olejem.
"PROTOŽE JSEM POZNAL TRÝZEŇ ŽÍZNĚ, VYKOPAL JSEM STUDNU, ABY Z NÍ I JINÍ MOHLI PÍT."
Ernest Thompson SETON


Obrázok
WOODCRAFT IS LIFECRAFT!
Obrázok užívateľa
Willy
 
Príspevky: 468
Registrovaný: 28 Aug 2013, 23:15
Bydlisko: Praha
Dal Ďakujem: 2319 x
Dostal Ďakujem: 2712 x

PredchádzajúciĎalší

Späť na Remeslá

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 3 hostia