Vase vylety

Témy, ktoré súvisia s bushcraftom, no neviete ich zaradiť inde

Re: Vase vylety

Poslaťod Rolf » 13 Apr 2014, 20:06

Pri dnešnej prechádzke som zašiel ďalej ako obvykle, nakoľko som sa chcel poobzerať po rastline menom Lipkavec marinkový (Galium odoratum), ktorá rastie v bučinách, takže som musel prejsť neveľký lužný les a môj obľúbený dubovo-hrabový staroles... :wolf: Cestou k bukovému pásmu som musel prekročiť 4-5 väčších, či menších potokov, kým som sa dostal do "kraja", kde rastie táto rastlina... :)

Fakticky na tom mieste sa nachádza aj "krkavčie zhromaždisko", miesto, kde sa zdržiavajú krkavce... Je to rúbanisko obklopené z hornej strany bukovým lesom a z dolnej dubovo-hrabovým. Je to vlastne akási hranica dvoch pásiem. To bol vlastne aj môj druhý cieľ: navštíviť toto miesto a trochu pozorovať krkavce, ako lietajú krížom-krážom, vydávajúc svoje typické zvuky.

Dubovo-hrabový les sa už pekne rozzelenal...
S5000409.JPG

Dajú sa tu nájsť takéto fragmenty po kedysi majestátnych duboch. Tento pozostatok pňa má v priemere viac ako 1,5 metra...
S5000415.JPG

Ale stojí tu ešte aj pár živých stromov ako tento na fotke, ktorý má v priemere do 1,5 metra. Podľa mňa môže mať min. 500 rokov. Pre predstavu, aký je majestátny tento strom, som sa k nemu postavil. Vyzerám pri ňom ako trpaslík... :)
S5000411.JPG

Nakoniec som dorazil na krkavčie zhromaždisko... Po okolitých bukoch som videl poletovať a tlmene "húkať" aj Holubov hrivnákov (zrejme).
S5000429.JPG

V hornej časti rúbaniska už začínalo bukové pásmo, tam neskôr smerovali moje kroky za lipkavcom...
S5000424.JPG

Na tejto fotke je už vidieť dvoch krkavcov. Jeden letí medzi dvoma bukmi, jeden (malá bodka) je vzadu...
S5000426.JPG

Tu som ich zachytil naraz osem. Dúfam, že poletovali z radosti a nie kvôli tomu, že videli vo mne potenciálnu potravu... :)
S5000437.JPG

Pohľad z horného konca rúbane.
S5000441.JPG

Nakoniec som našiel aj marinku, ale je ešte pomerne malá, tak ešte počkám nejaký čas, dokedy nebude kvitnúť... :wink:
P130414_11.00.JPG

Trochu som sa ešte pomotal kade-tade a pomaly som sa vrátil inou cestou. Na kraji lesa som si ešte upiekol nejakú poživeň, nakoľko mi z tých krkavcov trochu vytrávilo... :wink:
P130414_12.41.JPG
...nikto nie je múdrejší ani mocnejší ako všemocná príroda...
...a príroda robí zo mňa lepšieho človeka...
Obrázok užívateľa
Rolf
 
Príspevky: 328
Registrovaný: 08 Jún 2011, 13:24
Bydlisko: Vihorlatské vrchy
Dal Ďakujem: 430 x
Dostal Ďakujem: 487 x

Re: Vase vylety

Poslaťod samotár » 27 Apr 2014, 21:54

ahoj,
dnes som bol na geocaching cito evente - čistili sme bunkre v Ba nad Lamačom od neporiadku ,a vriec odpadu bolo dosť,
potom som sa presunul sám na Devín, šak som tam ešte nebol, ludí bolo veľa ale čo som videl tak zmiju a užovku cez 1,5m ( hady som už videl ) ale taku užovku ( v meste a ani vlese) nie.


Téma Hady presunutá sem : viewtopic.php?f=36&t=1568
atti.hombre
ešte sa stretneme, svet je malý
Obrázok užívateľa
samotár
 
Príspevky: 99
Registrovaný: 29 Jan 2014, 14:20
Bydlisko: Rožňava
Dal Ďakujem: 506 x
Dostal Ďakujem: 211 x

Re: Vase vylety

Poslaťod Natti94 » 13 Máj 2014, 11:18

Koncom minulého týždňa som absolvovala "výjazd" do Čiernej nad Tisou za priateľkou a zároveň kolegyňou Eleonorou.
Prílohy
DSC09762.JPG
DSC09753.JPG
V deň môjho príchodu mi "padol za obeť" kaštieľ v Bieli.
DSC09822.JPG
DSC09802.JPG
V sobotu bicyklová púť po blízko-vzdialenom okolí začala cca o 11.00 hod. miestneho času: smer Boťany,cez Latoricu-obzvlášť ma zaujímal hojdací most...
DSC09827.JPG
DSC09832.JPG
...Ptrukša,Veľké Slemence-hranica s Ukrajinou plus Vihorlat.
DSC09854.JPG
DSC09839.JPG
...okolie reštiky Latorica vo Veľkých Kapušanoch,kde sme potravinovo natankovali svoje telesné schránky a po menšej obchôdzke okolo nej...
DSC09855.JPG
DSC09858.JPG
...a následkom znovunasadnutia na dvojkolesového otrokára som už vážne nadobudla presvedčenie,že som zrelá na odstrel...
Akosi mi bolo /ne/šetrne oznámené,že ďalšej možnosti na oddych sa mi len tak skoro nedostane,aaale...na najbližšiu možnú a vhodnú možnosť som sa ochotne len tak vrhla,však dôvod bol doslova historického pôvodu-starý most!!!
Na jednom z jeho starých múrov som sa v leže sústredila zmobilizovať posledné zvyšky hrdosti svojich síl.
Zostával Kráľovský Chlmec,Dobrá a Biel,v ktorom som sa už vážne vzoprela vlastnej sebadeštrukcii a dorazila som to do cieľového bodu po vlastných.
A to už musela pri mne kapitulovať aj moja spolupútnička,ktorej som vďačná za športové poňatie mojich občasných,zato však výrazných protestov a prípadného rebelstva,sprevádzané naším úprimným smiechom :)
Naposledy upravil Natti94 dňa 13 Máj 2014, 20:44, celkovo upravené 1
Natti94
 
Príspevky: 106
Registrovaný: 27 Aug 2013, 10:23
Bydlisko: Rimavská Sobota
Dal Ďakujem: 500 x
Dostal Ďakujem: 247 x

Re: Vase vylety

Poslaťod Rolf » 13 Máj 2014, 18:40

Veru... Človek tu nevidí príliš často "svoju horu" z iných rúk ako zo svojich... :) Pekný (aj pomerne ďaleký) výlet... :wink: :) :yees:
...nikto nie je múdrejší ani mocnejší ako všemocná príroda...
...a príroda robí zo mňa lepšieho človeka...
Obrázok užívateľa
Rolf
 
Príspevky: 328
Registrovaný: 08 Jún 2011, 13:24
Bydlisko: Vihorlatské vrchy
Dal Ďakujem: 430 x
Dostal Ďakujem: 487 x

Re: Vase vylety

Poslaťod eleonora » 15 Máj 2014, 18:56

Natti94 píše:Koncom minulého týždňa som absolvovala "výjazd" do Čiernej nad Tisou za priateľkou a zároveň kolegyňou Eleonorou.

Bol to najsuprovejší výlet aký som kedy zažila. Ale najviac sa mi rátalo, keď si z dôvodu vyčerpania a kvôli bolestiam určitých partií :lol: zaľahla na kamenný most Sv. Gottharda v Lelesi .
eleonora
 
Príspevky: 1
Registrovaný: 13 Nov 2013, 22:35
Bydlisko: Čierna nad Tisou
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 1 x

Re: Vase vylety

Poslaťod Natti94 » 15 Máj 2014, 22:08

No tak to som veľmi "potešená a poctená",že sa Ti tá moja bezmocnosť tak rátala... :lol: a propo-vieš,čo nás čaká nabudúce-pešia túúúúúúúúra! :mrgreen:
Natti94
 
Príspevky: 106
Registrovaný: 27 Aug 2013, 10:23
Bydlisko: Rimavská Sobota
Dal Ďakujem: 500 x
Dostal Ďakujem: 247 x

Re: Vase vylety

Poslaťod Pája » 18 Máj 2014, 13:42

Ahoj! Konečně jsem dokončila report o putování okolo meandrů Staré řeky, tentokrát pod znamením bobra. Je to už měsíc, ale vůně jarního lesa mi ještě přetrvává ve vzpomínkách.

Stará řeka
Obrázok

Buš - od toho odvozen buškraft
Obrázok

Spící velryba
Obrázok

Orseje a fialky
Obrázok

Jarní tvrdý luh
Obrázok

Víc na mém blogu ;-)
Kráčím, tedy jsem.
Fail again, fail better. (S. Beckett)

Galerie výrobků na knife.cz
Instagram
Obrázok užívateľa
Pája
Amazonka
 
Príspevky: 1299
Registrovaný: 05 Júl 2010, 20:13
Bydlisko: Morava
Dal Ďakujem: 1221 x
Dostal Ďakujem: 1710 x

Re: Vase vylety

Poslaťod Rolf » 18 Máj 2014, 19:39

Vskutku pekné a zaujímavé miesto taká "Bobria rieka"... :) V súvislosti s bobrami mi prišla na um taká príhoda, ktorá sa stala nedávno jednému známemu mojej matky, ktorý býva v susednej dedine, vzdialenej asi 2-3km. Jedného dňa totiž zistili, že mladé ovocné stromy, ktoré mali vysadené na pozemku, boli niektoré "záhadne prepílené"... Známeho žena (zrejme neznalá v takýchto veciach) sa začala hneď rozčuľovať, že nejakí "zloprajní susedia" im naisto podpílili niektoré stromy... :D

Samozrejme, muž trochu znalejší hneď videl, že žiadna pílka by nespravila takýto "špeciálny" rez... :) Nakoniec vysvitlo, že sa im blízko domu niekde pri potoku (neviem aký je veľký) usalašil bobor... Čo je tu, v našich končinách, skutočne pomerne nevídaný jav, ktorý tu nik dávno nechyroval... Kde sa tu zjavil, vedia naozaj iba "hviezdy"...

Následne začali problémy, keď si bobor zaumienil postaviť niekde v blízkosti ich domu hrádzu... A na jej stavbu okrem rôznych stromov pri potoku začal "píliť" aj ovocné stromky z ich pozemku, ktorý zrejme nemajú ohradený... Snažili sa bobriu hrádzu vždy zbúrať v domnení, že bobor nakoniec odíde preč... Samozrejme, usilovný bobor sa takým niečim nenechal odradiť a niekedy aj cez noc hrádzu vždy "opravil"... :D Mama vravela, že bolo skutočne podarené počúvať, ako neustále rozpráva o tom bobrovi a trampotách s tým spojených... :lol: Nakoniec, sa priznám, že neviem, ako to napokon dopadlo... Či niekoho zavolali, aby ho odchytili... Možno tam takto "veselo" nažívajú aj naďalej... :) To len tak na okraj... Taká zaujímavosť... :wink:
...nikto nie je múdrejší ani mocnejší ako všemocná príroda...
...a príroda robí zo mňa lepšieho človeka...
Obrázok užívateľa
Rolf
 
Príspevky: 328
Registrovaný: 08 Jún 2011, 13:24
Bydlisko: Vihorlatské vrchy
Dal Ďakujem: 430 x
Dostal Ďakujem: 487 x

Re: Vase vylety

Poslaťod Natti94 » 18 Máj 2014, 20:16

Títo neúnavní prírodní stavitelia nemajú chybu...majú môj obdiv :D
Natti94
 
Príspevky: 106
Registrovaný: 27 Aug 2013, 10:23
Bydlisko: Rimavská Sobota
Dal Ďakujem: 500 x
Dostal Ďakujem: 247 x

Re: Vase vylety

Poslaťod root » 27 Máj 2014, 15:39

vybehol som v pondelok ( absolútny kľud a turist free ) pobehať po Vršatci...

Možno niekoho inšpiruje pár obrázkov z Vršatca - perly Bielych Karpát, ako ho nazývajú. Vhodné aj ako cyklovýlet a svojou pozíciou na Slovensko - Moravskom pomedzí je dostupný aj z Českej strany - zo Sidónie. Vršatecké bradlá a Chmelová, body s výborným výhľadm na Inovecké, Strážovské a Fatranské kopce ... Stačí odbočiť z diaľnice BA - ZA ( exit Ilava ) ...

teda najskôr panorámy, ktorých formát je nevhodný na publikovanie tu:

medzi hradbami Vršatského hradu:
http://i-dca.sk/fotogaleria/displayimage.php?pid=20594&fullsize=1

na nádvorí Vršatského hradu:
http://i-dca.sk/fotogaleria/displayimage.php?pid=20603&fullsize=1

Obrázok

Obrázok

Obrázok

Obrázok

výhľad z hradu na Vršatské podhradie, severnú časť bradiel a Chotúč

Obrázok
root
 
Príspevky: 382
Registrovaný: 15 Sep 2012, 00:49
Bydlisko: Dubnica nad Váhom
Dal Ďakujem: 176 x
Dostal Ďakujem: 491 x

Re: Vase vylety

Poslaťod venco » 27 Máj 2014, 20:09

Nádherné forky, nádherný hrad v super prostredí. Jeden z mojich naj hradov. Potešil si ma. :D Minule som vyliezol na najvyššiu časť hradu, aby som odfotil hornú vežu s Vršatskými bradlami v pozadí. Bolo popršané a keď som šiel dole skoro som si nasr... do gatí.
Ja som bol vo štvrtok túrovať od Šútova - šútovský vodopád-chata pod Chlebom-Snilovské sedlo-Pod Kravárskym a dole na Starý dvor do Vrátnej. Bolo super.
Prílohy
DSCN3018.JPG
DSCN3010.JPG
DSCN2971.JPG
Forest Hardworker Club
Obrázok užívateľa
venco
 
Príspevky: 492
Registrovaný: 27 Okt 2010, 14:25
Bydlisko: Žilina
Dal Ďakujem: 515 x
Dostal Ďakujem: 264 x

Re: Vase vylety

Poslaťod root » 27 Máj 2014, 22:25

Tento rok chcem dať niektorým svojim túlačkám aj iný rozmer .. Chcem navštevovať zrúcaniny, ale nie ako turista, ktorí príde, pozrie, zje svačinu a uteká. Tým že človek na takomto mieste strávi 2, 3 dni, nejak inak vníma všetko okolo, noc, východ a západ slnka, vietor v stromoch a kamení .. asi len tak sa dá intenzívnejšie precítiť a vnímať genius loci ...
Mám za sebou Tematín, "domáci" Vršatec ani nerátam, ale teraz plánujem Dobrú Vodu, Považský hrad, Hričov, Súľov, Lietavu a opäť "domácu" Lednicu nerátam .... Niektoré chcem navštíviť cez prázdniny s juniorom ..


ale dík, ak sa obrázky páčia, poteší a teda ešte pridám nejaký pohľad...

Obrázok

Obrázok

Obrázok

Obrázok

Obrázok

Obrázok

Obrázok
root
 
Príspevky: 382
Registrovaný: 15 Sep 2012, 00:49
Bydlisko: Dubnica nad Váhom
Dal Ďakujem: 176 x
Dostal Ďakujem: 491 x

Re: Vase vylety

Poslaťod juraj1974 » 28 Máj 2014, 09:24

Priatelu vdaka. Vdaka za tvoje prispevky a tvoj pohlad na svet ktory podavas dalej. Este raz vdaka za to ze si.. :yees:
Uvidieť prvý je základným predpokladom toho ako nebyť videný.


http://alchymisti.blogspot.sk/?m=0
Obrázok užívateľa
juraj1974
 
Príspevky: 1715
Registrovaný: 04 Feb 2011, 13:35
Bydlisko: Kalna nad Hronom
Dal Ďakujem: 1280 x
Dostal Ďakujem: 1455 x

Re: Vase vylety

Poslaťod venco » 28 Máj 2014, 10:30

Takto po hradoch chodím už nejaký ten piatok a už len málo mi chýba k videniu. Cez leto ideme na týždeň buď hrady Malých Karpát, alebo hrady Šariša. Niekedy medzi mesiacmi júl august. Ak by si mal záujem môžeš sa pridať. :yees:
Inak naj romantika zaspávať niekde v zrúcanine, oheň dohorieva sovy húkajú... :shock:
Prílohy
P5302129.JPG
Forest Hardworker Club
Obrázok užívateľa
venco
 
Príspevky: 492
Registrovaný: 27 Okt 2010, 14:25
Bydlisko: Žilina
Dal Ďakujem: 515 x
Dostal Ďakujem: 264 x

Re: Vase vylety

Poslaťod Chameleon_sk » 29 Máj 2014, 06:49

root. krasne fotky Vrsatca a podhradia.
na toto miesto mam vyhlad z terasy chalupy. :D

je to naozaj krasne miesto a vrelo odporucam aj ostatnym ho navstivit a pobudnut.
:ch:
No matter challenge, never back down
http://chameleonsk.wordpress.com
Obrázok užívateľa
Chameleon_sk
 
Príspevky: 273
Registrovaný: 19 Apr 2011, 23:27
Bydlisko: Dunajská Streda (weekend Beluša)
Dal Ďakujem: 313 x
Dostal Ďakujem: 467 x

PredchádzajúciĎalší

Späť na Čo sa nevošlo inam

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 5 hostia