Určovanie svetových strán bez mapy a buzoly

Vaše praktické poznatky z praxe, tipy, skúsenosti, zaujímavé výlety...

Určovanie svetových strán bez mapy a buzoly

Poslaťod atti.hombre » 27 Jún 2010, 09:22

Ako a čím určujete svetové strany, ked dnes už lišaj rastie po celom obvode stromov a mravce stavajú mraveniská sakra rovnomerne?!...slnko je viac za mrakmi, ako mimo...a kompas sa akurát teraz musel zaseknúť! :lol: :lol: :lol: niekde som videl návod so stebielkom slamy...ale neviem si spomenúť...tak hor sa sem všetky dobré nápady!
Obrázok užívateľa
atti.hombre
Moderátor
 
Príspevky: 1986
Registrovaný: 14 Jún 2010, 20:50
Bydlisko: Zvolen
Dal Ďakujem: 1858 x
Dostal Ďakujem: 2230 x

Re: Určovanie svetových strán

Poslaťod Michal » 27 Jún 2010, 10:11

celkom efektívny spôsob je zmagnetizovaná ihla položená na tenký lístok trávy, ktorý pláva na hladine vody (napríklad v hrnčeku alebo nejakej priehlbine s vodou) - jedna strana určite ukazuje na sever, neviem ktorá, ale cez deň pomôže napríklad poloha slnka.

Ak vonku svieti slnko tak vedia pomocť analógové hodinky. Malá ručička sa nasmeruje na slnko a os ulha medzi malou ručičkou a dvanástkou by mal ukazovať na juh. Sever si vie určiť už hádam každý :)
Obrázok

Myslím, že a južnej pologuli zeme to funguje opačne - os uhla ukazuje na sever.
"Do not mess with the forces of Nature , for thou art small and biodegradable!"

Archery lover Obrázok
Obrázok užívateľa
Michal
 
Príspevky: 666
Registrovaný: 26 Jún 2010, 19:05
Bydlisko: Nitra
Dal Ďakujem: 170 x
Dostal Ďakujem: 259 x

Re: Určovanie svetových strán

Poslaťod sally » 27 Jún 2010, 10:49

Michal - ten obrázok v tom má trocha zmätok :lol:
Na severnej pologuli (teda napr. u nás) to je takto: nasmeruješ malú ručičku na slnko a polovica uhla medzi ňou a 12 je JUH.
Na južnej pologuli nasmeruješ 12 na slnko a polovica uhla medzi ňou a malou ručičkou je sever.

U nás je relatívne použiteľná finta s mrakmi: prevládajú u nás vetry v severo-južnom smere, teda podľa pohybu mrakov určíme severojužný smer a podľa slnka určíme južnú stranu (slnko u nás svieti na južnom horizonte).

Prípadne: zapichneme papek do zeme a zakreslíme bod, kde končí jeho tieň. Po nejakej chvíli (hodina a viac) zakreslíme, kde končí jeho nový tieň. Spravíme čiaru cez tie dva body a máme východozápadný smer. Prvý bod je bližšie k západu, druhý k východu.
Mami, až vyrastiem, budem bushcrafter. Synček, oboje sa nedá. Obrázok

Môj eshop: www.doprirody.sk.
Obrázok užívateľa
sally
Moderátor vo výslužbe
 
Príspevky: 1333
Registrovaný: 12 Jún 2010, 17:44
Bydlisko: Nad kameňolomom, Bratislava
Dal Ďakujem: 171 x
Dostal Ďakujem: 345 x

Re: Určovanie svetových strán

Poslaťod atti.hombre » 27 Jún 2010, 10:59

:D ...už som chcel michal od teba praktickú radu-je 11 doobeda a aj slnko svieti,ale podla obrázku som skoro hodinky reklamoval!...ale Sally ma predbehol.S tou palicou to vyskúšam,lebo na oblaky sa spolahnúť,to je aspoň v tejto kotline nemožné-točia sa dokola...hlavne pred búrkou.
Obrázok užívateľa
atti.hombre
Moderátor
 
Príspevky: 1986
Registrovaný: 14 Jún 2010, 20:50
Bydlisko: Zvolen
Dal Ďakujem: 1858 x
Dostal Ďakujem: 2230 x

Re: Určovanie svetových strán

Poslaťod Michal » 27 Jún 2010, 13:02

sally píše:Michal - ten obrázok v tom má trocha zmätok :lol:
Na severnej pologuli (teda napr. u nás) to je takto: nasmeruješ malú ručičku na slnko a polovica uhla medzi ňou a 12 je JUH.


Myslel som tym presne toto, ale asi som to nepodal tak aby tomu pochopil kazdy, prepacte :P
A obrazok je podla mna dobry a ukazuje schemu pre severnu pologulu...
"Do not mess with the forces of Nature , for thou art small and biodegradable!"

Archery lover Obrázok
Obrázok užívateľa
Michal
 
Príspevky: 666
Registrovaný: 26 Jún 2010, 19:05
Bydlisko: Nitra
Dal Ďakujem: 170 x
Dostal Ďakujem: 259 x

Re: Určovanie svetových strán

Poslaťod sally » 27 Jún 2010, 13:05

michal - obrázok je to zlý, lebo v realite ti na severnej pologuli polovica uhla medzi malou rucickou namierenou na slnko a dvanastkou ukazuje JUH :)
Mami, až vyrastiem, budem bushcrafter. Synček, oboje sa nedá. Obrázok

Môj eshop: www.doprirody.sk.
Obrázok užívateľa
sally
Moderátor vo výslužbe
 
Príspevky: 1333
Registrovaný: 12 Jún 2010, 17:44
Bydlisko: Nad kameňolomom, Bratislava
Dal Ďakujem: 171 x
Dostal Ďakujem: 345 x

Re: Určovanie svetových strán

Poslaťod Fedor » 27 Jún 2010, 13:32

A nieje ten obrazok nahodou po anglicky?
Fedor
 
Príspevky: 14
Registrovaný: 02 Jún 2010, 21:02
Bydlisko: Stropkov
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 0 x

Re: Určovanie svetových strán

Poslaťod atti.hombre » 27 Jún 2010, 16:30

že by ukazoval,že kade do mestečka South Park?... :lol: :lol: :lol:
Obrázok užívateľa
atti.hombre
Moderátor
 
Príspevky: 1986
Registrovaný: 14 Jún 2010, 20:50
Bydlisko: Zvolen
Dal Ďakujem: 1858 x
Dostal Ďakujem: 2230 x

Re: Určovanie svetových strán

Poslaťod sally » 27 Jún 2010, 16:41

no do paže, fakt mi nenapadlo, že by to mohlo byť po anglicky, v tom prípade sa ospravedlňujem, obrázok je OK a ja si sypem na hlavu popol. :oops: :lol:
Mami, až vyrastiem, budem bushcrafter. Synček, oboje sa nedá. Obrázok

Môj eshop: www.doprirody.sk.
Obrázok užívateľa
sally
Moderátor vo výslužbe
 
Príspevky: 1333
Registrovaný: 12 Jún 2010, 17:44
Bydlisko: Nad kameňolomom, Bratislava
Dal Ďakujem: 171 x
Dostal Ďakujem: 345 x

Re: Určovanie svetových strán

Poslaťod Adno » 27 Jún 2010, 16:51

Michal píše:Ak vonku svieti slnko tak vedia pomocť analógové hodinky. Malá ručička sa nasmeruje na slnko a os ulha medzi malou ručičkou a dvanástkou by mal ukazovať na juh. Sever si vie určiť už hádam každý :)

No, v podstate ti ani netreba analogove hodinky. Kedze si vies predstavit, kde by tie rucicky ukazovali, ak vies cas :D
Obrázok užívateľa
Adno
Vedúci :)
 
Príspevky: 398
Registrovaný: 26 Mar 2006, 20:07
Bydlisko: Okres KK
Dal Ďakujem: 1 x
Dostal Ďakujem: 31 x

Re: Určovanie svetových strán

Poslaťod Michal » 27 Jún 2010, 18:43

v podstate tu bolo uz vsetko povedane.. nasiel som este pekne PDFko kde je to zhrnute a doplnena navigacia podla hviezd, ale po anglicky :)

http://www.equipped.com/21-76/ch18.pdf
"Do not mess with the forces of Nature , for thou art small and biodegradable!"

Archery lover Obrázok
Obrázok užívateľa
Michal
 
Príspevky: 666
Registrovaný: 26 Jún 2010, 19:05
Bydlisko: Nitra
Dal Ďakujem: 170 x
Dostal Ďakujem: 259 x

Re: Určovanie svetových strán

Poslaťod sally » 15 Sep 2010, 22:32

tak mi napadol jeden zaujímavý spôsob (aj keď časovo náročnejší): zapichneme do zeme palicu. Označíme si, kam až dopadol jej tieň. Počkáme si nejakú dobu. Potom znova označíme miesto, kam dopadá tieň. Spojnica týchto dvoch bodov je západo-východný smer (prvý bod je na západe, druhý na východe). Sever a juh si vie už každý odvodiť.

Iná, oveľa menej presná metóda: pred každou túrou si pozrieť prevládajúci smer vetra (na Slovensku je to vo väčšine prípadov zo severu, resp. severo-západu). Potom sa dá podľa pohybu mrakov odhadnúť, "odkiaľ vietor fúka."

Prvý postup (palica) som použil a funguje. Druhým si krátim chvíľu, keď ležím, pozerám na oblaky a predstavujem si, čo mi ktorý mrak pripomína...
Mami, až vyrastiem, budem bushcrafter. Synček, oboje sa nedá. Obrázok

Môj eshop: www.doprirody.sk.
Obrázok užívateľa
sally
Moderátor vo výslužbe
 
Príspevky: 1333
Registrovaný: 12 Jún 2010, 17:44
Bydlisko: Nad kameňolomom, Bratislava
Dal Ďakujem: 171 x
Dostal Ďakujem: 345 x

Re: Určovanie svetových strán

Poslaťod stormmast3r » 23 Jan 2011, 19:05

Dá sa plne spoliehať na digitalny kompas? Planujem si kupiť nejaký kompas, zvažujem či klasicku buzolu alebo digitalny. Ake su vaše skusenosti?
Pre digital hovori množstvo užitočných funkcii (čas, teplota, tlak....)
Pre klasiku rokmi overený koncept....
Byť verný totiž predovšetkým znamená byť verný sebe. (Antoine de Saint-Exupéry)
Obrázok užívateľa
stormmast3r
Skazený skaut
 
Príspevky: 666
Registrovaný: 04 Dec 2010, 18:51
Dal Ďakujem: 81 x
Dostal Ďakujem: 73 x

Re: Určovanie svetových strán

Poslaťod sally » 23 Jan 2011, 19:23

Digitálny by som bral len ako zálohu. Treba ho vždy po nejakej dobe kalibrovať (to nie je žiaden problém), lebo ak na to zabudneš, ukazuje úplne že zle. Taktiež problém, že si viazaný na baterky. Dôjdu baterky, nemáš kompas. Kúp z treklandu a spol. nejakú buzolu od Silva (majú ich tam od cca 13e) alebo sa plesni po vačku a kúp od Camenga kvalitný nerozbitný "delostrelecký" kompas s trítiovým podsvietením, ustáľovačom strelky...za ľudových 70e (mám ho a je to fakt super)
Mami, až vyrastiem, budem bushcrafter. Synček, oboje sa nedá. Obrázok

Môj eshop: www.doprirody.sk.
Obrázok užívateľa
sally
Moderátor vo výslužbe
 
Príspevky: 1333
Registrovaný: 12 Jún 2010, 17:44
Bydlisko: Nad kameňolomom, Bratislava
Dal Ďakujem: 171 x
Dostal Ďakujem: 345 x

Re: Určovanie svetových strán

Poslaťod Marcela » 12 Júl 2011, 09:13

podle Slunce - přibližně v šest hodin ráno je na východě, v devět dopoledne na jihovýchodě, v poledne na jihu, ve tři odpoledne na jihozápadě a v šest hodin večer na západě; když kdekoliv a kdykoliv uchopíte rovný kus jakéhokoliv materiálu (třeba klacek) a zabodnete jej do země tak, aby slunce přes něj nevrhalo žádnej stín, pak stačí asi tak čtvrt hodiny vyčkat na stín, který ukazuje vždy a všude přesně na východ
podle Slunce a hodinek - malou ručičku hodinek namíříte ke Slunci, úhel mezi dvanáctkou a malou ručičkou rozpůlíte, spojnice středu hodinek a tímto bodem ukazuje na jih
podle souhvězdí Orion - když jsou jeho prostřední tři hvězdy ve vodorovné přímce, určují vlevo směr východu a ve svislé poloze směrem k zemi zapadají, takže směřují na západ
podle hvězdy Severky (první hvězda v oji Malého vozu) - pomyslná kolmice vedená k zemi ukazuje na sever
podle Měsíce v úplňku - večer v šest hodin je na východě, o půlnoci na jihu, v šest ráno na západě
podle Měsíce v první čtvrti - na jihu je v šest hodin večer a na západě o půlnoci
podle Měsíce v poslední čtvrti - ukazuje východ o půlnoci a jih v šest hodin ráno
podle přírodních úkazů - pařezy mají na severní straně hustší léta; na jižních stranách kopců taje dřív sníh; slunečnice obrací svůj květ za sluncem, i když je zakryto mraky; kůra většiny stromů je na západní a severozápadní stráně tmavší a hrubší, na téhle straně se taky obvykle vyskytuje lišejník; mraveniště jsou téměř vždycky na jih od nejbližších předmětů, které je chrání (strom, pařez apod.), a jižní strana mraveniště bejvá obvykle pozvolná a ta severní je strmější
podle civilizace - včelí úly bývají otočeny česly na jižní stranu; oltáře katolických kostelů jsou orientovány zpravidla na východ; satelitní antény jsou většinou směřovány na jih
příroda nedělá nic zbytečně (Aristotelés)
mojerajče
Obrázok užívateľa
Marcela
 
Príspevky: 231
Registrovaný: 08 Júl 2011, 19:05
Bydlisko: Východočeský kraj
Dal Ďakujem: 3531 x
Dostal Ďakujem: 532 x

Ďalší

Späť na Z praxe

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 5 hostia