Hygienická vložka do spacáku

Všetka výstroj súvisiaca so spánkom v lese

Hygienická vložka do spacáku

Poslaťod sally » 10 Jún 2014, 12:45

Spacák praním stráca svoje izolačné vlastnosti, izolačná náplň sa opakovaným namáčaním ničí. Šetrnejšie je prať radšej samostatnú, vynímateľnú, vložku. Materiály na jej výrobu sú rôzne: od bavlny, mikrovlákna (fleece), až po hodváb. Dá sa ušiť doma zo starej povliečky na paplóny, deky... Vchod je zväčša riešený ako jedna väčšia diera, prípadne je po celej dĺžke našitý zips (to som zatiaľ videl len u Carinthie).

Pre majiteľov menej teplých (prípadne postarších) spacákov má vložka výhodu i v tom, že o niečo zlepší tepelný komfort spacieho vaku.

Používate vložku do spacáku? Ktorá sa vám osvedčila a v čom? Ja sa neviem rozhodnúť medzi bavlnou a hodvábom (u hodvábu mám trochu obavu z odolnosti, bavlna je zas zbytočne veľká).
Mami, až vyrastiem, budem bushcrafter. Synček, oboje sa nedá. Obrázok

Môj eshop: www.doprirody.sk.
Obrázok užívateľa
sally
Moderátor vo výslužbe
 
Príspevky: 1333
Registrovaný: 12 Jún 2010, 17:44
Bydlisko: Nad kameňolomom, Bratislava
Dal Ďakujem: 171 x
Dostal Ďakujem: 345 x

Re: Hygienická vložka do spacáku

Poslaťod Tito » 10 Jún 2014, 13:16

mám vložku do Carinthie, ale pravdu povediac ešte som ju nepoužil. Odradila ma jej veľkosť, jednoducho som chcel ušetriť miesto vo vaku. Carinthia je sám o sebe teplý spacák, tak sa bojím aj toho, že sa budem zbytočne pariť. Určite to však raz vyskúšam, ale musím počkať na zimu.
Obrázok užívateľa
Tito
 
Príspevky: 127
Registrovaný: 17 Jún 2013, 12:37
Bydlisko: Košice
Dal Ďakujem: 173 x
Dostal Ďakujem: 67 x

Re: Hygienická vložka do spacáku

Poslaťod Willy » 10 Jún 2014, 14:28

Koupil jsem ženě hedvábnou vložku od Snugpaku - v černé barvě.
http://www.bullarmyshop.cz/zbozi.asp?kod=6094
Účelem bylo zvýšit v zimě tepelný komfort u už staršího péřového spacáku a to se osvědčilo.
U hedvábí mne zaujala nízká váha a skladnost. Co se týče odolnosti, tak bych se nebál - není to zas tak choulostivý materiál. Hedvábí se používalo i na výrobu padáků.
Vložku lze ještě využít i jinak - pokud přespáváš někde na chatě a jsou zde k dispozici nepovlečené deky, zalezeš si nejprve do vložky a přikryješ se dekou.
Hedvábí je hřejivé a příjemné na tělo. A tak omotáním vložky kolem těla můžeš získat první suchou nouzovou vrstvu a v ní přečkat čas, než třeba u ohně usušíš propocené či promočené oblečení.
Poslední fígl mám jen z doslechu - kamarádka, když se vydala na týdenní osamělý pochod v severním Norsku, koupila si tuto hedvábnou vložku v oranžové barvě. Jako správný zálesák jezdí na cesty spíše v zeleném, ale s velkou oranžovou plochou počítala navíc ještě jako s nouzovým signálním praporem v případě nějakých problémů.

Jinak, já sám jsem si od Snugpaku koupil tuto vložku do spacáku, používám ji, ale jen když jsou hodně velké zimy: http://www.bullarmyshop.cz/zbozi.asp?kod=6097
Oba pak s ženou s sebou stále vozíme od Snugpaku celkem kvalitní bivivak a v téhle kombinaci je to už takřka dokonalé.
http://www.bullarmyshop.cz/zbozi.asp?kod=6075
http://www.bullarmyshop.cz/zbozi.asp?kod=6078
"PROTOŽE JSEM POZNAL TRÝZEŇ ŽÍZNĚ, VYKOPAL JSEM STUDNU, ABY Z NÍ I JINÍ MOHLI PÍT."
Ernest Thompson SETON


Obrázok
WOODCRAFT IS LIFECRAFT!
Obrázok užívateľa
Willy
 
Príspevky: 468
Registrovaný: 28 Aug 2013, 23:15
Bydlisko: Praha
Dal Ďakujem: 2319 x
Dostal Ďakujem: 2712 x

Re: Hygienická vložka do spacáku

Poslaťod dodo » 10 Jún 2014, 15:23

Ja používam vložku Termolite Reactor plus-je to úplet z dutého vlákna,váži to 250g,zlepšuje tepelný komfort spacáku o 5°C,v širšom lete to pužívam s bivakovým vrecom (Gemini Single od Ortovox tiež 250g) ako útočný spacák.Na chatách spím len v tom,alebo keď je chladnejšie to používam ako hygienickú vložku pod chatové deky.
Všetko ide,len malé deti sa musia nosiť...
Obrázok užívateľa
dodo
 
Príspevky: 117
Registrovaný: 20 Nov 2010, 22:14
Bydlisko: Žilina
Dal Ďakujem: 161 x
Dostal Ďakujem: 190 x


Späť na Spánok

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť