pazúrik a oceľ

Zapaľovanie ohňa rôznymi spôsobmi, vhodné drevo...

Re: pazúrik a oceľ

Poslaťod Gryf » 15 Okt 2013, 08:55

Obrázok

Rafał Łoziński

---
Świniopas, łazęga, powsinoga, wałkoń i szaławiła.
Obrázok užívateľa
Gryf
 
Príspevky: 101
Registrovaný: 08 Apr 2013, 14:36
Bydlisko: Wrocław
Dal Ďakujem: 130 x
Dostal Ďakujem: 170 x

Re: pazúrik a oceľ

Poslaťod Gryf » 02 Dec 2013, 20:42

Obrázok

Rafał Łoziński

---
Świniopas, łazęga, powsinoga, wałkoń i szaławiła.
Obrázok užívateľa
Gryf
 
Príspevky: 101
Registrovaný: 08 Apr 2013, 14:36
Bydlisko: Wrocław
Dal Ďakujem: 130 x
Dostal Ďakujem: 170 x

Re: pazúrik a oceľ

Poslaťod M@uky » 02 Dec 2013, 20:54

moja výroba

Obrázok
Obrázok užívateľa
M@uky
 
Príspevky: 75
Registrovaný: 31 Jan 2013, 21:20
Bydlisko: Orava
Dal Ďakujem: 30 x
Dostal Ďakujem: 87 x

Re: pazúrik a oceľ

Poslaťod Gryf » 31 Jan 2014, 23:41

Studie o zoomorfních a antropomorfních držadlech ocílky
Ondřej Černohorský

https://sites.google.com/site/krzyzykit ... edirects=1
Obrázok

Rafał Łoziński

---
Świniopas, łazęga, powsinoga, wałkoń i szaławiła.
Obrázok užívateľa
Gryf
 
Príspevky: 101
Registrovaný: 08 Apr 2013, 14:36
Bydlisko: Wrocław
Dal Ďakujem: 130 x
Dostal Ďakujem: 170 x

Re: pazúrik a oceľ

Poslaťod samotár » 05 Feb 2014, 19:29

ahoj,
ocieľka a pazúrik, je dobrá vec , ale ocieľku a kremeň použivam ( tu v rudohorí je ho dosť )
ešte sa stretneme, svet je malý
Obrázok užívateľa
samotár
 
Príspevky: 99
Registrovaný: 29 Jan 2014, 14:20
Bydlisko: Rožňava
Dal Ďakujem: 506 x
Dostal Ďakujem: 211 x

Re: pazúrik a oceľ

Poslaťod borsalino » 17 Mar 2014, 13:53

Keďže moje kováčske zručnosti sú dosť chabé,tak som sa rozhodol pre výrobu tohto kresadla.Kus pilníka osadeného do parohu z jeleňa.
Prílohy
Snímek 003.jpg
Snímek 002.jpg
borsalino
 
Príspevky: 45
Registrovaný: 27 Sep 2013, 08:36
Bydlisko: trnava
Dal Ďakujem: 27 x
Dostal Ďakujem: 43 x

Re: pazúrik a oceľ

Poslaťod Hrom » 04 Apr 2014, 19:30

Podobně řešili ocílku lidé kultury Aino ze Severního Japonska. Ocel zasazená do dřeva. Foto z American museum of natural history. Hrom
Prílohy
70_1263 Ainu.jpg
Obrázok
WOODCRAFT IS LIFECRAFT!
Obrázok užívateľa
Hrom
 
Príspevky: 66
Registrovaný: 04 Dec 2012, 10:08
Bydlisko: Český Krumlov
Dal Ďakujem: 93 x
Dostal Ďakujem: 147 x

Re: pazúrik a oceľ

Poslaťod borsalino » 15 Apr 2014, 11:27

Moje ďalšie kresadlo z pilníka osadené do asi 80-ročnej slivky.
Prílohy
Snímek 006.jpg
Snímek 005.jpg
borsalino
 
Príspevky: 45
Registrovaný: 27 Sep 2013, 08:36
Bydlisko: trnava
Dal Ďakujem: 27 x
Dostal Ďakujem: 43 x

Re: pazúrik a oceľ

Poslaťod atti.hombre » 15 Apr 2014, 15:39

:yees: pekne
Obrázok užívateľa
atti.hombre
Moderátor
 
Príspevky: 1986
Registrovaný: 14 Jún 2010, 20:50
Bydlisko: Zvolen
Dal Ďakujem: 1860 x
Dostal Ďakujem: 2230 x

Re: pazúrik a oceľ

Poslaťod borsalino » 17 Apr 2014, 09:25

Ďakujem atti
borsalino
 
Príspevky: 45
Registrovaný: 27 Sep 2013, 08:36
Bydlisko: trnava
Dal Ďakujem: 27 x
Dostal Ďakujem: 43 x

Re: pazúrik a oceľ

Poslaťod Willy » 17 Jún 2014, 02:58

KNOTOVÝ TRUBIČKOVÝ ZAPALOVAČ

Poprvé jsem jej spatřil v knize BOOK OF BUCKSKINNING II., kterou napsal s kolektivem dalších autorů William H. Scurlock.
Ve velmi obsáhlé kapitole o rozdělávání ohňů z dob osidlování divokého západu byla i krátká zmínka o "TINDER TUBE".
U ne zrovna příliš kvalitní fotografie sděloval text, že tato pomůcka byla velmi oblíbena zejména u kuřáků cigár v Novém Mexiku. Tehdy jsem si ještě nedokázal představit, jak se to používá. Až o pár let později, na srazu německých traperrů a euroindiánů nedaleko Norimberka, jsem byl doslova unesen tímhle elegantním a jednoduchým výrobkem.
Hned po návratu domů jsem se pustil do jeho výroby. Nebylo to nic složitého a brzy se na mne mnozí kamarádi zálesáci obraceli s žádostí, zda bych i pro ně nemohl obstarat ten - jak jsme rádi říkali - "trapperský zapalovač".
Na velikonoční sraz u Eléva jsem dovezl podstatnou část komponentů pro jejich výrobu a na místě jsme tam asi za dvě hodinky vyrobili více jak 10 zapalovačů a většina účastníků si jej mohla odvézt jako suvenýr domů.

KNOTOVÝ ZAPALOVAČ 01 KNOTOVÝ ZAPALOVAČ S PAZOTKEM A OCÍLKOU.jpg
KNOTOVÝ ZAPALOVAČ S PAZOURKEM A OCÍLKOU

O co vlastně jde - je to mosazná rourka, kterou je provlečen čistě bavlněný knot. Opálený konec knotu se dá s pomocí jednoduché leč důmyslné pomůcky (řetízek s háčkem a uzávěrem trubičky) vysunovat a zase zasunovat zpět. Jiskra vzniklá křesáním ocílky o pazourek se snadno zachytí do ohořelé bavlny. Doutnající bavlna pak zapálí například kus suchého dřevěného troudu a pak už následuje klasický postup rozdělání ohně rozfoukáním žhavého uhlíku až do plamene. Zasunutím knotu zpět do trubičky se uzavře přístup vzduchu, doutnající uhlík zhasne a je zároveň dokonale připraven na další použití. Pokud už část knotu uhořela, stačí háček o kousek posunout.

KNOTOVÝ ZAPALOVAČ 02 OHOŘEKÁ ČÁST KNOTU UMÍSTĚNÁ K OKRAJI PAZOURKU PŘI KŘESÁNÍ.jpg
OHOŘELÁ ČÁST KNOTU UMÍSTĚNÁ K OKRAJI PAZOURKU PŘI KŘESÁNÍ

KNOTOVÝ ZAPALOVAČ 03 ZACHYCENÁ JISKRA.jpg
ZACHYCENÁ JISKRA

Vlastní výroba je jednoduchá, ale s čím může být trochu problém, se sháněním vhodné trubičky a k ní příslušně tlustý knot. Doporučuji obojí průměru cca 10 mm, může být i o trochu větší (12 mm). Dále řetízek, jaký se používá pro nošení přívěsku kolem krku, měl by být kovový - neboť bude pravidelně v kontaktu se žhavým knotem. A ještě kovový, dřevěný, kostěný či skleněný korálek většího průměru než je trubička. Korálek si také můžete vyrobit z kosti, parohu nebo dřeva sami. Pak už potřebujete jen nějaký kus řemínku, mně se osvědčila jelenice a obyčejnou kancelářskou sponku.

KNOTOVÝ ZAPALOVAČ 04 POTŘEBNÝ MATERIÁL.jpg
POTŘEBNÝ MATERIÁL

Trubičku uřízněte zhruba na délku cca 60 - 70 mm a oba konce pilníkem zarovnejte a srazte jak vnitřní, tak vnější hrany.
Štípacími kleštěmi ucvakněte příslušnou délku řetízku. Z kancelářské sponky s pomocí kleští vytvořte na jednom konci řetízku háček, jak vidíte na fotografii. Na druhém konci udělejte ze zbytku sponky menší očko. Nyní provlékněte tím očkem tenký řemínek a udělejte uzel těsně nad očkem a navlékněte korálek. Já nejraději dávám mosazné korálky, které se používaly při obchodu s indiány. Ale jejich zásoba už mi došla :( , tak jsem si vyrobil korálek ze zbytku malého sobího parohu. Hned těsně nad korálkem udělejte další uzel a zbytek řemínku nechte klidně delší.
Celková délka by od prohnutí háčku až po místo, kde je končí spodní uzel a začíná korálek, neměla být dohromady o víc jak 1 cm delší, než je velikost trubičky.

KNOTOVÝ ZAPALOVAČ 05 ŘETÍZEK S HÁČKEM A KORÁLEK Z PAROHU .jpg
ŘETÍZEK S HÁČKEM A KORÁLEK Z PAROHU

KNOTOVÝ ZAPALOVAČ 06 ZKOMPLETOVANÝ ŘETÍZEK A KORÁLEK S POMOCÍ  ŘEMÍNKU .jpg
ZKOMPLETOVANÝ ŘETÍZEK A KORÁLEK S POMOCÍ ŘEMÍNKU

Nyní do knotu zapíchněte háček tak, aby se spodní uzel nedotýkal opáleného konce knotu. Provlékněte knot neopáleným koncem skrz trubičku a zatáhněte za něj, až uvnitř zmizí řetízek i s opáleným koncem knotu a vše se zarazí o korálek.
Trapperský knotový zapalovač je připraven.

KNOTOVÝ ZAPALOVAČ 07 KNOT S HÁČKEM UŽ V TURUBIČCE.jpg
KNOT S HÁČKEM UŽ V TURUBIČCE

KNOTOVÝ ZAPALOVAČ 08 ZATÁHNUTÍM ZA NEOPÁLENÝ KONEC SE KNOT USCHOVÁ UVNITŘ.jpg
ZATÁHNUTÍM ZA NEOPÁLENÝ KONEC SE KNOT USCHOVÁ UVNITŘ

Nyní už jen zbývá pořídit si nějakou pěknou stylovou krabičku, dodat k tomu ocílku s pazourek a můžete vyrazit někam do lesů.
Já používám tyhle dvě krabičky. Oválnou krabičku s lupou mám moc rád, dostal jsem ji jako dárek od kamaráda Miša. Původně prý byla na divokém západě určena na tabák a lupa měla posloužit k zapalování cigár.
Tu hranatou jsem koupil za 100,- Kč v jednom starém vetešnictví, vyfoukl jsem ji takřka před nosem nějakému týpkovi, co si do ní chtěl dávat ušlechtilé konopí.
Kromě zapalovače mám v obou krabičkách i kousek zpracovaného troudnatce na "amadou" - to se vždycky hodí :wink:.
Jinak ta malá ocílka je výrobek SKW a ta ve tvaru kapky je dílem pana Látky - výrobce tradičních slovenských nožů s cínem vylévanými střenkami.

KNOTOVÝ ZAPALOVAČ 09 JINÁ VARIANTA UZÁVĚRU ZAPALOVAČETENTOKRÁT MOSAZNÝ KORÁLEK.jpg
U DRUHÉHO ZAPALOVAČE TENTOKRÁT MOSAZNÝ KORÁLEK

KNOTOVÝ ZAPALOVAČ 10 PŘIPRAVENO NA CESTY.jpg
PŘIPRAVENO NA CESTY

Ještě nějaké poznatky.
- knot musí být 100% bavlněný - nutno ozkoušet, při zapálení by se nemělo nic škvařit a dým by měl být příjemný.
- lepší je, když je knot splétaný - kroucená šňůra se rozmotává, opálený konec nedrží pohromadě a háček se do něj nedá pořádně zapíchnout
- v trubičce musí knot dobře těsnit, tedy neměl by se v ní samovolně posunovat, opálený konec by měl stále zůstávat v trubičce
- kulatý knot lze v nouzi nahradit plochým širokým knotem do petrolejky, ten se sroluje podél delší osy a tak vznikne vlastně dlouhý kulatý knot, spodní neopálenou část lze nití omotat tak, aby se knot nerozplétal (případně se dá i po celé délce prošít)
- trubičku lze stylově udělat z mosazné nebo měděné trubky, železo asi bude korodovat. Hliník, plast, apod bych rozhodně nepoužíval. Viděl jsem i trubičku udělanou z větší mosazné nábojnice.
- pro opravdové fajnšmekry tu mám nápad kamaráda Hroma, ten si trubičku udělal z kosti a je k vidění na obrázku v jeho článku zde: viewtopic.php?f=33&t=23&p=28862#p28862

Možná, že nakonec i vy s trapperským zapalovačem zažijete tak vydařenou historku, jako naše kamarádka.
Ve večerních hodinách stála v centru Prahy na zastávce tramvaje. Přišel k ní mladík s nezapáleným cigárem a ptal se, zda čistě náhodou nemá oheň. Kamarádka zalovila v kapse batůžku, vyndala nám již známý zapalovač a celkem suverénně zachytila jiskru hned na poprvé. Vyvalenému mládenci pak přistrčila žhnoucí knot před obličej.
Ten jen nechápavě koukal a šrotovalo mu v hlavě, co se to tu neskutečného před ním právě odehrálo :shock:.
- "Připal si, ... dělej, protože mně už jede tramvaj!"
Mladík vyfoukl dým.
- "Ty vole! ... Co to bylo?" zmohl se konečně na větu.
- "No přece traperskej zapik ... :D !"
Naposledy upravil Willy dňa 17 Jún 2014, 09:38, celkovo upravené 1
"PROTOŽE JSEM POZNAL TRÝZEŇ ŽÍZNĚ, VYKOPAL JSEM STUDNU, ABY Z NÍ I JINÍ MOHLI PÍT."
Ernest Thompson SETON


Obrázok
WOODCRAFT IS LIFECRAFT!
Obrázok užívateľa
Willy
 
Príspevky: 468
Registrovaný: 28 Aug 2013, 23:15
Bydlisko: Praha
Dal Ďakujem: 2319 x
Dostal Ďakujem: 2712 x

Re: pazúrik a oceľ

Poslaťod sally » 17 Jún 2014, 09:30

Willy, paráda :yees: Krásne a názorne popísané a nafotené. Kalap dolu!

Pokiaľ sa "zapaľovač" nenosí v krabičke, ako uchrániť zvyšok knôtu pred vlhkosťou? Spraviť tú trubičku z tvrdého dreva, kedy v jednej polovici bude tenší otvor (na utesnenie knôtu) a v druhej väčšia dutina so zátkou na jeho uschovanie?
Mami, až vyrastiem, budem bushcrafter. Synček, oboje sa nedá. Obrázok

Môj eshop: www.doprirody.sk.
Obrázok užívateľa
sally
Moderátor vo výslužbe
 
Príspevky: 1333
Registrovaný: 12 Jún 2010, 17:44
Bydlisko: Nad kameňolomom, Bratislava
Dal Ďakujem: 171 x
Dostal Ďakujem: 345 x

Re: pazúrik a oceľ

Poslaťod Willy » 17 Jún 2014, 10:50

ad Sally:

Jestli jsem to dobře pochopil, chtěl by jsi uschovat vyčnívající dlouhý neopálený konec knotu do trubičky a tu také nějakým způsobem uzavírat.
No, bylo by potřeba ještě nějak vymyslet, aby se i tato část knotu dal opět snadno vyndavat - protože při zhášení doutnající části musíš za ten druhý konec zatáhnout.
Připadá mi jednodušší ukládat vše do nějaké krabičky. Na trhu je spousta plechových krabiček od bonbónů, pokud se ti nelíbí původní nápisy, kamarádi to udělali tak, že plechovku hodili na chvíli do ohniště. Barva se spálila a plech dostal pěknou tmavou patinu.
Máš-li chuť mít to co nejvíce zálesácké, zkus to jak to vymyslel Hrom a nebo si nějakou vhodnou krabičku vyrob - např z březové kůry - třeba podobnou jakou si vyrobil SKW - viewtopic.php?f=34&t=209&hilit=b%C5%99ezov%C3%A1+k%C5%AFra#p4869.
"PROTOŽE JSEM POZNAL TRÝZEŇ ŽÍZNĚ, VYKOPAL JSEM STUDNU, ABY Z NÍ I JINÍ MOHLI PÍT."
Ernest Thompson SETON


Obrázok
WOODCRAFT IS LIFECRAFT!
Obrázok užívateľa
Willy
 
Príspevky: 468
Registrovaný: 28 Aug 2013, 23:15
Bydlisko: Praha
Dal Ďakujem: 2319 x
Dostal Ďakujem: 2712 x

Re: pazúrik a oceľ

Poslaťod sally » 17 Jún 2014, 13:08

Áno, mám na mysli ochranu neopáleného knôtu pred vlhkosťou. Pokiaľ sa na pevno primontuje k dákemu štuplíku (napr. kúsok lieskového dreva), ktorý sa bude do trubičky na tesno zasúvať, tak by to mohlo fungovať :-k
Mami, až vyrastiem, budem bushcrafter. Synček, oboje sa nedá. Obrázok

Môj eshop: www.doprirody.sk.
Obrázok užívateľa
sally
Moderátor vo výslužbe
 
Príspevky: 1333
Registrovaný: 12 Jún 2010, 17:44
Bydlisko: Nad kameňolomom, Bratislava
Dal Ďakujem: 171 x
Dostal Ďakujem: 345 x

Re: pazúrik a oceľ

Poslaťod borsalino » 17 Jún 2014, 19:24

Paráda!
borsalino
 
Príspevky: 45
Registrovaný: 27 Sep 2013, 08:36
Bydlisko: trnava
Dal Ďakujem: 27 x
Dostal Ďakujem: 43 x

PredchádzajúciĎalší

Späť na Oheň

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 0 hostia


cron