Dokonalý menší nôž do lesa

Témy o nožoch

Re: Dokonalý menší nôž do lesa

Poslaťod venco » 07 Dec 2010, 09:37

Tak mi nedá, nepochváliť sa novým puzdrom k svojmu obľúbenému nožu. Puzdro mi zhotovil Pavol Jarabica :wink:
Prílohy
PC071018.JPG
PC071018.JPG (28.07 KiB) Zobrazené 8893 krát
Forest Hardworker Club
Obrázok užívateľa
venco
 
Príspevky: 492
Registrovaný: 27 Okt 2010, 14:25
Bydlisko: Žilina
Dal Ďakujem: 515 x
Dostal Ďakujem: 264 x

Re: Dokonalý menší nôž do lesa

Poslaťod sally » 07 Dec 2010, 13:27

fantázia :shock:
Dotyčný tak zdobí len vlastné púzdra, alebo aj "na objednávku?" Že ak mu pošlem svoje kožené, či ho tiež tak pekne ozdobí.
Na koľko ťa to približne vyšlo?
Mami, až vyrastiem, budem bushcrafter. Synček, oboje sa nedá. Obrázok

Môj eshop: www.doprirody.sk.
Obrázok užívateľa
sally
Moderátor vo výslužbe
 
Príspevky: 1333
Registrovaný: 12 Jún 2010, 17:44
Bydlisko: Nad kameňolomom, Bratislava
Dal Ďakujem: 171 x
Dostal Ďakujem: 345 x

Re: Dokonalý menší nôž do lesa

Poslaťod venco » 07 Dec 2010, 13:42

Neviem či zdobí aj cudzie, najlepšie sa bude s ním skontaktovať http://pavoljarabica.blogspot.com/?zx=672d44eb053fa3c8, cenu cez ss
Forest Hardworker Club
Obrázok užívateľa
venco
 
Príspevky: 492
Registrovaný: 27 Okt 2010, 14:25
Bydlisko: Žilina
Dal Ďakujem: 515 x
Dostal Ďakujem: 264 x

Re: Dokonalý menší nôž do lesa

Poslaťod venco » 24 Jan 2011, 13:01

Dnes som sa trochu vybral do lesa a vzal so sebou svojich naj. milášikov....
Prílohy
P1241130.JPG
P1241130.JPG (53.11 KiB) Zobrazené 8848 krát
P1241124.JPG
P1241124.JPG (49.37 KiB) Zobrazené 8848 krát
Forest Hardworker Club
Obrázok užívateľa
venco
 
Príspevky: 492
Registrovaný: 27 Okt 2010, 14:25
Bydlisko: Žilina
Dal Ďakujem: 515 x
Dostal Ďakujem: 264 x

Re: Dokonalý menší nôž do lesa

Poslaťod adamec » 24 Jan 2011, 18:29

Zdravim. Chcel by som sa spytat na vase skusenosti s tzv. stick-tang nozmi. Zaujima ma odolnost nozov, ktore maju stick tang az po koniec rucky (napr. noze Kellam). Co vsetko si moze k takym nozom clovek dovolit? Da sa ich odolnost porovnat s full-tang nozmi?

Velmi mi vrtaju hlavou hlavne vacsie severske noze, ktore su podla tvaru urcene aj na nejake to sekanie do dreva...ale ked si predstavim, ze ta pomerne velka cepel konci iba tym "stickom" v drevenej rucke, tak to vo mne nevzbudzuje doveru. Ako to teda je?

Dakujem.
adamec
 
Príspevky: 54
Registrovaný: 26 Júl 2010, 20:48
Dal Ďakujem: 4 x
Dostal Ďakujem: 5 x

Re: Dokonalý menší nôž do lesa

Poslaťod Michal » 24 Jan 2011, 19:32

Vo svojej hlboked podstate, zavisi od toho na čo chceš nôž používať. Škandinávske typy nožov boli určené predovšetkým na rezanie mäsa a palíc - na sekanie používali sekery :D Stick tang je pomerne pevná konštrukcia noža - závisí však samozrejme na masívnosti toho tŕňa a toho ci je na konci roznitovaný alebo je len lepený. Vo všeobecnosti od tohto noža môžeš očakávať to čo od klasického full tangu.

Pokiaľ chceš škandivávsky nôž na hrubšiu prácu tak to ti radšej poviem - nerob to. V prvom rade je klasický scandi výbrus veľmi jedovatý a jemný - pri sekaní ho môžes vylomiť, rezacie výkony sú ale špičkové. V druhom rade pri použití stick tangu je nôž ľahší ako pri full tang konštrukcii čiže nejaké veľké sekačky nečakaj :)
ilustračný obrázok na klasickú finku:
Obrázok


Čo sa týka nožov typu Leuku - masívna a veľká a dlhšia čepeľ - myslím že tieto nože sú určené na ťažšiu prácu, ale stále to ber s rezervou, dá sa s nimi odkonárovať a presekávať menšie stromky prípadne kríky. Na ťažké sekanie si ale zober sekeru alebo pílku :P
ilustračný obrázok na leuku
Obrázok
"Do not mess with the forces of Nature , for thou art small and biodegradable!"

Archery lover Obrázok
Obrázok užívateľa
Michal
 
Príspevky: 666
Registrovaný: 26 Jún 2010, 19:05
Bydlisko: Nitra
Dal Ďakujem: 170 x
Dostal Ďakujem: 259 x

Re: Dokonalý menší nôž do lesa

Poslaťod adamec » 24 Jan 2011, 19:51

Vyborna odpoved. Dakujem velmi pekne. Aj podla mojho nazoru nie je ok pouzivat noz na batoning a sekanie. Tiez si myslim, ze na to je sekera. Ale v buducnosti planujem Kellam Wolverine alebo Kellam Fang, tak ma zaujima, co si k nim budem moct dovolit, ak stroskotam na opustenom ostrove (a nahodou budem mat jeden z nic vo vacku) ;)
adamec
 
Príspevky: 54
Registrovaný: 26 Júl 2010, 20:48
Dal Ďakujem: 4 x
Dostal Ďakujem: 5 x

Re: Dokonalý menší nôž do lesa

Poslaťod Michal » 24 Jan 2011, 20:43

Po wolverinovi som poškuľoval aj ja priznam sa, je to môj nesplnený sen, avšak z česka je veľmi drahý - z USA od výrobcu s poštou sa dostanes na cenu o kusok nizšiu ako je samotna na noze-nuz.com, ak som to teda dobre vyrátal ;)

Skončil som pri More bushcraft Triflex a zatiaľ mi stačí - nečakal som to priznám sa :D. Ak budem meniť tak iba za Selfmade selfforged nožík alebo nejaký custom od dákeho nožiara :)
"Do not mess with the forces of Nature , for thou art small and biodegradable!"

Archery lover Obrázok
Obrázok užívateľa
Michal
 
Príspevky: 666
Registrovaný: 26 Jún 2010, 19:05
Bydlisko: Nitra
Dal Ďakujem: 170 x
Dostal Ďakujem: 259 x

Re: Dokonalý menší nôž do lesa

Poslaťod stormmast3r » 24 Jan 2011, 21:18

Viac menej, v bushcrafte vždy ide o tu užitkovu hodnotu. Mora za 15€ môže veľakrat urobiť lepšiu robotu ako nejaky custom za 150€, ktorý bude stáť pekne naolejovany doma vo vytrinke...

Edit: a samozrejme 10 mor spravi viac služby ako jeden custom :)
Naposledy upravil stormmast3r dňa 24 Jan 2011, 21:21, celkovo upravené 1
Byť verný totiž predovšetkým znamená byť verný sebe. (Antoine de Saint-Exupéry)
Obrázok užívateľa
stormmast3r
Skazený skaut
 
Príspevky: 666
Registrovaný: 04 Dec 2010, 18:51
Dal Ďakujem: 81 x
Dostal Ďakujem: 73 x

Re: Dokonalý menší nôž do lesa

Poslaťod adamec » 24 Jan 2011, 21:21

Michal píše:Po wolverinovi som poškuľoval aj ja priznam sa, je to môj nesplnený sen, avšak z česka je veľmi drahý - z USA od výrobcu s poštou sa dostanes na cenu o kusok nizšiu ako je samotna na noze-nuz.com, ak som to teda dobre vyrátal ;)

Skončil som pri More bushcraft Triflex a zatiaľ mi stačí - nečakal som to priznám sa :D. Ak budem meniť tak iba za Selfmade selfforged nožík alebo nejaký custom od dákeho nožiara :)


No pockat. Kellam nie su finske noze? :)
adamec
 
Príspevky: 54
Registrovaný: 26 Júl 2010, 20:48
Dal Ďakujem: 4 x
Dostal Ďakujem: 5 x

Re: Dokonalý menší nôž do lesa

Poslaťod SKW » 24 Jan 2011, 22:01

adamec píše:No pockat. Kellam nie su finske noze? :)

Nože Kellam sú vyrábané vo Fínsku.
Michal mal zrejme namysli, že kúpa z nejakého obchodu v USA výjde lacnejšie ako v ČR. Je to možné, no potvrdiť to neviem, nepozeral som ceny.
“In the school of the woods, there is no graduation day.” - HORACE KEPHART, Camping and Woodcraft, 1917

SKW Bushcraft blog
Youtube kanál
Obrázok užívateľa
SKW
Moderátor
 
Príspevky: 928
Registrovaný: 05 Aug 2010, 22:36
Bydlisko: Poltár
Dal Ďakujem: 636 x
Dostal Ďakujem: 1530 x

Re: Dokonalý menší nôž do lesa

Poslaťod sally » 24 Jan 2011, 22:38

ešte k tomu batoningu a podobne: nie je pravda, že nôž do prírody je určený výlučne na rezanie mäsa a strúhanie papekov. Stačí si kuknúť velikána ako je Mors Kochanski. Vo svojej knihe ukazuje ako PREREZAŤ tenší strom nožom. Je pravda, že na stínanie hrubých stromov sa používa sekra, no to nie je o batoningu. Batoning sa používa na rozštiepnutie polienok/konárov a hlavne na tvorbu rôznych zárezov (viď inde zmienený trystick - s batoningom idú jeho časti omnoho rýchlejšie a aj sám "autor" trysticku batoning odporúča na urýchlenie práce).
A teraz sa dostávame k jadru problému: pri batoningu platí, že čím dlhší tŕň, ideálne fulltang, tým lepšie. Na druhej strane - tisíce (možno už milióny) nožov Mora po celom svete svedčia o tom, že aj s kratším tŕňom batoning nerobí problémy. Ale treba ho robiť s citom. Stará múdrosť vraví: "Najprv rozum, potom svaly." A pre ľudí, čo sa s tým ešte nestretli - po chrbte noža sa netlčie kladivom, sekerou ani kameňom! Používa sa na to primerane ťažký kus dreva. A správna technika batoningu je zhruba taká, že nôž musí byť v dreve vždy vodorovne - teda na čepeľ udierame a na rúčku tlačíme tak, aby sa čepeľ nedostala POD úroveň rúčky a naopak. Lebo vtedy je nôž najviac namáhaný a môže dôjsť v prípade jeho slabšej konštrukcie k jeho poškodeniu.
Mami, až vyrastiem, budem bushcrafter. Synček, oboje sa nedá. Obrázok

Môj eshop: www.doprirody.sk.
Obrázok užívateľa
sally
Moderátor vo výslužbe
 
Príspevky: 1333
Registrovaný: 12 Jún 2010, 17:44
Bydlisko: Nad kameňolomom, Bratislava
Dal Ďakujem: 171 x
Dostal Ďakujem: 345 x

Re: Dokonalý menší nôž do lesa

Poslaťod Michal » 24 Jan 2011, 22:54

SKW vyvediem ťa z omylu :)
http://www.kellamknives.com/index.php?m ... 9e3f804e12

oni sú naozaj americká firma, niekoľkokrát som ich kontaktoval mailom a aj s horeuvedenom linku je americká adresa :) Veľa ľudí si to mýli, ale je to normálne, veď Google ich vyhodí medzi prvými ak hľadás fínske nože :P Kdesi aj na knife.cz sa to rozoberalo

A k téme, batoning - robenie zárezov a pod. na to stick tang nože stačia - výbrus je však pomerne náchylný pokiaľ má scandi grind to zero (bez fazety) - samozrejme záleží aj na uhle a výške výbrusu - woodlore klonu by sa to stať nemuselo ten je masívny, ale finke ktovie. Pri zapáčení alebo nesprávnom údere tu môžeš vyrobiť zub. Neviem ako je na tom Kellam - ale ten má ostrie na niektorých kúskoch robených metódou SPT kalené na okolo 62 HRC, čo je podľa mňa pomerne krehké a to, že je chrbát popustený na menšiu tvrdosť nezaručuje hyperpevnosť celej čepele (a vzhľadom na cenovku na týchto nožoch by som to nerobil :wink: ).
"Do not mess with the forces of Nature , for thou art small and biodegradable!"

Archery lover Obrázok
Obrázok užívateľa
Michal
 
Príspevky: 666
Registrovaný: 26 Jún 2010, 19:05
Bydlisko: Nitra
Dal Ďakujem: 170 x
Dostal Ďakujem: 259 x

Re: Dokonalý menší nôž do lesa

Poslaťod SKW » 24 Jan 2011, 23:42

@Michal: Vďaka za info :) tiež som bol doteraz v tom, že sú vyrábané vo Fínsku s tým, že spoločnosť sídli v USA. Je dosť mätúce, že pri väčšine nožov uvádzajú "Hand made in Finland"

Aj tu konkrétne pri Wolverine - "These Puukkos are hand made in Finland"
“In the school of the woods, there is no graduation day.” - HORACE KEPHART, Camping and Woodcraft, 1917

SKW Bushcraft blog
Youtube kanál
Obrázok užívateľa
SKW
Moderátor
 
Príspevky: 928
Registrovaný: 05 Aug 2010, 22:36
Bydlisko: Poltár
Dal Ďakujem: 636 x
Dostal Ďakujem: 1530 x

Re: Dokonalý menší nôž do lesa

Poslaťod Michal » 24 Jan 2011, 23:48

Neviem sám čo je pravda a čo nie. Sú to amíci a oni sú komplikovaný. Tento názor som si postavil na to, že som narazil a niekoľko fór kde toto rozoberali, samozrejme, možem sa mýliť. Tvarovo sú tie nože 100% fínske, ktovie či sú naozaj všetky vyrábané vo fínsku, alebo sú tam robené len čepele a ostatok je dorobený v USA. Nejde mi ale celkom do hlavy prečo teda sídlia v USA a nechávajú si to robiť ako v číne, lenivci :D

Ked by som ale mohol poprosit nejakeho moderatora o zmazanie OT prispevkov, resp. zaradit ich niekam inam aby sa nesvinilo vlakno :)
"Do not mess with the forces of Nature , for thou art small and biodegradable!"

Archery lover Obrázok
Obrázok užívateľa
Michal
 
Príspevky: 666
Registrovaný: 26 Jún 2010, 19:05
Bydlisko: Nitra
Dal Ďakujem: 170 x
Dostal Ďakujem: 259 x

PredchádzajúciĎalší

Späť na Nože

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť


cron