Práchno

Zapaľovanie ohňa rôznymi spôsobmi, vhodné drevo...

Práchno

Poslaťod matus » 25 Jan 2011, 19:50

Práchno je aká koľvek látka ktorá ide ľahko zapáliť . Používa sa na rozdúchanie uhlíkov k :camp: pri ohni pomocou trenia driev lupou kresadlom atd. . Musí byt suchá alebo by aspoň mala byt .
Práchno sa dá ľahko vyrobiť ako napísal Pája vo svojom článku.
Práchna ktoré sa mi osvedčili : brezová kôra (keď som ju skúsil prvý kráť nijak inak :camp: nezapaľujem )
„Páperie „ rákosu
Vata
Jutoví špagát
podpaľovací ježko
S inými práchnami som dočinenia nemal. Ale vraj je dobrá látka namočená v benzíne alebo inej horľavine . Hlavne v zime je psychicky ukľudnujúce nájsť suché práchno keď ste je :cold: to neopísateľný pocit . Pochváľte sa aké práchna používate vy.
Iste som toho veľa zabudol doplňte ma !ak chcete prirodzene .
http://www.zalesactvo.wordpress.com
Príroda nikdy nezradi srdce ktoré ju miluje
Obrázok
Obrázok užívateľa
matus
 
Príspevky: 358
Registrovaný: 21 Nov 2010, 10:54
Bydlisko: hlohovec
Dal Ďakujem: 203 x
Dostal Ďakujem: 53 x

Re: Práchno

Poslaťod Michal » 25 Jan 2011, 20:01

toto je preberané v téme výroba práchna o niekoľko vlákien nižšie :idea:
"Do not mess with the forces of Nature , for thou art small and biodegradable!"

Archery lover Obrázok
Obrázok užívateľa
Michal
 
Príspevky: 666
Registrovaný: 26 Jún 2010, 19:05
Bydlisko: Nitra
Dal Ďakujem: 170 x
Dostal Ďakujem: 259 x

Re: Práchno

Poslaťod matus » 25 Jan 2011, 20:30

pokial dobre chapem tak tam je popisana vyroba prachna charcloth nie toto je prachno prirodne celkovo prachno
http://www.zalesactvo.wordpress.com
Príroda nikdy nezradi srdce ktoré ju miluje
Obrázok
Obrázok užívateľa
matus
 
Príspevky: 358
Registrovaný: 21 Nov 2010, 10:54
Bydlisko: hlohovec
Dal Ďakujem: 203 x
Dostal Ďakujem: 53 x

Prírodné práchna

Poslaťod SKW » 25 Jan 2011, 21:27

Dobre teda, tu sú prírodné materiály na podpal, ktoré s obľubou používam.

Brezová kôra
Obrázok

Mastné drevo z borovice (Fatwood)
Obrázok

Spráchnivené drevo
Obrázok

Suchá vnútorná kôra stromov
Obrázok

Ďalej sú tu druhy, ktoré ale veľmi rýchlo vzplanú a je potrebné ich kombinovať s ďalším materiálom, ktorý sa následne chytí horieť.

Páperie z pálky
Obrázok

Páperie z pichliača
Obrázok

Fúzy z Plamienka
Obrázok

Páperie z rakyty alebo topoľa
Obrázok

Trstina
Obrázok

Obrázok

Smlz kroviskový
Obrázok

Existujú samozrejme aj iné druhy tráv, ktorých chlpaté vršky sa dajú použiť, toto sú asi tie najčastejšie u nás.
Iskru z firesteelu chytí aj obyčajné drevo, samozrejme suché, keď sa správne pripraví. Nastrúhané jemné hoblinky alebo drevo naškriabané chrbtom noža.

Myslím, že suché lístie a normálnu suchú trávu netreba nejako špeciálne rozoberať.
Potom sú tu rôzne podomácky vyrobené druhy podpaľovačov, s použitím rôznych chemikálií, ako napríklad vatové guličky namočené vo vazelíne a iné.
Ale tieto domáce hračky nejak osobne nepoužívam (s výnimkou zuholnatenej látky - charcloth), to prenechávam iným, ktorých baví sa s týmito vecičkami zabávať :)
“In the school of the woods, there is no graduation day.” - HORACE KEPHART, Camping and Woodcraft, 1917

SKW Bushcraft blog
Youtube kanál
Obrázok užívateľa
SKW
Moderátor
 
Príspevky: 928
Registrovaný: 05 Aug 2010, 22:36
Bydlisko: Poltár
Dal Ďakujem: 636 x
Dostal Ďakujem: 1530 x

Re: Práchno

Poslaťod Michal » 25 Jan 2011, 21:28

A niečo k téme :
Ja osobne používam ako práchno na zachytenie iskry najčastejšie klasickú vatu/tampón a jej prírodné alternatívy (chlpy z trstiny a rôznych tráv), brezovú kôru, keď som sa ju nedávno naučil spracovať, že funguje aj na firesteel :), skúšal som aj Amadou, ale nenechal som ho dosť vyschnúť, tak som ten spôsob dočasne zavrhol, ale ak nejakú takú hubu stretnem dám jej ešte šancu :wink:

Na zahladanie ohňa sa mi osvedčil aj vyschnutý mach ale druh si nepamätám (snáď ho stretnem znova a priložím aj foto)- dobre chytal iskru z firesteelu a najčastejsie používam feathersticks v kombinácií so zápalkami - nie je to úplne ultramegakošer bushcraft spôsob, ale je to rýchlo a spoľahlivo :D
:!: Pokiaľ sa však featherstick urobí dostatočne jemný na niektorom úseku je možné ho zapáliť aj firesteelom, potrebný je ale riadne ostrý nôž samozrejme :twisted:
"Do not mess with the forces of Nature , for thou art small and biodegradable!"

Archery lover Obrázok
Obrázok užívateľa
Michal
 
Príspevky: 666
Registrovaný: 26 Jún 2010, 19:05
Bydlisko: Nitra
Dal Ďakujem: 170 x
Dostal Ďakujem: 259 x

Re: Práchno

Poslaťod SKW » 25 Jan 2011, 21:56

Vďaka Michal za pripomenutie machu. Obrázok

Párkrát som použil tento lišajník, volá sa Bradatec drsný (Usnea filipendula), vídam ho rásť najmä na vetvách smrekovca. Pozor ale, musí byť odumretý a suchý, inak nechytí.
Obrázok

Obrázok

Alebo, možno si mal namysli niektorý z takýchto klasických typov machov ako tento, čo rastú všade na skalách, alebo pňoch. Samozrejme v suchom stave. Tieto sú fakt dobré aj na spôsob rozdúchania uhlíka na plameň.
Obrázok
“In the school of the woods, there is no graduation day.” - HORACE KEPHART, Camping and Woodcraft, 1917

SKW Bushcraft blog
Youtube kanál
Obrázok užívateľa
SKW
Moderátor
 
Príspevky: 928
Registrovaný: 05 Aug 2010, 22:36
Bydlisko: Poltár
Dal Ďakujem: 636 x
Dostal Ďakujem: 1530 x

Re: Práchno

Poslaťod Michal » 26 Jan 2011, 01:15

Áno, presne ten mach som mal na mysli. Vďaka za tip na ten lišajník, určite si ho raz skúsim ak bude príležitosť :)
"Do not mess with the forces of Nature , for thou art small and biodegradable!"

Archery lover Obrázok
Obrázok užívateľa
Michal
 
Príspevky: 666
Registrovaný: 26 Jún 2010, 19:05
Bydlisko: Nitra
Dal Ďakujem: 170 x
Dostal Ďakujem: 259 x

Re: Práchno

Poslaťod Pája » 26 Jan 2011, 18:10

SKW píše:Párkrát som použil tento lišajník, volá sa Bradatec drsný (Usnea filipendula), vídam ho rásť najmä na vetvách smrekovca. Dá sa použiť ako práchno, ale pozor musí byť odumretý a suchý inak nechytí.
Obrázok


Ahoj, mám ten pocit, že aspoň v České republice jsou provazovky ohrožený druh lišejníku. Mnohem víc než ostatní druhy je citlivý na znečištění ovzduší oxidem siřičitým. Mimoto lišejníky dorůstají maximálně o dva milimetry za rok, takže to není rychle obnovitelný zdroj.

Tedy, pokud je už uschlý, tak je to jedno, ale sbírat do zásoby ne.


http://oko.yin.cz/31/provazovka-obecna/
Kráčím, tedy jsem.
Fail again, fail better. (S. Beckett)

Galerie výrobků na knife.cz
Instagram
Obrázok užívateľa
Pája
Amazonka
 
Príspevky: 1299
Registrovaný: 05 Júl 2010, 20:13
Bydlisko: Morava
Dal Ďakujem: 1221 x
Dostal Ďakujem: 1710 x

Re: Práchno

Poslaťod tomko1985 » 25 Feb 2011, 10:48

ja ako práchno používam klasický konopný špagát ktorý okrem svojho obvyklého použitia po "rozčesaní" vláken veľmi dobre chytá či už firesteelom alebo nejakým iným spôsobom
tomko1985
 
Príspevky: 22
Registrovaný: 18 Feb 2011, 22:47
Bydlisko: bratislava / levice
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 4 x

Re: Práchno

Poslaťod sally » 26 Feb 2011, 21:25

Cca pred mesiacom som v lese skúšal zapáliť oheň iskrou zachytenou do hniezda suchej trávy. Tráva sa zapálila, no plameň horel len chvíľu - príliš krátko aby sa od neho chytilo tenké drevo. So zapaľovaním ohňa trávou skúsenosť mám a vždy pozitívnu, tak ma to prekvapilo. Po zapálení trávy horela plameňom, no po chvíli zhasla a ostala len masa čierneho popola, ktorá ani nešla rozdúchať ako uhlíky. Kde sa mohla stať chyba? Šlo o Malé Karpaty, všetko mokré, resp. namrznuté.
Musel som podľa hesla "Nie je hanba nezapáliť oheň zálesácky, je hanba mrznúť a hladovať" potupne vytiahnuť papierovú vreckovku, aby som ten oheň založil a mal si na čom uvariť guláš a čaj. :camp:
Mami, až vyrastiem, budem bushcrafter. Synček, oboje sa nedá. Obrázok

Môj eshop: www.doprirody.sk.
Obrázok užívateľa
sally
Moderátor vo výslužbe
 
Príspevky: 1333
Registrovaný: 12 Jún 2010, 17:44
Bydlisko: Nad kameňolomom, Bratislava
Dal Ďakujem: 171 x
Dostal Ďakujem: 345 x

Re: Práchno

Poslaťod atti.hombre » 27 Feb 2011, 11:06

Sally - :yees: - to ja bežne...a nie s hanbou!... :lol:
Obrázok užívateľa
atti.hombre
Moderátor
 
Príspevky: 1986
Registrovaný: 14 Jún 2010, 20:50
Bydlisko: Zvolen
Dal Ďakujem: 1860 x
Dostal Ďakujem: 2230 x

Re: Práchno

Poslaťod zt0350 » 27 Feb 2011, 21:32

sally ja som to pred dvoma tyzdnami tiez skusal sice na opacnom konci sloovenska a slo to v pohode :camp:

dnes som pouzil prvy krat naostro brezovu koru a horelo to jak blazon ale za to sa z toho kurilo jak z 20rocneho dizlaka :-D
ked som slapal cez les tak na useku cca 5km ani naznak brezy no a pred cielom dnesnej mini tury kdesa vzal tu sa vzal brezovy hajik :lol: no nekup to tak som si napakoval vrecko na kongu 8) kopec stromov bolo popadanych alebo porezanych takze som nemusel zdierat tie co este stali :wink:
Prílohy
IMG_5782.JPG
brezovy hajik sem tam nejaka borovica myslim:D
IMG_5782.JPG (184.22 KiB) Zobrazené 11625 krát
DUM SPIRO, SPERO! (KYM DYCHAM, DUFAM)
Obrázok užívateľa
zt0350
 
Príspevky: 90
Registrovaný: 20 Aug 2010, 22:45
Bydlisko: Staré (okr. Michalovce)
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 6 x

Re: Práchno

Poslaťod lynx » 27 Feb 2011, 21:41

Ja som to minule skusal s brezovou korou, ale vobec sa to nechcelo chytit od iskry FS, neviete preco ?
Storaz meraj a raz rež...
Obrázok užívateľa
lynx
 
Príspevky: 334
Registrovaný: 12 Feb 2011, 21:24
Bydlisko: Košice
Dal Ďakujem: 100 x
Dostal Ďakujem: 15 x

Re: Práchno

Poslaťod stormmast3r » 27 Feb 2011, 22:09

viem :D, musis nalupat tu vrchnu, akoby pergamenovu vrstvu a pekne ju natrhat na drobne kusocky. Tie uz chytia lahko
Byť verný totiž predovšetkým znamená byť verný sebe. (Antoine de Saint-Exupéry)
Obrázok užívateľa
stormmast3r
Skazený skaut
 
Príspevky: 666
Registrovaný: 04 Dec 2010, 18:51
Dal Ďakujem: 81 x
Dostal Ďakujem: 73 x

Re: Práchno

Poslaťod SKW » 27 Feb 2011, 22:27

lynx píše:Ja som to minule skusal s brezovou korou, ale vobec sa to nechcelo chytit od iskry FS, neviete preco ?


Vidíš prvú fotku v mojom príspevku hore? Na tej fotke je vlastne aj zobrazené ako pripravíš kôru na podpal. Ostrím noža alebo jeho opakom ju naškriabeš/našuchoríš.
“In the school of the woods, there is no graduation day.” - HORACE KEPHART, Camping and Woodcraft, 1917

SKW Bushcraft blog
Youtube kanál
Obrázok užívateľa
SKW
Moderátor
 
Príspevky: 928
Registrovaný: 05 Aug 2010, 22:36
Bydlisko: Poltár
Dal Ďakujem: 636 x
Dostal Ďakujem: 1530 x

Ďalší

Späť na Oheň

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 2 hostia


cron