" Slovtin" nový (slovenský) podpaľovač

Zapaľovanie ohňa rôznymi spôsobmi, vhodné drevo...

" Slovtin" nový (slovenský) podpaľovač

Poslaťod dodo » 17 Aug 2014, 16:45

Už dlhšiu dobu(od zavedenia internetu)sledujem vývojové trendy ponuky vecí určených pre pobyt v prírode(outdoor,bushcraft,military,survival...)
Jednou zo zaujímavých položiek je tinder(podpaľovač,práchno)-sú ponúkané rôzne veci:-od prírodných(fatwood,vata)-cez horľavinou impregnované pórovité materiály-až po úplne syntetické materiály(gely,pasty,pevný lieh...).Keď vylúčim prírodné materiály,tak skoro všetky ostatné vyžadujú ochranné až hermetické balenie,aby nestratili účinnosť,prípadne neznečisťovali okolie(zápach,lepenie,zamastenie...).Čiže z pohľadu normálneho bushcraftera sú to len obmedzene použiteľné veci,a to nehovorím o cene!
Keďže som chemik(baví ma to) a bushcrafter(tiež ma to baví :) ),tak som dal hlavy a skúsenosti dokopy,a postupným skúšaním a zdokonaľovaním som sa dopracoval k finálnemu(dúfajme :) )podpaľovaču "Slovtin"(pracovný názov).
Stručný popis:-sivastý lisovaný vláknity materiál hrúbky 1mm(6x20cm),ohybný,strihateľný na ľubovoľné rozmery,vodeodolný,bez zápachu(prípadne mierna živičná vôňa),
netoxický,nelepivý,nemastiaci,nepláva na vode,časom nemení vlastnosti-ideálny do zlého počasia,do KPZ,ako núdzový zdroj svetla,ale aj rozkúrenie grilu,sporáka...
-po zapálení horí rovnomerným,mierne čadivým(dôležité pre maximálnu podpaľovaciu schopnosť)plameňom,horí aj po namočení do vody a oklepaní-utretí kvapiek-po naškrabaní(napr.špičkou noža)vzniká vatovitý materiál,ktorý dobre chytá iskru firesteelu.
-je vyrobený zo 100% prírodných látok,z toho 50% z obnoviteľných zdrojov.
Bol by som rád,keby podpaľovač otestovali skúsenejší "firecrafteri" z tohto fóra,prípadne poskytnem väčšiu vzorku na portálove stretnutie :shock:
Naposledy upravil dodo dňa 21 Dec 2014, 11:41, celkovo upravené 3
Všetko ide,len malé deti sa musia nosiť...
Obrázok užívateľa
dodo
 
Príspevky: 117
Registrovaný: 20 Nov 2010, 22:14
Bydlisko: Žilina
Dal Ďakujem: 161 x
Dostal Ďakujem: 190 x

Re: " Slovtin" nový (slovenský) podpaľovač

Poslaťod rkw » 17 Aug 2014, 17:08

:yees:
život je ako bomboniera nikdy nevieš co ochutnáš
Forest Gump
Obrázok užívateľa
rkw
 
Príspevky: 471
Registrovaný: 17 Feb 2012, 17:10
Bydlisko: Nesvady
Dal Ďakujem: 386 x
Dostal Ďakujem: 238 x

Re: " Slovtin" nový (slovenský) podpaľovač

Poslaťod AtómovýHad » 17 Aug 2014, 17:46

Ahoj, tak to znie až neuveriteľne výborne. Video promo?
Navštívte môj web pre viac info o pílení reziva z guľatiny>> https://www.gater.sk/
http://www.sashe.sk/JohnKrakatoa/detail/wasp << Môj obchod s paracord vecami a gumipuškami.
Obrázok užívateľa
AtómovýHad
 
Príspevky: 127
Registrovaný: 29 Apr 2012, 01:34
Bydlisko: Zvolen
Dal Ďakujem: 245 x
Dostal Ďakujem: 46 x

Re: " Slovtin" nový (slovenský) podpaľovač

Poslaťod Majo » 17 Aug 2014, 18:12

dodo píše:tak som dal hlavy a skúsenosti dokopy

Koľko máš ty hláv? :shock:
Povraz sa nedá tlačiť, len ťahať.
Obrázok užívateľa
Majo
Moderátor
 
Príspevky: 141
Registrovaný: 07 Jún 2013, 09:41
Bydlisko: Zilina
Dal Ďakujem: 593 x
Dostal Ďakujem: 239 x

Re: " Slovtin" nový (slovenský) podpaľovač

Poslaťod fatal_error » 17 Aug 2014, 18:26

Ja som niečo podobné, tomu Vášmu podpaľovaču, dávnejšie našiel tu http://www.bushpigshop.co.uk/index.php?route=product/product&product_id=96
http://www.gunmart.net/accessories_review/magfire_fire_starter_tinder
Obrázok

Je to vyrobené z Buničiny a Stearinu, no neviem nakoľko je to spoľahlivé ( až ma to láka kúpiť a vyskúšať :D ) Je to tiež úplne vodeodolné a 100% prírodné a rozložiteľné.

Tiež by som bol rád za nejakú beta :) video ukážku slovenského podpaľovača, poprípade test od našincov z fóra.

:camp:
Per aspera ad astra...
Obrázok užívateľa
fatal_error
 
Príspevky: 381
Registrovaný: 22 Aug 2011, 10:50
Dal Ďakujem: 164 x
Dostal Ďakujem: 268 x

Re: " Slovtin" nový (slovenský) podpaľovač

Poslaťod dodo » 17 Aug 2014, 19:47

Majo píše:
dodo píše:tak som dal hlavy a skúsenosti dokopy

Koľko máš ty hláv? :shock:

V tomto prípade dve-chemickú a bushcraftovú :D

Na vkladanie linkov,foto a video som ľavý :oops: ,a bol by som rád,keby recenzia bola inou nezávislou osobou...

Pre fatal error:je to vlastne hrubší papier napustený stearínom(robí sa z masti,a dá sa jesť)-môžeš to nahradiť parafínom-ten sa biologicky odbúrava ťažšie,ale keďže to spáliš,tak je to jedno :wink: -firesteelom to ale nezapáliš...
Ak máte nejaké otázky,tak sa kľudne pýtajte
Všetko ide,len malé deti sa musia nosiť...
Obrázok užívateľa
dodo
 
Príspevky: 117
Registrovaný: 20 Nov 2010, 22:14
Bydlisko: Žilina
Dal Ďakujem: 161 x
Dostal Ďakujem: 190 x

Re: " Slovtin" nový (slovenský) podpaľovač

Poslaťod fatal_error » 17 Aug 2014, 21:54

Práve, že v druhom linku čo som tu poslal popisujú, že to zapáliš aj firesteelom > "Simple to use, these highly water-resistant tinder strips are lightweight, clean, non-toxic, light easily from a match, lighter, flame or even a spark from a “fire steel”." Rýchly preklad: Jednoduché na použitie, tieto vysoko vode odolné prúžky podpaľovača sú ľahké, čisté, netoxické, ľahko sa zapália od zápalky, zapaľovača, plameňa a dokonca aj od iskry z firesteelu. Ak si myslel, že sa nechytí ten parafín tak to hej ten by nemal.

Myslím, že stačí kúpiť Stearin > http://www.webareal.sk/nov-art/eshop/2-1-Na-vyrobu-sviecok/1-2-Parafiny-vosky-a-aditiva/5/35-Stearin namočiť papier napr. vktorých sa predávajú vajíčka http://www.rotobal.cz/pool/vzor/products/clim_thumb_xxl_58850_1.jpg , "povariť" ten papier v seratine a dať to dokopy, pod tlakom nechať vyschnúť a malo by to fungovať - ZJEDNODUŠENE POVEDANÉ.

Ono celkovo stačí brezová kôra, ktorá horí aj mokrá a to je asi najlepší podpaľovač na svete. Pokiaľ v lese nenarazím na brezu ani po 50km chôdze tak si stačí urobiť chlpaté drievko poprípade našúchať jemné hoblinky a od fireseelu sa to musí chytiť aj keď nechce. Pri rôznych firesteeloch som narazil na problém, a to taký, že sa nechcel chytať hrubší podpal, ktorý som nahrubo urobil. Preto som skúsil kúpiť firesteel z Jataganu - Everest http://www.jatagan.eu/en/make-a-knife/firesteel-everest Hádže podstatne väčšie a silnejšie iskry než ostatné firesteely čo som mal, ale to už je OT.

Každopádne sa teším aj na Váš podpaľovač, a myslím, že na Slovensku sa také niečo nedá ani kúpiť takže to bude dobre, ak sa tu niečo také objaví.

:camp:
Per aspera ad astra...
Obrázok užívateľa
fatal_error
 
Príspevky: 381
Registrovaný: 22 Aug 2011, 10:50
Dal Ďakujem: 164 x
Dostal Ďakujem: 268 x

Re: " Slovtin" nový (slovenský) podpaľovač

Poslaťod oneho » 18 Aug 2014, 15:45

Dodo rad by som to vyskusal...
Nežijem preto aby som robil, ale robím preto aby som žil...
Obrázok užívateľa
oneho
 
Príspevky: 392
Registrovaný: 02 Mar 2011, 19:55
Bydlisko: Bratislava
Dal Ďakujem: 81 x
Dostal Ďakujem: 143 x

Re: " Slovtin" nový (slovenský) podpaľovač

Poslaťod macmatej » 18 Aug 2014, 17:57

Ak môžeš, priblíž nám z čoho všetkého to je. :roll:
Obrázok užívateľa
macmatej
 
Príspevky: 764
Registrovaný: 02 Apr 2011, 22:00
Bydlisko: Trnava
Dal Ďakujem: 412 x
Dostal Ďakujem: 673 x

Re: " Slovtin" nový (slovenský) podpaľovač

Poslaťod dodo » 18 Aug 2014, 21:59

Základ(armatúra) je z upravených zlisovaných vláken buničiny(40%),a je to napustené špeciálnou horľavou zmesou s vysokou teplotou plameňa(60%!),ktorá schválne v kľude trochu čadí(ale keď sa to dá pod podpaľovaný materiál,tak sa tie žeravé sadze pomiešajú so vzduchom,dohoria,a predlžujú plameň).Vyzerá to,ako ošúchaný asfaltový šindeľ,tú impregnáciu skoro nevidno,a v tom je to orginálne-úpravou vláken,a postupom impregnácie bolo dosiahnuté to,že impregnácia je hlavne vo vnútri vláken!
Na bežné podpálenie(s firesteelom) stačí kúsok 2x3cm,v daždi,vetre a snehu samozrejme viacej...Keď malým kúskom silno pošúchate firesteel,tak sa vám naň nanesie ochranná vrstva brániaca korózii...
Všetko ide,len malé deti sa musia nosiť...
Obrázok užívateľa
dodo
 
Príspevky: 117
Registrovaný: 20 Nov 2010, 22:14
Bydlisko: Žilina
Dal Ďakujem: 161 x
Dostal Ďakujem: 190 x

Re: " Slovtin" nový (slovenský) podpaľovač

Poslaťod oneho » 18 Aug 2014, 23:23

Teším sa... :D
Nežijem preto aby som robil, ale robím preto aby som žil...
Obrázok užívateľa
oneho
 
Príspevky: 392
Registrovaný: 02 Mar 2011, 19:55
Bydlisko: Bratislava
Dal Ďakujem: 81 x
Dostal Ďakujem: 143 x

Re: " Slovtin" nový (slovenský) podpaľovač

Poslaťod macmatej » 18 Aug 2014, 23:39

Hmm, zaujimavé. Aj keď v posledných rokoch využívam prevažne fatwood, rád by som vyskúšal aj ja túto novinku. Určite by sa to hodilo ako núdzový podpalovač do KPZ.
Obrázok užívateľa
macmatej
 
Príspevky: 764
Registrovaný: 02 Apr 2011, 22:00
Bydlisko: Trnava
Dal Ďakujem: 412 x
Dostal Ďakujem: 673 x

Re: " Slovtin" nový (slovenský) podpaľovač

Poslaťod oneho » 22 Aug 2014, 21:07

Slovtin mi dnes prišiel (vďaka DODO)

Po otvorení obálky mi do nosa hneď udrela krásna vôňa borovicovej živice.
Materiál mi pripomína lisovaný filc hrúbku tak 2mm (no je to nejaký iný material) tmavozelenej farby.
Dá sa krásne strihať, trhať ako kto potrebuje.

Test na sucho:

Materiál zapálený zapaľovačom sa sa rýchlo zapáli ale plameň sa po materiáli pomaličky rozširuje. Štvorec cca 15 x 15 mm horí približne 3 min. Ak materiál zdvihnem plameň sa zväčší tak trocha dymí, ako keď viac vytiahnete knôt na petrolejke.
Zapáliť firesteelom tak ako je sa mi ho nepodarilo, no ak materiál trocha potrhám (naškrabem) nožíkom pomerne ľahko sa s neho vytvorí ako keby vata, tá sa firesteelom zapáli na prví krát.


Test z vodou:

Ak materiál namočím do vody a vytiahnem, voda sa ho nedrží. Môžem ho potom používať ako píšem vyššie. Ak materiál naškrabem na vatu a následne namočím tak sa mi ho nepodarilo zapáliť ani firesteelom, no bola v ňom vyslovene voda. Ak bude vata len vo vlhkom prostredí tak verí, že sa zapáli a navyše každý si spraví z neho vatu asi až pred zapálením.

Za mňa :yees:
Neskôr doplním aj foto. Toto bol len rýchli test ktorý som robil teraz na kuchynskej linke...
Nežijem preto aby som robil, ale robím preto aby som žil...
Obrázok užívateľa
oneho
 
Príspevky: 392
Registrovaný: 02 Mar 2011, 19:55
Bydlisko: Bratislava
Dal Ďakujem: 81 x
Dostal Ďakujem: 143 x

Re: " Slovtin" nový (slovenský) podpaľovač

Poslaťod macmatej » 12 Okt 2014, 20:16

Materiál mi pripomína tenký kartón ako z recyklovaného papieru zaliaty vo vosku. Trochu akoby mastný, čo trochu presakuje, ak je v papierovom vrecku. Dá sa strihať, rezať nožom alebo trhať. Vôňou mi pripomína kolofóniu.

Na obrázku sú dva vystrihnuté kúsky veľkosti asi 2x6cm. Ten druhý kúsok v pravo s odstrihnutým rohom som polial vodou. Voda materiál nezmáča.

Pre podpálenie firesteelom je potrebné naškrabať z materiálu vlákna ako vatu. Ide to celkom ľahko. Iskru chytá na prvý škrk.
Kúsok ktorý som namočil vodou sa ťažšie zapaľoval firesteelom. Asi je potrebné najprv povrch trochu poutierať a až potom škrabať vatu. Aby sa prípadné kvapky vody nenasiakli do vaty. Po zapálení horí mokrý kúsok rovnako dobre ako ten suchý.
Prílohy
IMAG0621.jpg
IMAG0622.jpg
IMAG0624.jpg
Obrázok užívateľa
macmatej
 
Príspevky: 764
Registrovaný: 02 Apr 2011, 22:00
Bydlisko: Trnava
Dal Ďakujem: 412 x
Dostal Ďakujem: 673 x

Re: " Slovtin" nový (slovenský) podpaľovač

Poslaťod sally » 13 Okt 2014, 20:13

Kúsok, čo mám od Doda beriem na Čermák, takže bude k dispozícii na testy priamo v teréne :)

Zatiaľ čo som skúšal, tak zhruba to, čo kolegovci vyššie: vôňa živice, dobre chytá iskru. Vôňa je dokonca niekedy až príliš výrazná (ako pre koho :lol: ).
Mami, až vyrastiem, budem bushcrafter. Synček, oboje sa nedá. Obrázok

Môj eshop: www.doprirody.sk.
Obrázok užívateľa
sally
Moderátor vo výslužbe
 
Príspevky: 1333
Registrovaný: 12 Jún 2010, 17:44
Bydlisko: Nad kameňolomom, Bratislava
Dal Ďakujem: 171 x
Dostal Ďakujem: 345 x

Ďalší

Späť na Oheň

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 5 hostia


cron