Kanady

Re: Vas posledny nakup

Poslaťod jasommato » 21 Nov 2013, 22:48

Chameleon_sk píše:Vysadkarske to nie su isto.. pre datovanie bude lahsie, ked das foto upinania a remienkov, ale podla prvej foto si dovolim tvrdit ze su to kanady niekde z obdobia 1972-78.

]


tak toto uz su vysadkarske pametamsi ten obdlznicek nasity pri clenku a rovnako presitu spiu len somsi nebolisty cimali tie remence klasicky na rebricek aleboobic pracku
niesomsi isty ci vobec ine od lampasackych mali taku pracku
Obrázok užívateľa
jasommato
 
Príspevky: 797
Registrovaný: 07 Máj 2012, 14:33
Bydlisko: Orava a prilahle kopce potoky a rybniky
Dal Ďakujem: 334 x
Dostal Ďakujem: 483 x

Re: Vas posledny nakup

Poslaťod kuny » 22 Nov 2013, 08:53

Remienky sú na úplne prvej fotke. Je to pracka z tŕňom. Myslím, že aj prvé výsadkárske mali remienky s tŕňom. Moji kamaráti majú asi aj také. Niekedy to skúsim pozrieť. Tie výsadkárske, čo sem pridal chameleon asi spadajú do tých rokov 72 -78. Moje sú myslím staršie. Možno by sa tam ešte nejaké našli. Za týždeň by som tam mal znova ísť. Predajca povedal, že už nemá väčšie ako 29 (UK9). Skúšal som aj 8, ale tie už neboli v takejto kvalite. Ale hovoril, že má s inými podrážkami - rovnými (nie V3S). Vymeniť kvalitne podrážku, bude dosť nákladné.
Príroda má len jedného nepriateľa.
Vývoj z nás robí ľudí, jeho zneužitím sa stávame opäť zvieratami.
kuny
 
Príspevky: 101
Registrovaný: 10 Feb 2012, 08:21
Bydlisko: rodený Malačan/ teraz TT
Dal Ďakujem: 233 x
Dostal Ďakujem: 238 x

Re: Vas posledny nakup

Poslaťod Rolf » 22 Nov 2013, 17:22

Našiel som pre porovnanie nejaké obrázky kanád, ktoré sú označované ako vysadkárske a podrážkou sa podobajú tým, ktoré si kúpil Kuny... Hlavne vpredu na špici majú všetky, bez ohľadu na obdobie kedy boli vyrobené, rovnaké štyri skrutky s pozdĺžnymi žliabkami a rovnako všetky majú špicu zo spodu prešitú, čiže teoreticky aj tieto by sa dali označiť ako vysadkárske. Bez ohľadu na pracky... Aj keď aj ja zastávam názor, že kanady na kolík sa robili na samom začiatku výroby...
noim.jpg
kanady zo 70tych rokov na dve oká, s klasickou podrážkou


1633918-vysadkarske-kanady-1.jpg
kanady s rovnakým zapínaním, ale inou vzorkou podrážky, no vpredu všetky rovnaké...


Pripájam citát človeka z portálu CSLA.cz, ktorý slúžil ako dôstojník u vysadkárov. O kanadách píše nasledovné:

"Hlavním důvodem změny přezek na spinkách z pásků se zobáčkem a trnem, který se provlékal očky, za pásky které jsou provlékané přes dvojitou obdélníkovou sponou, bylo zjednodušení výrobní operace. U výsadkářů, odkud impuls ke změně vzešel, navíc vadilo občasné zachycování šňůrek výtažných padáků za zobáček vyčnívající z očka. Ke změně došlo na počátku šedesátých let. Někteří vojáci z povolání, kteří později prováděli seskoky v hnědých botách, u kterých zůstal původní řemínky si kritické místo přelepovali " leukoplastí " nebo kobercovou páskou."

Čiže z uvedených slov usudzujem, že aj Kunyho kanady budú zo začiatku 60tych rokov... :) Toľko mojej špekulatívnej dedukcie... :D

//príspevky presunuté
//skw
...nikto nie je múdrejší ani mocnejší ako všemocná príroda...
...a príroda robí zo mňa lepšieho človeka...
Obrázok užívateľa
Rolf
 
Príspevky: 328
Registrovaný: 08 Jún 2011, 13:24
Bydlisko: Vihorlatské vrchy
Dal Ďakujem: 430 x
Dostal Ďakujem: 487 x

Re: Kanady

Poslaťod Nataniel » 07 Feb 2014, 11:11

Kamaráti akosi sa mi nedarí zohnať dostatočný počet web stránok so Slovenska s novými orig. BW kanadami vz. 2000 ( respektíve aj starší vzor ) a to hlavne na porovnanie ceny. Sú fakt tak nedostupné, alebo zle hľadám ? Akú najnižšiu ceny by som pri týchto botách mohol očakávať ?
Na cestě sa chovaj tak, jako by ses plížil za zvěří, nepřítele musíš spatřit první
Obrázok
Modrú oblohu !
Obrázok užívateľa
Nataniel
 
Príspevky: 480
Registrovaný: 20 Júl 2010, 11:08
Dal Ďakujem: 417 x
Dostal Ďakujem: 415 x

Re: Kanady

Poslaťod Nataniel » 13 Feb 2014, 20:53

Ak som správne pochopil tak BW kanady vz.2000 majú šnúrovanie na dierky a vz.2005 má na háčiky ?

Existuje aj novší model BW kanád ? Ak áno čím sa líši ?

Pri zisťovaní či sú kanady vz. 2005 originál môžem použiť aj ten návod čo je o pár strán ďalej alebo je to len pre vz. 2000 ?

Našiel som u nás v obchode nové BW kanady a keďže majú šnúrovanie na háčiky tak predpokladám, že je to vz. 2005, chcem si ich kúpiť, ale chcem originál tak preto sa pýtam. Ich cena je 89 € a perfektne mi sadli na nohu :-)

Ďakujem za rady
Na cestě sa chovaj tak, jako by ses plížil za zvěří, nepřítele musíš spatřit první
Obrázok
Modrú oblohu !
Obrázok užívateľa
Nataniel
 
Príspevky: 480
Registrovaný: 20 Júl 2010, 11:08
Dal Ďakujem: 417 x
Dostal Ďakujem: 415 x

Re: Kanady

Poslaťod ImreSVK » 16 Aug 2014, 22:51

Zdravím,
má tu niekto skúsenosti s týmito "lampasáckymi" čižmami (bufy) pre ČSĽA ? Teraz neviem, či je to vzor 60; 62 alebo niečo iné :?.
Skoro som sa k jedným dostal ale dotyčný predajca odmietol dvojnásobnú ponuku, za ktorú to predáva inému :shock:.
Prílohy
dostojnicke cizmi.jpg
ImreSVK
 
Príspevky: 60
Registrovaný: 03 Apr 2014, 18:06
Bydlisko: Košice
Dal Ďakujem: 13 x
Dostal Ďakujem: 18 x

Re: Kanady

Poslaťod Rolf » 17 Aug 2014, 08:35

Tieto čižmy by mali predstavovať zimnú, zateplenú variantu obuvi vz.62, určenú pre dôstojníkov... Ako je vidieť, aj podrážky majú také isté ako bežné "lampasácke" hnedé kanady... Ale osobné skúsenosti s touto obuvou nemám... Ja mám doma tie bežné čierne, určené pre mužstvo a chodí sa mi v nich celkom dobre... Dokonca mám pocit, že sú ľahšie ako bežné kanady vz.60... :)
...nikto nie je múdrejší ani mocnejší ako všemocná príroda...
...a príroda robí zo mňa lepšieho človeka...
Obrázok užívateľa
Rolf
 
Príspevky: 328
Registrovaný: 08 Jún 2011, 13:24
Bydlisko: Vihorlatské vrchy
Dal Ďakujem: 430 x
Dostal Ďakujem: 487 x

Re: Kanady

Poslaťod 72janik » 17 Aug 2014, 08:40

Cez zips zateká a na všetkých čo so mal sa mi zlomila päta a mal som z nich nechutné otlaky. Ale je to len môj postreh.
tu ich máš tiež ak máš o ne záujem:
http://msmarmy.sk/index.php?route=product/product&path=59_118&product_id=1664
Obrázok užívateľa
72janik
 
Príspevky: 410
Registrovaný: 31 Dec 2011, 22:52
Bydlisko: Martin
Dal Ďakujem: 578 x
Dostal Ďakujem: 417 x

Re: Kanady

Poslaťod jasommato » 17 Aug 2014, 09:21

ja somich nemalale jeden znami ichma uz roky a nevie si ich vynachvlit
Obrázok užívateľa
jasommato
 
Príspevky: 797
Registrovaný: 07 Máj 2012, 14:33
Bydlisko: Orava a prilahle kopce potoky a rybniky
Dal Ďakujem: 334 x
Dostal Ďakujem: 483 x

Re: Kanady

Poslaťod ImreSVK » 17 Aug 2014, 09:56

Rolf píše:...

Kanady vzoru 60 mám dvoje.
Jedne klasické čierne s podrážkou "V3S" pre rádove vojsko s remienkami, ktoré sa prevliekajú cez 2 "obdĺžniky". Používam ich do lesa a na prácu v záhrade.
Druhé mám "lampasácke" s klasickou "zebrovanou" podrážkou s dierkovanými remienkami. Škoda, že vonkajšia koža má čierne prevedenie a vnútro je klasické tmavo hnedé. Podľa mňa majú mäkšiu podrážku, takže lepšie tlmia pri chôdzi v meste. Používam ich keď idem na služobné cesty s prácami v teréne.
Kupodivu sa dá s obidvoma celkom slušne šoférovať (používam č. 30 = 290 mm) ale nie veľmi dlhé trasy (do 200-300 km) :mrgreen:. Zatiaľ som mal problém len pri dodávke do 3,5t Citroen Jumper lebo má brzdu/plyn veľmi blízko seba :?.

Zohnal som si aj zateplenú verziu vzoru 90, ale keďže "zima" v roku 2013/2014 nejak nebola a mne sa podarilo zohnať požadovanú veľkosť až v marci 2014 tak som ich už nemal ako otestovať :roll:. Uvidím, či mi túto zimu (2014/2015) v nich budú mrznúť prsty aj pri použití zimných trekových thermo ponožiek "Dr. Hunter Winter" :x.
Dostal som sa ešte asi k raritným "lampasáckym" kanadám vzoru 90 (vraj súčasť výstroje pre "colňákov"). Vnútorná aj vonkajšia koža sú hnedej farby ale podrážka je úplné iná - ani "V3S", ani zebra (potom dodám fotky). Nedarí sa mi zohnať v KE hnedé vojenské leštidlo na obuv, tak som použil hnedý krém na obuv TOP BOX 60 ml (plastová nádoba s kovovým uzáverom).

Obrázok

Je dosť tuhej konzistencie, takže sa ťažšie naberá na vyradenú kefku "Curaprox" stednej tvrdosti (možno som kúpil krém z blbej várky ale uzáver keď som otváral bol počuť, že tesnil). Zdá sa mi, že sa nejak nedá poriadne vyleštiť s kefou na "glanc" (po 4 min "šúrovania" som to vzdal :roll:) a flanelovú handru nemám. Snáď za cca 10 dní mi dôjde ich originál hnedé vojenské leštidlo tak budem zvedavý, či v tom bude rozdiel. Zatiaľ mám skúsenosti len s čiernym vojenským leštidlom na obuv TOPA FIX 250 g v plechovej pixly. Ten zas pri letnom počasí (skladované na chodbe v "panelákovom" byte) rozpúšťa nejakú zložku a tým vytvára menšie "labutie jazero" :D.

72janik píše:...

Ďakujem za "link" :yees:. Poslal som im mail, či majú moju veľkosť (o čom veľmi pochybujem ale možno motyka vystrelí :mrgreen:).
Keďže majú nejaký druh zateplenia tak sa nebudú dať nakrémovať z vnútra balzamom na kožu :?. Zatiaľ keď som tak zrobil na nezateplených ČSĽA kanadách, mal 1 tenké a 1 hrubé ponožky a každý deň ich trochu rozchádzal (pri venčení psa alebo cestou do obchodu), tak som otlaky nemal.

Mám možnosť zakúpiť tieto vojenské zateplené čižmy (asi vzor 90 pre rádové vojsko) s "V3S" podrážkou ale obávam sa kvality materiálu lebo môže ísť aj o rok výroby 2005 :?.

Obrázok

Trochu som sa rozpísal tak ma snáď zato neukameňujete :D.
ImreSVK
 
Príspevky: 60
Registrovaný: 03 Apr 2014, 18:06
Bydlisko: Košice
Dal Ďakujem: 13 x
Dostal Ďakujem: 18 x

Re: Kanady

Poslaťod radeton » 17 Aug 2014, 11:12

TO Imre SVK: Tie lampasácke čižmy zatekajú cez zips ako tu už bolo napísané nešiel by som do nich práve kôli tomuto .Odporúčam radčej záklaďacke čierne ,ale pokiaľ máš možnosť skús sa pobzerať po čižmách z nejakých zásob z čias bývalej ČSLA sú vyhotovené z kvalitnejšej kože, ako tie čo boli dodávané armáde v 90 rokoch.
Obrázok užívateľa
radeton
 
Príspevky: 335
Registrovaný: 04 Jan 2012, 17:08
Bydlisko: detva
Dal Ďakujem: 121 x
Dostal Ďakujem: 185 x

Re: Kanady

Poslaťod ImreSVK » 17 Aug 2014, 13:51

Takže tie "lampasácke" podľa Vás majú "konštrukčnú" vadu :?.
Škoda, že ten zips neposunuli o 5 cm vyššie. Vtedy by to mohlo byť viac vode odolné, keďže pri mokrom snehu ("džabe") by sa mala voda vďaka gravitácii držať nižšie. Rozmýšľal som, či by pomohlo prelepiť zips do polky výšky nejakou hnedou širšou izolačkou (na trhu si pamätám len čierne/sivé) ale tá by nemusela držať na ošetrenej koži a aj tak by zo vyzeralo na ...

Čo sa týka tých čiernych čižiem pre rádové vojsko z čias ČSĽA tak neviem ako by som zistil dobu kedy boli vyrobené, lebo kvôli tomu zatepleniu neviem kde mám hľadať výrobné informácie (pokiaľ ich náhodou dávali len na krabicu). Na podrážke bude len staré metrické číslovanie a "eto vsyo" :?. Tie na obrázku bude asi nejaká "novovýroba". Na zateplených kanadách vzor 90 je tuším výrobný štítok na jazyku.

P8040710.JPG
Naposledy upravil ImreSVK dňa 21 Aug 2014, 18:37, celkovo upravené 2
ImreSVK
 
Príspevky: 60
Registrovaný: 03 Apr 2014, 18:06
Bydlisko: Košice
Dal Ďakujem: 13 x
Dostal Ďakujem: 18 x

Re: Kanady

Poslaťod ImreSVK » 17 Aug 2014, 14:50

Trochu som sa "nudil" tak som zrobil test vodeodolnosti tých "colňáckych" kanád vzoru 90 :twisted:.
Kanady pred testom vážili od 934 g do 944 g (bez šnúrok a základných vložiek; jedna z nich je o 10 g ťažšia). Nechal som ich cca 4 hod ponorené (cca 10,5 cm) a zaťažené stáť vo vaničke so studenou vodou. Po necelej hodine už bolo vidno, že netesnia (mokrajúce stehy v oblasti spodku chodidla) ale išiel som preč tak som ich tam nechal dlhšie :roll:.

Výsledok po cca 4 hod. : možno v každej asi do pol deci vody a po jej vyliatí vážili od 1144 g do 1145 g. Takže nejaké prebrodenie potoka zvládnu ale "gumáky" z nich nebudú aj keď boli ošetrené balzamom na kožu (vonkajšok aj vnútro) a hnedým krémom na obuv TOP BOX (vonkajšok) :mrgreen:. Zaujímavé je, že aj napriek pri obojstrannom ošetrení bola koža do výšky ponorenia mokrá.

Na päte sú výrobné informácie ale tuším už pred nanášaním balzamu na kožu boli takmer nečitateľné :|.

Obrázok

Obrázok

Obrázok

Obrázok
ImreSVK
 
Príspevky: 60
Registrovaný: 03 Apr 2014, 18:06
Bydlisko: Košice
Dal Ďakujem: 13 x
Dostal Ďakujem: 18 x

Re: Kanady

Poslaťod Rolf » 17 Aug 2014, 19:22

ImreSVK píše:Čo sa týka tých čiernych čižiem pre rádové vojsko z čias ČSĽA tak neviem ako by som zistil dobu kedy boli vyrobené, lebo kvôli tomu zatepleniu neviem kde mám hľadať výrobné informácie (pokiaľ ich náhodou dávali len na krabicu). Na podrážke bude len staré metrické číslovanie a "eto vsyo" :?. Tie na obrázku bude asi nejaká "novovýroba". Na zateplených kanadách vzor 90 je tuším výrobný štítok na jazyku.


Ja mám tie čižmy dvoje, ktoré som dostal od známeho... Čiže z čias ČSLA, konkrétne z 80tych rokov... Neviem, či existovali aj čižmy zateplené komplet celé, ale moje sú zateplené iba po členok... "Sáry" sú iba čistá koža... A označenie majú na vnútornej strane uťahovacieho remienka a na jednej "slučke", ktoré slúžia pre uľahčenie naťahovania obuvi na nohu...

Pridávam aj foto:

S5001455.JPG

Na jedných čižmách je vnútorná koža zafarbená na čierno a zrejme biela farba, označujúca veľkosť a rok výroby sa už časom zotrela... Ale druhý pár má kožu vo vnútri nefarbenú a oznečenia má zrejme vyrazené nejakým razítkom, tak sa lepšie zachovali... Čiže je vidieť aj veľkosť aj rok výroby 85.
S5001454.JPG


Dopĺňam o ďalšie fotky týchto čižiem.

S5001456.JPG


S5001457.JPG

Podrážky sú totožné s kanadami vz.60
S5001458.JPG


S5001459.JPG


S5001460.JPG


S5001461.JPG

Vo vnútri je rovnako taká istá umelohmotná vložka ako v kan.vz.60. A v spodnej časti (po začiatok "sár") to zateplenie predstavuje iba taká hrubšia látka, čiže nie žiadna kožušina...
S5001462.JPG
Naposledy upravil Rolf dňa 18 Aug 2014, 19:23, celkovo upravené 1
...nikto nie je múdrejší ani mocnejší ako všemocná príroda...
...a príroda robí zo mňa lepšieho človeka...
Obrázok užívateľa
Rolf
 
Príspevky: 328
Registrovaný: 08 Jún 2011, 13:24
Bydlisko: Vihorlatské vrchy
Dal Ďakujem: 430 x
Dostal Ďakujem: 487 x

Re: Kanady

Poslaťod ImreSVK » 17 Aug 2014, 19:59

Tým pádom asi všetky čierne vojenské čižmy s podrážkou "V3S" zateplené nejakou čiernou "prkotinou" až dohora budú vyrobené v 90 rokov alebo až v 21. storočí :?.
Keď ťa môžem poprosiť o ďalšie fotky tvojich čižiem spredu, zboku, podrážky a vnútra :).
ImreSVK
 
Príspevky: 60
Registrovaný: 03 Apr 2014, 18:06
Bydlisko: Košice
Dal Ďakujem: 13 x
Dostal Ďakujem: 18 x

PredchádzajúciĎalší

Späť na Obuv

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 2 hostia