Vyrobte si vlastný nôž...

Témy o nožoch

Re: Vyrobte si vlastný nôž...

Poslaťod borsalino » 21 Okt 2014, 20:03

Ďakujem jasomnato.ano je to kotuč HSS starý asi 20 rokov.ostrie som pilnikom neskúšal,ale kes robil tie zaoblenia,tak pilníkovať šiel dobre.
borsalino
 
Príspevky: 45
Registrovaný: 27 Sep 2013, 08:36
Bydlisko: trnava
Dal Ďakujem: 27 x
Dostal Ďakujem: 43 x

Re: Vyrobte si vlastný nôž...

Poslaťod jasommato » 21 Okt 2014, 20:08

no ony sa robili aj tak ze len zuby alebo vokajsi obvod bola poriadna ocel a zvisok blato striko robol aj tak ze mu ostrie akurat na kraj kotuca vychadzalo a to bolo vpohode
ak sa dal zvisok pilovat moze to bit ten pripad ale skusil by som aj to ostrie ak bude moc meke mozno to bude problem kalit ale ak donho pojde pilik tazko tk je to fajn
Obrázok užívateľa
jasommato
 
Príspevky: 797
Registrovaný: 07 Máj 2012, 14:33
Bydlisko: Orava a prilahle kopce potoky a rybniky
Dal Ďakujem: 334 x
Dostal Ďakujem: 483 x

Re: Vyrobte si vlastný nôž...

Poslaťod borsalino » 21 Okt 2014, 20:15

Ja som to robil tiež tak.len som ufikol zuby aby mi to ostrie vychadlao hned na zaciatku.
borsalino
 
Príspevky: 45
Registrovaný: 27 Sep 2013, 08:36
Bydlisko: trnava
Dal Ďakujem: 27 x
Dostal Ďakujem: 43 x

Re: Vyrobte si vlastný nôž...

Poslaťod jasommato » 21 Okt 2014, 20:18

tak to bude najskor dobre a nebude treba nic kalit
ja sa musim konecne ties k dacomu dokopat uz som noz nespravil mesiac a dobri noz zo dva roky
Obrázok užívateľa
jasommato
 
Príspevky: 797
Registrovaný: 07 Máj 2012, 14:33
Bydlisko: Orava a prilahle kopce potoky a rybniky
Dal Ďakujem: 334 x
Dostal Ďakujem: 483 x

Re: Vyrobte si vlastný nôž...

Poslaťod borsalino » 21 Okt 2014, 20:29

nebud skromny.tvoje diela nemaju chybu!
borsalino
 
Príspevky: 45
Registrovaný: 27 Sep 2013, 08:36
Bydlisko: trnava
Dal Ďakujem: 27 x
Dostal Ďakujem: 43 x

Re: Vyrobte si vlastný nôž...

Poslaťod jasommato » 21 Okt 2014, 20:38

co ja viem ja niesom absolutne spokojny zatial a hlavne tym poslednym som sa tu viac postazoval ako pochvalil
Obrázok užívateľa
jasommato
 
Príspevky: 797
Registrovaný: 07 Máj 2012, 14:33
Bydlisko: Orava a prilahle kopce potoky a rybniky
Dal Ďakujem: 334 x
Dostal Ďakujem: 483 x

Re: Vyrobte si vlastný nôž...

Poslaťod koso » 23 Okt 2014, 17:55

Jasommato: no ide práveže o to že nechcem moc brúsiť lebo sa mi páči ten povrch ktorý majú(vyzerajú pekne historicky :) ) viem že na dokonale vybrúsenom povrchu sa hrdza skoro nechytá ale chcem aby zostali takéto takže ich brúsiť viac nechcem, budem si na ne musieť dávať viac pozor a viac sa o ne starať ale stojí mi to za to že vyzerajú skoro presne tak ako by som chcel.

Borsalino: žial ti neviem povedať na akú tvrdosť je to kalené :/ kalil som to doma v improvizovaných podmienkach čiže žiadne teploty neboli kontrolované ani nič také....riadil som sa len farbou ocele a aj to bolo asi dosť nepresné keďže som nevedel s určitosťou o akú ocel ide ..........vo výsledku to šťastnou náhodou vyšlo celkom dobre na to že to bol v podstate prvý pokus už na ostro(predtým som skúšal nejaké veci na nečisto) a čepele majú pomerne dobré vlastnosti na to v akých podmienkach boli spravené :)
Obrázok užívateľa
koso
 
Príspevky: 20
Registrovaný: 13 Okt 2014, 18:39
Bydlisko: Banská Bystrica
Dal Ďakujem: 10 x
Dostal Ďakujem: 25 x

Re: Vyrobte si vlastný nôž...

Poslaťod jasommato » 23 Okt 2014, 21:21

treba skusit podla magnetky kalit :D
ked prestae citat magnet je na spravnej teplote staci podrzat chvilu a schladit
Obrázok užívateľa
jasommato
 
Príspevky: 797
Registrovaný: 07 Máj 2012, 14:33
Bydlisko: Orava a prilahle kopce potoky a rybniky
Dal Ďakujem: 334 x
Dostal Ďakujem: 483 x

Re: Vyrobte si vlastný nôž...

Poslaťod koso » 23 Okt 2014, 21:38

hej to som čítal nikde :) len som nemal poruke magnet vtedy :( :) ale už som našiel zo starého disku z PC magnet tak vyskúšam nabudúce :)
Obrázok užívateľa
koso
 
Príspevky: 20
Registrovaný: 13 Okt 2014, 18:39
Bydlisko: Banská Bystrica
Dal Ďakujem: 10 x
Dostal Ďakujem: 25 x

Re: Vyrobte si vlastný nôž...

Poslaťod borsalino » 24 Okt 2014, 15:21

koso píše:Jasommato: no ide práveže o to že nechcem moc brúsiť lebo sa mi páči ten povrch ktorý majú(vyzerajú pekne historicky :) ) viem že na dokonale vybrúsenom povrchu sa hrdza skoro nechytá ale chcem aby zostali takéto takže ich brúsiť viac nechcem, budem si na ne musieť dávať viac pozor a viac sa o ne starať ale stojí mi to za to že vyzerajú skoro presne tak ako by som chcel.

Borsalino: žial ti neviem povedať na akú tvrdosť je to kalené :/ kalil som to doma v improvizovaných podmienkach čiže žiadne teploty neboli kontrolované ani nič také....riadil som sa len farbou ocele a aj to bolo asi dosť nepresné keďže som nevedel s určitosťou o akú ocel ide ..........vo výsledku to šťastnou náhodou vyšlo celkom dobre na to že to bol v podstate prvý pokus už na ostro(predtým som skúšal nejaké veci na nečisto) a čepele majú pomerne dobré vlastnosti na to v akých podmienkach boli spravené :)



Ahoj Koso.A do čoho si to kalil?do vody,alebo do kaliaceho oleja?
borsalino
 
Príspevky: 45
Registrovaný: 27 Sep 2013, 08:36
Bydlisko: trnava
Dal Ďakujem: 27 x
Dostal Ďakujem: 43 x

Re: Vyrobte si vlastný nôž...

Poslaťod koso » 24 Okt 2014, 16:04

Borsalino: hhh :) najskôr som skúšal len niečo na nečisto do vody a nedopadlo to najlepšie, ocel sa ohla do strany celkom dosť (asi príliš ráchle ochladenie)......takže som sa rozhodol že ich vyskúšam kaliť do oleja :) ale nepoužil som žiadny špeciálny olej na to, ale starý motorový ktorého mám doma kopu.......ako som vravel pracoval som v improvizovaných podmienkach nakolko to bol prvý pokus a nevedel som ako to dopadne, do budúcna si plánujem nejaké veci zadovážiť aby boli tie podmienky lepšie :)
Obrázok užívateľa
koso
 
Príspevky: 20
Registrovaný: 13 Okt 2014, 18:39
Bydlisko: Banská Bystrica
Dal Ďakujem: 10 x
Dostal Ďakujem: 25 x

Re: Vyrobte si vlastný nôž...

Poslaťod jasommato » 26 Okt 2014, 20:15

ohnut ti ich mohlo aj koli nepravidelnemu prehriatiu treba do uhlia pichnut ostrim chrbtom cepele nahor lepsie sa prehreje
Obrázok užívateľa
jasommato
 
Príspevky: 797
Registrovaný: 07 Máj 2012, 14:33
Bydlisko: Orava a prilahle kopce potoky a rybniky
Dal Ďakujem: 334 x
Dostal Ďakujem: 483 x

Re: Vyrobte si vlastný nôž...

Poslaťod koso » 27 Okt 2014, 21:12

jasommato: dával som to tak už potom nahrievať :) prvý pokus len z kúskom pásoviny dopadol tak že ju ohlo :) a tá nemala ostrie takže asi bolo jedno ako som to tam dal ....potom som to už skúšal len do oleja a všetko v pohode .....inak myslíš že keď do ocele nevyvŕtam dieru ale spraví sa mi pod vrtákom len taká malá jamka pod hrotom a nič viac tak ten materiál kaliť netreba?
Obrázok užívateľa
koso
 
Príspevky: 20
Registrovaný: 13 Okt 2014, 18:39
Bydlisko: Banská Bystrica
Dal Ďakujem: 10 x
Dostal Ďakujem: 25 x

Re: Vyrobte si vlastný nôž...

Poslaťod jasommato » 27 Okt 2014, 21:15

no vrtak je dost tvrdy a ked uz je tvrdsia ako vrtak tak viac asi netreba :D
Obrázok užívateľa
jasommato
 
Príspevky: 797
Registrovaný: 07 Máj 2012, 14:33
Bydlisko: Orava a prilahle kopce potoky a rybniky
Dal Ďakujem: 334 x
Dostal Ďakujem: 483 x

Re: Vyrobte si vlastný nôž...

Poslaťod koso » 27 Okt 2014, 21:32

hmmm len mi nejde do hlavy že pilníkom ide celkom pekne opracovávať ale prevŕtať ani za nič :(
Obrázok užívateľa
koso
 
Príspevky: 20
Registrovaný: 13 Okt 2014, 18:39
Bydlisko: Banská Bystrica
Dal Ďakujem: 10 x
Dostal Ďakujem: 25 x

PredchádzajúciĎalší

Späť na Nože

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 6 hostia