Čistenie riadu

Vaše praktické poznatky z praxe, tipy, skúsenosti, zaujímavé výlety...

Re: Čistenie riadu

Poslaťod prtgeologist » 04 Nov 2014, 00:39

Jačko píše:Jedna dôležitá poznámka. Pri odmastňovaní ešusu, alebo lyžice je potrebne tieto veci oplachovať mimo potoka, aspoň 2m od neho. V zemi si vždy vyhrabem jamku, do ktorej mastnú vodu vylievam, a následne ju zamaskujem. Zem pôsobí ako filter. Mastnota do vody nepatrí, veľmi ťažko sa odburáva.
Ja používam v prírode na odmastňovanie iba horúcu vodu, a doma iba ekologické prostriedky, ktoré sú v prírode ľahko odburateľné( dostať ich bežne v bioobchodoch)

Je ti jasné, že ešus neodmastníš pouze za pomocí horké/vařící vody? Buď tu mastnotu musíš setřít nějakým ubrouskem anebo mastnotu odbourat za pomocí jakéhokoli mýdla.
prtgeologist
 
Príspevky: 43
Registrovaný: 29 Okt 2014, 08:43
Bydlisko: Les
Dal Ďakujem: 5 x
Dostal Ďakujem: 54 x

Re: Čistenie riadu

Poslaťod juraj1974 » 04 Nov 2014, 11:04

Preco by som mal odstranovat mastnotu z esusa? Mne nevadi ak je mastny. Samozrejme ze nie nejaka vrstva tuku ale bezny mastny esus nie je dovod na paniku
Uvidieť prvý je základným predpokladom toho ako nebyť videný.


http://alchymisti.blogspot.sk/?m=0
Obrázok užívateľa
juraj1974
 
Príspevky: 1715
Registrovaný: 04 Feb 2011, 13:35
Bydlisko: Kalna nad Hronom
Dal Ďakujem: 1280 x
Dostal Ďakujem: 1455 x

Re: Čistenie riadu

Poslaťod jasommato » 04 Nov 2014, 13:05

ja vidim v trochhu masnom esuse same vihody
nechita sa nanho jedlo a povrch tak moc neoxiduje cize je zdravsie varenie a lachsie sa nasledne cisti
Obrázok užívateľa
jasommato
 
Príspevky: 797
Registrovaný: 07 Máj 2012, 14:33
Bydlisko: Orava a prilahle kopce potoky a rybniky
Dal Ďakujem: 334 x
Dostal Ďakujem: 483 x

Re: Čistenie riadu

Poslaťod sally » 04 Nov 2014, 15:08

prtgeologist: v princípe stačí použiť trochu popola z ohiska. Reakciou s tukom ti vznikne mydlo (vo väčších množstvách a koncentráciách sa tak dá vyrobiť aj použiteľná hrudka mydla) - teda ešus dobre odmastíš.

Na bežné použitie je nejaké dokonalé odmasťovanie jarou a pod. zbytočné. Nerád pijem čaj s príchuťou polievky, no sem-tam mastné očko na hladine ešte nikoho nezabilo.

Jačko: ekologické prostriedky myslíš napr. mydlové orechy? Skúšal si s nimi doma prať? Aké to je? Napíš, prosím, svoje skúsenosti. Dosť uvažujeme nad ich zakúpením, no vraj čiastočne zafarbujú biele oblečenie.
Mami, až vyrastiem, budem bushcrafter. Synček, oboje sa nedá. Obrázok

Môj eshop: www.doprirody.sk.
Obrázok užívateľa
sally
Moderátor vo výslužbe
 
Príspevky: 1333
Registrovaný: 12 Jún 2010, 17:44
Bydlisko: Nad kameňolomom, Bratislava
Dal Ďakujem: 171 x
Dostal Ďakujem: 345 x

Re: Čistenie riadu

Poslaťod Pája » 04 Nov 2014, 15:28

Mýdlové ořechy - Sally, to nemá cenu, protože nefungují. Perou asi tak účinně, jako samotná teplá voda. Zkoušela jsem to. Radši, když už, zkus výrobu mýdlového slizu.
Kráčím, tedy jsem.
Fail again, fail better. (S. Beckett)

Galerie výrobků na knife.cz
Instagram
Obrázok užívateľa
Pája
Amazonka
 
Príspevky: 1299
Registrovaný: 05 Júl 2010, 20:13
Bydlisko: Morava
Dal Ďakujem: 1221 x
Dostal Ďakujem: 1710 x

Re: Čistenie riadu

Poslaťod jasommato » 04 Nov 2014, 15:44

no ani ja nemusim omasteny caj a prave preto ho varievam v hrnceku
Obrázok užívateľa
jasommato
 
Príspevky: 797
Registrovaný: 07 Máj 2012, 14:33
Bydlisko: Orava a prilahle kopce potoky a rybniky
Dal Ďakujem: 334 x
Dostal Ďakujem: 483 x

Re: Čistenie riadu

Poslaťod Jačko » 04 Nov 2014, 19:28

Sally: Tie mydlové vločky nefungujú ani nám. My používame výrobky od firmy Sonett (aj na umývanie aj na pranie), ktorý je ohľaduplný nielen k prírode, ale aj k ľudom.

A čo sa týka umývania ešusov v prírode iba horúcou vodou. Ja fakt umývam len horúcou vodou bez nejakých utierok. Čím je voda horucejšia až vriaca, tým lepšie.
Obrázok
S MODROU OBLOHOU!
Obrázok užívateľa
Jačko
 
Príspevky: 24
Registrovaný: 03 Nov 2013, 22:06
Bydlisko: Košice
Dal Ďakujem: 133 x
Dostal Ďakujem: 109 x

Re: Čistenie riadu

Poslaťod Tito » 05 Nov 2014, 10:11

Jačko píše: My používame výrobky od firmy Sonett (aj na umývanie aj na pranie), ktorý je ohľaduplný nielen k prírode, ale aj k ľudom.


ďakujem za tip, dúfam, že sa naša ČOV-ka poteší :wink:
Obrázok užívateľa
Tito
 
Príspevky: 127
Registrovaný: 17 Jún 2013, 12:37
Bydlisko: Košice
Dal Ďakujem: 173 x
Dostal Ďakujem: 67 x

Re: Čistenie riadu

Poslaťod Mirino » 23 Jún 2016, 15:11

Trochu to oživím. Už som mal tak čierny ešus, s tak silnou vrstvou, že pri použití na plyne som si rýchlu kávu varil dva razy tak dlho. Tak som sa odhodlal ho vyčistiť. Nastriekal som to prípravkom na krbové sklá Fixinela Perfekt a pekne to zliezlo. Nechcem robiť reklamu nejakej firme, ale popisujem len osobnú skúsenosť. Ale musí to byť skutočne na krbové sklá. Predtým som skúsil použiť to, čo bolo doma na rúry, grily a platničky a to nefungovalo pre tento účel vôbec. A pozor obsahuje to celkom silný lúh, takže manipulo len v ochranných gumových rukaviciach.
Mirino
 
Príspevky: 44
Registrovaný: 14 Feb 2013, 13:48
Bydlisko: LM
Dal Ďakujem: 22 x
Dostal Ďakujem: 77 x

Re: Čistenie riadu

Poslaťod juraj1974 » 24 Jún 2016, 08:17

Ked si vycistis poriadne esus po pouziti este v lese tak nebudes musiet pouzivat doma tie prostriedky o ktorých pises... a podla toho co si napisal tak si to flakal asi poriadne dlho...
Uvidieť prvý je základným predpokladom toho ako nebyť videný.


http://alchymisti.blogspot.sk/?m=0
Obrázok užívateľa
juraj1974
 
Príspevky: 1715
Registrovaný: 04 Feb 2011, 13:35
Bydlisko: Kalna nad Hronom
Dal Ďakujem: 1280 x
Dostal Ďakujem: 1455 x

Re: Čistenie riadu

Poslaťod jasommato » 24 Jún 2016, 10:33

Mam jedenn esus co je tak polocierny rozmyslam co s tym
Asi ho budem nosit castejsie nech je pekne plnocierny :)
Kotlik mam uplne cierny raz ssom ho pozical a ked mi ho vratili s tym ze viac to uz vycistit neslo trhal som si vlasi ochranna vrstva co som roky budoval bola prec :( ale uz je zase vybudovana ako ma bit
Obrázok užívateľa
jasommato
 
Príspevky: 797
Registrovaný: 07 Máj 2012, 14:33
Bydlisko: Orava a prilahle kopce potoky a rybniky
Dal Ďakujem: 334 x
Dostal Ďakujem: 483 x

Re: Čistenie riadu

Poslaťod Mirino » 24 Jún 2016, 11:37

Pozri Jurko, každý to máme nastavené inak. Ty možno drhneš ten lepavý dehet priamo v lese, Jasommato, ja a kopa iných to roky plánovite fláka.... Osobne som sa odhodlal to očistiť len preto, lebo všetko trvalo dlhšie a spotreba plynu bola pomali dvojnásobná. Tú radu som sem dal preto, lebo viem, že kopec ľudí rieši, ako aspoň z času na čas zreinkarnovať začadený riad. S úprimnou myšlienkou, že kto to potrebuje, ten to ocení. Jednoducho som chcel byť aspoň pre niekoho užitočným. Dovolil som si dokonca riskovať, že tým, ktorí to nepotrebujú, bude moja rada na dve známe veci. Ak teda zjavne patríš do skupiny tých, ktorí túto radu nepotrebujú a nejako sa ťa to osobne dotklo, tak ťa na kolenách prosím....ODPUSŤ!
Mirino
 
Príspevky: 44
Registrovaný: 14 Feb 2013, 13:48
Bydlisko: LM
Dal Ďakujem: 22 x
Dostal Ďakujem: 77 x

Re: Čistenie riadu

Poslaťod juraj1974 » 24 Jún 2016, 13:45

Budiš... Odpuuuštam ti.. :mrgreen: neviem sice co ale maš naozaj odpustene. Povstan lesny tvor a zdvihni hlavu. Pozri na modru oblohu a vykroč. Vykroc spravnym krokom a spravnym smerom. Nech ti pokojny usmev zdobí tvoju tvar... :camp:
Uvidieť prvý je základným predpokladom toho ako nebyť videný.


http://alchymisti.blogspot.sk/?m=0
Obrázok užívateľa
juraj1974
 
Príspevky: 1715
Registrovaný: 04 Feb 2011, 13:35
Bydlisko: Kalna nad Hronom
Dal Ďakujem: 1280 x
Dostal Ďakujem: 1455 x

Re: Čistenie riadu

Poslaťod jasommato » 24 Jún 2016, 16:39

Mad riad na plin asi ho udrzujem cisty ale tento by som proste len nepouzival v ohni cim by sa samozrejme nezacadil
Riad na ohen udrziavam s hrubou vrstvou sadze z 2dovodou:
Za1 paci sa mi taky
Za2 tato vrstva spomaluje prenikanie tepla na ohni sa ponahlat nemusim a je fajn ked sa teplo rovnomerne siri a nic nepripaluje
Obrázok užívateľa
jasommato
 
Príspevky: 797
Registrovaný: 07 Máj 2012, 14:33
Bydlisko: Orava a prilahle kopce potoky a rybniky
Dal Ďakujem: 334 x
Dostal Ďakujem: 483 x

Re: Čistenie riadu

Poslaťod Deni » 06 Júl 2016, 07:41

Ja mám dva ešusy, väčší na jedlo, menší na vodu (čaj a tak). Tým pádom je všetko vyriešené :D neumývam, nie je treba. Pozostatky z predchádzajúceho jedla (napr. spomínaná mastnota, sem-tam dačo z vifonky) dodáva ďalšiemu jedlu určitú príchuť.. akurát mám furt ten malý zvonku zamrdaný od veľkého, čo je ale, samozrejme uplne jedno... umývam až doma
"Príroda nie je chrám, ale dielňa a človek je v nej robotníkom."
Obrázok užívateľa
Deni
 
Príspevky: 28
Registrovaný: 31 Máj 2016, 06:22
Bydlisko: Trnava
Dal Ďakujem: 11 x
Dostal Ďakujem: 42 x

PredchádzajúciĎalší

Späť na Z praxe

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 4 hostia