Oheň pomocí slunečního paprsku

Zapaľovanie ohňa rôznymi spôsobmi, vhodné drevo...

Oheň pomocí slunečního paprsku

Poslaťod Pája » 01 Nov 2014, 23:12

Máme tady různé vlákna pro různé způsoby zakládání ohně, ale dosud se tu neobjevilo vlákno samostatně věnované rozdělání ohně slunečním paprskem, ať už čočkou či odrazem. Než se tu objeví různé praktické příspěvky, dovolím si vlákno otevřít mírně teoretickým článkem o čočkách z Visby, broušených z krystalů křišťálu.

ČOČKY Z VISBY

Názvem Visby lenses (EN) či Visbilinsenna (SE) je nazývána kolekce objektů čočkovitého tvaru z křemene, nalezená ve vikingských hrobech datovaných do 11. – 12. stol na ostrově Gotland. Liší jak velikostí, tak provedením; některé z nich byly zasazeny do stříbrných obrouček opatřených poutkem k nošení na krku, zdobených technikou filigránu, jiné byly nalezeny jenom tak. Předpokládá se, že byly vyráběny nějakým způsobem třískového obrábění či soustružení (pro dané období jsou doloženy vahadlové či smyčcové soustuhy).

Obrázok

Zajímavé je, že výchozí materiál (možná i celé čočky) byl do Švédska exportován nejspíše z Byzantské říše. Zpracování je na svou dobu neuvěřitelně dokonalé.

Geometricky tvoří zploštělou elipsu, přičemž část přikládaná k oku je tvarově nejblíže parabole.
K účelu čoček bylo stanoveno několik teorií, mohly sloužit jako lupa pro drobnou práci či jako čtecí čočka, k rozdělání ohně (teorie praví, že snad i k vypalování ran) či jako součást teleskopu (dle teorie Olafa Schmidta).

Obrázok

Popsaný tvar je pro rozdělávání ohně velmi příhodný, pokud je vypouklá část obrácená nahoru, čočka koncentruje sluneční paprsek do jednoho velmi malého bodu. Ve slunečních dnech mohly tedy sloužit jako nejrychlejší způsob rozdělání ohně; v případě horšího počasí byl zvolen jiný způsob (ocílka, ohnivý luk).

Obrázok

Kopie se dají koupit v eshopech pro Living history...

Vikingové ovšem nebyli prvními, kdo používal nerostné broušené čočky. Před nimi je využívali Asyřané, jak dokládá nález oválné čočky v Nimrudském paláci, datovaný přibližně 1000 př. n. l. Nimrudská čočka je považována za vůbec nejstarší svého druhu. Stejně jako u čoček z Gottlandu je využití spekulativní, krom zakládání ohně (což by vzhledem ke klimatickému pásu bylo logické) či zvětšování mohly být ozdobným prvkem jiného předmětu či dokonce polotovarem k rytině. Vzhledem k okolnostem nálezu je bohužel užití k zakládání ohně přinejmenším diskutabilní.

Obrázok

Na rozdíl od čoček z Visby ta Nimrudská nezaostřuje paprsek perfektně do jednoho malého bodu, kvalita zpracování se nedá vůbec porovnat.

Další nálezy nerostných čoček jsou doloženy z Egypta, Kréty, Tróje, Efesu. Zpracováním se mnohem více blíží dokonalosti. Jejich použití je ale na rozdíl od čoček z Visby celkem jasně deklarováno – sloužily řemeslníkům jako optická pomůcka pro drobnou práci.

Obrázok

Co se týče zdrojů, na internetu se něco málo dá vyhledat, ale obecně je to vcelku bída. Dokonce i tak slavné databáze vědeckých článků jako Web of Knowledge mlčí. Historické broušené čočky a jejich užití tedy dále zůstávají víceméně záhadou.
Kráčím, tedy jsem.
Fail again, fail better. (S. Beckett)

Galerie výrobků na knife.cz
Instagram
Obrázok užívateľa
Pája
Amazonka
 
Príspevky: 1299
Registrovaný: 05 Júl 2010, 20:13
Bydlisko: Morava
Dal Ďakujem: 1221 x
Dostal Ďakujem: 1710 x

Re: Oheň pomocí slunečního paprsku

Poslaťod prtgeologist » 02 Nov 2014, 10:00

Já bych jen dodal, že pokud nosí někdo brýle na blízko (spojky), tak může oheň rozdělat pomocí nich, jelikož spojují světlelné paprsky do jednoho bodu. Stačí si jen pohrát se vzdáleností brýlí a práchna. S brýlemi na dálku (rozptylkami) to bohužel nejde, ty způsobují posouvání paprsků světla dále od ohniska - paprsky se rozbíhají do nekonečna, místo toho, aby se spojovaly v jednom bodě.

K tématu rozdělání ohně pomocí čoček jsem našel ještě tohle. Je to sice v angličtině, ale oheň se dá jednoduše udělat pomocí čočky z ledu, jak mnou odkazovaná strana ukazuje. Avšak vyvstává otázka. Nevyplatilo by se úsilí, které vynaložíte při řezání, tvarování a tání kostky ledu, využít raději rozdělání ohně pomocí luku? Luk se dá navíc využít za jakéhokoli počasí, s kostkou ledu vám hrozí, že se počasí během chvilky zkazí a nebude svítit Slunce. A to ani nemluvím o tom, že luk vás oproti kostce ledu zahřeje mnohem více.
prtgeologist
 
Príspevky: 43
Registrovaný: 29 Okt 2014, 08:43
Bydlisko: Les
Dal Ďakujem: 5 x
Dostal Ďakujem: 54 x

Re: Oheň pomocí slunečního paprsku

Poslaťod Elév » 02 Nov 2014, 10:51

Mno, pred týždňom Hrom spravil oheň pomocou prezervatívu naplneného vodou a vytvarovaného do čočky (čo som teda prekvapene kukal)... s pomocou tohto predmetu sa tiež dá skvele zahriať, ba priam až strašne spotiť... mám na mysli samozrejme jeho použitie na nosenie vody - fakticky jediný dôvod, prečo ho všetci máme pri sebe 8)
"All we need here, God, is one little precision earthquake."
SeldomSeen Smith

groundgear
Obrázok užívateľa
Elév
 
Príspevky: 528
Registrovaný: 04 Sep 2011, 21:59
Bydlisko: Pacov
Dal Ďakujem: 195 x
Dostal Ďakujem: 1368 x

Re: Oheň pomocí slunečního paprsku

Poslaťod Marcela » 02 Nov 2014, 11:17

příroda nedělá nic zbytečně (Aristotelés)
mojerajče
Obrázok užívateľa
Marcela
 
Príspevky: 231
Registrovaný: 08 Júl 2011, 19:05
Bydlisko: Východočeský kraj
Dal Ďakujem: 3531 x
Dostal Ďakujem: 532 x

Re: Oheň pomocí slunečního paprsku

Poslaťod jasommato » 02 Nov 2014, 16:06

Elév píše:Mno, pred týždňom Hrom spravil oheň pomocou prezervatívu naplneného vodou a vytvarovaného do čočky (čo som teda prekvapene kukal)... s pomocou tohto predmetu sa tiež dá skvele zahriať, ba priam až strašne spotiť... mám na mysli samozrejme jeho použitie na nosenie vody - fakticky jediný dôvod, prečo ho všetci máme pri sebe 8)



a ono sa to pouziva aj na ine veci??? :twisted:
Obrázok užívateľa
jasommato
 
Príspevky: 797
Registrovaný: 07 Máj 2012, 14:33
Bydlisko: Orava a prilahle kopce potoky a rybniky
Dal Ďakujem: 334 x
Dostal Ďakujem: 483 x

Re: Oheň pomocí slunečního paprsku

Poslaťod macmatej » 02 Nov 2014, 18:23

Doplním, že z hľadiska optiky nie je dôležité, aká je spojka hrubá, ale aký je jej priemer. Čím je väčší priemer, tým viac slnečnej energie sa koncentruje do ohniska. To či sa slnečné lúče naozaj pretínajú v ohnisku závisí od kvality dodržania čočkovitého tvaru.

Ďalšou zaujímavosťou je heliograf. Pomocou sklenenej gule sa vypaľuje záznam o slnečnom svite na papier. Používal sa v dávnejších dobách, keď ešte neboli elektronické záznamy počasia.

Obrázok
Obrázok užívateľa
macmatej
 
Príspevky: 764
Registrovaný: 02 Apr 2011, 22:00
Bydlisko: Trnava
Dal Ďakujem: 412 x
Dostal Ďakujem: 673 x

Re: Oheň pomocí slunečního paprsku

Poslaťod Hrom » 04 Nov 2014, 01:38

prtgeologist: Ledová čočka je použitelná i tam kde se nedá najít kousek dřeva. Je snadné to najít na webu, kriticky zhodnotit a nezkusit co to obnáší. Kdysi jsem někde
četl, že to musí ovládat kanadští Rangers a to byla pro mne výzva abych to vyzkoušel. Hrom
Prílohy
IMG_2342.JPG
IMG_2348.JPG
IMG_2357.JPG
Obrázok
WOODCRAFT IS LIFECRAFT!
Obrázok užívateľa
Hrom
 
Príspevky: 66
Registrovaný: 04 Dec 2012, 10:08
Bydlisko: Český Krumlov
Dal Ďakujem: 93 x
Dostal Ďakujem: 147 x

Re: Oheň pomocí slunečního paprsku

Poslaťod Hrom » 04 Nov 2014, 02:13

Pájo díky za otevření zajímavého vlákna i pohled do historie. Ještě trochu přidám.... V Jižní Americe se rozdělával posvátný oheň Sluncem u Inků na svátek Inti Raymi. Dole je ukázka z knížky GARCILASO de la Vega - Primera parte de los commentarios reales z roku 1609 a překlad od mé kamarádky Lišky:
Oheň pro takovou obět musel být nový, zažehnutý od Slunce, jak to oni tvrdili. Brali si na to velký náramek, kterému říkají Chípana (je podobný jiným, které nosí Inkové na levém zápěstí), ten kdo měl posvátný kouř, byl větší než ostatní, měl medailon s vydutou sklenicí jako polovina pomeranče, velmi naleštěnou, postavili to naproti Slunci a v určitém místě, kde paprsky vycházející ze sklenice svítili společně, dali trochu bavlny, protože neuměli dělat troud, který se zapálil za chvilku, protože je to přirozená
věc. S tímto ohněm zapáleným takto pomocí Slunce se spálila obět a peklo se všechno maso toho dne. A ten oheň se nesl do chrámu Slunce a do domů, kde byly panny, kde to udržovali celý rok, a bylo špatné znamení když zhasl. Pokud v předvečer, kdy se chystalo vše potřebné na oběť následujícího dne,
nesvítilo Slunce na zažehnutí nového ohně, udělali to se dvěma párátky (hůlkami??) baculatými a tenkými jako prst (malíček??) a dlouhými jako polovina lokte a vrtěli s nimi jeden se druhým, ta párátka mají barvu skořice....


Jak asi tušíte, musel jsem to zkusit také. Bylo to mnohem snazší než čočka z ledu. Při nákupu v TESCO jsem zahlédnul mělkou naběračku z nerezové oceli a již jsem věděl, jak s ní naložím. Uříznul jsem držadlo a měl jsem hotové zrcadlo na zapalování ohně Sluncem, jako kdysi Inkové. Funguje skvěle, lépe než další předměty, které jsem kdy zkoušel k soustřeďování slunečních paprsků. Bohužel to není podle kriterií Living history. Hrom
Prílohy
Obrázek 2a.jpg
Pohled do uvedené knihy
Obrázok
WOODCRAFT IS LIFECRAFT!
Obrázok užívateľa
Hrom
 
Príspevky: 66
Registrovaný: 04 Dec 2012, 10:08
Bydlisko: Český Krumlov
Dal Ďakujem: 93 x
Dostal Ďakujem: 147 x

Re: Oheň pomocí slunečního paprsku

Poslaťod sally » 04 Nov 2014, 15:14

Trocha od témy, no Hrom: čo mali na mysli tým vrtením dvoma paličkami o seba - handdrill?
Mami, až vyrastiem, budem bushcrafter. Synček, oboje sa nedá. Obrázok

Môj eshop: www.doprirody.sk.
Obrázok užívateľa
sally
Moderátor vo výslužbe
 
Príspevky: 1333
Registrovaný: 12 Jún 2010, 17:44
Bydlisko: Nad kameňolomom, Bratislava
Dal Ďakujem: 171 x
Dostal Ďakujem: 345 x

Re: Oheň pomocí slunečního paprsku

Poslaťod Pája » 05 Nov 2014, 16:14

Legil publikoval v mini-chatu zajímavé video o rychlosti zapalování troudu parabolou - chlapík prostě do držátka nad parabolu napíchne zmuchlaný kus suchého listí, a za pár sekund doutná. Za slunečného počasí stejně efektivní způsob, jako je lupa.



Obrázok
Kráčím, tedy jsem.
Fail again, fail better. (S. Beckett)

Galerie výrobků na knife.cz
Instagram
Obrázok užívateľa
Pája
Amazonka
 
Príspevky: 1299
Registrovaný: 05 Júl 2010, 20:13
Bydlisko: Morava
Dal Ďakujem: 1221 x
Dostal Ďakujem: 1710 x

Re: Oheň pomocí slunečního paprsku

Poslaťod Hrom » 06 Nov 2014, 07:11

Sally: Myslím, že to byl zcela jistě handdrill. Podle toho co jsem četl v různých knihách , tak tento způsob je nejvíce rozšířená metoda roznícení ohně na světě. Na webu je spousta starých knih volně ke stažení, úžasný zdroj informací. Hrom
Obrázok
WOODCRAFT IS LIFECRAFT!
Obrázok užívateľa
Hrom
 
Príspevky: 66
Registrovaný: 04 Dec 2012, 10:08
Bydlisko: Český Krumlov
Dal Ďakujem: 93 x
Dostal Ďakujem: 147 x

Re: Oheň pomocí slunečního paprsku

Poslaťod Hrom » 06 Nov 2014, 07:28

Pájo: Díky za post ale jsou to jen hezké vynálezy "Bílého muže". Čím více jich máš, tím máš těžší ruksak. Myslím, že bushcraft je o tom, jak přežít v přírodě s tím, co tam najdu. Hrom
Obrázok
WOODCRAFT IS LIFECRAFT!
Obrázok užívateľa
Hrom
 
Príspevky: 66
Registrovaný: 04 Dec 2012, 10:08
Bydlisko: Český Krumlov
Dal Ďakujem: 93 x
Dostal Ďakujem: 147 x

Re: Oheň pomocí slunečního paprsku

Poslaťod Pája » 06 Nov 2014, 09:24

Jasně, že jsou to hračky, ale taky se v tomto případě jedná o návod, jak využít vypouklinu i na běžných předmětech v případě, že nemáš jak jinak za slunečného počasí roznítit oheň - vždyť parabola je i dno plechovky od piva.
Kráčím, tedy jsem.
Fail again, fail better. (S. Beckett)

Galerie výrobků na knife.cz
Instagram
Obrázok užívateľa
Pája
Amazonka
 
Príspevky: 1299
Registrovaný: 05 Júl 2010, 20:13
Bydlisko: Morava
Dal Ďakujem: 1221 x
Dostal Ďakujem: 1710 x

Re: Oheň pomocí slunečního paprsku

Poslaťod jasommato » 06 Nov 2014, 16:21

a tie sa bohuzial na vela miestach na slovensku c prirode bezne vyskytuju
Obrázok užívateľa
jasommato
 
Príspevky: 797
Registrovaný: 07 Máj 2012, 14:33
Bydlisko: Orava a prilahle kopce potoky a rybniky
Dal Ďakujem: 334 x
Dostal Ďakujem: 483 x

Re: Oheň pomocí slunečního paprsku

Poslaťod sally » 06 Nov 2014, 16:59

Ad parabola: keď sme to s deckami na táboroch skúšali, pri dobrom slnku stačila aj spojná šošovka, prípadne kus sklenenej fľaše, plastová fľaša plná vody... a fungovalo :) Teda rizikom lesného požiaru sú aj črepy fliaš po robotníkoch, ochlast párty, ... :wink:
Mami, až vyrastiem, budem bushcrafter. Synček, oboje sa nedá. Obrázok

Môj eshop: www.doprirody.sk.
Obrázok užívateľa
sally
Moderátor vo výslužbe
 
Príspevky: 1333
Registrovaný: 12 Jún 2010, 17:44
Bydlisko: Nad kameňolomom, Bratislava
Dal Ďakujem: 171 x
Dostal Ďakujem: 345 x

Ďalší

Späť na Oheň

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 3 hostia


cron