Ake jedlo so sebou beriete?

Vaše praktické poznatky z praxe, tipy, skúsenosti, zaujímavé výlety...

Re: Ake jedlo so sebou beriete?

Poslaťod Marcela » 18 Jún 2014, 22:55

Jak už tu napsali zkušení kamarádi přede mnou, tak na delší putovní akce v parným létě je fajn z hlediska coby do skladnosti, trvanlivosti a váhy vzít si něco z dehydrovaných potravin, kde pak stačí už jenom voda.

Jinak každá životnost čehokoli ale není v létě ani tak závislá na okolní teplotě jako spíš na tom, jakým způsobem to dokážeme vhodně skladovat. Takže si ve skutečnosti nemusíme brát zákonitě jen dlouhodobě trvanlivý a suchý potraviny.

Je dobrý mít představu a naplánovat si co chci vůbec jíst, někdo totiž doslova přežije s pár pytlíkama instantních polívek, a někdo jinej naopak vyžaduje to, na co je celkem běžně zvyklej.
Potom zákonitě přichází na řadu otázka z čeho si lze poskládat svůj vlastní jídelníček, kterej by měl mít pochopitelně nějakou nutriční hodnotu (v závislosti na aktivitách), podle toho zvolit vhodné polotovary, a jejich množství. To je ale taky jak už tu bylo poznamenáno věcí spotřebitele a jeho osobních potřeb.
Myslím, že pokud se někde (jak u nás v Čechách, tak na Slovensku) bude člověk přesunovat z místa na místo, tak určitě vždy narazí na nějakou možnost si svoje zásoby snadno doplnit.

No, něco jinýho je když vím, že se k civilizaci nějakou dobu z jistých důvodů nepřiblížím, takže bez toho, abych musela nutně někde dokupovat zásoby, tak si toho poberu na cca tejden víc než dostatek. A téměř vždycky si z toho nakonec i vezu část zase zpátky domů, nikdy se mi ještě nestal opak.
Kapacitně mi na to úplně bohatě postačuje obyčejná plátěná torna od plynový masky, a protože tu řada nejen začínajících občas tápe co s sebou, tak se taky podělím o to, co a jak a proč si obvykle beru anebo bych si vzala na zhruba 10 dní já.

těstoviny (1x celý balíček)
Upřednostňuji samo sebou špagety, protože jsou skladný a vystačí mi na víc porcí, netrvá je dlouho vařit (daj se koupit i rychlovarný od Panzani co jsou hotový za 3 minuty), a případně se dají použít i do polívky, protože se dobře lámou na potřebnou velikost.
Dobrou alternativou je ale i kuskus, a některej podle výrobce dokonce nevyžaduje zvláštní přípravu, ale stačí jen zalít vroucí vodou.

rýže (odsypu si do papírovýho sáčku množství přibližně na dvě porce – to jsou odhadem asi 2/3 víčka ČSLA ešusu)

brambor (2 až 3 středně velký kusy zabalený každej kus zvlášť v alobalu)
Tím, že jej takto zabalím, ho prakticky chráním před vysycháním, no a peču ho rovnou s obalem, takže se mi stejnoměrně propeče a zbytečně nespálí.
Navíc na místech, kde už přijdu k hotovýmu ohništi nemusím v takovým případě řešit ani to, jestli v něm kdosi přede mnou spálil či nespálil nějaký plastový odpadky... (což se bohužel děje čím dál častěji), a při vytahování z popela ho tak můžu bez obtíží nechat povalovat zcela bez obav kdekoliv než sám trochu vychladne. Ačkoli osobně ho většinou vyndávám napíchnutím na klacek, a díky tomu alobalu se mi nerozpadne.

cibule (asi 6 až 8 kusů, ale množství je dle využití, její velikosti, a odvíjí se taky od toho co budu vlastně vařit, protože cibule je prostě takovej zdravej základ)

uzeniny – špek (zhruba podle toho množství cibule), šiška suchýho salámu (lovečák apod.), čabajka, slanina...
Salám a nějakou tu klobásu atd. balím výhradně do papíru, a používám většinou pečící, protože splňuje potřebný vlastnosti pro uchování tohoto druhu potravin (a ten papír se potom dá ještě využít k tomu samotnýmu pečení).
Pokud si s sebou balím i něco běžně míň trvanlivýho, jako jsou třeba špekáčky, pak to navíc doporučuju zabalit ještě do alobalu, no já ale nejradši na všechno jakkoli měkkého co se může i deformovat používám krabičku (ideálně hliníkovou, když ji nemáte, není nic jednoduššího než to vrazit do ešusu). Zvýším tím takovýmu druhu uzeniny zpravidla život z několika hodin až na dva dny.

sýry – eidam (celý cca čtvrtkilový bloček), hermelín...
Sýry jsou skvělým doplňkem, a daj se taky opejkat...
Hermelín a tomu podobný sýry (s oblibou si vozím nějaký zrající) nechávám v těch originál obalech, ale bez svrchní krabičky (nadbytečný obaly prostě nechávám doma...).
Eidamský bloček balím po vyjmutí z obalu z plastu do papíru, a naprosto tím nejvhodnějším je podle mě pergamenový, pak to mám ještě v hliníkový krabičce. Tím mu zaručuju ideální podmínky, hlavně teplotu a vlastní vlhkost, a vydrží poměrně dlouho (týden minimálně), pokud ho ovšem dřív nesežeru. Jinak si ho je možný pro jistotu i předem zamrazit (stejně tak i ty špekáčky...).

maso (nějaké dvě libovolné porce)
Možná to zní nerealisticky, ale běžně ho beru. Pravdou je, že asi nejčastěji uzená kuřecí stehna, a to proto, že pro svou úpravu tím předuzením mnohem dýl vydrží. Ale je možný vzít si klidně i kus krkovice...
Připravenou (namarinovanou) flákotu jednoduše předem zabalím alespoň dvojitě do alobalu a zamrazím. Zmrazený to do torny balím extra ještě do nějakýho papíru, v podstatě to můžou bejt i obyčejný noviny. I v těch největších vedrech mi takhle s jistotou vydrží dva dny. A na ohni to peču taky přímo rovnou v tom alobalu, kterej mi poslouží zároveň jako talíř.
Nejlepší co do trvanlivosti atd. je samozřejmě usušený, na netu je na to receptů až až, no některé už i tady na fóru.

sušená zelenina (mrkev, celer, petržel - směs v papírovým sáčku opět na požadovaný počet porcí, beru tak na 3 až 4, což jsou asi tak dvě hrstě)
Nezabere to moc místa a je to ultra lehký. Využití má nejen do polívky, ale i jako takový zpestření například do rýže apod. Když nemám, tak si ji prostě už sušenou koupím, v současnosti s tím není velkej problém.

pečivo (balení se 6 kusy nějakých placek)
Ohledně skladnosti jsou bezva ty arabský chleby. Lepší jsou však tortily, vydržej dýl, jsou chutnější, nelámou se... Daj se například čímkoli obložit a upravit na ohni do podoby pizzy.
Jinak normální pečivo (chléb) balím zásadně do plátna (mám na to ušitý pytel), protože neokorává a uchovává si tak svoji přirozenou vlhkost a čerstvost. V igelitu je totiž hned jak guma, a podlíhá v něm především brzo plísním.

konzervy – omáčky k rýži, směsy na špagety (od každého po dvou porcích), paštiky, anebo lanšmít...
V tomhle ohledu je na výběr spousta výrobků. Konzervovat se dá zkrátka všechno možný.
Kde kdo si kupuje takový ty levný omáčky v prášku, kde jsou součástí balení i těstoviny... Ale hodnotově je podle mě (v týhle cenový relaci) lepší klasická konzerva, a nejlíp komplet rovnou i s masem, i když je to na úkor váhy. Existují mimo jiné i konzervovaná jídla v plastu... Dají se sehnat dokonce i sáčkový konzervy jako příkladně tuto: http://www.expresmenu.cz/ (u nás v ČR dostupné v sítích prodejen Coop – bývalá Jednota, i ty jednoporcové o hmotnosti 300g), a mohu je jedině doporučit. A na špagety (respektive k těstovinám) se hodí kde co, mám ráda fazole..., ale fajnová je Morca Della, a balení je tak akorát.
Výběr je už jaksi na každým, podle chuti, a vkusu každýho soudruha. Každopádně nejlepší je asi možnost zakonzervovat si něco sám doma.

instantní polévky (dvě rajské porce)
Tohle je u mě opravdu spíš nouzovka, no jak už jsem se zmínila, je velká spousta lidí co nejí nic jinýho (od Vifonek až po ty do hrnečku). Jako svačinka, pro zahřátí a podobně, proč ne. Ano, dá se na tom asi přežít.. ale... Hlavně, ty dva pytlíčky se mi vždycky někam vejdou, a neváží to skoro nic.

ovesná kaše (čtyři porce)
Řada zdejších táborníků si připravuje vlastní domácí směs. No já se s tím osobně moc nepářu a obstarávám si osvědčenou naturální značku z Tesca.
Takovou směs si obohacuju několika způsoby. Takže s sebou nosím i nějaké ty usušené nebo zavařené plody apod. (sypký věci v papírových sáčcích, tekutý v plastových tubách s těsnícím uzávěrem).

antidepresivní souprava – tabulka čokolády, sojové řezy, sušenky, sušené plody (kešu oříšky, slunečnicová semínka, hrozinky, brusinky...), müsli tyčinky...
Vždycky mám minimálně čokoládu.

koření / a to ostatní – sůl, česnek (sušený nebo granulovaný), grilovací koření, kmín, prášek do pečiva (nebo univerzálně jedlou sodu), instantní droždí, olej, masox (4 kostky – vlezou se do tuby od fotofilmu), hořčice, křen, kečup, černý čaj, kafe (instant), sušené mléko, cukr, sušená rajčata (jsou naprosto dokonalý do kuskusu), ovocná zavařenina, pudink v prášku, mouka, těsto na bramborák v prášku, těsto na pizzu v prášku, těsto na perník či jinej koláč v prášku...
Beru z tohoto výčtu jen to, co budu skutečně potřebovat plus co bych eventuelně mohla.
U věcí, který nelze z nějakýho důvodu (třeba množstevního či tekutýho charakteru) nosit v originál obalech, používám jakýkoliv plastový tuby. Vhodný jsou například původně určené na moč – daj se normálně pořídit v lékárnách v různých velikostech za pár korun (zátky jsou buď šroubovací anebo v podobě špuntu). Sůl atd. nosím už nesčetně let převážně v plastových obalech od fotofilmů. Setkávám se běžně u kamarádů i s jinými obaly jako jsou tuby od šumivých vitamínů, s lahvičkami od léčiv, zip sáčky atd.
Různá těsta na cokoli se dnes dají koupit prakticky hotová, ale nic nikomu nebrání v tom, aby si nesl na zádech nějakou variantu těsta v prášku z vlastní kuchyně, fantazii se meze nekladou.

Byly doby, kdy jsem procestovala i celý dva měsíce prázdnin, a v ranci jsem měla jen jakejsi základ, to ostatní se vždycky někde sehnalo, dostalo...
Kdybych se takto vydala někam dnes, na delší dobu řádově týdnů, vzala bych si to, co nelze koupit v jiném než větším množství (takže například rýži bych si naporcovala, abych se pak nemusela tahat s celým nakoupeným kilem a tak podobně), a zbytek bych v rámci možností doplňovala cestou jako tehdy.

Nic není nemožný. Natož v létě. V podstatě se dá po nějakou dobu žít i z nalezených přírodních darů, myslím tím plodiny přímo někde v terénu jako je obilí všeho druhu (před sklizní samozřejmě), borůvky, třešně, maliny, ostružiny, houby, květák, zelí, kukuřice, hrušky, hrách.. a leccos z toho nemusím ani zběsile zkonzumovat hned. No dneska je na našich polích asi spíš frekventovanější řepka, ale kdo chce tak jistě něco najde. Výjimkou pak nejsou ani ryby, vejce...
Jistě, vejce se dají koupit i sušená, ale do smaženice si je asi těžko umícháme (hodí se spíš do nějakýho toho těsta). Avšak ani syrová vejce není problém zabalit si v létě s sebou, vydrží daleko víc než se mezi lidmi traduje, a nepotřebujou ani nijak vehementně chladit. Přenášet je můžeme ve všech možných obalech na vejce vyrobených, ale můžeme si je klidně i rozklepnout do nějaký uzavíratelný nádoby, tak nám sice nevydrží stejně dlouho jako ty ve skořápce, ale je proto zvykem je osolit, aby se nekazila.

V dobách, kdy nebyly chladničky a mrazničky naši předci dokázali uchovávat zásoby i na dobu několika měsíců.
Vše je totiž více méně o materiálech, o využití jejich vlastností... Takže ani výjimečně horký léto nás opravdu až tak příliš nelimituje v možnosti se stravovat i z výběru takových potravin, které podléhají poměrně rychle zkáze.
příroda nedělá nic zbytečně (Aristotelés)
mojerajče
Obrázok užívateľa
Marcela
 
Príspevky: 231
Registrovaný: 08 Júl 2011, 19:05
Bydlisko: Východočeský kraj
Dal Ďakujem: 3531 x
Dostal Ďakujem: 532 x

Re: Ake jedlo so sebou beriete?

Poslaťod venco » 19 Jún 2014, 05:57

Slaninu a chleba.... :P
Forest Hardworker Club
Obrázok užívateľa
venco
 
Príspevky: 492
Registrovaný: 27 Okt 2010, 14:25
Bydlisko: Žilina
Dal Ďakujem: 515 x
Dostal Ďakujem: 264 x

Re: Ake jedlo so sebou beriete?

Poslaťod rkw » 19 Jún 2014, 09:19

chlieb , slaninu , caj , kavu , pudding alebo niec take :D , polievky , pastety , cibulu , a tak podla chuti .... no nie moc vela bo to treba aj odniest :mrgreen:
život je ako bomboniera nikdy nevieš co ochutnáš
Forest Gump
Obrázok užívateľa
rkw
 
Príspevky: 471
Registrovaný: 17 Feb 2012, 17:10
Bydlisko: Nesvady
Dal Ďakujem: 386 x
Dostal Ďakujem: 238 x

Re: Ake jedlo so sebou beriete?

Poslaťod dave42 » 20 Nov 2014, 02:58

Čaute, nedávno som narazil na pomerne novú vec - hotové jedlo v sáčkoch - teda uvarené jedlo, napchaté do sáčkov a sterilizované vysokym tlakom a teplotou. Možno váhovo to nie je až taka super vec na nejake dlhšie čundre pretože už obsahuje vodu, ale inak mi to príde ako výborný nápad. Pytel s jedlom totiž len hodíte do horúcej vody na par minut, vyklopíte do ešusu a zjete. prípadne vyklopíte do ešusu a ohrejete v nom. maju na vyber kopec tychto jedal a cena tiez nie je nejaka horibilna - jedzhned.sk
dave42
 
Príspevky: 1
Registrovaný: 18 Nov 2014, 13:04
Bydlisko: trnava
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 0 x

Re: Ake jedlo so sebou beriete?

Poslaťod jasommato » 20 Nov 2014, 09:38

ale no vsetcinosia chleba len jamuku s drozdim :D sice ta ista hmotnost ale mensi rozmer
chleba subor rar
Obrázok užívateľa
jasommato
 
Príspevky: 797
Registrovaný: 07 Máj 2012, 14:33
Bydlisko: Orava a prilahle kopce potoky a rybniky
Dal Ďakujem: 334 x
Dostal Ďakujem: 483 x

Predchádzajúci

Späť na Z praxe

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť