Vylepšenie spacáku

Všetka výstroj súvisiaca so spánkom v lese

Vylepšenie spacáku

Poslaťod SMOler » 14 Jan 2015, 18:59

Nazdar!

Keďže som sa tu stretol s nápadmi tohoto typu, ale nevidel ich v súhrne, dovolím si založiť vlákno a poprosiť vás o názory a skúsenosti.
Osobne mám 3-sezónny syntetický spacák Olpran Crestone, ktorý síce má komfort -7°C, ale je obrovský a váži hnusných 2280g. Rozmýšľam teda o úprave lacnej múmie.
Ako?
- rozobratie starej páperovej periny a doplnenie komôr perím
- fleesová vložka ušitá z deky
+ chcem sieťku proti hmyzu

Otázka je teda hl. k tomu periu, či to niekto skúšal, či by to perie z periny vyhovovalo, či by stačila 1 nylonová vrstva v tom lacnom spacáku na perie a jeho ochranu proti navlhnutiu, koľko toho peria by bolo treba na dosiahnutie správneho pomeru izolácia/objem/váha... :)
Obrázok užívateľa
SMOler
 
Príspevky: 56
Registrovaný: 14 Apr 2013, 22:14
Bydlisko: Košice
Dal Ďakujem: 5 x
Dostal Ďakujem: 21 x

Re: Vylepšenie spacáku

Poslaťod Borsuk » 14 Jan 2015, 22:24

SMOler to doplňanie perím by som ti neodporúčal,mám taký spacák.Pôvodne to bol ľahký páperový spacák, perie sa uležalo a bolo v ňom
zima.Moja žena doplnila perie a musela dať aj daľšiu vrchnú pevnejšiu tkaninu.Je to veľmi babravá robota,to si zrovna môžeš ušiť nový
spacák. Nabralo to poriadne na váhe,je to ťažké nemotorné a zle sa to balí.Dnes by som už radšej volil ľahkú flísovú vrstvu vhodne uchytenú na vnútornú stenu,aby sa to v lete dalo vybrať.Osobne si myslím že sa neoplatí s tým moc babrať.
Veľa zdaru!
Obrázok užívateľa
Borsuk
 
Príspevky: 141
Registrovaný: 19 Júl 2012, 20:03
Bydlisko: Bratislava
Dal Ďakujem: 508 x
Dostal Ďakujem: 170 x

Re: Vylepšenie spacáku

Poslaťod SMOler » 15 Jan 2015, 01:08

Povedať, že sa neoplati sa s tým babrať nie je moc na mieste, jedine ak z toho vznikne niečo nepoužiteľné, lebo toľko času obetujem. Chcem dosiahnuť to, že chcem mať spacák nie len na leto, ktorý mi nahradí ten syntetický. Viem, že pérové spacáky sú lepšie ale zase nemám na to si taký kúpiť (hl. keď tamten slúži).
Obrázok užívateľa
SMOler
 
Príspevky: 56
Registrovaný: 14 Apr 2013, 22:14
Bydlisko: Košice
Dal Ďakujem: 5 x
Dostal Ďakujem: 21 x

Re: Vylepšenie spacáku

Poslaťod Saw » 15 Jan 2015, 01:46

Treba myslieť na to že vlastne izolantom nie je páperie ale vzduch takže ak by si doplnil páperie mohlo by sa stať to že páperia bude toľko že nebude tam dostatok priestoru pre vzduch(vzduch vlastne vytlačíš von) ktorý vlastne izoluje.

Pozor však na častý omyl že spacáky hrejú a preto si niektorý ľudia myslia že čím viac peria (páperia) tým lepšie no v skutočnosti spacák nehreje lebo spacák si vykurujeme vlastným telesným teplom my a spacák bráni vlastne úniku tohto tepla von do okolia a udržiava ho v spacáku, čiže spacák izoluje(skôr vlastne bráni úniku tepla dalo by sa povedať). (Ak sa mýlim prosím opravte ma.)

K tvojmu problému: S tých možností čo si ponúkol mi to vychádza zrejme na tú ďalšiu vložku do spacáku (viac vrstiev látky = viac vrstiev vzduchu = lepšia izolačná vlastnosť ako napríklad pri obliekaní v zime je lepšie mať viacero vrstiev no a v prípade potreby môžeš alebo nemusíš použiť vrstvu podľa teploty vonku a počasia.)

Len ako príklad takejto vrstvy som našiel niečo takéto:
http://www.bergsport.sk/sk/elektronicky ... ndard/5719
(Ide iba o ukážku a nie o reklamu. Iste sa niekde nájde tento produkt aj lacnejšie prípadne podobné produkty spĺňajúce účel.)
Saw
 
Príspevky: 28
Registrovaný: 19 Júl 2014, 19:57
Bydlisko: Nitra
Dal Ďakujem: 4 x
Dostal Ďakujem: 19 x

Re: Vylepšenie spacáku

Poslaťod Bic0 » 15 Jan 2015, 06:57

Ako pise Saw, uloha paperia v spacaku je aby sa "nafuklo" a vytvorila sa tam vzduchova bublina (velke mnozstvo bublin). S prilisnou hustotou peria by sa naozaj mohlo stat ze ti bude este vacsia zima kedze perie ako pevny material bude mat asi vyssiu schopnost tepelnej vymeny ako vzduch.

The Termolite Reactor je drahy ako fras, osobne by som siel asi skor cestou nejakej lahkej flisovej vlozky (nedavno som kupil flisovy spacak len som to neskusal).
Bic0
 
Príspevky: 208
Registrovaný: 07 Máj 2012, 00:15
Bydlisko: Pezinok
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 21 x

Re: Vylepšenie spacáku

Poslaťod Saw » 15 Jan 2015, 10:39

Bic0 píše:The Termolite Reactor je drahy ako fras.


Súhlasím že je to drahé a ani ja by som si to nekúpil za tie peniaze. Podstatná je však informácia že aj napriek takejto modernej technológii sa komfort upraví o 8 °C čo by nemuselo stačiť na účel ktorý má spĺňať spacák (a samozrejme materiály s menším obsahom vzduchu v látke budú mať nižšiu úpravu komfortu ako 8°C).
Saw
 
Príspevky: 28
Registrovaný: 19 Júl 2014, 19:57
Bydlisko: Nitra
Dal Ďakujem: 4 x
Dostal Ďakujem: 19 x

Re: Vylepšenie spacáku

Poslaťod waran » 15 Jan 2015, 16:42

Asi opravdu nejlepší bude ta flísová vložka. Co se peří týče tak krome toho jak píše Saw, že by ve stávajícím spacáku nebylo místo pro loft peří tak dalším problémem je že látka toho spacáku není na peří dost hustá, takže by stoho furt lezly peříčka. A třetím problémem je, že to peří z tý peřiny pravděpodobně nebude dost kvalitní aby to mělo smysl. Můj názor je, že nejhorší peří, se kterým má smysl se mazat je s 80% prachu. Běžně používaný peří v peřinách ma zhruba 50% prachu. Takže než recyklace peřiny se vyplatí si peří koupit. Osobně mám dobrou zkušenost s firmou Vltavské peří. Pošlou i malé množství na dobírku. Waran
waran
 
Príspevky: 15
Registrovaný: 24 Nov 2014, 09:24
Bydlisko: Žďár nad Sázavou
Dal Ďakujem: 3 x
Dostal Ďakujem: 27 x

Re: Vylepšenie spacáku

Poslaťod mohadive » 15 Jan 2015, 21:15

Je pekne si sam pre seba nieco spravit, nieco nove sa naucit, ale vyrobit si spacak asi nebude jednoduche. Prajem ale vela uspechov a potom sa podel o fotky.
Nikdy nie je príliš neskoro na to, mať šťastné detstvo. Ale druhýkrát je to len na tebe, na nikom inom.
Obrázok užívateľa
mohadive
 
Príspevky: 213
Registrovaný: 26 Dec 2012, 21:12
Bydlisko: Spišská Nová Ves
Dal Ďakujem: 21 x
Dostal Ďakujem: 165 x

Re: Vylepšenie spacáku

Poslaťod Marekk » 16 Jan 2015, 00:46

Ahoj,
já mám cca 25 let ručně šitý péřový spacák. Používám ho pouze při nocování někde u známých na chalupě apod. v chladných měsících, protože není moc "kompresovací", tzn. švéda by mi naplnil celého :oops:
Nedávno jsem poptával dosypání peří, ale právě díky "antisesypacím" komorám je to nesmysl. Musela by se rozpárat každá komora, následně dosypat a zase zašít. To by bylo hodně hodin práce :) A abych pravdu řekl, tak si to technicky ani neumím představit.
Jak jsi to myslel SMOlere ty??
Obrázok užívateľa
Marekk
 
Príspevky: 55
Registrovaný: 19 Dec 2013, 16:16
Bydlisko: VÝCHODOČECH
Dal Ďakujem: 78 x
Dostal Ďakujem: 68 x

Re: Vylepšenie spacáku

Poslaťod SMOler » 16 Jan 2015, 02:39

Myslel som to presne takto. Mám šikovnú tetu - krajčirku, obetovať tomu jednu sobotu myslím nie je problém. Na chalupe máme perín dosť, aj s jeho hrubým vytriedením by som sa pohral. Ak by mi to ušetrilo nutnosť kúpi nového pérového spacáku za veľa peňazí, tak prečo nie?

Takýto perák chcem na leto, ide mi o čo najlepšiu skladnosť (objem/váha). Väčšinou spím v stane, stan mením za celtu len keď som si istý počasím, a aj v tom prípade sa dá ako tak zaručiť nenamoknutie spacáku, čiže túto hl. nevýhodu neriešim.
Obrázok užívateľa
SMOler
 
Príspevky: 56
Registrovaný: 14 Apr 2013, 22:14
Bydlisko: Košice
Dal Ďakujem: 5 x
Dostal Ďakujem: 21 x

Re: Vylepšenie spacáku

Poslaťod waran » 16 Jan 2015, 09:53

No co se týče lehkosti a sbalitelnosti tak je to otázka právě kvality peří. Zhruba platí, že stejnej objem peří ti poskytne stejnou izolační schopnost. Takže čím máš kvalitnější peří tím menší hmotnost budeš potřebovat na stejněj objem izolace a tím líp to pude sbalit. Proto nedoporučuju to peří z peřiny. Zkus si ji zvážit a zmáčknout na co nejmenší objem a uvidíš co můžeš zhruba čekat. Rešil jsem stejný dilema jestli recyklovat peřinu a nebo peří koupit, když sem šil péřovej UnderQuilt pod hamaku a jednoznačně to vyhrál nákup kvalitnějšího novýho peří. Vybral jsem husí peří 80/20 což by mělo být zhruba 600 cuin. U kavlitnějšího peří strašně naskakovala cena, peří 90/10 bylo víc jak 2x tak drahý a psali 650-700cuin. Pokud ti teda de o sbalitelnost a váhu, tak si myslím že s peřím s peřiny nedosáhneš výsledků jaký si představuješ. W.
waran
 
Príspevky: 15
Registrovaný: 24 Nov 2014, 09:24
Bydlisko: Žďár nad Sázavou
Dal Ďakujem: 3 x
Dostal Ďakujem: 27 x

Re: Vylepšenie spacáku

Poslaťod jasommato » 19 Jan 2015, 17:42

ak si uz rozhodnuty si ten spacak robit sam zvaz hlevne to ze ci cas energiu a financie viac neusetris tym ze usijes uplne novi nies presivat daky lacny nie oc kvalitny spacak
Obrázok užívateľa
jasommato
 
Príspevky: 797
Registrovaný: 07 Máj 2012, 14:33
Bydlisko: Orava a prilahle kopce potoky a rybniky
Dal Ďakujem: 334 x
Dostal Ďakujem: 483 x

Re: Vylepšenie spacáku

Poslaťod Hrom » 19 Jan 2015, 20:42

SMOler: Když chceš šít spacák, je asi jednodušší šít nový, než přešívat starý. To myslím platí obecně i v mnoha jiných případech. Pak bych tedy šil spacáky dva.
Zkus ušít jeden lehký na léto a druhý teplejší na jaro, podzim. Navlečením lehkého na teplejší získáš "třetí" nejteplejší - zimní. Jen ten jeden udělej o něco větší.
Obrázok
WOODCRAFT IS LIFECRAFT!
Obrázok užívateľa
Hrom
 
Príspevky: 66
Registrovaný: 04 Dec 2012, 10:08
Bydlisko: Český Krumlov
Dal Ďakujem: 93 x
Dostal Ďakujem: 147 x

Re: Vylepšenie spacáku

Poslaťod Mirino » 24 Nov 2015, 11:25

Trochu to tu opráším. Zkusil někdo z vás použít silonový obal z vojenského záklaďáckého spacáku jako návlek na běžný spacák? Myslím, že by to mohlo zvednout jak tepelný komfort, tak odolnost proti kapající vodě v kolibě. Vodní páru zevnitř ven by to mělo pustit - jinak by vojsko spalo do rána v mokré dece a vlhkost ve formě nějaké té kapky zvenku to snad taky ustojí. Myslím, že je to povrchově naimpregnované. Akorát bych asi nahradil ten těžký kovový zip kratším plastovým.
Mirino
 
Príspevky: 44
Registrovaný: 14 Feb 2013, 13:48
Bydlisko: LM
Dal Ďakujem: 22 x
Dostal Ďakujem: 77 x

Re: Vylepšenie spacáku

Poslaťod Legil » 24 Nov 2015, 12:26

,, Mirino ,, treba čítať a čítať aj iné vlákna keď si tu nový, alebo sa opýtať na mini-chate
,, Mohadive ,, mal ten ČSLA obal vonku, keď sme boli raz spolu. Bol mokrý, ako keby spal na daždi.
viewtopic.php?f=29&t=432&start=15#p31785
:mrgreen:
:camp:
Nechoď tam, kam vedie cesta ...
... namiesto toho choď tam, kde žiadna nieje a zanechaj stopu.
Obrázok užívateľa
Legil
Moderátor
 
Príspevky: 372
Registrovaný: 28 Júl 2011, 12:14
Bydlisko: Košice
Dal Ďakujem: 142 x
Dostal Ďakujem: 417 x

Ďalší

Späť na Spánok

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 4 hostia


cron