Hand Drill

Zapaľovanie ohňa rôznymi spôsobmi, vhodné drevo...

Re: Hand Drill

Poslaťod Gryf » 30 Jún 2014, 23:42

Rewelacyjny i kapitalny napad i idea Hroma:

Obrázok

Ze str. woodcraft.cz

Dziesięć lat temu zaczynałem od tego wyjątkowego pomysłu Hroma i od demonstracji Kenego Ottera.

Podoba mi się kombinacja z młodego suchego szczytu sosny na deskę i świder. To naprawdę bardzo świetnie działa!



Obrázok
Obrázok

Rafał Łoziński

---
Świniopas, łazęga, powsinoga, wałkoń i szaławiła.
Obrázok užívateľa
Gryf
 
Príspevky: 101
Registrovaný: 08 Apr 2013, 14:36
Bydlisko: Wrocław
Dal Ďakujem: 130 x
Dostal Ďakujem: 170 x

Re: Hand Drill

Poslaťod Gryf » 16 Aug 2014, 16:09

Kolega Trackercamp uzyskuje żar w 20 sekund przy pomocy czarnego bzu i miękkiej świerkowej deski.


Czas: 06.36 - 06.56

https://www.youtube.com/watch?v=8cWuZxjovkc

Brawa i uznanie za osiągnięcie!
Obrázok

Rafał Łoziński

---
Świniopas, łazęga, powsinoga, wałkoń i szaławiła.
Obrázok užívateľa
Gryf
 
Príspevky: 101
Registrovaný: 08 Apr 2013, 14:36
Bydlisko: Wrocław
Dal Ďakujem: 130 x
Dostal Ďakujem: 170 x

Re: Hand Drill

Poslaťod Baca » 21 Sep 2014, 22:51

Ahojte,
ak by si chcel niekto vyskusat handdrill technikou plavajucich ruk, tak tu robim kratku instruktaz. Chce to trochu treninku a predpoklada sa, ze uz viete pouzivat dlhy handdrill. Cela sada sa potom krasne zmesti do vrecka od nohavic...

1 ovečka, 2 ovečky, 3 ovečky, 4 ovečky, 5 ....
Obrázok užívateľa
Baca
 
Príspevky: 4
Registrovaný: 21 Sep 2014, 22:35
Bydlisko: Blava (taka mala dedina pri Tranve)...
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 19 x

Re: Hand Drill

Poslaťod Hrom » 22 Sep 2014, 08:26

Dobré video, Bača. To se zkouším naučit již delší dobu a teď jsi mi dal nový impuls. Děkuji Ti. Hrom
Obrázok
WOODCRAFT IS LIFECRAFT!
Obrázok užívateľa
Hrom
 
Príspevky: 66
Registrovaný: 04 Dec 2012, 10:08
Bydlisko: Český Krumlov
Dal Ďakujem: 93 x
Dostal Ďakujem: 147 x

Re: Hand Drill

Poslaťod prtgeologist » 02 Feb 2015, 11:49

Něco pro oddych aneb malý report mého začátku s handdrillem

Začíná to vše před pár dny. Vycházím se do příměstského lesa a zjišťuju jsem, že já blbec jsem zapomněl většinu druhů dřev, které se pro tuto techniku používají. Ale jedno dřevo mi leží v hlavě. Vrba. Myslím, že ji zrovna nacházím u maličké říčky, která tu teče. Asi jívu. Aspoň doufám, že to byla vrba. Má fakt hodně, HODNĚ větví a k tomu jsou všecky svěšené, což je prý jeden z poznávacích znaků. Identifikovat jakoukoli opadavou rostlinu v zimě je pro mě velký problém! Je na ní pár mrtvých větví, dokonce i jedna, ze které by byla perfektní deska. Tak si jich pár beru domů. Nechávám je sušit.

Dnes konečně nacházím čas se pustit do mého doposud největšího experimentu. Začíná to vše zvolna. Nejdřív snídám, kafe, cígo, sraní a tak. Však to znáte. Pak si strouhám vrtáky a půlím onu dobrou větev na dvě desky. Do toho se mi pomalu rozpaluje trouba na nějakých 150 stupňů, abych mohl ještě teplé vrtáky narovnat - nechápu, jak všichni zálesáci, kteří rozdělávají oheň za pomocí původních technik, nalézají naprosto rovné vrtáky. Moje tři vrtáky, které mi vrba propůjčila, jsou setsakramentsky křivé. Dva z třech mých vrtáků se zlomí. Ja pierdolę, jak by pověděli naši polsky mluvící bratři a sestry. Na narovnávání třetího vrtáku si dávám záležet. Podaří se mi ho narovnat docela solidně bez jediného zlomu. Už se dá fajně točit. Rubám díru pro vrták. Paráda. Po asi dvou minutách zkoušení nasucho přecházím do akce. Zkouším asi pět minut vypalovat díru vrtákem. Teplota jak vrtáku, tak desky, je na dotyk velká, asi jak trouba při 220-230 stupních, ale pořád se to nechce vypálit. Potím se jak na poušti při poledním slunci. Dávám si pár sekund pauzu na vodu, suší mě. Znova se pouštím do práce. A kurva. Na dlani pravé ruky se mi daří natrhnout docela velký kus kůže, který mi absolutně znemožňuje pokračovat v experimentu. Ruky mě bolí, na jakoukoli jemnou práci v průběhu dnešního dne mohu zapomenout kvůli nezměrného třasu ruk, k tomu budu mít na obou dlaních mozoly. Ale já VYTRVÁM a prostě ten oheň jednou založím. A taky si najdu další dřeva, abych mohl vyzkoušet vrtáky třeba z divozelu, který je tu na fóru tak proslavený. Anebo desku z lípy. Prostě pokus za pokusem, hehe. Nebo kombinaci topolu (deska) a orobince (vrták). To prý funguje taky dobře.

Primtivním/původním metodám rozdělání ohně zdar, určitě dám vědět znova, jakmile budu mít v provozu obě ruce (už vidím první mozol!)
prtgeologist
 
Príspevky: 43
Registrovaný: 29 Okt 2014, 08:43
Bydlisko: Les
Dal Ďakujem: 5 x
Dostal Ďakujem: 54 x

Re: Hand Drill

Poslaťod Majo » 02 Feb 2015, 21:00

prtgeologist:
Popis fyziologických pochodov, ktoré predchádzali tvojim pokusom s handdrilom by bol vhodnejší do vlákna Hygiena: viewtopic.php?f=34&t=199 8)
Povraz sa nedá tlačiť, len ťahať.
Obrázok užívateľa
Majo
Moderátor
 
Príspevky: 141
Registrovaný: 07 Jún 2013, 09:41
Bydlisko: Zilina
Dal Ďakujem: 593 x
Dostal Ďakujem: 239 x

Re: Hand Drill

Poslaťod SKW » 04 Feb 2015, 22:22

@ prtgeologist:
Obyčajne prvým väčším problémom pri novom sete je jeho zabehnutie - prvé zuhoľnatenie jamky a konca vrtáka. Hlavne treba pri vŕtaní hodne tlačiť do dosky, kým sa neobjaví škrípavý zvuk a po ňom nastane trenie, pocítiš že vŕtanie začne byť trochu ťažšie a samozrejme objaví sa dym. Asi najlepším riešením je na začiatku do jamky nasypať štipku jemného piesku, ktorý podstatne pomôže vzniku trenia. Piesok sa neskôr počas vŕtania z jamky vyplaví von s prachom a neovplyvňuje vytvorenie uhlíka, to záleží od toho s akou razanciou budeš vŕtať, akú máš výdrž a ďalšie veci. Hlavne treba mať správne drevo, dobre vysušené, ale to vieš. Kombinácie ktoré si spomenul sú veľmi dobré, môžem len odporučiť. Vŕba je trochu ťažší oriešok pre začiatočníka, šikol by sa ti ten divozel, pálka(orobinec) alebo najlepšie - juka, to je kráľovná medzi trecími drevami ;-). Keď máš problém nájsť rovný vrták tak môžeš použiť spájací systém, ktorý tu už prezentoval Hrom (stranu dozadu). V princípe to funguje tak že ako vrták používaš napr dlhú rovnú lieskovicu a na jej dolnom konci pripájaš kúsok kvalitnejšieho dreva na trenie pomocou niektorého z špeciálnych čapov/spojov a nejakého povrázku. Prípadne može byť vrták dutý (Baza) a do nej nastokúvaš kúsky lepšieho materiálu.

Čo sa týka tvojich mozoľov, tak si z toho nič nerob, tým si prešiel snáď každý "hand-drillista". Ak máš ruky boľavé, daj im oddýchnuť. Keď sa zahoja, cvič vŕtanie ale s mierou. Vŕtaj každý deň, no vždy keď začnú ruky páliť, prestaň a daj im do ďalšieho dňa oddych, ak treba aj dva. Ak to s vŕtaním preženieš, tak ťa to vyradí z cvičenia zase na viac dní a tým prerušíš postupnú tvorbu hrubej odolnej kože na dlaniach. Po 3-4 týždňoch pravidelného no rozumného cvičenia budeš mať dlane vymakané a pripravené na seriozne výkony. Ani sa nenazdáš a budeš vŕtať uhlíky jeden po druhom. Chce to len sústredenie, trpezlivosť a odhodlanie, ktorého máš ale ako pozerám dostatok a to je dobre. Prajem veľa zdaru pri ďalších pokusoch :yees:

PS: O boľavých mozoľoch by ti vedel vyprávať aj taký velikán ako Ray Mears ;-) Takto vyzerali jeho dlane v seriáli "Ray Mears Goes Walkabout", Epizoda č.4 Rock Art.
Obrázok
“In the school of the woods, there is no graduation day.” - HORACE KEPHART, Camping and Woodcraft, 1917

SKW Bushcraft blog
Youtube kanál
Obrázok užívateľa
SKW
Moderátor
 
Príspevky: 928
Registrovaný: 05 Aug 2010, 22:36
Bydlisko: Poltár
Dal Ďakujem: 636 x
Dostal Ďakujem: 1530 x

Re: Hand Drill

Poslaťod Baca » 06 Okt 2016, 18:15

Male rozcvicenie popri praci... :)

1 ovečka, 2 ovečky, 3 ovečky, 4 ovečky, 5 ....
Obrázok užívateľa
Baca
 
Príspevky: 4
Registrovaný: 21 Sep 2014, 22:35
Bydlisko: Blava (taka mala dedina pri Tranve)...
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 19 x

Re: Hand Drill

Poslaťod cornus » 14 Máj 2018, 10:57

Obrázok užívateľa
cornus
 
Príspevky: 228
Registrovaný: 11 Máj 2012, 08:44
Bydlisko: Galgocz
Dal Ďakujem: 85 x
Dostal Ďakujem: 81 x

Predchádzajúci

Späť na Oheň

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť