Hmyz

Spôsoby získavania jedla a vody v prírode

Re: Hmyz

Poslaťod Adno » 11 Dec 2010, 03:51

Snypo píše:k dážďovkám: nepiecť z toho dôvodu,že bielkoviny sa tepelnou úpravou zrážajú (príklad verené vajíčko) a znižuje to výživnú hodnotu.Ohladne priteínov neviem čo a ako.
Riadim sa heslom čo ma nezabije,to ma posilní( za zasýti) :P


Z wikipedie:
"Ak externe privodíme (napríklad varením, kyselinou, zásadou a pod.) trvalú zmenu priestorového usporiadania (sekundárnej a terciárnej štruktúry) peptidového reťazca, hovoríme o denaturácii bielkoviny. Pritom sa strácajú niektoré biologické vlastnosti proteínov, napr. schopnosť enzýmov štiepať potravu alebo svalová kontraktivita. Varom denaturované bielkoviny sú ľahko stráviteľné, ale zachovávajú si svoju výživnú hodnotu."

Jasne, ze teraz nemyslim na pripad, ked to species na uhlik :) Ale tepelnou upravou zvysujes stravitelnost, podiel bielkovin tam ostava... To by bola inac dost velka skoda toho vsetkeho mäsa a inych potravin, co si clovek vari/pecie/tepelne upravuje :)
Obrázok užívateľa
Adno
Vedúci :)
 
Príspevky: 398
Registrovaný: 26 Mar 2006, 20:07
Bydlisko: Okres KK
Dal Ďakujem: 1 x
Dostal Ďakujem: 31 x

Re: Hmyz

Poslaťod medved » 04 Jan 2011, 20:07

Snypo píše:k dážďovkám: nepiecť z toho dôvodu,že bielkoviny sa tepelnou úpravou zrážajú (príklad verené vajíčko) a znižuje to výživnú hodnotu.Ohladne priteínov neviem čo a ako.
Riadim sa heslom čo ma nezabije,to ma posilní( za zasýti) :P


zrazat sa zrazaju,ale vyzivovu hodnotu to neznizuje!! jedno vajce(varene,surove)ma stale cca 3g bielkovin.
dazdovky pecenim zbavis akurat vody a sajrajtu v traviaciam trakte.
ked uz jest hmyz,tak odtrhnut pomaly hlavicku(vacsinou sa snou daju vytiahnut aj vnutornosti),dat ten hmyz do nejakej plechovky k ohnu,chvilu nechat nech su take chrumkave,rozdrvit na jemny prasok,zaliat vriacov vodov,do vody sa potom koli chuti moze dat este nieco vyluhovat.
Obrázok užívateľa
medved
 
Príspevky: 90
Registrovaný: 12 Júl 2010, 11:59
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 16 x

Re: Hmyz

Poslaťod Yuro_šík » 01 Feb 2011, 00:26

ja som jedno leto jedol v lese len larvy z mraveniska podobne ako Ray Mears v bielorusku no bez tepelnej upravy(no co mal som 12) boli barz fajne take sladucke som si nemohol pomost prestat aj ked to bolo jake hnusne ze sa to hybalo aj po rozhrizeni no dostal som helicobactera a 2 tyzdne som si polezal v spitali ale neodporusam slanina je lepsia :P
"Jsme obklopeni moudrostí, člověk není jejím pramenem, nýbrž pouhou nádrží a může vydat jen to, co nasbíral." Ernest Thompson Seton
Yuro_šík
 
Príspevky: 22
Registrovaný: 12 Jan 2011, 21:01
Bydlisko: Poprad
Dal Ďakujem: 9 x
Dostal Ďakujem: 1 x

Re: Hmyz

Poslaťod stormmast3r » 01 Feb 2011, 14:13

Yuro_šík píše:ja som jedno leto jedol v lese len larvy z mraveniska podobne ako Ray Mears v bielorusku no bez tepelnej upravy(no co mal som 12) boli barz fajne take sladucke som si nemohol pomost prestat aj ked to bolo jake hnusne ze sa to hybalo aj po rozhrizeni no dostal som helicobactera a 2 tyzdne som si polezal v spitali ale neodporusam slanina je lepsia :P


To hovori samo za seba :D
Byť verný totiž predovšetkým znamená byť verný sebe. (Antoine de Saint-Exupéry)
Obrázok užívateľa
stormmast3r
Skazený skaut
 
Príspevky: 666
Registrovaný: 04 Dec 2010, 18:51
Dal Ďakujem: 81 x
Dostal Ďakujem: 73 x

Re: Hmyz

Poslaťod juraj1974 » 08 Feb 2011, 10:59

Skusim aj ja nieco zo svojej skusenosti. Mam vyskúšané velke lesné mravce. Zo začiatku to bola len kyseliny mravčia na naslinenom steble trávy ktory sa položil na mravenisko a ked bojovny mravci začali steblo atakovat vypuštali kyselinu mravčiu. Po čase som ale vyskušal aj možnost priamej konzumacie samotnych mravcov. Ked na to iste steblo travy začali liezť mravce tak ich rychlym pohybom presuniem do ust a pohybom jazyka v ustach doslova ,,vymačkam" ich telesne schranky. Chutia celkom dobre a ked sa to robí dobre tak sa mravceky nestihnu zahryznuť do jazyka. Po ,,vymačkaní" sa telesne schranky vypluvaju. Je to celkom dobry prisun energie a mne to dokonca zaženie aj smäd. Dalšo ,,pochutinou" su svrčky, väčšie koniky(lučne...) alebo saranče. Mam odskušane či ich surovu konzumaciu ale aj pripravu nasucho ci pekne v oleji. Posledna možnost je asi najchutnejšia. Viem že asi nie celkom podla bushcraftovych zasad ale ako taka delikateska sa to celkom da. :lol: Je to len take spestrenie jedalnička... Surove alebo inak upravovane drevokazove larvy su ale uz pre silne žaludky... :) ale da sa...
Uvidieť prvý je základným predpokladom toho ako nebyť videný.


http://alchymisti.blogspot.sk/?m=0
Obrázok užívateľa
juraj1974
 
Príspevky: 1715
Registrovaný: 04 Feb 2011, 13:35
Bydlisko: Kalna nad Hronom
Dal Ďakujem: 1280 x
Dostal Ďakujem: 1455 x

Re: Hmyz

Poslaťod addo77 » 08 Feb 2011, 11:10

Preco by to nebolo podla bushcraftovych zasad :) , ja by som si tie cvrcky na oleji a pekne osolene a chrumkave veru dal. Predsa na vychode to patri do jedalneho listka celkom bezne.
Obrázok užívateľa
addo77
 
Príspevky: 109
Registrovaný: 14 Jún 2010, 10:11
Bydlisko: Trenčín
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 7 x

Re: Hmyz

Poslaťod juraj1974 » 08 Feb 2011, 11:28

Ja to len tak ked som čital tie članky spät... :lol: :lol: Ale ako jeden napisal myslim ze roschach tak ked budes survivalovat tak si treba zvyknut aj na surovu stravu. Suhlasim. Ale to deci oleja cisto len na tento ucel unesiem.... :)
Uvidieť prvý je základným predpokladom toho ako nebyť videný.


http://alchymisti.blogspot.sk/?m=0
Obrázok užívateľa
juraj1974
 
Príspevky: 1715
Registrovaný: 04 Feb 2011, 13:35
Bydlisko: Kalna nad Hronom
Dal Ďakujem: 1280 x
Dostal Ďakujem: 1455 x

Re: Hmyz

Poslaťod carlos9780 » 22 Nov 2011, 05:41

Juro súhlasím vždy sa každú každú stravu oplatí tepelne upraviť a nestojí to toľko námahy,chutí to lepšie a veď aj ked survivalujes aj tak musíš urobiť raz ten oheň(inak z hladiska dlhodobého prežita v prírode by som každodenné požieranie takýchto pič...n v surovom stave nedoporučoval -napr ten helikobakter).Inak jedinú prax s pojedaním hmyzu resp.obdobnej hávede mám len z vojny,kedy nás to ako brancov učili v rámci výcviku prežitia,vtedy som sa ako aktívný blbec prihlásil na MENU DÁŽDOVKA :lol: už neviem kolko som ich požral,ale viem že žiadna kulinárská lahôdka to nebola :mrgreen: a je to strava fakt len na prežitie na pár dní kým sa nedostaneš do civilizácie
carlos9780
 
Príspevky: 232
Registrovaný: 22 Okt 2011, 21:40
Bydlisko: BA
Dal Ďakujem: 151 x
Dostal Ďakujem: 130 x

Re: Hmyz

Poslaťod radeton » 19 Feb 2012, 23:54

Môj osobný názor na pojedanie hmyzu je asi takýto. Je dobré vedieť čo sa dá z ríše hmyzu zjesť o tom niet pochýb.Môže nastať situácia keď človek bude donutený v krajnej situácii po tomto druhu obživy siahnuť aby dokázal prežiť.No aby som tlačil v lese rôzne larvy a podobné proteínové záležitosti, iba z dôvodu aby som si to vyskúšal pokladám za trochu uletené.Pokiaľ ma ku tomu nedonúti situácia nebudem si týmto kaziť chuť v ústach a dráždiť žalúdok aj keď je to jedlé. Aj v krajnej situácii by som vždy dal prednosť pred hmyzom rastlinám je kopa jedlých rastlín,alebo ich podzemných častí (korene) ktoré môže človek v pohode konzumovať v surovom stave a chutia lepšie ako chrobák,alebo jeho larva. Ešte dodám jednu zásadu ktorú nás naučili na vojne čo sa týka toho hmyzu.Všetok hmyz ktorý sa dá nájsť v dreve či je to už larva,alebo vyvinutý jedinec je jedlé.Z chrobákov treba vždy odstrániť drapľavé nôžky, a krovky krídel.Tak isto je jedlý hmyz ktorý sa živí rastlinnou potravou kobylky,cvrčky atd. Tak pokiaľ to chcete najblišie vyskúšať prajem dobrú chuť. :) Ešte jedna rada keď to konzumujete treba si prstami stlačiť nosné dierky ako keď sa ponáraš do vody vtedy v podstate necítiš chuť prijatej potravy.Keď to už máš v žalúdku stačí nepríjemnú pachuť vypláchnuť vodou a môžeš cválať dalej. :wolf:
Obrázok užívateľa
radeton
 
Príspevky: 335
Registrovaný: 04 Jan 2012, 17:08
Bydlisko: detva
Dal Ďakujem: 121 x
Dostal Ďakujem: 185 x

Re: Hmyz

Poslaťod stormmast3r » 24 Feb 2012, 23:29

Uz davnejsie som skusil zjesť lučného konika, no keď som ho rozžul, začal mi trpnuť jazyk, tak som ho radšej vyplul.
Byť verný totiž predovšetkým znamená byť verný sebe. (Antoine de Saint-Exupéry)
Obrázok užívateľa
stormmast3r
Skazený skaut
 
Príspevky: 666
Registrovaný: 04 Dec 2010, 18:51
Dal Ďakujem: 81 x
Dostal Ďakujem: 73 x

Re: Hmyz

Poslaťod macmatej » 26 Feb 2012, 11:18

Konikovi treba utrhnut hlavu, lebo vylucuje taku hnusnu zltu tekutinu. Celkovo lucny koniek nie je moc dobry, a to ani opeceny a koreneny. Zato mravcie larvy to je pochutka. Chutou pripominaju arasidove maslo.
Obrázok užívateľa
macmatej
 
Príspevky: 764
Registrovaný: 02 Apr 2011, 22:00
Bydlisko: Trnava
Dal Ďakujem: 412 x
Dostal Ďakujem: 673 x

Re: Hmyz

Poslaťod sally » 26 Feb 2012, 12:04

macmatej: k tým larvám - Mears v jednom dieli vysvetľuje, že stačí rozbiť mravcom hniezdo a nahádzať ich na plachtu, kde je jedna časť v tieni a mravce tam larvy nanosia sami + vraj to pre ich hniezdo nie je nejak extra deštruktívne. Vieš mi o tom povedať, ako miestny mravcofil, viac? Ako ich najlepšie (s ohľadom na mravenisko) zbierať, jesť za surova/opražiť...?
Mami, až vyrastiem, budem bushcrafter. Synček, oboje sa nedá. Obrázok

Môj eshop: www.doprirody.sk.
Obrázok užívateľa
sally
Moderátor vo výslužbe
 
Príspevky: 1333
Registrovaný: 12 Jún 2010, 17:44
Bydlisko: Nad kameňolomom, Bratislava
Dal Ďakujem: 171 x
Dostal Ďakujem: 345 x

Re: Hmyz

Poslaťod rafoo » 26 Feb 2012, 13:00

to sally: Ray Mears extreme survival series 3 Belarus. Robil tam aj ten decht z brezovej kory.
Carpe diem.
Memento mori.
Obrázok užívateľa
rafoo
 
Príspevky: 146
Registrovaný: 08 Jan 2011, 23:41
Bydlisko: Varín
Dal Ďakujem: 17 x
Dostal Ďakujem: 22 x

Re: Hmyz

Poslaťod sally » 26 Feb 2012, 13:32

rafoo - ten diel som mal na mysli :) Zaujímal by ma názor macmateja, ako človeka čo s mravcami pracuje a chová ich - ako ich šetrne zbierať a zjesť.
Mami, až vyrastiem, budem bushcrafter. Synček, oboje sa nedá. Obrázok

Môj eshop: www.doprirody.sk.
Obrázok užívateľa
sally
Moderátor vo výslužbe
 
Príspevky: 1333
Registrovaný: 12 Jún 2010, 17:44
Bydlisko: Nad kameňolomom, Bratislava
Dal Ďakujem: 171 x
Dostal Ďakujem: 345 x

Re: Hmyz

Poslaťod macmatej » 26 Feb 2012, 22:51

Tak mravce inštinktívne nosia larvy niekam do tmy a tam ich zhromažďujú. Mears to ukazoval na mravcoch Formica fufa (tie červené čo majú hniezda postavené z ihličia). Mravce nie sú len v tej ihličnatej kope, ale aj pod zemou. Tento druh navyše vytvára sesterské kolónie, čo sú vlastne menšie mraveniská v okolí veľkého centrálneho. Cesty medzi hniezdami su poprepájané a mravce medzi sebou nesúperia. Takže odber hrste lariev by im nemal uškodiť.

Obrázok

Ale u nás sú dokonca aj samotné mraveniská (kopy ihličia) chránené. Takže len v prípade núdze. No rôzne druhy "obyčajných" čiernych mravcov sa dajú nájť na lúke pod kameňmi alebo drevami.

PS: Na obrázku vyššie som ja, ale mravenisko už bolo rozhrabané, asi preto že je blízko cesty.
 
Obrázok užívateľa
macmatej
 
Príspevky: 764
Registrovaný: 02 Apr 2011, 22:00
Bydlisko: Trnava
Dal Ďakujem: 412 x
Dostal Ďakujem: 673 x

PredchádzajúciĎalší

Späť na Jedlo a voda

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť