Prvy pokus - zoznamovanie s bushcraftom

Chcete začať s bushcraftom? Vaše otázky smerujte sem

Prvy pokus - zoznamovanie s bushcraftom

Poslaťod Pharmavit » 03 Mar 2013, 22:01

Dnes bolo trochu casu a pekne pocasie, tak som si bol vyskusat postavit prvy pristresok,len tak cca ako som videl tu na fotkach :D system hura do toho.
Hned som zistil kopec nedostatkov ktore treba doladovat, ale o to mi vlastne slo, neplanoval som prenocovat, len taka prechadzka 8km lesom, poopekat a vyskusat celtu z baumaxu.
Najprv ma zaskocil sneh, kedze v meste ho uz vobec niet neuvedomil som si z v leste este stale je. Na dalsie pokusy, pripadne prenocovanie si este pockam na teplejsie pocasie. Les vyzera inak ked je zasnezeny, aj ked som v tejto lokalite uz parkrat bol, pripadalo mi to ako keby som tam prvy krat. Pri stavani pristresku som zistil ze by som sa asi mal naucit viazat uzle, lebo jediny co som vedel bola maslicka :oops:
Nedarilo sa mi zalozit ohen, pouzil som prirodny spagat, zapalky ... asi 40minut som sa s tym babral, uz som myslel ze budem hladny no potom som si spomenul na 2 kocky pepo co som mal vo vaku, ale ani s nimi sa mi moc nedarilo a pomaly som zacinal byt zufaly. Nakonieco to nejakym zazrakom vyslo (spomenul som si na tu pisane rady, ze treba brat suche drevo zo stromov, nie zo zeme) a podarilo sa mi aj opiect spekacky, mnam. Pri robeni palice na opekanie som sa porezal samozrejme som nemal lekarnicku, tak som len papierovu vreckovku omotal spagatom. Pocas svojho mini pobytu som videl diviaka, no bohuzial som nestihol dostatocne rychlo vybrat fotak predtym ako odkracal prec.
Konecne som sa mohol najest vysnivanych spekaciek :) a trochu si vysusit topanky pri ohni, a polezat na karimatke pod pristreskom. Spacak sa mi nechcelo roztvarat, mal som ho len pod hlavou. Nabuduce si dam ohen asi dam blizsie ku lozku.
Par fotiek z dnesnej vychadzky: http://imgur.com/a/YTgGq (moc sa mi nesmejte, som este lama :oops: )
Obrázok užívateľa
Pharmavit
 
Príspevky: 5
Registrovaný: 25 Feb 2013, 02:09
Bydlisko: BA, Slovakia
Dal Ďakujem: 3 x
Dostal Ďakujem: 14 x

Re: prvy pokus - zoznamovanie s bushcraftom

Poslaťod helbo » 03 Mar 2013, 22:41

Pekny prvy pokus :yees: . Mna by zaujimalo v akej casti BA si bol, popripade ci si sa vybral niekde uplne mimo :?: Vyzera to tam celkom fajin.
A neboj prvy krat to neslo nikomu, treningom je clovek mudrejsi :camp:. Cely les bol vlhky, treba si dobre zvolit material, co najtensie suche vetvicky, najlepsie suche konariky zo stromov a ak si mal prirodny povraz, tak ho treba poriadne roztrapatit a pojde ti to bez problemov.
Kto mlčí, nemusí vždy súhlasiť. Možno len niekedy nemá chuť diskutovať s idiotmi.
Obrázok užívateľa
helbo
 
Príspevky: 306
Registrovaný: 23 Jún 2011, 13:32
Bydlisko: Nitra/BA/DK
Dal Ďakujem: 89 x
Dostal Ďakujem: 239 x

Re: prvy pokus - zoznamovanie s bushcraftom

Poslaťod Pája » 03 Mar 2013, 22:54

Neboj, to jsou věci, kterými jsme prošli všichni. ;-)

K tomu zakládání ohně bych asi dodala, že sirkami se líp podpalují chlupatá dřívka (ježci) nebo tenké větvičky než rozcuchaný provázek. Pamatuju si na svoje první pokusy s firesteelem, to bylo podobné zoufalství. Ale ten pocit pak, když se to jednou povede a oheň hoří - to si pak člověk pamatuje celý život. :camp: A stavění celty? Když se nová staví poprvé, většinou je to knutlovací katastrofa, než se na to dojde. Ale znalost uzlů to usnadní, pravda. :)

Tady to by mohlo být fajn vlákno, na humorné začátky každý rád vzpomíná. :yees:
Kráčím, tedy jsem.
Fail again, fail better. (S. Beckett)

Galerie výrobků na knife.cz
Instagram
Obrázok užívateľa
Pája
Amazonka
 
Príspevky: 1299
Registrovaný: 05 Júl 2010, 20:13
Bydlisko: Morava
Dal Ďakujem: 1221 x
Dostal Ďakujem: 1710 x

Re: prvy pokus - zoznamovanie s bushcraftom

Poslaťod Dufi » 03 Mar 2013, 22:59

Krasny report! ..humor ta nepresiel, tak to je dolezite.. Diky za uprimne podelenie sa o dojmy.
Keď ráno vstaneš, poďakuj za svetlo, za svoj život a silu, poďakuj za jedlo a za radosť zo života. Ak nevidíš dôvod, prečo by si mal ďakovať, dávaj vinu sám sebe.
Tekumseh
Obrázok užívateľa
Dufi
 
Príspevky: 270
Registrovaný: 07 Jan 2013, 12:22
Bydlisko: Orava
Dal Ďakujem: 210 x
Dostal Ďakujem: 105 x

Re: prvy pokus - zoznamovanie s bushcraftom

Poslaťod Pharmavit » 03 Mar 2013, 23:22

helbo píše:Pekny prvy pokus :yees: . Mna by zaujimalo v akej casti BA si bol, popripade ci si sa vybral niekde uplne mimo :?: Vyzera to tam celkom fajin.
A neboj prvy krat to neslo nikomu, treningom je clovek mudrejsi :camp:. Cely les bol vlhky, treba si dobre zvolit material, co najtensie suche vetvicky, najlepsie suche konariky zo stromov a ak si mal prirodny povraz, tak ho treba poriadne roztrapatit a pojde ti to bez problemov.


Uplne mimo to nebolo. Chcel som nieco rychlo dostupne, nenarocne. Presiel som z Devinskej do Dubravky, konretna trasa vyzerala takto: http://i.imgur.com/G2GRfIl.jpg
Miesto na fotkach je tam, ako je ta slucka.
Obrázok užívateľa
Pharmavit
 
Príspevky: 5
Registrovaný: 25 Feb 2013, 02:09
Bydlisko: BA, Slovakia
Dal Ďakujem: 3 x
Dostal Ďakujem: 14 x

Re: prvy pokus - zoznamovanie s bushcraftom

Poslaťod helbo » 03 Mar 2013, 23:36

jasne zobral si to cez devinsku kobylu, tam som bol zatial len raz, ked som sa siel pozriet na startovacku pre paragliding :)
Kto mlčí, nemusí vždy súhlasiť. Možno len niekedy nemá chuť diskutovať s idiotmi.
Obrázok užívateľa
helbo
 
Príspevky: 306
Registrovaný: 23 Jún 2011, 13:32
Bydlisko: Nitra/BA/DK
Dal Ďakujem: 89 x
Dostal Ďakujem: 239 x

Re: prvy pokus - zoznamovanie s bushcraftom

Poslaťod Bic0 » 04 Mar 2013, 10:45

Na kobyle bacha, su tam miesta kde je 5-ty stupne ochrany a teda tam clovek nema mimo vyznaceneho chodnika co robit.
Bic0
 
Príspevky: 208
Registrovaný: 07 Máj 2012, 00:15
Bydlisko: Pezinok
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 21 x

Re: prvy pokus - zoznamovanie s bushcraftom

Poslaťod Pharmavit » 04 Mar 2013, 14:40

Bic0, mas pravdu, casti tejto oblasti su znacene ako rezervacia. Hlavne teda zapadna strana od devinskej po devin, ako sa pise tu (to cervene na mapke):http://www.devinskakobyla.sk/charakteristika.html
alebo este som nasiel toto: http://www.devinskakobyla.sk/turistika.html kde je vyznaceny este aj kusok hore na severe
Zvysok tejto oblasti je CHKO.
Obrázok užívateľa
Pharmavit
 
Príspevky: 5
Registrovaný: 25 Feb 2013, 02:09
Bydlisko: BA, Slovakia
Dal Ďakujem: 3 x
Dostal Ďakujem: 14 x

Re: Prvy pokus - zoznamovanie s bushcraftom

Poslaťod Bic0 » 04 Mar 2013, 17:28

Presne tak. Najviac ma dojima ked uprostred leta ked uz je suchy pomaly aj Dunaj a Morava a je zakaz kladenia ohnov dojdu decka a pod Sandbergom si 2m od krikov urobia vatru ze by sa aj Janosik bal cez nu preskocit. Ked ich kamarat (straz prirody) na to upozornil tak mu este nadali nech sa do nich nestara. Pomohla az vyhrazka ze zavolame 158.
Bic0
 
Príspevky: 208
Registrovaný: 07 Máj 2012, 00:15
Bydlisko: Pezinok
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 21 x

Re: Prvy pokus - zoznamovanie s bushcraftom

Poslaťod cilibike » 26 Mar 2013, 00:06

paci sa mi ako si to prvy krat zazil, moja skusenost je s uzlamy dobra pretoze robim s lanom v praci - vyskove prace - ale to je jedno, najprv som si nastudoval vsetko o zakladani ohna a raz na prechadzke odlozil brezovu kôru, takze som mal prachna viac ako dost, brezova kôra, nejaka sucha trava a este nieco tusim, naukladal som si okolo male vetvicky a hrubie a hrubsie, bola to skor iba opekacka na uvod tohto roku. nozik som si kupil asi tyzden pred tym tak som sa nedockavo pustil aspon do ohna. vyslo mi to na prvy krat s kresadlom co som sa divil a bol milo prekvapeny, porezal som sa aj ja ;) nech sa dari
Až bude zotnutý posledný strom. Až keď bude otravená posledná rieka. A až keď bude ulovená posledná ryba,potom si uvedomite, že peniaze sa nedajú jesť.
Obrázok užívateľa
cilibike
 
Príspevky: 2
Registrovaný: 07 Mar 2013, 21:26
Bydlisko: ba
Dal Ďakujem: 1 x
Dostal Ďakujem: 1 x

Re: Prvy pokus - zoznamovanie s bushcraftom

Poslaťod lastwolf » 27 Feb 2015, 06:37

Rad sa vrham do veci strmhlav, a napriek skúsenostiam so stanovackami a podobne som nikdy neaplikoval bushcraft skill pri tychto akciach, caka ma trojdnova akcia tak ako citam vase skusenosti, beriem si so sebou asi dve lekarnicky :-D no hadam to tak zle nebude... Report urcite dam aj s fotkami (prípadne z nemocnice) :shock:
Príroda nikdy nezradí srdce, ktoré ju miluje.
Obrázok užívateľa
lastwolf
 
Príspevky: 23
Registrovaný: 24 Feb 2015, 23:14
Bydlisko: Brezno
Dal Ďakujem: 10 x
Dostal Ďakujem: 22 x

Re: Prvy pokus - zoznamovanie s bushcraftom

Poslaťod Elév » 27 Feb 2015, 13:49

No, myslím že proti tým "stanovačkám" to až taký rozdiel nebude... pravdepodobne len miesto zápaliek vytiahneš fajrstíl, možno si skúsiš hentendrill, porúbeš pár liesok naviac a asi si vystrúhaš lyžicu, pretože strúhanie lyžice je, zdá sa mi, akousi esenciou a naplnením pojmu "buškraft" :mrgreen: ...aha! zabudol som - ak budete viacerý, tak miesto kvákania o deťoch, manželkách a práci budete pravdepodobne preberať typy hamák, nože, morsepot a iné hrnce, alebo už akékoľvek iné produkty biznisu autdor/buškraft/survival ... :wink:
Tak nech sa všetko dobre zadarí a nech Ťa to hlavne teší... :yees:
"All we need here, God, is one little precision earthquake."
SeldomSeen Smith

groundgear
Obrázok užívateľa
Elév
 
Príspevky: 528
Registrovaný: 04 Sep 2011, 21:59
Bydlisko: Pacov
Dal Ďakujem: 195 x
Dostal Ďakujem: 1368 x

Re: Prvy pokus - zoznamovanie s bushcraftom

Poslaťod lastwolf » 28 Feb 2015, 14:13

Tak pre začiatok som sa nestretol s pochopením a bol som za blázna keď som sa včera vybral v daždi vyskúšať zakladanie ohňa za mokra, to vám asi nemusím hovoriť ako na mňa pozerali keď som zháňal ľudí na stanovanie na snehu, síce len kúsok za dedinou v lesííku, ale aj tak ... :D
Príroda nikdy nezradí srdce, ktoré ju miluje.
Obrázok užívateľa
lastwolf
 
Príspevky: 23
Registrovaný: 24 Feb 2015, 23:14
Bydlisko: Brezno
Dal Ďakujem: 10 x
Dostal Ďakujem: 22 x

Re: Prvy pokus - zoznamovanie s bushcraftom

Poslaťod mohadive » 05 Mar 2015, 20:29

nuz dnes by skor zabralo keby si povedal ze na facebooku je nova hra.stanovanie a zapalovanie ohna v dazdi:-)
Nikdy nie je príliš neskoro na to, mať šťastné detstvo. Ale druhýkrát je to len na tebe, na nikom inom.
Obrázok užívateľa
mohadive
 
Príspevky: 213
Registrovaný: 26 Dec 2012, 21:12
Bydlisko: Spišská Nová Ves
Dal Ďakujem: 21 x
Dostal Ďakujem: 165 x

Re: Prvy pokus - zoznamovanie s bushcraftom

Poslaťod salamander » 18 Mar 2015, 18:51

lastwolf píše:Tak pre začiatok som sa nestretol s pochopením a bol som za blázna keď som sa včera vybral v daždi vyskúšať zakladanie ohňa za mokra, to vám asi nemusím hovoriť ako na mňa pozerali keď som zháňal ľudí na stanovanie na snehu, síce len kúsok za dedinou v lesííku, ale aj tak ... :D

Z toho si nic nerob....som sa uz tolko napocuval o tom preco a to teraz a podobne taraniny.....vzdy sa zoberem a idem a je jedno ci sam alebo s partiou... :ch:
Dnes niekto sedí v tieni, pretože ktosi dávno zasadil strom.
Warren Buffett
Obrázok užívateľa
salamander
 
Príspevky: 15
Registrovaný: 29 Sep 2014, 20:06
Bydlisko: Brezno
Dal Ďakujem: 66 x
Dostal Ďakujem: 9 x

Ďalší

Späť na Pre začiatočnikov

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť