RECEPTY

Spôsoby získavania jedla a vody v prírode

Re: RECEPTY

Poslaťod jasommato » 16 Feb 2015, 00:39

fu neviem presne kupil som hona jarmoku aj s kotlikom od chlapika co toma vrj zo stareho skladu
taky asi o polovic vecsi od vojenskeho ties hlinikovi ale tensi jednoduchsie dno a namiesto rucok kliestiky
veci hrniec moze mat tak liter a pol moznoa viac mensi cosi vyse litra a je v takom skaredom cervenom sustakovom obale
Obrázok užívateľa
jasommato
 
Príspevky: 797
Registrovaný: 07 Máj 2012, 14:33
Bydlisko: Orava a prilahle kopce potoky a rybniky
Dal Ďakujem: 334 x
Dostal Ďakujem: 483 x

Re: RECEPTY

Poslaťod bubi » 16 Feb 2015, 08:36

atti.hombre píše::D tak utopence som ešte doma nerobil...vďaka bubi za recept!

Ešte doplním. Špekáčky sa zvyknú nakrojiť po dĺžke a do medzery sa vsunie cibuľa. Ja ich krájam na kolieska a mám z nich jednohubky. Robievam to do bežných zaváracích pohárov (0.7l). Tam sa zmestia dva, a jedna väčšia cibuľa. Koreniny podľa svojej chuti.
Ja som aj zo zeme aj z oblakov. (Ján Smrek).
Obrázok užívateľa
bubi
 
Príspevky: 234
Registrovaný: 09 Feb 2015, 16:53
Bydlisko: Bratislava
Dal Ďakujem: 164 x
Dostal Ďakujem: 180 x

Re: RECEPTY

Poslaťod Nataniel » 16 Feb 2015, 12:24

Ja ešte k tým utopencom doplním, že špekačky na ich výrobu je najlepšie kúpiť v Lidli, lebo tie fakt majú 80 % mäsa a aj keď sa opekajú tak nepreskajú ako iné :-)
Na cestě sa chovaj tak, jako by ses plížil za zvěří, nepřítele musíš spatřit první
Obrázok
Modrú oblohu !
Obrázok užívateľa
Nataniel
 
Príspevky: 480
Registrovaný: 20 Júl 2010, 11:08
Dal Ďakujem: 417 x
Dostal Ďakujem: 415 x

Re: RECEPTY

Poslaťod bubi » 09 Mar 2015, 17:07

:wolf: Trochu ma udivuje, že tu ešte nebolo spomenuté super jedlo zvané u susedov "buřtguláš:. Ja som si to v lese robieval pravidelne.
Zobral som jednu špekáčku, cibuľu, papriku(zelený lusk), zemiak a už iba trošku oleja, múky a zmes gulášového korenia. Soľ a vodu má kaźdý. Nakrájať , osmahnúť, podusiť a jesť.
Čo sa týka tých koreniacich zmesí, tak som nepriateľ, ale keđ už, tak si robím vlastné. :wolf:
Ja som aj zo zeme aj z oblakov. (Ján Smrek).
Obrázok užívateľa
bubi
 
Príspevky: 234
Registrovaný: 09 Feb 2015, 16:53
Bydlisko: Bratislava
Dal Ďakujem: 164 x
Dostal Ďakujem: 180 x

Re: RECEPTY

Poslaťod jasommato » 09 Mar 2015, 21:44

kym som nedocital ze si ich robis vlastne normalne ma bolelo srdce
ties ich nemozem ani vidiet a uz som aj zrusil par ludi co sa mi to snazili nanutit do kotliku

jedlo poznam ale nevarievam spekacky somnekupil uz zopar rokou a nosim bud surove masko alebo klobasky
Obrázok užívateľa
jasommato
 
Príspevky: 797
Registrovaný: 07 Máj 2012, 14:33
Bydlisko: Orava a prilahle kopce potoky a rybniky
Dal Ďakujem: 334 x
Dostal Ďakujem: 483 x

Re: RECEPTY

Poslaťod Kapo » 10 Mar 2015, 00:59

AK som to pochopil správne, tak Špekáčky si nerobí vlastné, len to gulášové korenie....
...inak je fakt, že cena takej lepšej špekáčky prevyšuje cenu lepšieho mäsa. Takže je to taký bukasový masív... :mrgreen:
Stredný vek je vtedy, keď už chápeš, že nedokážeš zmeniť tento svet, no ešte ťa to trochu sere.
Som smrdutý trapér. Buskraft je pro holky.
Obrázok užívateľa
Kapo
 
Príspevky: 364
Registrovaný: 03 Máj 2011, 15:34
Bydlisko: Myjafsko
Dal Ďakujem: 14 x
Dostal Ďakujem: 109 x

Re: RECEPTY

Poslaťod jasommato » 10 Mar 2015, 01:14

jaj neupresnil som to :D z tich hotovich koreniacich zmesi ma boli pri srdci a odlahlo mi ked som docital ze si to miesa sam :D
a az potom som na samotny recept reagoval ze ho poznam ale nepraktikujem
Obrázok užívateľa
jasommato
 
Príspevky: 797
Registrovaný: 07 Máj 2012, 14:33
Bydlisko: Orava a prilahle kopce potoky a rybniky
Dal Ďakujem: 334 x
Dostal Ďakujem: 483 x

Re: RECEPTY

Poslaťod bubi » 10 Mar 2015, 08:17

Špekáčky používam, aby to bolo rýchlo hotové. Keđ použiješ mäso, už je to guláš. A slovo buřtguláš je po slovensky slepý guláš.
K tým koreniacim zmesiam. Raz som kúpil z akéhosi divného rozmaru dve. V tzv. farmárskych produktoch. Zloženie bez lupy neprečítateľné. Aź doma som zistil, źe obsah soli 55%! Ato si říkáte druźstevníci??? :evil:
Ja som aj zo zeme aj z oblakov. (Ján Smrek).
Obrázok užívateľa
bubi
 
Príspevky: 234
Registrovaný: 09 Feb 2015, 16:53
Bydlisko: Bratislava
Dal Ďakujem: 164 x
Dostal Ďakujem: 180 x

Re: RECEPTY

Poslaťod rkw » 10 Mar 2015, 17:17

Kuracie Trapperske Ragu.
Tak , dopredu musim upozornit ze ,,trapperske ragu" je len môj nazov a netreba to teraz rozoberat ze ci to je trapperske jedlo alebo nie :lol: . Nazval som to tak pretoze si myslim ze toto jedlo je velmi jednoduche na pripravu aj v tabore . Aj suroviny su lahko dostupne a v pohode sa daju doniest trebars na ,,zraz"
Budeme potrebovat . (pisem suroviny ako to robievam ja - kazdy tam prida alebo neprida co som uvazi ;-) )
cize - Kuracie prsia , pôr , cesnak , rajciny , sampinony, cesnak , slaninku (najlepsie domacu alebo poriadnu udenu solenu z obchodu ) no a potom klasika , sol , cierne korenie .

Postup : Nakrajame si pôr a slaninku . Zacneme smazit slaninku a ked iz je slaninka pekna do zlata pridame pôr. Tym si pripravime tzv. ,,cibulovo-slaninovy zaklad" v tomto pripade pôrovo slaninovy :D . Ked por pekne zmekne tak pridame kuracie prsia pokrajane na kocky . ( tu je podla mna dolezite aby panvica bola poriadne rozpalene , pretoze ak vtedy pridame kuracie prsia tak sa maso zceli , vznikne na nom kora , zvnutra bude stavnate a zvonka chrumkave . Osolime okerenime a ked sa maso ,,zceli" tak pridame pokrajane rajcinky a sampiony . Teraz iz len pockame kym to cele zmekne dochutime ak treba , ak nie tak je hotovo .pred koncom dame najemno pokrajany CESNAK . Tak prajem dobru chut !
Prílohy
image.jpg
image.jpg
image.jpg
image.jpg
image.jpg
image.jpg
image.jpg
image.jpg
image.jpg
Naposledy upravil rkw dňa 10 Mar 2015, 19:13, celkovo upravené 1
život je ako bomboniera nikdy nevieš co ochutnáš
Forest Gump
Obrázok užívateľa
rkw
 
Príspevky: 471
Registrovaný: 17 Feb 2012, 17:10
Bydlisko: Nesvady
Dal Ďakujem: 386 x
Dostal Ďakujem: 238 x

Re: RECEPTY

Poslaťod jasommato » 10 Mar 2015, 18:46

no ale toto v zlozeni cesnak dvakrat spomenuty a v recepte zrazu nieje :o kde sapodel??
Obrázok užívateľa
jasommato
 
Príspevky: 797
Registrovaný: 07 Máj 2012, 14:33
Bydlisko: Orava a prilahle kopce potoky a rybniky
Dal Ďakujem: 334 x
Dostal Ďakujem: 483 x

Re: RECEPTY

Poslaťod Tito » 11 Mar 2015, 09:08

bubi píše: A slovo buřtguláš je po slovensky slepý guláš.

...slepý preto, lebo to jedlo mäso nevidelo :mrgreen:
Obrázok užívateľa
Tito
 
Príspevky: 127
Registrovaný: 17 Jún 2013, 12:37
Bydlisko: Košice
Dal Ďakujem: 173 x
Dostal Ďakujem: 67 x

Re: RECEPTY

Poslaťod Majo » 15 Mar 2015, 17:39

rkw: Traperské ragú
Šimon, tento víkend sme sa doma rozhodli vyskúšať tvoj recept. Úspešne. Ragú s ryžou bolo na druhý deň dokonca ešte lepšie.
Doporučuje 9 z 10 traperov. Určite by doporučil aj ten desiaty, ale nebol doma.

Obrázok
Pred

Obrázok
Po...
Povraz sa nedá tlačiť, len ťahať.
Obrázok užívateľa
Majo
Moderátor
 
Príspevky: 141
Registrovaný: 07 Jún 2013, 09:41
Bydlisko: Zilina
Dal Ďakujem: 593 x
Dostal Ďakujem: 239 x

Re: RECEPTY

Poslaťod rkw » 17 Mar 2015, 08:20

Super ! tesim sa ze chutilo :camp:
život je ako bomboniera nikdy nevieš co ochutnáš
Forest Gump
Obrázok užívateľa
rkw
 
Príspevky: 471
Registrovaný: 17 Feb 2012, 17:10
Bydlisko: Nesvady
Dal Ďakujem: 386 x
Dostal Ďakujem: 238 x

Re: RECEPTY

Poslaťod bubi » 22 Mar 2015, 17:16

Rýchla fazuľová polievka.
Pozriem recept na fazulicu a začína to: dame večer namočiť fazuľu do vody. Tým to pre mňa končí. Keď na ňu dostanem chuť, tak ju chcem hneď. Riešim to tak, že kúpim konzervu sterizilovanej fazule, nakrájam si slaninku (naozaj údenú) osmahnem, pridám nakrájanú cibuľu, osmahnem, zalejem vodou a vrazím tam pokrájanú koreňovú zeleninu a na kolieska pokrájanú fajnú mäkkú klobásu. Keđ je zelenina uvarená, tak tam vyklopím obsah tej fazuľovej konzervy a ešte nechám prejsť varom. No a samozrejme soľ, piepor (tak sa to naozaj volá) nové korenie, bobkový list. Zásmažku nedávam, a ani zemiaky.
Ja som aj zo zeme aj z oblakov. (Ján Smrek).
Obrázok užívateľa
bubi
 
Príspevky: 234
Registrovaný: 09 Feb 2015, 16:53
Bydlisko: Bratislava
Dal Ďakujem: 164 x
Dostal Ďakujem: 180 x

Re: RECEPTY

Poslaťod Majo » 06 Apr 2015, 18:44

Chlieb

Skutočnosť, že počas veľkonočných sviatkov sú zavreté obchody, urýchlila v našej domácnosti rozhodnutie vyskúšať "tajný" recept na chlieb, ktorý tu pred časom uverejnil jasommato a doplnil svojimi skúsenosťami Bobek. Pripravovala a piekla dcéra, ja som dokumentoval.

Obrázok
Obrázok
Obrázok
Obrázok
Obrázok

Výsledok bol jedlý a doporučujú všetci členovia domácnosti. Teda okrem mačky, tej chlieb akosi nejde.
Povraz sa nedá tlačiť, len ťahať.
Obrázok užívateľa
Majo
Moderátor
 
Príspevky: 141
Registrovaný: 07 Jún 2013, 09:41
Bydlisko: Zilina
Dal Ďakujem: 593 x
Dostal Ďakujem: 239 x

PredchádzajúciĎalší

Späť na Jedlo a voda

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 5 hostia