Ako správne vybrať nož

Témy o nožoch

Re: Ako správne vybrať nož

Poslaťod spider207 » 24 Júl 2010, 10:00

sally: ako som písal, Gript je prvým takým mojim "serióznejším" nožom, mám ho vlastne na EDC s tým, že pokiaľ treba pri opekačke nakrájať slaninu abo iné blbosti tak je vždy pripravený :-) Ale ako píšeš - obmedzuje ma v tom, že nejaké sekanie alebo štiepanie dreva, na to je nepoužiteľný a ani som to s ním samozrejme neskúšal.. Ešte mám teda aj klasiku švajčiarsky multifunkčný Victorinoux, ale to nepovažujem za nejaký nôž, skôr tak nástroj na otváranie konzerv :-)

Priznám sa, že najviac som uvažoval o nejakom väčšom nožíku, ale zaujala ma tá pilka, kukal som minule aj na ten odkaz kde je v sete aj s tým nožom.. a tiež ma láka aj mačeta, nejaká tá Kukri, len neviem či by to bolo zrovna ideálne na nosenie :D samo tým nemyslím Kukru na EDC, bože chráň :-) Priznám sa, že sa mi nechce zase nosiť x druhov nožov, pílok, mačiet a podobne, rád by som tak 2 max 3 nástroje - predsa len radšej chodím naľahko.. aj ked je tiež otázka či má zmysel riešiť nejaký nástroj o veľkosti pár cm, viď tá pilka (kua, tá ma teda láka :D ).. ale tiež viem, že mať 1 vec na všetko, to by asi nebolo to pravé, ako sa hovorí - bolo by to dobré na všetko, ale výborné na nič..

Osobne sa mi celkom pozdáva tá A1ka, bol by to väčší nôž aj na drsnejšiu robotu, len ma trošku odrádza cena, predsa len momentálne mám kde dávať peniaze.. ale na e-bay som našiel A1ku, jedna 160$, druhá 284$.. kde je rozdiel? Kedže sa zase až natoľko v tých nožoch nevyznám.. Ono samotnú cenu som ochotný akceptovať, viem, že dobrý nôž nezoženiem za 50€, ale predsa len 200€ si za nôž momentálne nemôžem dovoliť dať, povedzme to tak.. ale akceptujem vyššiu cenu pokiaľ je úmerná kvalite..

Inak s tým nožom Mora čo bol v sete s pilkou si ako spokojný? Čo to znesie? Je mi samozrejme jasné, že to nie je na sekanie dreva dreva ako A1.. Tu ma prezmenu láka tá cena, na odskúšanie rozhodne v pohode, 20-30€ neriešim (narozdiel od 200 :) ).. Si hovorím, že možno na začiatok by to nebola zlá kombinácia a časom keby boli zbytočné peniaze alebo dobrá ponuka tak by som šiel do nejakého väčšieho noža, napr do tej A1ky..
Umenie žiť nie je umenie hrať s dobrou kartou, ale umenie zohrať so zlou kartou dobrú hru.
spider207
 
Príspevky: 44
Registrovaný: 17 Júl 2010, 11:09
Bydlisko: ZV
Dal Ďakujem: 9 x
Dostal Ďakujem: 27 x

Re: Ako správne vybrať nož

Poslaťod joche » 24 Júl 2010, 17:26

Tie noze s ebay su rovnake, ina je len cena. A1 mam a som s nou velmi spokojny. Co sa tyka toho setu tak ten som si tiez nedavno kupil a za tu cenu je super.
joche
 
Príspevky: 126
Registrovaný: 12 Júl 2010, 21:42
Bydlisko: Poprad
Dal Ďakujem: 24 x
Dostal Ďakujem: 12 x

Re: Ako správne vybrať nož

Poslaťod sally » 24 Júl 2010, 22:20

no takto: ja do lesa nosím na PLCE opasku pripnuté kukri a na nohavicovom opasku mám malý nožík (buď tú moru alebo Ilves od fy Martiini). V batohu mám pílku.

Kým som pílku nemal, kukri ma zachránilo v mnohých situáciách, zotnutie suchých stromčekov s ním ide ako po masle. No na isté činnosti (krájanie hrubých konárov...) je pílka neprekonateľná.

S tým nožíkom zo setu s pílkou som veľmi spokojný, na bežnú jemnú prácu je skvelý (aj keď by som si k nemu nedovolil také veci ako k F1/A1). Puzdro je na figu, no po jemnej úprave je použiteľné: zo suchého zipu som spravil poistku noža v puzdre a z kusu parakordu som líščou slučkou spravil funkčný záves na široký opasok.

A áno, tá pílka je skvelá, úžasná a nádherná :oops: Prakticky nič neváži, zaberie málo miesta a ušetrí veeeeeeeeľa roboty.
Mami, až vyrastiem, budem bushcrafter. Synček, oboje sa nedá. Obrázok

Môj eshop: www.doprirody.sk.
Obrázok užívateľa
sally
Moderátor vo výslužbe
 
Príspevky: 1333
Registrovaný: 12 Jún 2010, 17:44
Bydlisko: Nad kameňolomom, Bratislava
Dal Ďakujem: 171 x
Dostal Ďakujem: 345 x

Re: Ako správne vybrať nož

Poslaťod adamec » 26 Júl 2010, 20:55

Ja mam Fallkniven S1

Vyhody:
- pre moje oko je strasne sexy :)
- ziadne okrasy, je to proste ucelny pracovny nastroj
- lahky
- zytelove puzdro co sa tyka praktickosti
- fantasticka ocel - krasne drzi ostrie, pevna (batoning s prehladom aj napriek "takmer falosnemu ostriu")

Nevyhody:
- konvex v lese nabrusis tazsie (treba mat brusny papier + makku podlozku + rovnu plochu)
- na bushcraft stuff je vacsi nez treba
- zytelove puzdro co sa tyka estetickosti :)

Kupu nelutujem. Je to fantasticky noz. Keby kupujem znovu, idem do kompaktnejsej a sikovnejsej F1ky. Ked niekedy nebudem vediet co s peniazmi, urcite idem do Bark River Canadian Special.
adamec
 
Príspevky: 54
Registrovaný: 26 Júl 2010, 20:48
Dal Ďakujem: 4 x
Dostal Ďakujem: 5 x

Re: Ako správne vybrať nož

Poslaťod joche » 26 Júl 2010, 21:02

Tiez planujem este F1 do setu, len musim nasporit.
joche
 
Príspevky: 126
Registrovaný: 12 Júl 2010, 21:42
Bydlisko: Poprad
Dal Ďakujem: 24 x
Dostal Ďakujem: 12 x

Re: Ako správne vybrať nož

Poslaťod Dušan » 28 Júl 2010, 20:04

konvex nabrusis aj v lese:noz nenechaj nikdy uplne stupit kup si keramicku tycinku a ostrie len par krat obtiahnes a noz zase holi mam to osvedcene :wink:
Dušan
 
Príspevky: 8
Registrovaný: 05 Júl 2010, 15:47
Bydlisko: PEZINOK
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 0 x

Re: Ako správne vybrať nož

Poslaťod spartan » 28 Júl 2010, 21:32

Dušan píše:konvex nabrusis aj v lese:noz nenechaj nikdy uplne stupit kup si keramicku tycinku a ostrie len par krat obtiahnes a noz zase holi mam to osvedcene :wink:

ja tiez jemne dobrusujem f1 na keramike ale aby som udrzal konvex konvexom, raz za cas vezmem podlozku pod mys, na to 1500vku smirgel a prebehnem to nie proti ostriu ako keramikou, ale po ostri. Tak by sa mal spravne konvex brusit. Dobry je tiez kozeny pas natrety lestiacou pastou.
http://www.knife-life.sk - Diskusné fórum o nožoch a všetkom čo s nimi súvisí.
Obrázok užívateľa
spartan
 
Príspevky: 57
Registrovaný: 05 Júl 2010, 16:17
Bydlisko: Bratislava
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 3 x

Re: Ako správne vybrať nož

Poslaťod Phoboss » 25 Aug 2010, 20:38

Moj dlhoročný nôž od firmy Solingen, hoci toho má už pomerne dosť za sebou stále verne služi svojmu účelu (od otvarania konzerv, cez sekanie až po obyčajne rezanie/vyrezávanie)

Obrázok
Obrázok
Phoboss
 
Príspevky: 14
Registrovaný: 22 Jún 2010, 23:18
Bydlisko: Bratislava
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 3 x

Re: Ako správne vybrať nož

Poslaťod Trenkinen » 26 Aug 2010, 15:20

Ako tu uz niekto napisal, kazdy si casom po vyskusani roznych nozov najde tu spravnu kombinaciu nozov, ktora mu vyhovuje.
U mna je to Fallkniven F1, RAT Cutlery RC-6, a namiesto sekerky nosim KA-BAR Machette KUKRI. K tomu nosim skladaciu BAHCO LAPLANDER pilku. F1 mam na drobnejsie veci,vyrezavanie z dreva, na spekacky a slaninu pri opekackach,na otvaranie piva, paradne hadze iskru na firesteel-e, RC6 na krajanie masa do gulasu,cibule, Stiepanie dreva, rezanie vacsich veci - chleba, zeleniny, KA-BAR na osekavanie a stiepanie dreva, popripade sa aj na krajanie chleba da pouzit.
Najlepsie vino je PIVO
Obrázok užívateľa
Trenkinen
 
Príspevky: 64
Registrovaný: 14 Júl 2010, 16:17
Bydlisko: Trenčín
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 1 x

Re: Ako správne vybrať nož

Poslaťod rorschach » 11 Nov 2010, 21:47

F1 som mal a zbavil som sa jej :-)
Pre mna ten noz bol jednoducho maly.
Inac vsimli ste si ze od severneho polu k rovniku narasta dlzka cepele?
Preco to je?
Never Compromise
Obrázok užívateľa
rorschach
 
Príspevky: 33
Registrovaný: 08 Nov 2010, 18:37
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 1 x

Re: Ako správne vybrať nož

Poslaťod joche » 11 Nov 2010, 23:25

Mozno preto, ze sluzi viac na sekanie bujnej zelene, ktora na severe nerastie. A na drevo sa na severe pouziva sekera.
joche
 
Príspevky: 126
Registrovaný: 12 Júl 2010, 21:42
Bydlisko: Poprad
Dal Ďakujem: 24 x
Dostal Ďakujem: 12 x

Re: Ako správne vybrať nož

Poslaťod venco » 13 Nov 2010, 10:48

Na falkniveny si v poslednej dobe treba dať pozor. Nejako im pokulháva kvalita a u niektorých nožov sa vylamuje ostrie. Fabrika to nechce uznávať ako reklamáciu. Videl som to prevažne u A 1 ale terazky sa objavujú aj nejaké F -jedničky s podobným problémom. Preto ja v poslednej dobe dávam prednosť domácim majstrom. Mám od nich 2 nože jeden buscraft od Viléma Pokludu z RWL 34 a jednu finku od Petra Dohnala v uhlíkovke.
Čo sa týka ocele kludne Ti bude stačiť v nerezovke 440 A, B, C, príp. AUS 8. Nože som mal a mám aj z drahších ocelí, ale rozdiel som pri normálnom používaní nezistil.
Ale ak Ti môžem poradiť a páčia sa Ti finky pozri na iisakki. Cena nie je prehnaná a dobre slúžia. Mám dve už nejakú dobu. Zohnať ich môžeš na http://www.noziarstvo.sk :)
Naposledy upravil venco dňa 06 Mar 2011, 16:59, celkovo upravené 1
Forest Hardworker Club
Obrázok užívateľa
venco
 
Príspevky: 492
Registrovaný: 27 Okt 2010, 14:25
Bydlisko: Žilina
Dal Ďakujem: 515 x
Dostal Ďakujem: 264 x

Re: Ako správne vybrať nož

Poslaťod stormmast3r » 05 Dec 2010, 21:58

Moje ostrieľané trio:
Victorinox Spartan, Opinel 09 v uhlikovke a taka stara dyka Sandrik
Byť verný totiž predovšetkým znamená byť verný sebe. (Antoine de Saint-Exupéry)
Obrázok užívateľa
stormmast3r
Skazený skaut
 
Príspevky: 666
Registrovaný: 04 Dec 2010, 18:51
Dal Ďakujem: 81 x
Dostal Ďakujem: 73 x

Re: Ako správne vybrať nož

Poslaťod lynx » 14 Feb 2011, 19:36

Zdravim, chcel by som si kupit nejaky noz - bushcraft, survival, no volajte to ako chcete, proste noz do lesa na zakladne veci ako napr.priprava ohna - ziskanie dreva, tiez aby dobre fungoval s firesteelom, opracovanie dreva (napr. na "rost" na opekanie,... ), krajanie jedla, supanie zemiakov :mrgreen: nemusi az tak zvladat, nie je to u mna rozhodujuce. Ocel - cim viac o nich viem, tym väcsi zmätok v tom mam - takze ake sa vam osvedcili. Najradsej by som mal hladke ostrie, ziadne pilky ani ine gyce nechcem, najradsej mam jednoduche, ale funkcne noze. Teraz mam BAHCO 2444, velkost mi vyhovuje, celkom dobre sa s nim aj da opracovat drevo, co sa tyka sekania - nejaky ten konar zvladne, ale nieco väcsie velmi nie. Netusim z akej je ocele, ale uz po niekolkych pouzitiach sa zacali objavovat male zubky :x a tiez mi vadi to "prakticke plastove puzdro", ktore je velmi neprakticke a noz z neho stale vypadava :x ... Takze by sa mi zisiel novy, privital by som hrubku najmenej 3 mm, dlzka nemusi byt nejaka extra, v takom rozmedzi 10-12/13 cm je to podla mna tak akurat. Najviac sa mi pozdava Gerber Gator xdp drop point... Cena tak: comfort - do 50 e, limit do 70 e, extrem do 100e :mrgreen: .Tak by som vas poprosil o radu a sorry, ze tolko pisem :wink: ..
Storaz meraj a raz rež...
Obrázok užívateľa
lynx
 
Príspevky: 334
Registrovaný: 12 Feb 2011, 21:24
Bydlisko: Košice
Dal Ďakujem: 100 x
Dostal Ďakujem: 15 x

Re: Ako správne vybrať nož

Poslaťod sally » 15 Feb 2011, 09:10

lynx - no, uviedol si trochu protirečiace si požiadavky: aby nôž zvládal sekanie vs. dĺžka čepele cca 12cm. Aby bola kvalitná oceľ vs. cena max. 100e, radšej menej.

Esse - napr. Rat4. Z ebay ju kúpiš okolo 100e (kupuj od kvalitných obchodníkov, aby si nekúpil fake).
Alebo ka-bar large heavy bowie - kúpiš do 100e. No rátaj s tým, že tieto nože nie sú na jemnú prácu s drevom ako je vyrezávanie. Proste ak chceš s nožom sekať, nemôžeš s ním vyrezávať a na jemno krájať potraviny. Aby šiel nôž dobre do seku, tak musí mať váhu = širšia a dlhšia čepeľ = problém pri vyrezávaní.

Rat4 je relatívne malý nôž a teda nepôjde tak dobre do seku ako ten ka-bar. No zase s ka-barom si nenakrájaš cibuľu na drobno a vyrezanie lyžice nebude také ľahké. Treba si uvedomiť, že neexistuje nôž, s ktorým sa dajú sekať stromy a zároveň robiť jemná práca a aby mal krátku čepeľ. Ak chceš len jeden nôž, bude to vždy o kompromise.

p.s. tomu gerberu sa vyhni, počúvam dosť zlé referencie na veľmi zlú oceľ, o tej paródii na nôž s logom Gryllsa made by gerber ani nehovorím
Mami, až vyrastiem, budem bushcrafter. Synček, oboje sa nedá. Obrázok

Môj eshop: www.doprirody.sk.
Obrázok užívateľa
sally
Moderátor vo výslužbe
 
Príspevky: 1333
Registrovaný: 12 Jún 2010, 17:44
Bydlisko: Nad kameňolomom, Bratislava
Dal Ďakujem: 171 x
Dostal Ďakujem: 345 x

PredchádzajúciĎalší

Späť na Nože

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 2 hostia


cron