Lekárnička+prvá pomoc

Ruksaky, nosné systémy...

Re: Lekárnička+prvá pomoc

Poslaťod Richo » 08 Júl 2014, 12:20

Sally: predávajú to v Muničáku, nemajú ale čistú práškovú formu, len vo forme nejakého obkladu. Ponúkajú 2 rozmery za cenu 14 alebo takmer 20 € - či je to výhodná cena to neviem posúdiť :D
Obrázok užívateľa
Richo
 
Príspevky: 106
Registrovaný: 19 Jan 2011, 16:12
Bydlisko: Malé Karpaty
Dal Ďakujem: 1 x
Dostal Ďakujem: 56 x

Re: Lekárnička+prvá pomoc

Poslaťod sally » 10 Júl 2014, 23:52

Richo: vďaka. Skúsim zbehnúť a popýtať sa. No tá cena je dosť :?

Jasommato: používa sa to na rýchlu zástavu masívneho krvácania.
Mami, až vyrastiem, budem bushcrafter. Synček, oboje sa nedá. Obrázok

Môj eshop: www.doprirody.sk.
Obrázok užívateľa
sally
Moderátor vo výslužbe
 
Príspevky: 1333
Registrovaný: 12 Jún 2010, 17:44
Bydlisko: Nad kameňolomom, Bratislava
Dal Ďakujem: 171 x
Dostal Ďakujem: 345 x

Re: Lekárnička+prvá pomoc

Poslaťod jasommato » 11 Júl 2014, 00:12

sranda vec ja som daco take videl len vo vojnovich filmoch :D
Obrázok užívateľa
jasommato
 
Príspevky: 797
Registrovaný: 07 Máj 2012, 14:33
Bydlisko: Orava a prilahle kopce potoky a rybniky
Dal Ďakujem: 334 x
Dostal Ďakujem: 483 x

Re: Lekárnička+prvá pomoc

Poslaťod tomec » 30 Aug 2014, 22:46

sally
co spomyna richo bude pravdepodobne nieco modernejsie.najskor sa pouzvial ako spominas ty praskovy QC kde bol s nim ale problem pri pouziti v tvarovej casti pretoze pri vetre sa mohol dostat aj do oci pripadne pri hlbokej rane sa tazko dostaval dnu.
teraz su uz tymito pripravkami impregnovane obvazy/gazy ktore sa lahsie aplikuju do rany ako prasok.
osobne som si lekarnicku vybavoval odtialto:
http://www.rescue4you.cz
ceny dost brutalne ale tak raz za dva roky to obetujem.a komunikacia a dodanie aj na slovensko bez problemov.
este som nasiel obchody ktore su o nieco lacnejsie ale nemam s nim este osobnu skusenost tak nemozem referovat:
http://www.rescue-shop.cz/
http://paramedik.inshop.cz/inshop/scripts/shop.aspx
a toto by mal byt vraj dodavatel QC pre slovensko:
http://pomark.conductor.sk/4/produkty/c4
tomec
 
Príspevky: 10
Registrovaný: 21 Máj 2014, 21:58
Bydlisko: trencin
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 6 x

Re: Lekárnička+prvá pomoc

Poslaťod atti.hombre » 23 Okt 2014, 10:00

Raz som cestoval vlakom do práce...ráno dačo po piatej,človek viac drieme ako bdie- poznáte to ,tešíte sa do práce len aby ste si dali svoju rannú kávu ktorá vás konečne naštartuje a vy sa stanete konečne človekom,ktorý i rozmýšľa. Sediac v otvorenom vagóne som si nechtiac vypočul rozpravu dvoch rozhorčených dám, z ktorých jedna včera večer absolvovala so synom krásy dlhého čakania na pohotovostnej chirurgii s rozbitou hlavou. Ked ich lekár konečne vzal,tak namiesto toho aby synčekovi hlavu zašil tak mu to stiahol iba leukoplastom ( tzv. " mašličky - ked pásik náplaste bez tamponu v strede otočíte o 360°aby v mieste rany bol len uzunký z rolovaný prúžok bez lepu ). V akom stave je to naše zdravotníctvo ,ked už šetria i na malých deťoch?! No driemajúc som sa nad tým len pousmial - rozhodnutie o správnosti použitého spôsobu ošetrenia predsa patrí lekárom a nie mamičkám! ...
No a teraz k veci : Včera sa nejako stalo,že mi dcérenka cestou zo školy bradou pobozkala betonový obrubník príjazdovej cesty k paneláku...škerila sa na mňa rana ako po zásahu útočným granátom - aspoň som videl akú má peknú bielu kosť na sánke ( dobre som ju spravil :mrgreen: ) a prišlo rozhodovanie čo s tým.Ideále cesta na pohotovosť a zašiť to, ale dcérka rozhorčene protestovala,lebo sa bála. Tu som si spomenul (v tom strese a časovej tiesni v akej som bol ) na tú smiešnu debatu tých dám vo vlaku pred pár rokmi o mašličkách. A tak som vybral z mojej tuláckej " lekárničky " nesterilný Omnipor ,vyskúšaný kedysi i pri studničke Závadilka kdesi v Moravských lesoch a nastrihal dva prúžky a skrížil. Nikdy,ale fakt nikdy si v tej chvíli ked vidím ako rana krváca nespomeniem na dezinfekciu a nikdy ale nikdy k zápalu rany nedošlo.Asi preto že vždy ošetrujem vlastnú krv a tá je taká toxická že baktérie radšej uhynú ako keby trpeli :mrgreen: .
Ranu som stiahol ako som vedel...je to predsa slečna a jazvy sú nie žiadúce-no výsledok bude jasný až o pár rokov ked dospeje.
Fotka je po 15 hodinách - po zápale ani stopa,rana pekne zatvorená - našťastie ostalo iba pri tejto tržnej rane po páde a ani zuby,jazyk či sánka sama neutrpeli - tam by sme sa už návšteva chirurgie nevyhli, lebo nie som čarodejník.
Na záver len napíšem,že človek nikdy nevie aké informácie má časom v hlave uložené- dozvie sa to až vo chvíli ked ich potrebuje.Netreba však takéto situácie podceňovať,môžete byť trénovaný v prvej pomoci ako chcete,ked v zásadnej chvíli prepadnete panike či stresu všetok ten um a tréning je vám na prdel!
Takže chce to len chladnú hlavu -ale je to drina,hlavne ked ide o Vaše dieťa!



:camp:
Obrázok užívateľa
atti.hombre
Moderátor
 
Príspevky: 1986
Registrovaný: 14 Jún 2010, 20:50
Bydlisko: Zvolen
Dal Ďakujem: 1860 x
Dostal Ďakujem: 2230 x

Re: Lekárnička+prvá pomoc

Poslaťod Bacil » 23 Okt 2014, 10:50

Veru - potvrdzujem braček, moje najmladšie tiež dostalo cestný lišaj pod nosom, zostala len pekná jazvička v tvare Y - aspoň si ju spoznám :-). Zalepenie leukoplastom je celkom funkčné - mňa tiež tak ošetril kamarát, keď mi ešte na Vígľaši rozťal čelo mečom...jazvu takmer nevidno. A detto, ak si pamätáš, čo mi úlomok dreva rozťal pod okom...tiež sme to ošetrili leukoplastom...
Ono to krvácanie celkom očistí ranu a pokiaľ tam neostane zrnko bordelu, tak je to v pohode. Horšie sa hoja rany, čo nekrvácajú...
Ak sa niekto ešte nerozhodol, tak môže porozmýšľať, či nedá 2% na záchranu hradu Čabraď...
Keď sa mačka môže ježiť...tak sa ježko môže mačkať!?
Obrázok užívateľa
Bacil
 
Príspevky: 175
Registrovaný: 18 Nov 2011, 14:53
Bydlisko: hrad Čabraď
Dal Ďakujem: 18 x
Dostal Ďakujem: 277 x

Re: Lekárnička+prvá pomoc

Poslaťod jasommato » 23 Okt 2014, 21:03

nikdy nevies kde sa co uzitocne naucis
a krvacanie je najlepsia dezinfekcia vsetko vyplachne z rany von
Obrázok užívateľa
jasommato
 
Príspevky: 797
Registrovaný: 07 Máj 2012, 14:33
Bydlisko: Orava a prilahle kopce potoky a rybniky
Dal Ďakujem: 334 x
Dostal Ďakujem: 483 x

Re: Lekárnička+prvá pomoc

Poslaťod radeton » 23 Okt 2014, 21:52

TO hombre: Dobre si to poriešil rana ako vidím nebola dlhá zrastie sa jej to, a ani to nebude vidieť. Niekedy je tento spôsob lepší ako šitie zvlášť pri krátkej tržnej rane. Ináč bežne v lekárni dostať originál takéto sťahovacie pásiky na tržnú ranu dobré je to mať v lekárničke, či už v domácej,alebo "poľnej" v pohode s tým poriešiš povrchovú tržnú ranu pokiaľ sa rana nenachádza v mieste kde je koža namáhaná teda v relat.pohybe ako sú napr.miesta na kolene alebo lakti.Tam je už tento spôsob nie veľmi vhodný, lebo pri napnutí a uvolnení kože to časom povolí tu je už lepšie dať 3-4 šité stehy. Tieto sťahovacie pásiky mám aj ja v lekárničke, a úspešne som ich nasadil aj na svoje vlastné čelo :D
Obrázok užívateľa
radeton
 
Príspevky: 335
Registrovaný: 04 Jan 2012, 17:08
Bydlisko: detva
Dal Ďakujem: 121 x
Dostal Ďakujem: 185 x

Re: Lekárnička+prvá pomoc

Poslaťod patrixo » 06 Apr 2015, 15:36

radeton píše:Chcel by som sem dodať jednu maličkosť ktorá je pevnou súčasťou mojej lekárničky.Je to stredne veľký pean .Táto vecička je neskutočne praktická záležitosť a okrem toho že v prípade krajnej núdze ho vieme použiť pri zašití povrchovej rany,(pokiaľ máme samozrejme ihlu a niť) vieme s ním pomerne rýchlo a efektívne zastaviť krvácanie z pretrhnutej tepny jednoduchým zaštiknutím tepny.Kto už videl ako krváca tepna určite vie o čom píšem.Je to rýchlejšie ako príprava a aplikácia škrtidla nehovoriac o tom že škrtidlo má svoje nevýhody.


Neviem, či by sa v peáne ihla nešmýkala, keďže ide v podstate o hemostatickú svorku, ako si spomenul. Na sutúru sa používa ihelec, ktorý má oveľa kratšie čeľuste a teda ihlu drží pevnejšie. Avšak bez dostatočnej hygieny (sterilizácia chirurgickej pinzety, ihelca, ihly, nite, nožníc, okolia rany a rany samotnej, rúška na ústa, sterilné rukavice..) by som sa do toho nepúšťal a radšej pokiaľ možno len ranu sterilne prekryl. Rana v tvárovej časti "vydrží" bez sutúry 24 hodín, na ostatných častiach 12 hodín, čo je v našich končinách v pohode čas na to, aby sme našli lekára so sterilnou výbavou, resp. výbavou s možnosťou sterilizácie.
Samozrejme keď nie je možné vyhľadať lekára neostáva asi nič iné, len okrem toho peánu by som nosil ajatin, sterilné tampóny, peroxid vodíka 3%, kastról na vriacu vodu a nejakú tú lokálnu anestézu :D aj keď tá je len na predpis :D ako náhrada sa dá použiť anestéza ktorá sa používa pri tetovaní. Je na báze lidocaínu, čo je podobná molekula ako mesocain (má o jednu CH3 skupinu menej), ktorý sa bežne používa ako lokálne anestetikum pri drobných cirurg. zákrokoch. Ale pozor!Netreba to preháňať, lebo pri tetovaní sa používa ako sprej, nie injekčný roztok. Lidocain sa v spreji predáva v 4% koncentrácii a mesocain inj. v 1%. Môže hroziť predávkovanie, teda v žiadnom prípade by som nepodával injekčne, len ako sprej, a aj to veľmi s mierou. Inak by to mohlo viesť k poruchám krvného tlaku a arytmiám v lepšom prípade. Takisto by som to nepodával tehotným ženám a ľuďom s poruchami srdcovej činnosti a poruchami pečene.

... mimochodom, dentálne nite majú veľmi podobné vlastnosti ako niektoré druhy chirurgických nití ;) och som sa rozpísal, sorry :D
patrixo
 
Príspevky: 8
Registrovaný: 15 Apr 2013, 13:19
Bydlisko: Topolcany
Dal Ďakujem: 3 x
Dostal Ďakujem: 8 x

Re: Lekárnička+prvá pomoc

Poslaťod Quizath » 06 Apr 2015, 20:07

Ja pouzivam na zocelenie drobnych ran sekundove lepidlo, proste sa mi osvedcilo, nezomrel som, takze je mi jedno ze sa niekto z toho smeje...
Quizath
 
Príspevky: 32
Registrovaný: 01 Okt 2011, 21:20
Bydlisko: Slovenská republika
Dal Ďakujem: 2 x
Dostal Ďakujem: 21 x

Re: Lekárnička+prvá pomoc

Poslaťod patrixo » 06 Apr 2015, 22:53

radeton píše:Hodím sem teda aj ja niečo čo je súčasťou mojej lekárničy okrem iných základných komponentov .Komplet súprava na šitie ku tomu sterilný pean, a samozrejme chirurg.rukavice.



aha az neskor som si vsimol dalsi prispevok... odkial mas mesocain? :D
patrixo
 
Príspevky: 8
Registrovaný: 15 Apr 2013, 13:19
Bydlisko: Topolcany
Dal Ďakujem: 3 x
Dostal Ďakujem: 8 x

Re: Lekárnička+prvá pomoc

Poslaťod radeton » 07 Apr 2015, 23:54

Sesternica je "pani doktorka", tak že moja lekárnička má nadštandartnú výbavu :D
Obrázok užívateľa
radeton
 
Príspevky: 335
Registrovaný: 04 Jan 2012, 17:08
Bydlisko: detva
Dal Ďakujem: 121 x
Dostal Ďakujem: 185 x

Re: Lekárnička+prvá pomoc

Poslaťod prtgeologist » 07 Jún 2015, 14:54

Chtěl bych si sestavit lékarničku na jednodenní výlety, na kterých se moc nevzdaluju od civilizace, tedy např. cyklovýlety, pěší túry po příměstských lesích, putování po menších horských kopcích apod). Neměla by moc vážit (horní hranice 100 g) a měla by se vlézt do ledvinky nebo vnitřní kapsy od flisky (zhruba velikost/plocha rozevřené dlaně)

Co by měla taková lékarnička obsahovat?
prtgeologist
 
Príspevky: 43
Registrovaný: 29 Okt 2014, 08:43
Bydlisko: Les
Dal Ďakujem: 5 x
Dostal Ďakujem: 54 x

Re: Lekárnička+prvá pomoc

Poslaťod Pája » 07 Jún 2015, 15:32

No, pokud to chceš osekat na naprosté základy, tak za mě bych řekla obvaz hotový o šířce 10 cm, náplasti v různých velikostech, sterilní krycí gázové čtverečky v několika velikostech, kus leukoplasti, pinzetu, prášky od bolesti, živočišné uhlí. Ránu si člověk vymyje i minerálkou, když na to přijde.
Kráčím, tedy jsem.
Fail again, fail better. (S. Beckett)

Galerie výrobků na knife.cz
Instagram
Obrázok užívateľa
Pája
Amazonka
 
Príspevky: 1299
Registrovaný: 05 Júl 2010, 20:13
Bydlisko: Morava
Dal Ďakujem: 1221 x
Dostal Ďakujem: 1710 x

Re: Lekárnička+prvá pomoc

Poslaťod Saw » 07 Jún 2015, 17:33

No povedal by som že mám vcelku malú lekárničku tak sa podelím o to čo obsahuje a možno poradí aj mne niekto ešte:

Lekárnička.JPG


1a - Leukoplast vodeodolný na pľuzgiere.
1b - Leukoplast vodeodolný na drobné poranenie.
1c - Leukoplast obyčajný (odstrihnem koľko je treba).
2 - Dezinfekčné tampóny (sterilne balené s aj bez obsahu alkoholu).
3 - Nožnice (napr. na leukoplast alebo na oblečenie ... hlavne ostré a funkčné).
4 - Rúška na umelé dýchanie.
5 - Hemostatikum QuikClot 25g (na masívne krvácanie).
6 - Lekárnička (všetko v žltom štvorci na obrázku je umiestnené v lekárničke.
7 - Rukavice (jednorazové jeden pár).
8 - Panadol Novum 500mg (na bolesti a horúčku + informácie o dávkovaní, dátum spotreby).
9 - Aktívne uhlie (Proti hnačke... + informácie o dávkovaní, dátum spotreby).
10 - Zicherky
11 - Lepiaca páska.
12 - Pinzeta na vyberanie kliešťov.
13a - Gáza 1 x (malá 5x5cm).
13b - Gáza 1 x (veľká 10x10).
13c - Gáza 2x (7,5x7,5 - 5 kusov v jednom balení).
14a - Obväz sterilný 6cm x 5m.
14b - Obväz sterilný elastický 5cm x 4,5m.
14c - Obväz H&H compressed gauze + zicherka (veľkosť balenia 6,3x5x1,2 cm. Nie je v lekárničke ale vo vrecku nohavíc).
15 - Dezinfekcia Betadine 30ml (dá sa použiť rôzne napr aj na popáleniny ako roztok + doplnené informácie na obale mám).

- Všetko sa zmestí do lekárničky okrem posledných dvoch vecí (Obväz H and H mám vo vrecku a Betadine v ruksaku).
- Lekárnička po naložení má rozmery cca 10x14x5cm.
Saw
 
Príspevky: 28
Registrovaný: 19 Júl 2014, 19:57
Bydlisko: Nitra
Dal Ďakujem: 4 x
Dostal Ďakujem: 19 x

PredchádzajúciĎalší

Späť na Ostatné

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 7 hostia