Fotografie zvierat z prírody

Vaše praktické poznatky z praxe, tipy, skúsenosti, zaujímavé výlety...

Re: Fotografie zvierat z prírody

Poslaťod bb69 » 12 Máj 2015, 12:00

Matke týchto nezbedníkov sa zrejme nechcelo prácne hrabať noru do zeme, a preto sa rozhodla priviesť potomstvo na svet na našom družstve v mechanizovanom senníku.
Prílohy
IMG_0416.JPG
IMG_0415.JPG
Stojí vysoká, divá Poľana, mať stará ohromných stínov... (Andrej Sládkovič: Detvan)
bb69
 
Príspevky: 123
Registrovaný: 25 Sep 2014, 15:40
Bydlisko: Očová
Dal Ďakujem: 897 x
Dostal Ďakujem: 455 x

Re: Fotografie zvierat z prírody

Poslaťod sendyk » 17 Máj 2015, 18:39

Dnes v lese

fotografia0005.jpg


fotografia0002.jpg
Obrázok užívateľa
sendyk
 
Príspevky: 39
Registrovaný: 06 Okt 2011, 08:20
Bydlisko: Smolenice
Dal Ďakujem: 16 x
Dostal Ďakujem: 57 x

Re: Fotografie zvierat z prírody

Poslaťod Willy » 25 Máj 2015, 19:01

RÁKOSNÍK

V neděli jsem byl se ženou a vnučkami na vycházce u menšího rybníka lemovaného hustým rákosím.
Odtud se ozýval pro mne neznámý silný ptačí hlas.
Po nějaké době se mi dalekohledem podařilo objevit autora zpěvu.
Pták velký jako špaček, který byl obratně zavěšený na jednom z rákosů.
Neodolal jsem a pokusil se udělat pár snímků a tady je výsledek.

rákosník velký 01.jpg

rákosník velký 02.jpg

rákosník velký 03.jpg

Na internetu je spousta daleko zdařilejších fotografií než můj výsledek, ale řeknu vám, ten pocit lovce beze zbraní, to je něco takřka opojného :wink: .

Doma jsem pak pěvce definitivně určil jako Rákosníka velkého, (Acrocephalus arundinaceus), slovensky - trsteniarik škriekavý.
Pokud by si chtěl někdo poslechnout jeho naprosto charakteristický hlas, klikněte si sem:
https://www.youtube.com/watch?v=7MzlODilaLk
"PROTOŽE JSEM POZNAL TRÝZEŇ ŽÍZNĚ, VYKOPAL JSEM STUDNU, ABY Z NÍ I JINÍ MOHLI PÍT."
Ernest Thompson SETON


Obrázok
WOODCRAFT IS LIFECRAFT!
Obrázok užívateľa
Willy
 
Príspevky: 468
Registrovaný: 28 Aug 2013, 23:15
Bydlisko: Praha
Dal Ďakujem: 2319 x
Dostal Ďakujem: 2712 x

Re: Fotografie zvierat z prírody

Poslaťod atti.hombre » 25 Máj 2015, 19:43

:yees: je krásny...
Obrázok užívateľa
atti.hombre
Moderátor
 
Príspevky: 1986
Registrovaný: 14 Jún 2010, 20:50
Bydlisko: Zvolen
Dal Ďakujem: 1858 x
Dostal Ďakujem: 2230 x

Re: Fotografie zvierat z prírody

Poslaťod Rolf » 08 Jún 2015, 20:42

Pri včerajšej prechádzke som narazil na celkom zaujímavého a pekného motýľa. Najprv som ho chcel iba bežne vyfotiť, keďže pekne sedel na zemi, no keď som sa začal k nemu približovať a tým som menil rôzny uhol pohľadu na neho, tak som si povšimol, že svoju akoby „stálu“ tmavú farbu krídel začal zrazu meniť na veľmi peknú modrú farbu, v závislosti od uhla pohľadu a dopadu svetla. Čiže človek má zrazu pocit, že pozerá akoby min. na dva rôzne motýle. Raz sa môže javiť celý modrý, niekedy iba jedno krídlo modré, alebo inokedy iba nejaké časti krídla. Niekedy sa rôznofarebne naozaj javí ako pekná dúha. :)

Zistil som, že je to Dúhovec menší (Apatura ilia). Je aktívny najmä v júni a júli v lužných, vlhkých lesoch a pri rôznych zdrojoch vody, trebárs aj v mestách pri fontánach. Jeho larvy sa vyvíjajú na osikách a Vŕbe rakyte. Je zaujímavé, že veľmi nesadá na kvety, ale živí sa tekutinami z rozkládajúcich sa organických zvyškov. Miestami je to dosť vzácny motýľ, ale na Slovensku na niektorých miestach je pomerne bežným druhom. V mieste môjho bydliska je skôr zriedkavý. Preto som sa mu potešil. Je často lovený entomológmi pre jeho nevšedné farebné prevedenie, preto je myslím aj chráneným druhom.

Snažil som sa ho zachytiť aj v modrej farbe, ale veľmi sa mi to nevydarilo. Aspoň na dvoch prvých fotkách je badať mierny náznak modrej farby. Preto pre porovnanie pridávam aj jednu fotku dúhovca z netu v modrej farebnej premene.

S5005194.JPG


S5005191.JPG


S5005192.JPG


S5005193.JPG

Fotka dúhovca v modrom (foto z netu). :)
monika_zaklaiova_204790.jpg
...nikto nie je múdrejší ani mocnejší ako všemocná príroda...
...a príroda robí zo mňa lepšieho človeka...
Obrázok užívateľa
Rolf
 
Príspevky: 328
Registrovaný: 08 Jún 2011, 13:24
Bydlisko: Vihorlatské vrchy
Dal Ďakujem: 430 x
Dostal Ďakujem: 487 x

Re: Fotografie zvierat z prírody

Poslaťod venco » 09 Jún 2015, 21:12

Pridám aj ja jedného väčšieho dúhovca.
A aj vidlochvosta ovocného.
Ľaľa
Prílohy
P5307454.JPG
24066_1269014368776_2292506_n.jpg
Forest Hardworker Club
Obrázok užívateľa
venco
 
Príspevky: 492
Registrovaný: 27 Okt 2010, 14:25
Bydlisko: Žilina
Dal Ďakujem: 515 x
Dostal Ďakujem: 264 x

Re: Fotografie zvierat z prírody

Poslaťod Rolf » 19 Jún 2015, 20:12

Pár fotiek hmyzu zo záhrady, nakoľko teraz je práve obdobie, kedy človek na záhrade postretne rôzne chrobáky a motýle v hojnejšom počte, len ani zďaleka sa nepošťastí všetko aj vyfotiť. :)

Predvlani zhruba v tomto období som na záhrade pri hruške natrafil na Fúzača alpského (Rosaria alpina), no a dnes na kmienku jablone som uvidel pekného Fúzača dubového (Plagionotus arcuatus).
S5005325.JPG


Na listoch zemiakov sa mi podarilo vystihnúť Babôčku sieťkovanú (Araschnia levana). Podľa sfarbenia sa jedná už o druhú (letnú) generáciu. Teraz je motýľ čierny, s peknou bielo-oranžovou vzorkou. Prvá (jarná) generácia má sfarbenie akoby v opačnom garde, čiže motýľ je oranžový, s čierným vzorkovaním.
S5005322.JPG


Rovnako pridávam aj fotky v posledných dňoch sfoteného na listoch hrušky Vrbinára hladkého (Clytra laeviuscula)...
S5005224.JPG



...a Červenáčika (Pyrochroa serraticornis).
S5004875.JPG


Na koniec fotka Čmeľa zemného (Bombus terrestris) na černicových kvetoch, s typickým bielym ochlpením na konci bruška. Jemu podobný Čmeľ lúčny (Bombus pratorum) má na konci tela do červena sfarbené ochlpenie.
S5005241.JPG
...nikto nie je múdrejší ani mocnejší ako všemocná príroda...
...a príroda robí zo mňa lepšieho človeka...
Obrázok užívateľa
Rolf
 
Príspevky: 328
Registrovaný: 08 Jún 2011, 13:24
Bydlisko: Vihorlatské vrchy
Dal Ďakujem: 430 x
Dostal Ďakujem: 487 x

Re: Fotografie zvierat z prírody

Poslaťod Rolf » 21 Jún 2015, 22:11

Pridávam pár fotiek hmyzu z dneška. :)

Dvakrát Perlovec striebristopásavý (Argynnis paphia),
2015-06-21 12.46.29.jpg


S5005405.JPG


Hadovka lesklá (Calopteryx splendens)-modrá-samček, zelenkavá-samička,
S5005394.JPG


S5005392.JPG


Očkáň lúčny (Maniola jurtina)-samček
S5005366.JPG


a Mlynárik repkový (Pieris napi). :)
S5005375.JPG
...nikto nie je múdrejší ani mocnejší ako všemocná príroda...
...a príroda robí zo mňa lepšieho človeka...
Obrázok užívateľa
Rolf
 
Príspevky: 328
Registrovaný: 08 Jún 2011, 13:24
Bydlisko: Vihorlatské vrchy
Dal Ďakujem: 430 x
Dostal Ďakujem: 487 x

Re: Fotografie zvierat z prírody

Poslaťod osceola » 13 Júl 2015, 15:42

Dve makra z víkendu, Mokra dolina, Male Karpaty
Prílohy
DSC_0252.JPG
DSC_0247.JPG
„Protože jsem poznal trýzeň žíznivé touhy, chtěl bych vykopat studnu, z níž by mohli pít i jiní.“
Obrázok užívateľa
osceola
 
Príspevky: 237
Registrovaný: 12 Júl 2015, 23:12
Bydlisko: Malacky
Dal Ďakujem: 213 x
Dostal Ďakujem: 822 x

Re: Fotografie zvierat z prírody

Poslaťod Rolf » 13 Júl 2015, 19:43

Ja som včera mal šťastie a na lúke pri lese som narazil na u nás vzácneho Vidlochvosta ovocného (Iphiclides podalirius). :) Nespomínam si, že by som už niekedy u nás naň natrafil, preto som sa potešil, že sa u nás dajú vzácne vzhliadnuť. :) Na dvoch rôznych miestach som natrafil hneď na troch odlišných motýľov tohto druhu. Súdiac podľa toho, že jednému chýbala úplne spodná časť krídel, druhému ľavá spodná časť, no a ten tretí bol celý. :)
S5005917.JPG


S5005908.JPG


S5005939.JPG


S5005977.JPG


S5005901.JPG


Pred dvomi týždňami, na tom istom mieste, sa mi pošťastilo postretnúť Vidlochvosta feniklového (Papilio machaon), čo je u nás tiež dosť raritný úkaz. :)
S5005509.JPG


Doma na záhrade som ne kôpri, čo sa hojne rozrástol pomedzi zemiaky, sfotil húsenicu Vidlochvosta feniklového.
S5005845.JPG


No a zrovna dnes, keď som zbieral hrušky pod stromom na záhrade, tak som tiež narazil na Fúzača alpského, čo nebolo prvýkrát. :)
S5006083.JPG


S5006086.JPG
...nikto nie je múdrejší ani mocnejší ako všemocná príroda...
...a príroda robí zo mňa lepšieho človeka...
Obrázok užívateľa
Rolf
 
Príspevky: 328
Registrovaný: 08 Jún 2011, 13:24
Bydlisko: Vihorlatské vrchy
Dal Ďakujem: 430 x
Dostal Ďakujem: 487 x

Re: Fotografie zvierat z prírody

Poslaťod Waldläufer » 13 Júl 2015, 20:38

Prepacte mi moje puntickarstvo, ale pojem zviera sa vztahuje na cicavce... hmyz su zivocichy, ale nie zvierata. Snad by nebola odveci mala korektura nazvu vlakna
Musim sa poopravit, cicavce v uzsom, stavovce v sirsom zmysle. Ale vidim, ze moj prispevok vedie vlakno do zavozu :(
Naposledy upravil Waldläufer dňa 13 Júl 2015, 21:04, celkovo upravené 2
“before physical deterioration obtrudes, I shall go on some last wilderness trip to a place I have known and loved. I shall not return” Everett Ruess
Obrázok užívateľa
Waldläufer
 
Príspevky: 148
Registrovaný: 19 Aug 2013, 22:39
Bydlisko: 4D
Dal Ďakujem: 241 x
Dostal Ďakujem: 250 x

Re: Fotografie zvierat z prírody

Poslaťod Rafael Ingvis » 13 Júl 2015, 20:47

Význam slova „zviera” v Slovníku slovenského jazyka

zviera, -aťa, mn. č. -atá, -at, star. i -ence, -eniec stred.

1. jedinec živočíšnej ríše (okrem človeka), živá bytosť, živý tvor s vyvinutou nervovou sústavou,živočích: živé, zabité, mŕtve z.
"Pokrok je jako stádo sviní v humně. Z takého stáda, to sa mosí uznat, je užitek. Je uzený špek, je ovar, je prejt, sú klobásky, sú nožky v rosolu. Tož sa nesmí ohrnovat nos, že je všecko posrané."

:-k
Obrázok užívateľa
Rafael Ingvis
 
Príspevky: 322
Registrovaný: 02 Feb 2011, 09:50
Bydlisko: Praha
Dal Ďakujem: 112 x
Dostal Ďakujem: 287 x

Re: Fotografie zvierat z prírody

Poslaťod osceola » 15 Júl 2015, 20:31

kuuuk :D
dnešný fotoúlovok, VVP Záhorie
Prílohy
DSC_0041.JPG
„Protože jsem poznal trýzeň žíznivé touhy, chtěl bych vykopat studnu, z níž by mohli pít i jiní.“
Obrázok užívateľa
osceola
 
Príspevky: 237
Registrovaný: 12 Júl 2015, 23:12
Bydlisko: Malacky
Dal Ďakujem: 213 x
Dostal Ďakujem: 822 x

Re: Fotografie zvierat z prírody

Poslaťod bubi » 27 Júl 2015, 15:13

Náhodné stretnutie v Petržalke. Zamenis longissimus.
Prílohy
20150727_143538~2.jpg
Ja som aj zo zeme aj z oblakov. (Ján Smrek).
Obrázok užívateľa
bubi
 
Príspevky: 234
Registrovaný: 09 Feb 2015, 16:53
Bydlisko: Bratislava
Dal Ďakujem: 164 x
Dostal Ďakujem: 180 x

Re: Fotografie zvierat z prírody

Poslaťod Willy » 27 Júl 2015, 22:24

JEŘÁB POPELAVÝ - (GRUS GRUS) - ŽERIAV POPOLAVÝ

Do okolí České lípy se v poslední době vracím často a rád.
Hlavním důvodem jsou dědečkovské povinnosti. Máme totiž teď s mojí ženou tu úžasnou možnost zasvěcovat svoje dvě malé vnučky do tajemství lesa.

JEŘÁBI 01.jpg

Při minulé návštěvě jsme měli možnost pozorovat a fotografovat rákosníka - foto jsem sem už dával.
Tentokráte jsme při dobrodružné výpravě za borůvkami a malinami zaslechli nezaměnitelný ptačí hlas.
Hned jsem si uvědomil, že takhle přece "naříkají" jeřábi. Z ochranářské a ornitologické literatury jsem už věděl o jejich výskytu na Českolipsku a dokonce jsem je tu několikrát viděl v dálce přelétat.
Opustil jsem naši "sběračskou tlupu" a vypravil se přes pastvinu k obzoru, odkud se hlas ozýval. Na horizontu jsem v dálce uprostřed luk spatřil dva exempláře. Tráva nebyla vysoká a tak se nedalo moc skrývat. Pomalu jsem se přibližoval a vždy po pár desítkách metrů fotil. Pak mne zaregistrovali, těžkopádně se vznesli a odletěli.
Máme jen obyčejný kompaktní fotoaparát, vzdálenost byla dost velká a tak kvalita snímků není nic moc.
Musel jsem snímky hodně ořezávat a i trochu doostřovat, nakonec jsem vybral alespoň jeden.

JEŘÁBI 02.jpg

Doufám, že při další výpravě s naší tlupou se mi podaří udělat kvalitnější snímky.

Pokud byste chtěli slyšet hlas jeřába, poslechněte si jej zde:
https://www.youtube.com/watch?v=oPC62R1Oq1M
"PROTOŽE JSEM POZNAL TRÝZEŇ ŽÍZNĚ, VYKOPAL JSEM STUDNU, ABY Z NÍ I JINÍ MOHLI PÍT."
Ernest Thompson SETON


Obrázok
WOODCRAFT IS LIFECRAFT!
Obrázok užívateľa
Willy
 
Príspevky: 468
Registrovaný: 28 Aug 2013, 23:15
Bydlisko: Praha
Dal Ďakujem: 2319 x
Dostal Ďakujem: 2712 x

PredchádzajúciĎalší

Späť na Z praxe

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 5 hostia