Levanduľa lekárska /Lavandula angustifolia/

Levanduľa lekárska /Lavandula angustifolia/

Poslaťod Natti94 » 28 Jún 2015, 15:08

Levanduľa je rastlina nielen opojná vôňou ale aj bohatá využitím.
Je jednou z tých liečivých rastlín,ktoré poskytujú najviac možností použitia.Má ukľudňujúci,uvoľňujúci a dezinfekčný účinok.

DSC01361.JPG

DSC01369.JPG


Je účinná proti bolesti hlavy,chrípke či angíne,pri pocitoch úzkosti a stresu,pri poruchách spánku,pri liečbe žalúdočných a črevných chorôb spôsobených nervovými problémami.Zlepšuje trávenie,uvoľňuje kŕče,zabraňuje nadúvaniu,podporuje vylučovanie moču a takisto podporuje produkciu žlče.

Čaj z levandule pripravíme:1-2 čajové lyžičky kvetov levandule zaliať hrnčekom vriacej vody a nechať lúhovať 10 minút.
Precediť a prípadne podľa chuti osladiť medom.

DSC01384.JPG


Na použitie zvonku vo forme levanduľového oleja má protizápalové účinky-podporuje hojenie popálenín,pomliaždenín, poštipnutí hmyzom,kožných problémov ako psoriáza a ekzém.
Je takisto liečivom pre reumatické bolesti.

Príprava levanduľového oleja: do malého zaváraninového pohárika dať čo najviac čerstvých kvetov levandule v plnom
kvete,zaliať kvalitným olejom /najvhodnejší je olivový,hoci môže prerážať vôňu levandule/.
Dobre kvety natlačiť,uzavrieť a nechať na slnečnom mieste 4 týždne.Potom precediť.

Pre urýchlenie celého procesu je tu iná možnosť: do 1 dcl oleja nakvapkať 10 kvapiek esenciálneho levanduľového oleja
a pretrepať.


Levanduľový sirup/med - záleží od hustoty a ako dlho varíme :50 dkg levand.vetvičiek opláchneme a dáme do menšieho hrnca s vodou /3/4-1 l/,pridáme dobre umyté a pokrájané 3 citróny a 3 ks celej škorice.Necháme variť cca 15 min,potom odstavíme a necháme lúhovať 24 hodín. Na druhý deň scediť a za stáleho miešania pridať kryšt.cukor 1-2 kg/môže byť aj trstinový/ - podľa chuti a toho,akú konzistenciu chceme mať-sirup/med.
Variť do požadovanej hustoty a nakoniec plniť do sklenených pohárov. Po vychladnutí držať v chlade.


Pre fajnšmekrov: levanduľa je neoddeliteľnou súčasťou provensálskeho korenia,ktoré je možné vyrobiť si zmiešaním
sušených levanduľových listov s rozmarínom,oreganom,tymiánom a bazalkou.
Hodí sa k pečenému mäsu,rybám a k hubovým jedlám.S množstvom opatrne-levanduľa má v jedle prenikavú vôňu a jemne
horkú chuť.


Levanduľa sa pre svoj všeobecný účinok-odpudzovanie hmyzu,môže vysádzať napr.pomedzi ruže,lebo odpudzuje aj listové vošky.Takisto "nevonia" slimákom,krtkom a hlodavcom.
Odporúča sa tiež pred "vyrazením" do lesa niekoľko kvapiek levanduľovej silice rozriediť vo vode a nastriekať na nohavice a topánky.Toto má odpudzovať ako kliešte tak i komáre.
Natti94
 
Príspevky: 106
Registrovaný: 27 Aug 2013, 10:23
Bydlisko: Rimavská Sobota
Dal Ďakujem: 500 x
Dostal Ďakujem: 247 x

Re: Levanduľa lekárska /Lavandula angustifolia/

Poslaťod bubi » 08 Júl 2015, 07:38

Včera večer ma prepadol jeden komár, tak som si spomenul že som chcel reagovať na tento príspevok.
Tak iba malý dodatok. Levandula o.i. zniźuje tak krvi, takže ľudia od prírody nízkotlakí by ju mali pouźívať s mierou.
Z tých spôsobov pouźitia čo popisuje Natti doporučujem verziu čistej silice do liehu, nosného oleja, poťažmo vody, ale vo vode je nerozpustná, takže pred použitím pretrepať. Levandulovú silicu je ale možné použiť na pokožku aj neriedenú. Na popáleniny vynikajúce, ako repelent výborné.
Ale kupovať iba zaručene prírodnú. Čiže nie nejakú lacnú z tržnice.
Ja som aj zo zeme aj z oblakov. (Ján Smrek).
Obrázok užívateľa
bubi
 
Príspevky: 234
Registrovaný: 09 Feb 2015, 16:53
Bydlisko: Bratislava
Dal Ďakujem: 164 x
Dostal Ďakujem: 180 x


Späť na Rastliny a ich využitie

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 0 hostia


cron