Smrekový sirup na kašeľ

Smrekový sirup na kašeľ

Poslaťod Pája » 20 Dec 2012, 22:16

Obrázok

Smrkové výhonky jsou bohaté na vitamin C, a proto se z nich tradičně vyráběl sirup proti kašli. Mladé výhonky se sbírají od jarních měsíců do časného léta, dokud mají světlezelenou barvu.

Na sirup je potřeba: 500g výhonků a 500g cukru.

Postup:

1) výhonky nahrubo rozsekáme

2) do sklenic se šroubovacím uzávěrem střídavě vrstvíme výhonky a cukr

3) směs necháme cirka tři týdny luhovat na teplém místě. Za tuto dobu jehličí pustí šťávu a vznikne syrup.

4) po vyluhování směs procedíme přes plátno, a zbytek pěkně vyždímeme

5) hotový syrup nalijeme do pokud možno tmavých lahví

Skladujeme v chladu a temnu, užíváme po lžičkách v době nemoci či za zimních plískanic jako prevenci.

--------------------------------------------------------------------------------

Původní článek byl odstraněn na vlastní žádost autora. Aby smysl vlákna zůstal zachován, byl nahrazen. Použití tlačítka "Děkuji" tedy není vhodné. Díky za pochopení.
Kráčím, tedy jsem.
Fail again, fail better. (S. Beckett)

Galerie výrobků na knife.cz
Instagram
Obrázok užívateľa
Pája
Amazonka
 
Príspevky: 1299
Registrovaný: 05 Júl 2010, 20:13
Bydlisko: Morava
Dal Ďakujem: 1221 x
Dostal Ďakujem: 1710 x

Re: Smrekový sirup na kašeľ

Poslaťod Dufi » 19 Feb 2013, 18:00

Osobne som to velmi velmi davno skusal. Bola to pecka. Mozno by stalo za to skombinovat ho so zazvorom. Inak priamemu slnku by som sa v tomto pripade vyhol. Izbova teplota je fajn...ale priame slnko by mohlo vytvarat nejaky bordelcek vo vnutri... (len teoretizujem...ja som to vtedy nechaval na okne skryte okennym ramom).
Keď ráno vstaneš, poďakuj za svetlo, za svoj život a silu, poďakuj za jedlo a za radosť zo života. Ak nevidíš dôvod, prečo by si mal ďakovať, dávaj vinu sám sebe.
Tekumseh
Obrázok užívateľa
Dufi
 
Príspevky: 270
Registrovaný: 07 Jan 2013, 12:22
Bydlisko: Orava
Dal Ďakujem: 210 x
Dostal Ďakujem: 105 x

Re: Smrekový sirup na kašeľ

Poslaťod Rio » 23 Feb 2013, 17:29

Si pamatam, ako v detstve sme chodili do hajov zbierat vyhonky, co nam starka potom sirup robievala. Este mam v pamati chut. No minule som niekde cital, ze sirup obsahuje nejake nie moc dobre zlozky zdraviu prospesne, nam sa nic nestalo. Mozno...
"Nie sú to vrcholy hôr, čo zdolávame, sme to my sami"
Obrázok užívateľa
Rio
 
Príspevky: 35
Registrovaný: 27 Jún 2012, 19:45
Bydlisko: Martin
Dal Ďakujem: 39 x
Dostal Ďakujem: 18 x

Re: Smrekový sirup na kašeľ

Poslaťod mihal » 24 Feb 2013, 22:17

ja som cital ze vyhonky vyluhovat vo vodke alebo slivke. kasel potom asi neprejde ale za vyskusanie clovek nic neda :)
mihal
 
Príspevky: 217
Registrovaný: 15 Nov 2011, 16:35
Bydlisko: bratislava
Dal Ďakujem: 3 x
Dostal Ďakujem: 38 x

Re: Smrekový sirup na kašeľ

Poslaťod stormmast3r » 28 Feb 2013, 23:26

Aku trvanlivost ma tento sirup? Najcastejsie byvam chory neskoro na jesen, vydrzi to dovtedy?
Byť verný totiž predovšetkým znamená byť verný sebe. (Antoine de Saint-Exupéry)
Obrázok užívateľa
stormmast3r
Skazený skaut
 
Príspevky: 666
Registrovaný: 04 Dec 2010, 18:51
Dal Ďakujem: 81 x
Dostal Ďakujem: 73 x

Re: Smrekový sirup na kašeľ

Poslaťod Willy » 03 Aug 2015, 22:05

Letos na konci máje jsem se na Brdském vandru těšil z mladých smrkových výhonků, které tak krásně rozjasní lesy. Kamarád mi k tomu hned začal vyprávět o výrobě smrkového sirupu. Tak jsem si nakonec dle jeho rady nasbíral menší dávku s tím, že to vyzkouším.

Smrkový sirup 01.jpg

Doma jsem na internetu zjistil, že na B-portálu už tohle téma proběhlo. Ještě jsem však na jiných stránkách dohledal další moudrosti. V jednom z návodů byla kromě cukru a smrkových výhonků ingredience navíc - citrón.

Smrkový sirup 02.jpg

A tak jsem do cca 0,8 litru velké sklenice skládal ve vrstvách stále za sebou - výhonky, cukr, plátek citrónu, ... .

Smrkový sirup 03.jpg

Během následujících čtyř týdnů se díky slunečnímu svitu v uzavřené sklenici postupně objevovalo stále více zlatavého ne moc hustého moku. Po té jsem sklenici otevřel a tekutinu ochutnal. Bylo to fakt moc dobré, až jsem začal mít obavu, zda bude vůbec co scedit. Sklenička čirého sirupu pak putovala do ledničky. Vymacerované smrkové výhonky jsem ještě před vyhozením zalil vodou a udělal si tak moc dobrou smrkovou limonádu.

Smrkový sirup 04.jpg

Ani jsem netušil, jak brzo dojde na jeho užívání. Letošní první vlna prázdninových veder mne skolila docela drsnou virózou. Horečka, bolení v krku, suchý, trhavý a téměř nekončící kašel. Lékař předepsal antibiotika a doporučil mi užívat nějaké odkašlávadlo.
No a já si mohl kromě mátového a zázvorového čaje v pohodě naordinovat ještě třikrát denně lžičku tohoto "smrkového nektaru" :wink:.

Foto: Zdeňka
"PROTOŽE JSEM POZNAL TRÝZEŇ ŽÍZNĚ, VYKOPAL JSEM STUDNU, ABY Z NÍ I JINÍ MOHLI PÍT."
Ernest Thompson SETON


Obrázok
WOODCRAFT IS LIFECRAFT!
Obrázok užívateľa
Willy
 
Príspevky: 468
Registrovaný: 28 Aug 2013, 23:15
Bydlisko: Praha
Dal Ďakujem: 2319 x
Dostal Ďakujem: 2712 x


Späť na Rastliny a ich využitie

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 0 hostia