Tipi stan

Všetka výstroj súvisiaca so spánkom v lese

Tipi stan

Poslaťod Adno » 08 Júl 2010, 23:20

Obrázok
Tipi znacky Kifaru
Obrázok
Mini tipi pre 1-2 osoby znacky Kifaru

Ma niekto skusenosti s tipi stanmi? U nas su hlavne zname tym, ze v nom byval Winnetou :lol: . V zaklade nemaju podlahu, da sa dodatocne dokupit. Hlavna vyhoda je v pripravenosti stanu na piecku, v zime uzitocna vec, zatial co vonku je -30°C, vnutri mozte mat kludne +20°C :) . Moderne piecky su lahke a daju sa dobre zlozit ako vidiet na obrazku.

Obrázok
Kifaru piecka

Je ich mozne zadovazit v roznych velkostiach, i ked väcsinou sa oplati aspon pre 4 osoby, kedze musi byt dostatocne velky, aby sa v nom dalo spat do kruhu a bola efektivne vyuzivana piecka :) ale nemusi byt pravidlom. Väcsinou si velmi lahke, napriklad 6 miestne tipi znacky kifaru vazi 2,8kg. Ako dost velku nevyhodu vidim cenu, s pieckou vidu moderne tipi stany draho... velmi draho :? .
Obrázok užívateľa
Adno
Vedúci :)
 
Príspevky: 398
Registrovaný: 26 Mar 2006, 20:07
Bydlisko: Okres KK
Dal Ďakujem: 1 x
Dostal Ďakujem: 31 x

Re: Tipi stan

Poslaťod sally » 09 Júl 2010, 10:01

na koľko vyjde taká hračka bez piecky? Napr. 4miestna verzia?

Inač, oprav si názov témy: tie stany sa v originále volali tee-pee :)

S pieckou problém nevidím - čo takto si tam spraviť otvorený oheň? Asi sa bude treba trocha pohrať so stredom strechy, aby tam bol dosť veľký otvor na odvod dymu. Netuším ako sa bude správať tá látka po tom, keď na nej pristane uhlík z ohniska, nechce niekto otestovať? :lol:

Je to veľmi zaujímavá vec, to tee-pee. Dávnejšie som v ňom (tee pee z plátna, 12 drevených tyčí) strávil týždeň na tábore a bol to veľmi komfortný spánok. Úžasné sú aj rôzne tee-pee rituály: spoločné pitie čaju, dlhé rozhovory...
Mami, až vyrastiem, budem bushcrafter. Synček, oboje sa nedá. Obrázok

Môj eshop: www.doprirody.sk.
Obrázok užívateľa
sally
Moderátor vo výslužbe
 
Príspevky: 1333
Registrovaný: 12 Jún 2010, 17:44
Bydlisko: Nad kameňolomom, Bratislava
Dal Ďakujem: 171 x
Dostal Ďakujem: 345 x

Re: Tipi stan

Poslaťod Adno » 09 Júl 2010, 14:02

Típi vs Tee-pee - no, rozmyslal som, aky dat nazov temy, ale po slovensky sa to ozaj vola típi, tak som to teda dal po nasom :)

Co sa tyka ceny - tak napriklad tie Kifaru, ktore som tu daval, stoja tych 800$ :oops: , ale to su fakt jedne z najdrahsich. Povedzme, ze kvalitne sa daju zohnat aj za tych 200€, len ma to jeden problem. Je to skor taka skupinova vec a je to dost problematicke dohodnut, aby ti kazdy dal € a potom bude mat to tipi len niekto doma, co ked ho niekto poskodi atd. proste skupinove vlastnictvo nemam moc rad :roll: .

Otvoreny ohen v tipi - je to mozne, ale osobne by som sa asi bal :) predsalen, uz len tie iskry co skacu z ohna + spacak pri tom by mi moc na kludnom spanku nepridali :oops: .
Obrázok užívateľa
Adno
Vedúci :)
 
Príspevky: 398
Registrovaný: 26 Mar 2006, 20:07
Bydlisko: Okres KK
Dal Ďakujem: 1 x
Dostal Ďakujem: 31 x

Re: Tipi stan

Poslaťod sally » 09 Júl 2010, 14:10

spal som týždeň v obyčajnom plátennom teepeečku v spacáku pri otvorenom ohni a úplne v pohode - žiaden stres. Len keď prišiel dážď, bolo treba zavrieť tyčami tie "uši" aby nám nelialo do stanu.

http://mikedenik.blog.cz/0704/indianska ... si-vyrobit
kto sa dá nahovoriť na výrobu niečoho takého? :D
Mami, až vyrastiem, budem bushcrafter. Synček, oboje sa nedá. Obrázok

Môj eshop: www.doprirody.sk.
Obrázok užívateľa
sally
Moderátor vo výslužbe
 
Príspevky: 1333
Registrovaný: 12 Jún 2010, 17:44
Bydlisko: Nad kameňolomom, Bratislava
Dal Ďakujem: 171 x
Dostal Ďakujem: 345 x

Re: Tipi stan

Poslaťod ScoutMasterSVK » 09 Júl 2010, 21:46

my mávame na našich skautských táboroch vždy jedno tee-pee,problém je v tom že je len jedno,tak v ňom nemôžu bývať všetci...aspoň máme miesto kde sa dá večer stretnúť pri ohníku,pokecať,zabaviť sa...je to úžasná vec,ktorá neskutočne zblíži ľudí...
AJ PÁD NA HUBU JE POHYB DOPREDU...
ScoutMasterSVK
 
Príspevky: 22
Registrovaný: 07 Júl 2010, 20:36
Dal Ďakujem: 1 x
Dostal Ďakujem: 2 x

Re: Tipi stan

Poslaťod rayen » 03 Sep 2010, 18:42

v klasickom tipi som spal aj, rekord mam 3 tyzdne a to s toho 2 tyzdne prsalo, a dalo sa zvladnut, len horsie ze sa zacal potok vylievat, ale ako nejaka alternativa to nie je zle
Kto raz položí srdce na oltár prírody,stáva sa navždy jej túlavým psom...
Obrázok užívateľa
rayen
 
Príspevky: 333
Registrovaný: 01 Sep 2010, 16:42
Bydlisko: Pecenady
Dal Ďakujem: 1 x
Dostal Ďakujem: 13 x

Re: Tipi stan

Poslaťod Budy » 18 Nov 2011, 13:50

Hovorí sa, že v típku sa nestanuje, ale býva. Dokonalejším prenosným obydlím je už len jurta, ako to písal Elév na viewtopic.php?f=32&t=618

Pre opis by to chcelo viac času, tak len v skratke... v syntetickom stane (to nie je típí aj keď ho tak nazvú) na obrázku sa nedá spraviť otvorený oheň, ktorý neodmysliteľne k típku patrí - nemá dymové chlopne s dostatočným otvorom a bál by som sa o diery z iskier na tej syntetike. Piecka vnútri tiež čo-to váži. Taktiež sa tam nedá uchytiť lining - rosná plachta, ktorá sa dáva z vnútra kvôli kvapkajúcej vode, teplu a lepšiemu ťahu pri vykasaní hlavnej plachty. V bežnom típku sme bývali bez problémov v zime pri -20C a pohybovali sa vnútri bez svetra. Akonáhle však pohasne oheň, je vnútri rovnaká zima ako von. V lete nie je treba ani moskytiéru, típko je vždy vydymené a tým znovuimpregnované a bez komárov. Problém býva pri veľmi silnom vetre, tam je už vhodná jurta.

Stan na obrázku je iste ľahký a vykúriteľný, no zaradil by som ho na kempovanie, nie táborenie. Konštrukciou mi pripomína bundeswehrácke čierne stany, len tie nemali vývod na komín.
Budy
 
Príspevky: 27
Registrovaný: 17 Nov 2011, 20:13
Bydlisko: Banská Bystrica
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 13 x

Re: Tipi stan

Poslaťod Budy » 18 Nov 2011, 13:58

Adno píše:Típi vs Tee-pee - no, rozmyslal som, aky dat nazov temy, ale po slovensky sa to ozaj vola típi, tak som to teda dal po nasom :)

Co sa tyka ceny - tak napriklad tie Kifaru, ktore som tu daval, stoja tych 800$ :oops: , ale to su fakt jedne z najdrahsich. Povedzme, ze kvalitne sa daju zohnat aj za tych 200€, len ma to jeden problem. Je to skor taka skupinova vec a je to dost problematicke dohodnut, aby ti kazdy dal € a potom bude mat to tipi len niekto doma, co ked ho niekto poskodi atd. proste skupinove vlastnictvo nemam moc rad :roll: .

Otvoreny ohen v tipi - je to mozne, ale osobne by som sa asi bal :) predsalen, uz len tie iskry co skacu z ohna + spacak pri tom by mi moc na kludnom spanku nepridali :oops: .


Iskry skáču z ihličnanov - na kúrenie v típku odporúčam buk, máš to bez iskier a vôbec sa nemusíš báť.
Budy
 
Príspevky: 27
Registrovaný: 17 Nov 2011, 20:13
Bydlisko: Banská Bystrica
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 13 x

Re: Tipi stan

Poslaťod Nataniel » 18 Nov 2011, 14:03

sally píše:spal som týždeň v obyčajnom plátennom teepeečku v spacáku pri otvorenom ohni a úplne v pohode - žiaden stres. Len keď prišiel dážď, bolo treba zavrieť tyčami tie "uši" aby nám nelialo do stanu.

http://mikedenik.blog.cz/0704/indianska ... si-vyrobit
kto sa dá nahovoriť na výrobu niečoho takého? :D


Aby nepršalo do teepe slúži na to ozan. Ja mám s teeepe na euroindiánskych táboroch len tie najlepšie skúsenosti. Kto by sa chcel dozvedieť viac o teepe tak odporúčam knihy Taboříme v typí - Jiří Macek a kol.
Na cestě sa chovaj tak, jako by ses plížil za zvěří, nepřítele musíš spatřit první
Obrázok
Modrú oblohu !
Obrázok užívateľa
Nataniel
 
Príspevky: 480
Registrovaný: 20 Júl 2010, 11:08
Dal Ďakujem: 417 x
Dostal Ďakujem: 415 x

Re: Tipi stan

Poslaťod macmatej » 07 Jan 2014, 22:03

Premyslal som o klasickom platenom típí, ale predtym som spravil zmenseny prototyp z baumax plachty. Z plachty velkosti 3x4m vyjde jedno tipi s priemerom 2,5m. Z dvoch plachiet vyjde aj lining a polovica podlahy. Chcel som taky kompromis, aby to nebolo moc tazke, a aby som to sam dokazal postavit.

Obrázok

Obrázok
s jednym spagatom narysujeme vsetky rozmery

Obrázok

Obrázok

Obrázok
vo vnutri utulne, ale s ohnom opatrne
Obrázok užívateľa
macmatej
 
Príspevky: 764
Registrovaný: 02 Apr 2011, 22:00
Bydlisko: Trnava
Dal Ďakujem: 412 x
Dostal Ďakujem: 673 x

Re: Tipi stan

Poslaťod Modok » 20 Máj 2014, 22:08

S tipi (takto sa to vraj správne píše, v češtine týpí) máme v Lige lesnej múdrosti bohaté skúsenosti. Používame ich roky, aj sme ich už viacero ušili. Na svojpomocnú výrobu je naozaj najlepšia kniha od J. Maceka "Táboříme v tipi", ktorú spomenul Nataniel. Sú tam strihy, tabuľky, prepočty aj kopa praktických rád.
Podotýkam, že Calebov strih zo Setonovej knihy Dvaja divosi nie je "in". Indiáni to robili inak.
Hlavnou výhodou tipi je, že v ňom môže (a má) horieť oheň. Preto tam nemôže byť žiadna stredová tyč a látka, z ktorej je ušité, by nemala byť žiadna umelina.
Videl som na jednom košickom Jarníku, ako vzbĺklo také tipi, ušité zo "šušťákoviny". Zhorelo v priebehu doslova pár sekúnd (komínový efekt).
Pri voľbe správnej veľkosti treba brať do úvahy, že v horných dvoch tretinách tipi sa drží dym. Ak sa teda nechceme v tipi okolo ohňa plaziť, vhodné je zvoliť výšku aspoň 6 metrov.
K tipi ďalej patrí aj tzv. lining (alebo rosná plachta), ktorá odráža teplo a napomáha ťahu ohňa. Niekedy sa používa aj vodorovná plachta proti dažďu (ozan), ale tá nie je nevyhnutná. V prípade silného dažďa sa "zavrú" dymové chlopne a vode stekajúcej po žrdiach vytvoríme prstom a inými fintami cestičku poza lining.
Tipi je však určené na viacdenné táborenie. Vyžaduje si mať pripravenú sadu dohladka olúpaných žrdí o dĺžke cca 7-8 metrov (podľa výšky tipi), kolíky, šnúry...
Stanová látka (na šitie sa používa impregnovaná látka predávaná pod názvom Stanovka Terka, najlepšie svetlých farieb, aby vnútri nebola tma) má plochu pekných pár štvorcových metrov a teda aj slušnú váhu.
Na putovanie po horách sa z týchto dôvodov tipi veľmi nehodí.
Obrázok
BLUE SKY!
Modok
 
Príspevky: 16
Registrovaný: 31 Okt 2013, 23:47
Bydlisko: Lipovec
Dal Ďakujem: 28 x
Dostal Ďakujem: 23 x

Re: Tipi stan

Poslaťod Hrom » 13 Jan 2015, 16:26

Ještě bych k Modokovu popisu přidal jednu velkou nevýhodu a tou je právě ta sada tyčí. Přibližně 12 kusů 7-8 metrů dlouhých. S převážením jsou velké problémy a tak se nechávají na stálých tábořištích, kde se také mohou do příštího táboření ztratit. Výhodné je mít vlastní tábořiště s dobrými sousedy. Indiáni to tahali zavěšené jedním koncem na koni tzv. Travois. Moderní způsoby jejich transportu viz foto.
Prílohy
travaux-piegan.jpg
Blackfoot travois-Curtis photo.jpg
have tipi will travel.jpg
pole6.jpg
Obrázok
WOODCRAFT IS LIFECRAFT!
Obrázok užívateľa
Hrom
 
Príspevky: 66
Registrovaný: 04 Dec 2012, 10:08
Bydlisko: Český Krumlov
Dal Ďakujem: 93 x
Dostal Ďakujem: 147 x

Re: Tipi stan

Poslaťod waran » 12 Aug 2015, 12:10

Tak, asi by to šlo z tý sypkoviny, co je tady na fóru návod na celtu. Ta má tak 160g na metr + impregnace kamencem. A nebo z jakýkoliv povrstvený tkaniny (polyester nebo polyamid se zátěrem, silnylon), ale tam je to na štíru s tím ohněm. Ono to nemusí při troše opatrnosti hned shořet, ale dírky od jiskřiček příjdou ani nemrkneš.
waran
 
Príspevky: 15
Registrovaný: 24 Nov 2014, 09:24
Bydlisko: Žďár nad Sázavou
Dal Ďakujem: 3 x
Dostal Ďakujem: 27 x

Re: Tipi stan

Poslaťod matkatereza » 12 Aug 2015, 12:24

Je to zatim beta-verze. Vychazel jsem z nakresu Dvou divochů. Tato odlehcena verze typi stoji na trojnozce + 2 klacky do kourovejch chlopni.

Chtel jsem ozkouset moznost delani ohne a velikost - abysme se tam vlezli 2x clovek 2x pes a bagaz. Oboje jsem si s velkou radosti potvrdil. Finalni verzi bych rad udelal z nejakyho platna - musim sehnat neco rozumnyho, pac 300g/m stanovka se totiz celkem pronese, kdyz to vlacite na hrbe :D Precejenom se to typi dela z obdelniku 6x3m...
Prílohy
2015-08-12 09.zmenena-velikost.jpg
2015-08-12 0777.zmenena-velikost.jpg
Obrázok užívateľa
matkatereza
 
Príspevky: 14
Registrovaný: 04 Apr 2013, 20:32
Bydlisko: Česká republika, Brno
Dal Ďakujem: 5 x
Dostal Ďakujem: 25 x

Re: Tipi stan

Poslaťod atti.hombre » 12 Aug 2015, 18:01

http://www.lh-shop.cz/index.php?page=sh ... =5&lang=sk

Sýpkovina nie je do prudkého vetra...a v poslednom čase je ho viac než dosť :roll:
Obrázok užívateľa
atti.hombre
Moderátor
 
Príspevky: 1986
Registrovaný: 14 Jún 2010, 20:50
Bydlisko: Zvolen
Dal Ďakujem: 1858 x
Dostal Ďakujem: 2230 x

Ďalší

Späť na Spánok

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 3 hostia


cron