Ako správne vybrať nož

Témy o nožoch

Re: Ako správne vybrať nož

Poslaťod lynx » 15 Feb 2011, 11:08

Diky, ten ka-bar sa mi celkom paci, ale nie je az prilis velky ? Nestacilo by na sekanie dreva nejaka 16-17 cm cepel ?? a ake ma vyhody/nevyhody cierna povrchova uprava cepel ? Ospravedlnujem sa za tie zaciatocnicke otazky :oops:
Storaz meraj a raz rež...
Obrázok užívateľa
lynx
 
Príspevky: 334
Registrovaný: 12 Feb 2011, 21:24
Bydlisko: Košice
Dal Ďakujem: 100 x
Dostal Ďakujem: 15 x

Re: Ako správne vybrať nož

Poslaťod romanpb » 15 Feb 2011, 11:50

a čo takto si spraviť nôž sám,ja osobne by som si taký nôž vážil nad všetko,typ na výrobu,ocel : Materiál BÖHLER N695, žíhaný, valcovaný za tepla: s rozmerom : plech 4,19 x 30 x 220 mm ,skús to s touto firmou , http://www.bohler.sk ,môj prototyp ešte nedorobený a motivácia k nemu.
DSCN0868 (640x480).jpg
obr.č.1
DSCN0868 (640x480).jpg (174.49 KiB) Zobrazené 7063 krát
Prílohy
DSCN0870 (640x480).jpg
obr.č 3
DSCN0870 (640x480).jpg (175.3 KiB) Zobrazené 7063 krát
DSCN0869 (640x480).jpg
obr.č.2
DSCN0869 (640x480).jpg (169.79 KiB) Zobrazené 7063 krát
Obrázok užívateľa
romanpb
 
Príspevky: 68
Registrovaný: 11 Feb 2011, 20:01
Bydlisko: Považská Bystrica
Dal Ďakujem: 19 x
Dostal Ďakujem: 38 x

Re: Ako správne vybrať nož

Poslaťod romanpb » 15 Feb 2011, 11:51

a tu ešte motivácia k nemu
Prílohy
Newsword016.jpg
nôž z webu
Newsword016.jpg (129.66 KiB) Zobrazené 7063 krát
Obrázok užívateľa
romanpb
 
Príspevky: 68
Registrovaný: 11 Feb 2011, 20:01
Bydlisko: Považská Bystrica
Dal Ďakujem: 19 x
Dostal Ďakujem: 38 x

Re: Ako správne vybrať nož

Poslaťod lynx » 15 Feb 2011, 12:01

:mrgreen: fuuf, pochybujem, ze by som si na to nasiel cas a zohnal nastroje :lol:
Storaz meraj a raz rež...
Obrázok užívateľa
lynx
 
Príspevky: 334
Registrovaný: 12 Feb 2011, 21:24
Bydlisko: Košice
Dal Ďakujem: 100 x
Dostal Ďakujem: 15 x

Re: Ako správne vybrať nož

Poslaťod romanpb » 15 Feb 2011, 12:10

:D to je fakt , nie je to nič jednoduché a musíš mať k tomu veľkú motiváciu a zariadenie,nástroje.
Obrázok užívateľa
romanpb
 
Príspevky: 68
Registrovaný: 11 Feb 2011, 20:01
Bydlisko: Považská Bystrica
Dal Ďakujem: 19 x
Dostal Ďakujem: 38 x

Re: Ako správne vybrať nož

Poslaťod sally » 15 Feb 2011, 13:14

lynx - otázky sú v pohode. Či by stačila aj kratšia čepeľ - kukni to Rat4 od Esse. No už som to písal: ak chceš nôž viac na sekanie, ber dlhšiu, hrubšiu a ťažšiu čepeľ. Ak chceš nôž viac na rezanie, mať nad ním väčšiu kontrolu (vyrezávanie)...ber niečo menšie. Neexistuje nôž, ktorý bude DOBRÝ na všetko. Pretože tvoje požiadavky - krátka čepeľ a sekanie dreva sa vylučujú. Vravím, v tomto prípade to bude o kompromisoch. Alebo si kúp poriadny malý nôž a k tomu sekerku/kukri/pílku.
Mami, až vyrastiem, budem bushcrafter. Synček, oboje sa nedá. Obrázok

Môj eshop: www.doprirody.sk.
Obrázok užívateľa
sally
Moderátor vo výslužbe
 
Príspevky: 1333
Registrovaný: 12 Jún 2010, 17:44
Bydlisko: Nad kameňolomom, Bratislava
Dal Ďakujem: 171 x
Dostal Ďakujem: 345 x

Re: Ako správne vybrať nož

Poslaťod lynx » 15 Feb 2011, 16:30

Ok diky, riesim teraz dilemu, ci kupit nejaky maly nozik ( a k tomu najradsej asi nejaku macetu/kukri) alebo väcsi, tazsi a na krajanie jedla, vyrezavanie mi mozno postaci moje bahco... Co sa vam viac osvedcilo - ktora kombinacia mensi a väcsi nozik, alebo mensi a maceta/kukri/sekerka ?
Storaz meraj a raz rež...
Obrázok užívateľa
lynx
 
Príspevky: 334
Registrovaný: 12 Feb 2011, 21:24
Bydlisko: Košice
Dal Ďakujem: 100 x
Dostal Ďakujem: 15 x

Re: Ako správne vybrať nož

Poslaťod sally » 15 Feb 2011, 16:39

Kukri je vo svojej podstate prerastený nôž, to len tak na okraj :lol: Každému vyhovuje niečo iné - niekto radšej väčší nôž na všetko, niekto radšej špecializovanejšie nástroje. Ja osobne do lesa ťahám (ale vopred upozorňujem, že som nôž-pozitívna osoba) menší nôž na opasku na nohaviciach, kukri na plce-opasku, vo vrecku zatvárací nôž a v batohu skladaciu pílku + lyžicový nôž (ten podľa nálady). S touto kombináciou som schopný zoťať celkom slušný strom, napíliť drevo na kratšie úseky bez väčšej námahy, nakrájať jedlo i zaostriť palicu. Každý nástroj je vynikajúci vo svojej "profesii." Len ten dokonalý malý nôž do lesa som hľadal veľa rokov. Čo sa týka väčších nástrojov nedám dopustiť na kukri (nie z etnoshopu!!!) - je priamo určené na sekanie, no vďaka 3 druhom ostria prekvapivo dobre zvláda aj jemnejšiu prácu (no to mám len ako zálohu alebo ako machrovinu)
Mami, až vyrastiem, budem bushcrafter. Synček, oboje sa nedá. Obrázok

Môj eshop: www.doprirody.sk.
Obrázok užívateľa
sally
Moderátor vo výslužbe
 
Príspevky: 1333
Registrovaný: 12 Jún 2010, 17:44
Bydlisko: Nad kameňolomom, Bratislava
Dal Ďakujem: 171 x
Dostal Ďakujem: 345 x

Re: Ako správne vybrať nož

Poslaťod lynx » 15 Feb 2011, 16:56

A aky je ten "mensi noz" - myslim konkretny typ ?
Storaz meraj a raz rež...
Obrázok užívateľa
lynx
 
Príspevky: 334
Registrovaný: 12 Feb 2011, 21:24
Bydlisko: Košice
Dal Ďakujem: 100 x
Dostal Ďakujem: 15 x

Re: Ako správne vybrať nož

Poslaťod SKW » 15 Feb 2011, 17:00

Pri výbere noža sa treba zamerať aj na typ lesa v ktorom sa najčastejšie nachádzate/robíte svoj bushcraft. Pre tvrdé lesy je ideálnejší nôž ktorý má konvex výbrus a pre mäkké ihličnaté porasty nôž so škandinávskym výbrusom. Taktiež treba vziať do úvahy, ako to tu už bolo niekoľkokrát spomenuté, na akú prácu najčastejšie chcete ten nôž používať a podľa toho si vybrať.
Príklad:
-Ak niekto obľubuje batoning, prípravu dreva a vo svojom okolí má hlavne tvrdé bukové a dubové porasty, tak na jeho prácu bude ideálny nôž ako Fallkniven s mocným konvex výbrusom.
-Ak niekto obľubuje prácu s drevom ako vyrezávanie lyžíc a pod. a v okolí má ihličnaté porasty alebo iné makké dreviny, tak nejaký nôž s tenšou čepeľou a delikátnym škandinávskym výbrusom.

lynx píše:A aky je ten "mensi noz" - myslim konkretny typ ?

V kombinácii s pílkou alebo sekerkou, či mačetou je aj mora schopná odviesť výbornú prácu. Prezri si ostatné príspevky tu a uvidíš. Posledne napríklad michal chválil novú Moru Bushcraft Triflex
“In the school of the woods, there is no graduation day.” - HORACE KEPHART, Camping and Woodcraft, 1917

SKW Bushcraft blog
Youtube kanál
Obrázok užívateľa
SKW
Moderátor
 
Príspevky: 928
Registrovaný: 05 Aug 2010, 22:36
Bydlisko: Poltár
Dal Ďakujem: 636 x
Dostal Ďakujem: 1530 x

Re: Ako správne vybrať nož

Poslaťod lynx » 15 Feb 2011, 18:21

A ako je na tom mora co sa tyka kvality ocele, je lepsia ako u bahca ??
Storaz meraj a raz rež...
Obrázok užívateľa
lynx
 
Príspevky: 334
Registrovaný: 12 Feb 2011, 21:24
Bydlisko: Košice
Dal Ďakujem: 100 x
Dostal Ďakujem: 15 x

Re: Ako správne vybrať nož

Poslaťod Michal » 15 Feb 2011, 19:22

kvalita ocele v týchto nožov je aspoň pre mňa stále veľká otázka :) závisí od toho či výrobca má na svojej stránke uvedené aj materiály s číselným alebo menovitým označením ocelí alebo či má napísané iba Stainless steel, carbon steel a pod. Triflexka je naozaj dobrá a môžem ju odporučiť :) s Bahcom ale skúsenosti nemám.

SKW má pravdu, do úvahy by sa malo brať aj prostredie kde sa človek pohybuje a čo s nožom človek robí a tomu prispôsobiť ostrie. Pevnosti samozrejme pridáva aj keď je nôž brúsený napr. vysokým klinom/alebo má dutý výbrus, ktorý je zakončený fazetou (druhým malým ostrim s väčším uhlom ako má primárny výbrus), čo má za následok zvýšenú odolnosť ostria a stále je nabrúsiteľná do holiacej ostrosti, vyrezávanie featherstickov, ale môže trošku problematickejšie lebo je o niečo ťažšie udržať konštantný uhol pri rezaní. Podobným problémom trpí aj konvexne brúsené ostrie, ale tieto nože vydržia aj naozaj hrubé zaobchádzanie :)

Ilustrácia jednostlivých ostrí (zas a znova, kôli lenivosti ľudí čítať staré príspevky :P )
1- škandinávsky výbrus 2- klin s fazetou 3- jednostranne brúsené ostrie 4- konvex
Obrázok

Pre výber správneho ostria pre váš nôž pozrite napríklad aj sem pre podrobnejšie info skúste použiť Google
"Do not mess with the forces of Nature , for thou art small and biodegradable!"

Archery lover Obrázok
Obrázok užívateľa
Michal
 
Príspevky: 666
Registrovaný: 26 Jún 2010, 19:05
Bydlisko: Nitra
Dal Ďakujem: 170 x
Dostal Ďakujem: 259 x

Re: Ako správne vybrať nož

Poslaťod sally » 15 Feb 2011, 20:28

Možno iný pohľad na otázku "aký menší nôž?" - závisí od ceny. Prvá voľba by bola podľa mňa určite produkcia nožiarov (slušné kúsky z nenáročných uhlíkoviek sa dajú zohnať za tých cca 100eurokorún). Potom by som sa kukol po Fallkniven F1, Enzo trapper, Fiskars sissipuukko (to menšie), produkcia Caresuando, Helle, Marttiini, prípadne by sa dalo vybrať niečo od Fox.
Mami, až vyrastiem, budem bushcrafter. Synček, oboje sa nedá. Obrázok

Môj eshop: www.doprirody.sk.
Obrázok užívateľa
sally
Moderátor vo výslužbe
 
Príspevky: 1333
Registrovaný: 12 Jún 2010, 17:44
Bydlisko: Nad kameňolomom, Bratislava
Dal Ďakujem: 171 x
Dostal Ďakujem: 345 x

Re: Ako správne vybrať nož

Poslaťod Adno » 15 Feb 2011, 20:41

Len v kratkosti odomna: kup si nejaku moru, su to vcelku univerzalne noze a usetris pomerne dost penazi (zvysok mi mozes poslat :P ). Ja mam Clipper a som spokojny, teraz su aj tie nove typy mora 2000/2010 alebo tri-flex, sice som ich vsetky neskusal, ale verim tomu, ze su dobre. Ak by som chcel dat viacej € za noz, tak by som si asi kupil Fallkniven F1.

Ale na noze su tu väcsi odbornici, takze moj nazor ber trosku s rezervou :aaa:
Obrázok užívateľa
Adno
Vedúci :)
 
Príspevky: 398
Registrovaný: 26 Mar 2006, 20:07
Bydlisko: Okres KK
Dal Ďakujem: 1 x
Dostal Ďakujem: 31 x

Re: Ako správne vybrať nož

Poslaťod sally » 15 Feb 2011, 21:06

Adno, však Lynx písal, že má Bahco a nepáči sa mu kvalita ocele. Keď mu odporúčaš Clippera, tak by si prakticky kúpil totožný nôž s inou farbou rúčky (možno ešte rozdiel v pár detailoch). To už radšej Mora 2000 alebo triflex, no cenovo je okolo 40e. To už by viac stálo za zváženie kúpiť na knife.cz na inzerát nejakú ojazdenú Helle fínku, prípade rovno niečo nové od Marttiini (ale ten nefunguje s firesteelom).
Mami, až vyrastiem, budem bushcrafter. Synček, oboje sa nedá. Obrázok

Môj eshop: www.doprirody.sk.
Obrázok užívateľa
sally
Moderátor vo výslužbe
 
Príspevky: 1333
Registrovaný: 12 Jún 2010, 17:44
Bydlisko: Nad kameňolomom, Bratislava
Dal Ďakujem: 171 x
Dostal Ďakujem: 345 x

PredchádzajúciĎalší

Späť na Nože

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 2 hostia