Zber zhodov a iných suvenírov

Vaše praktické poznatky z praxe, tipy, skúsenosti, zaujímavé výlety...

Re: Zber zhodov a iných suvenírov

Poslaťod SKW » 15 Feb 2011, 17:55

addo77 píše:este otazka : ake mate najoblubenejsie miesta kde zbierate zhody resp. na akych miestach najcastejsie sa daju najst.


Paroh môžeš nájsť prakticky kdekoľvek. Pri kmelcoch(No tam riskuješ aj stretnutie s niečím/niekým inýmObrázok), pri vode, hocikde. Dosť veľká šanca je na lesných cestách v strmšom svahu, kedy jeleňovi môže paroh odpadnúť pri zoskoku zhora na cestu.
“In the school of the woods, there is no graduation day.” - HORACE KEPHART, Camping and Woodcraft, 1917

SKW Bushcraft blog
Youtube kanál
Obrázok užívateľa
SKW
Moderátor
 
Príspevky: 928
Registrovaný: 05 Aug 2010, 22:36
Bydlisko: Poltár
Dal Ďakujem: 636 x
Dostal Ďakujem: 1530 x

Re: Zber zhodov a iných suvenírov

Poslaťod Domino » 15 Feb 2011, 19:46

Známy mi hovoril aj o lesných čistinkách a na poliach pod lesom
Kto nič nerobí nič si nezrobí.
Domino
 
Príspevky: 58
Registrovaný: 02 Jún 2010, 17:36
Bydlisko: Stropkov
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 2 x

Re: Zber zhodov a iných suvenírov

Poslaťod juraj1974 » 15 Feb 2011, 20:09

Treba si uvedomit ze jelene nemaju svoje typicke parkoviska kde chodia odkladat parozie... :wink: Ked dozrel ten spravny cas tak sa to stane tam kde sa prave jelen ci srnec nachadza bez toho aby o tom vobec vedel. Samozrejme ze sa stava aj to ze sa zver snazi parozie aj vedome zhodit buchanim o konare ci kriky lebo ich to podla mna dost svrby ked sa susi resp. odumiera ruzica co spaja lepku s parozim a ktora je vidiet na zhodoch.
Uvidieť prvý je základným predpokladom toho ako nebyť videný.


http://alchymisti.blogspot.sk/?m=0
Obrázok užívateľa
juraj1974
 
Príspevky: 1715
Registrovaný: 04 Feb 2011, 13:35
Bydlisko: Kalna nad Hronom
Dal Ďakujem: 1280 x
Dostal Ďakujem: 1455 x

Re: Zber zhodov a iných suvenírov

Poslaťod stormmast3r » 24 Feb 2011, 21:02

Pozor na fotopasce v Javorine
Byť verný totiž predovšetkým znamená byť verný sebe. (Antoine de Saint-Exupéry)
Obrázok užívateľa
stormmast3r
Skazený skaut
 
Príspevky: 666
Registrovaný: 04 Dec 2010, 18:51
Dal Ďakujem: 81 x
Dostal Ďakujem: 73 x

Re: Zber zhodov a iných suvenírov

Poslaťod Joda » 18 Apr 2011, 21:22

zdravím,
pozoruji že na slovensku máte podobný nesmysl co se táká shozů. Podobné to je u nás. Osobně bych zákon a paragrafy neřešil... žádný myslivec (po vašem asi polovník :) ) nebude nic řešit přes policii nebo soudy. Moc dobře totiž vědí že policie se takovou blbinou zabývat nebude. Spíše vám hrozí že když potkáte polovnika debila s kterým není rozumná řeč... tak se s ním můžete i porvat. Vím to od člověka který na shozy často chodí.. už jednou málem dostal přes držku od třech myslivců jen kvůli shozům. Můj osobní názor je ten že pokud zvěř nestřílíte a najdete paroh na zemi - je to jako jít na houby nebo borůvky. je to prostě "plod" lesa a můžete si ho nechat. Z morálního hlediska je pro mne nepřijatelné aby si někdo nárokoval věc kterou jsem já našel. Pokud to ten dotyčný nebude chtít pochopit... tak se s ním klidně porvu a je mi jedno že je zákon na jeho straně... takovej zákon je totiž k smíchu! :evil:
Obrázok užívateľa
Joda
 
Príspevky: 92
Registrovaný: 18 Apr 2011, 18:58
Dal Ďakujem: 2 x
Dostal Ďakujem: 45 x

Re: Zber zhodov a iných suvenírov

Poslaťod oneho » 19 Apr 2011, 21:22

Joda píše:zdravím,
pozoruji že na slovensku máte podobný nesmysl co se táká shozů. Podobné to je u nás. Osobně bych zákon a paragrafy neřešil... žádný myslivec (po vašem asi polovník :) ) nebude nic řešit přes policii nebo soudy. Moc dobře totiž vědí že policie se takovou blbinou zabývat nebude. Spíše vám hrozí že když potkáte polovnika debila s kterým není rozumná řeč... tak se s ním můžete i porvat. Vím to od člověka který na shozy často chodí.. už jednou málem dostal přes držku od třech myslivců jen kvůli shozům. Můj osobní názor je ten že pokud zvěř nestřílíte a najdete paroh na zemi - je to jako jít na houby nebo borůvky. je to prostě "plod" lesa a můžete si ho nechat. Z morálního hlediska je pro mne nepřijatelné aby si někdo nárokoval věc kterou jsem já našel. Pokud to ten dotyčný nebude chtít pochopit... tak se s ním klidně porvu a je mi jedno že je zákon na jeho straně... takovej zákon je totiž k smíchu! :evil:


Osobnú skúsenosť nemám, ale myslím si že SK policajti budú skôr riešiť takúto banalitu, než nejakú vraždu. Za zber zhodov (pytliactvo) majú + bodík do vyriešených štatistík
Nežijem preto aby som robil, ale robím preto aby som žil...
Obrázok užívateľa
oneho
 
Príspevky: 392
Registrovaný: 02 Mar 2011, 19:55
Bydlisko: Bratislava
Dal Ďakujem: 81 x
Dostal Ďakujem: 143 x

Re: Zber zhodov a iných suvenírov

Poslaťod medved » 13 Máj 2011, 07:46

Joda píše: Z morálního hlediska je pro mne nepřijatelné aby si někdo nárokoval věc kterou jsem já našel. Pokud to ten dotyčný nebude chtít pochopit... tak se s ním klidně porvu a je mi jedno že je zákon na jeho straně... takovej zákon je totiž k smíchu! :evil:




podla mna to,ze zhody mozu zbierat len ludia (polovnici)ktorim bola zverana zver statom do "opateri" je spravne.Oni predsa musia platit najom za pol.revir, vynakladat financie na prikrmovanie,podavanie lieciv ,vakcin,zazverovanie, ... A koniec koncov je to opatrenie na ochranu samotnej zveri.Oblasti,kde su kvalitne trofeje a slusne stavy zveri v obdobi zhadzovania su cielom najazdov skupiniek ludi,zver je vyrusovana,stvana,pretoze sa motaju aj po takych miestach kadiel bezny turista nepojde .
Ked si prenajmes nejaky ovocny sad,kde nebude oplotenie,budes normalne platit za prenajom,vrazat energiu do jeho udrzby a na jesen tam najdes nejakych ludi ako ti zbieraju plody nenasere ta to?bude sa ti to zdat ok?
preto mi pride absolutne normalne,ze na zber zhodov treba povolenku.
Obrázok užívateľa
medved
 
Príspevky: 90
Registrovaný: 12 Júl 2010, 11:59
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 16 x

Re: Zber zhodov a iných suvenírov

Poslaťod juraj1974 » 13 Máj 2011, 07:47

Tento nazor ja osobne beriem na vedomie ako nazor ktory je podlozeny argumentmi...
Uvidieť prvý je základným predpokladom toho ako nebyť videný.


http://alchymisti.blogspot.sk/?m=0
Obrázok užívateľa
juraj1974
 
Príspevky: 1715
Registrovaný: 04 Feb 2011, 13:35
Bydlisko: Kalna nad Hronom
Dal Ďakujem: 1280 x
Dostal Ďakujem: 1455 x

Re: Zber zhodov a iných suvenírov

Poslaťod sally » 13 Máj 2011, 07:48

debata o poľovníctve a podobne presunutá do témy v Off-topicu, tu to nechajme vecným argumentom a info ohľadom zhodov
Mami, až vyrastiem, budem bushcrafter. Synček, oboje sa nedá. Obrázok

Môj eshop: www.doprirody.sk.
Obrázok užívateľa
sally
Moderátor vo výslužbe
 
Príspevky: 1333
Registrovaný: 12 Jún 2010, 17:44
Bydlisko: Nad kameňolomom, Bratislava
Dal Ďakujem: 171 x
Dostal Ďakujem: 345 x

Re: Zber zhodov a iných suvenírov

Poslaťod juraj1974 » 13 Máj 2011, 07:56

sally. Vedel som ze sa preberes a po vyspati tym seknes... :yees:


To je tak, keď je človek nervózny pred bakalárskymi štátnicami, nestíha termíny odovzdania práce, do toho dnes ráno skúška a agresívny tón "oponenta" a na "neštěstí je zaděláno" Sally
Uvidieť prvý je základným predpokladom toho ako nebyť videný.


http://alchymisti.blogspot.sk/?m=0
Obrázok užívateľa
juraj1974
 
Príspevky: 1715
Registrovaný: 04 Feb 2011, 13:35
Bydlisko: Kalna nad Hronom
Dal Ďakujem: 1280 x
Dostal Ďakujem: 1455 x

Re: Zber zhodov a iných suvenírov

Poslaťod Joda » 13 Máj 2011, 08:01

vědět v co se to zvrtne tak bych sem asi nic nepsal :mrgreen:
Obrázok užívateľa
Joda
 
Príspevky: 92
Registrovaný: 18 Apr 2011, 18:58
Dal Ďakujem: 2 x
Dostal Ďakujem: 45 x

Re: Zber zhodov a iných suvenírov

Poslaťod Rolf » 10 Feb 2012, 21:57

Opäť je tu obdobie "jeleních suvenírov"... :mrgreen: Ja, hoci sa už nejaký čas túlavam po kopcoch, som šťastie na jelenie zhody zatiaľ nemal a v živote som ešte žiaden zhod nenašiel napriek tomu, že poznám "jelenie chodníčky"... :( a jeleniu zver stretávam v posledných rokoch pomerne často. Myslím si, že je to, viacmenej, aj vec šťastia. Na vlastnej koži som zažil, keď sa do lesa (z rôznych príčin) vydali "sviatoční" návštevníci prírody a hneď našli jelení paroh, alebo podobnú "cennú vec". :evil: Ale na druhej strane je pravdou, že aj tých kapitálnejších jeleňov akosi ubudlo... (aspoň u nás). :-k :twisted: :wink:
Bolo tu už spomínané, že zhody sa dajú nájsť fakticky všade v lese. No dávnejšie som niekde čítal a môj známy mi to aj potvrdil, že človek môže celkom reálne nájsť zhody v blízkosti topoľov (osík)... Je známe, že jelene túto drevinu obľubujú (obhrýzanie kôry). Niektorí poľovníci (z uvedeného dôvodu) dokonca zámerne uložia narezané menšie stromy topoľov (osík) na vybraných miestach (napr. v blízkosti krmelcov) a jelene pri obhrýzaní kôry (v takýchto kopách) majú sklony si aj "vytĺkať" a zbavovať sa parožia. Ja si myslím, že nie je to pravidlo, ale niečo pravdy na tom bude... :-k Môj príbuzný a jeho kamarát raz spolu našli nádherný paroh, ktorý bol zavesený na topoli.(bol som pri tom, keď sa vrátili domov).
Naposledy upravil Rolf dňa 04 Apr 2012, 20:29, celkovo upravené 1
...nikto nie je múdrejší ani mocnejší ako všemocná príroda...
...a príroda robí zo mňa lepšieho človeka...
Obrázok užívateľa
Rolf
 
Príspevky: 328
Registrovaný: 08 Jún 2011, 13:24
Bydlisko: Vihorlatské vrchy
Dal Ďakujem: 430 x
Dostal Ďakujem: 487 x

Re: Zber zhodov a iných suvenírov

Poslaťod pawuk » 04 Apr 2012, 19:49

Dnešný deň si zapamätám asi navždy :)
Obrázok
Obrázok
je to jeden kus, fotený z dvoch strán ;)
Naposledy upravil pawuk dňa 06 Apr 2012, 11:15, celkovo upravené 1
...človek je jediné zviera, ktoré je cítiť dymom...
Môj youtube kanál
e-shop
Obrázok užívateľa
pawuk
 
Príspevky: 134
Registrovaný: 19 Aug 2010, 12:48
Bydlisko: Banská Bystrica
Dal Ďakujem: 57 x
Dostal Ďakujem: 50 x

Re: Zber zhodov a iných suvenírov

Poslaťod Kyl » 11 Jan 2013, 16:47

Ja by som len rád upozornil na to, že by sme mali vždy konať rozumne a nenechať sa uniesť zberačskou vášňou. Je veľký rozdiel ak človek na prechádzke lesom nájde zhod, to určite poteší každého, kto má rád prírodu a takému človeku to doprajem. A niečo úplne iné ak zver niekto stopuje aj niekoľko kilometrov, doslova ju naháňa. Prechádza po denných stanovištiach zveri a pritom vôbec neberie ohľad na to, že zver má za sebou ťažké zimné obdobie, v ktorom stratila veľké množstvo tukových zásob a neustálymi útekmi pred zberačmi prichádza zver o množstvo energie. (Tiež ich čakajú tráviace ťažkosti pri prechode na zelenú potravu.) Mnohé samice sú vo vysokom stupni gravidity, niektoré druhy zrovna v tomto období privádzajú mláďatá na svet a podobné aktivity ich do značnej miery stresujú! Verím, že ľudia na tomto fóre majú radi prírodu, ale mať rád nestačí treba si uvedomiť možné následky svojho konania a podľa toho sa správať. Uvediem jeden príklad, ktorý v praxi môže nastať ak budete príliš ,,aktívny“ zberač: (Je začiatok marca a silnejšie jelene už majú parožie zhodené, alebo ich zrovna zhadzujú tak si povieš, že treba trochu pobehať po jeleních chodníkoch, aby ťa náhodou niekto nepredbehol. Postupne vchádzaš do hlbších hôr a systematicky prechádzaš ,,horúce miesta“ odrazu kúsok od teba vyskočí z ležoviska diviak. Nebeží za tebou, ale ani sa mu akosi nechce odísť je zježený, sfukuje, sem tam zagrúli, ale nakoniec odbehne s chvostom vztýčeným ako zástavka niekam za kopec tak pokračuješ ďalej. Prejdeš okolo jeho ležoviska a možno si ani nevšimneš, že tam ležia práve narodené pásikavé prasiatka. V horšom prípade ich zbadáš a začneš si hľadať vhodný uhol na dobrú fotku, pričom okolo ležoviska zanecháš množstvo pachových stôp. Koniec príbehu. ) Záleží na povahe a bojovnosti diviačice, ale niektoré sa zachovajú približne podľa môjho opisu a k prasiatkam sa vrátia až o niekoľko hodín čo pre ich malé telíčka môže v prípade chladných dní znamenať značné podchladenie a následne smrť. Príklad som nesmeroval nijak osobne a nechcem ani nikoho uraziť, chcem len poukázať na to, že človek by mal vždy konať rozumne. Treba si uvedomiť či svojim konaním niekomu nespôsobím väčšiu škodu ako by som mal ja z danej veci osoh. Samozrejme je dôležité zvážiť či si vôbec na danú vec mám právo nárokovať! Práva každého z nás siahajú len po hranicu, kde začíname narušovať práva niekoho iného. Toto je môj názor.
A teraz, keď som už napísal svoj názor napíšem aj niečo k veci :D Podľa mojich skúseností sa zhody dajú nájsť npr. v okolí ležovísk (najmä na záveterných a slnečných miestach), pri rôznych krmných zariadeniach pre zver, na častých prechodoch zveri, pri čerstvo zrezaných stromoch hlavne jaseňov (ich ohryzenú kôru vidno už zďaleka) ďalej v okolí, alebo dokonca na stromoch, kde jelene vytĺkajú atď. Hľadanie zhodov je hlavne o poznaní pohybových a pobytových znakov zveri. Ak ste zberačom zhodov robte to prosím v rozumnej miere a nenechajte sa strhnúť zberačskou vášňou .
Obrázok užívateľa
Kyl
 
Príspevky: 36
Registrovaný: 29 Dec 2012, 18:35
Bydlisko: Strážovské vrchy
Dal Ďakujem: 64 x
Dostal Ďakujem: 134 x

Re: Zber zhodov a iných suvenírov

Poslaťod sony boy » 21 Jan 2013, 11:53

Zákon znie že zhod a iné veci nájdené v revíri su majetkom poľovného zruženia alebo štátnych lesov a dopústa sa človek trestného činu pytliactva,alebo prečinu prisvojenia si cudzej veci.ale osobne si myslím že záleži od človeka.ja to robím tak,pretože mám dobré skúsenosti s lesníkmi kde bývam že vždy na začiatku sezony si vybavím povolenie na zber zhodov u poľ.hospodára,poviem mu do akej lokality idem a všetko čo nájdem mu donesiem ukázať,pretože aj podľa zhodov si vie on určiť aká zver sa mu tam vyskytuje.a nikdy sa nestalo žeby mi ich zobral.a hned sa na vás inak pozeraju.proste ja to riešim takto nechem mať opletačky zo zákonom.ale hlavne záleži od človeka na ktorého natrafíte.ale skúste sa vžit do situácia ked vlastníte ako súkromná osoba les,sukromný revír,kúpujete za nemalé peniaze krmivo pre zver,obetujete peniaze a čas staráte sa o nu celý rok a potom sa idete prejsť po svojom revíri a každých 300 metrov natrafíte na človeka ktorý ma vruke 3 pár-ky a poprosíte ho či by vám ich u´kázal a on vás srdečne pošle do p..e,že nech sa nestáráte že čo našiel je jeho.ako by ste sa cítili??alebo si na nete potom tie zhody nájdete a vidíte že sa dotyčný človek ohbohacuje na váš urok??je to dvojsečná zbran ale niesú zhodári ako zhodári.jeden typ ide na prechádzku,pripadne stanovať nájde jedne zhod,je šastný a nechá si ho ako pamiatky a je aj druhý tym ktorý sa organizuje do veľkých skupín v rojnici o rozostupe 5 metrov s baterkami a často na lyžiach a niekedy aj na motorkách prečesávajú les,čím prenasleduju a stresujú zver ktorá často aj uhynie a začína o tretej ráno každý s baterkou vruke,aby mu náhodou nejaký j.....ý poľovník nedajbože vyfúkol kšeft.mal som možnosť vidieť aj takéto skupiny,takže nech si vytvorí názor každý sýám,ľudia sú všelijaký
Obrázok užívateľa
sony boy
 
Príspevky: 47
Registrovaný: 20 Jan 2013, 11:13
Bydlisko: Bánovce nad Bebravou
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 3 x

PredchádzajúciĎalší

Späť na Z praxe

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 10 hostia


cron