Určovanie svetových strán bez mapy a buzoly

Vaše praktické poznatky z praxe, tipy, skúsenosti, zaujímavé výlety...

Re: Určovanie svetových strán

Poslaťod hurka » 03 Nov 2014, 20:59

Musím pripomenúť ku tomu určovaniu smeru pomocou letokruhov, platí to len pre stromi rastúce uprostred poľa :wink: a inak tiež podľa naklonenia stromu, lenže na väčšine územia SR fúka juho-západný vietor, ale napr.: v košickej kotline prevláda severák :mrgreen:
Obrázok užívateľa
hurka
 
Príspevky: 88
Registrovaný: 04 Dec 2013, 22:12
Bydlisko: košice, košická nová ves
Dal Ďakujem: 50 x
Dostal Ďakujem: 35 x

Re: Určovanie svetových strán

Poslaťod prtgeologist » 03 Nov 2014, 23:13

Musím poopravit trošku část Marcelina příspěvku a pár věcí k němu dodat, jelikož je v tom příspěvku několik nepřesností a mohl by si jej někdo vyložit nesprávně. Vše, co řeknu, vychází z praxe, čili z mé zkušenosti z astrovýprav a z poznatků nebeské mechaniky (její základy znali naši předkové hravě a jsou opravdu jednoduché).

podle Slunce - přibližně v šest hodin ráno je na východě, v devět dopoledne na jihovýchodě, v poledne na jihu, ve tři odpoledne na jihozápadě a v šest hodin večer na západě

Toto platí možná tak pro pár dní před a po obou rovnodennostech a to ještě s menší rezervou (během podzimní rovnodennosti je Slunce v šest hodin ještě pod obzorem). Podle mýtu "Slunce vychází na východě a zapadá na západě" se dá orientovat cca dva týdny před a po obou rovnodennostech. Pak už je to hodně přibližné. Jak např. ukazuje tento obrázek z programu Stellarium (výborný simulátor zemské oblohy, používám jej na plánování svých astrovýprav), tak Slunce teď, zhruba tři týdny před zimním slunovratem, má při svém východu odchylku nějakých 24 stupňů směrem na sever, což je ku.va hodně.

Obecně řečeno. Zhruba dva týdny před a po rovnodennostech se podle východu a západu Slunce dá orientovat (vůbec nejpřesnější to je v dny obou rovnodenností), ale pak už to je dost o držku - není totiž nic příjemného zjistit, že si myslíte, jak jdete na východ, když přitom jdete nějakých patnáct stupňů mimo! Pokud je po podzimní rovnodennosti a před jarní rovnodenností, tak Slunce vychází obecně na JV straně obzoru a zapadá obecně na JZ straně obzoru. Pokud je naopak po jarní rovnodennosti a před podzimní rovnodenností, tak Slunce vychází na SV straně obzoru a zapadá na SZ straně obzoru.

když kdekoliv a kdykoliv uchopíte rovný kus jakéhokoliv materiálu (třeba klacek) a zabodnete jej do země tak, aby slunce přes něj nevrhalo žádnej stín, pak stačí asi tak čtvrt hodiny vyčkat na stín, který ukazuje vždy a všude přesně na východ

Podle tohoto se nedá vůbec orientovat! Kolík (cokoli rovného zabodnutého kolmo do země) ukazuje v libovolnou část dne vždy na jinačí část obzoru! Jediný moment, kdy se podle stínu vrhnutého Sluncem dá orientovat, je pravé/místní poledne a to nastává každý den jindy. Dá se určit snadno. Musíte měřit délku stínu kolíku. K tomu postačí relativní poměřování délky špagátu, lana, parakordu apod, cokoli, co je po ruce, když zrovna není k dispozici metr (srovnáváte, který špagát odpovídající tomu a tomu stínu je kratší/delší než ten druhý). Vyčkejte zhruba čtvrthodinku, pak změřte stín znova. Opakujte tak dlouho, než se stín kolíku začne prodlužovat. V okamžiku, kdy je stín nejkratší, je pravé poledne, tedy sluneční stín ukazuje přesně na jih. Toto platí pro severní polokouli směrem od obratníku Raka na sever kromě severního pólu, na jižní polokouli od obratníku Kozoroha směrem na jih bude ukazovat sluneční stín v pravé poledne na sever. Pro oblast mezi oběma obratníky se tato metoda dá použít, ale je ve hře více faktorů, které musíte znát než jen pouhou délku slunečního stínu. Nutno dodat, že čím vyšší a tenčí kolík je, tím lépe se vám budou měřit stíny.

podle Slunce a hodinek - malou ručičku hodinek namíříte ke Slunci, úhel mezi dvanáctkou a malou rukčičkou rozpůlíte, spojnice středu hodinek a tímto bodem ukazuje na jih

Osobně bych se nespoléhal na metodu podle hodinek. Jako přibližná metoda stačí, ale pokud chcete přesně, tak je to naprosto nedostačující, hlavně v létě díky hlouposti zvané letní čas a taky pokud se nacházíte daleko od poledníku určujícího místní občanský čas. Pro naše zeměpisné šířky je to poledník 15° východní délky. Vůbec nejhůře jsou na tom východniari, kteří by ve skutečnosti měli mít asi o půlhodinu více oproti Česku či Slovensku.

podle souhvězdí Orion - když jsou jeho prostřední tři hvězdy ve vodorovné přímce, určují vlevo směr východu a ve svislé poloze směrem k zemi zapadají, takže směřují na západ

Podle Orionova pásu se dá orientovat, když toto souhvězdí vidíte vycházet/západat. Když je ve větších výškách, tak Orionův pás (resp. pomyslná spojnice tří hvězd Orionova pásu) už vás navede všude jinde jen ne na východ/západ.

podle hvězdy Severky (první hvězda v oji Malého vozu) - pomyslná kolmice vedená k zemi ukazuje na sever

Toto je vůbec nejpřesnější metoda, která k určování stran existuje! Mraveniště nemusí ukazovat vždy na jih, letokruhy mohou být abnormální, lišejníky mohou být i na jižní straně stromu, atd. Ale orientace podle hvězd se moc nemění, resp. mění, ale museli bysme žít tisíce let, abysme rozpoznali, že zemská osa není nehybná, ale opisuje kruh (precese zemské osy). Severka nebude za pár tisíc let Severkou, její místo nahradí za zhruba 14000 let hvězda Vega.

podle Měsíce v úplňku - večer v šest hodin je na východě, o půlnoci na jihu, v šest ráno na západě
podle Měsíce v první čtvrti - na jihu je v šest hodin večer a na západě o půlnoci
podle Měsíce v poslední čtvrti - ukazuje východ o půlnoci a jih v šest hodin ráno

Tak toto je s prominutím hloupost na druhou. Měsíční fáze se pro orientaci nedají využít! Rok od roku se časy měsíčních fází mění, nelze vůbec říct, že v šest hodin je úplněk na východě. Ale vzhledem k tomu, že Měsíc po obloze opisuje zhruba stejnou dráhu jako Slunce (ekliptiku) s malou odchylkou (do 5° v ekliptikálních souřadnicích), tak se dá využít stejná metoda jako u slunečního stínu v pravém poledni. Měříte měsíční stín tak dlouho, dokud není nejkratší. Prakticky jakýkoli astronomický objekt schopný vrhat stín (pouze Venuše a Jupiter, ale použitelný je ve světle neznečištěném kraji a za velmi výborných podmínek, příp. klidné atmosféry pouze Jupiter) je v okamžiku nejkratšího stínu co nejvýše nad obzorem, tedy je přesně na jihu.
Naposledy upravil prtgeologist dňa 03 Nov 2014, 23:29, celkovo upravené 2
prtgeologist
 
Príspevky: 43
Registrovaný: 29 Okt 2014, 08:43
Bydlisko: Les
Dal Ďakujem: 5 x
Dostal Ďakujem: 54 x

Re: Určovanie svetových strán

Poslaťod bubi » 29 Sep 2015, 19:03

Listové čepele voľne stojacich stromov a krov sú globálne otočené na juh, aby lepšie využili slnečné svetlo. Stačí taký strom obísť a sledovať "plnosť" koruny. Najlepšie je to zrejmé pri odlišnom sfarbení lícnej a rubovej strany listov. Dobrá pomôcka v prípadoch tzv. olovenej oblohy.
Ja som aj zo zeme aj z oblakov. (Ján Smrek).
Obrázok užívateľa
bubi
 
Príspevky: 234
Registrovaný: 09 Feb 2015, 16:53
Bydlisko: Bratislava
Dal Ďakujem: 164 x
Dostal Ďakujem: 180 x

Re: Určovanie svetových strán

Poslaťod jasommato » 29 Sep 2015, 23:29

mne sa najviac osvedcil kompas a prave preto ho skoro vzdy zabudnem doma
Obrázok užívateľa
jasommato
 
Príspevky: 797
Registrovaný: 07 Máj 2012, 14:33
Bydlisko: Orava a prilahle kopce potoky a rybniky
Dal Ďakujem: 334 x
Dostal Ďakujem: 483 x

Re: Určovanie svetových strán

Poslaťod bubi » 30 Sep 2015, 06:45

Ešte jeden typ pre ľudí, ktorí radi riešia veci zložito. Existuje veľa druhov prenosných slnečných hodín, ktoré sa oriemtujú podla kompasu. Ak si také vyrobíme bez kompasu, môžeme ich v teréne zorientovať podla známeho dátumu a pravého slnečného času. Z toho vyvodíme svetové strany.
Pozor, pravý slnečný čas nie je totožný s občianskym časom.
Ja som aj zo zeme aj z oblakov. (Ján Smrek).
Obrázok užívateľa
bubi
 
Príspevky: 234
Registrovaný: 09 Feb 2015, 16:53
Bydlisko: Bratislava
Dal Ďakujem: 164 x
Dostal Ďakujem: 180 x

Re: Určovanie svetových strán

Poslaťod Divoký skaut » 02 Aug 2016, 22:47

Screenshot_2016-08-02-22-51-38-1.png
Odfotené z SAS príručky
Ako kompas sa dá použiť žiletka. Zmagnetizujete je pošúchaním o látku. Zavesíte je nitkou o konár a otočí sa na sever (nesmie fúkať). Skúšal som a funguje. Dá sa skontrolovať tak že do blízkosti sa dá kovový predmet a ak sa za ním otočí je správne zmagnetizovaná. Len neviem ako zistiť ktorý koniec ukazuje sever a ktorý juh.
Obrázok užívateľa
Divoký skaut
 
Príspevky: 36
Registrovaný: 20 Apr 2016, 07:14
Bydlisko: Trenčín
Dal Ďakujem: 54 x
Dostal Ďakujem: 53 x

Re: Určovanie svetových strán

Poslaťod Goose » 11 Aug 2016, 00:45

Divoký skaut píše:
Screenshot_2016-08-02-22-51-38-1.png
Ako kompas sa dá použiť žiletka. Zmagnetizujete je pošúchaním o látku. Zavesíte je nitkou o konár a otočí sa na sever (nesmie fúkať). Skúšal som a funguje. Dá sa skontrolovať tak že do blízkosti sa dá kovový predmet a ak sa za ním otočí je správne zmagnetizovaná. Len neviem ako zistiť ktorý koniec ukazuje sever a ktorý juh.



Tak v pásme severne od obratníka a v slnečnom počasí juh od severu rozoznať musíš (z pohybu slnka). Ako to zistiť, keď slnko nevidno....to netuším ani ja :-) neviem, či je to v tomto prípade vôbec možné. Tu už znamosti buscraftu nepomôžu,. musí nastúpiť znalosť elektro - záležitostí :-D
Goose
 
Príspevky: 32
Registrovaný: 02 Júl 2011, 10:04
Bydlisko: Martin, MT, SVK
Dal Ďakujem: 43 x
Dostal Ďakujem: 10 x

Re: Určovanie svetových strán

Poslaťod juraj1974 » 11 Aug 2016, 08:06

:-k Preco vsetci chcete vediet kde je sever..?
Uvidieť prvý je základným predpokladom toho ako nebyť videný.


http://alchymisti.blogspot.sk/?m=0
Obrázok užívateľa
juraj1974
 
Príspevky: 1715
Registrovaný: 04 Feb 2011, 13:35
Bydlisko: Kalna nad Hronom
Dal Ďakujem: 1280 x
Dostal Ďakujem: 1455 x

Re: Určovanie svetových strán

Poslaťod macmatej » 18 Aug 2016, 12:10

Ak je zamračené, tak poloha slnka sa dá zistiť metódou difúzne rozptýleného tieňa.

Obrázok užívateľa
macmatej
 
Príspevky: 764
Registrovaný: 02 Apr 2011, 22:00
Bydlisko: Trnava
Dal Ďakujem: 412 x
Dostal Ďakujem: 673 x

Re: Určovanie svetových strán

Poslaťod Quizath » 18 Sep 2016, 17:12

Quizath
 
Príspevky: 32
Registrovaný: 01 Okt 2011, 21:20
Bydlisko: Slovenská republika
Dal Ďakujem: 2 x
Dostal Ďakujem: 21 x

Re: Určovanie svetových strán

Poslaťod paLl » 17 Mar 2017, 23:15

Niektoré z tu spomínaných techník sú pekne opísané tu: http://www.naturalnavigator.com/ pre tých, ktorým nevadí angličtina.
Nemáte niekto náhodou knihu The Natural Navigator od Tristan Gooley?
Este jedna otázka - viete niekto, ako určiť smer prevládajúceho vetra?
paLl
 
Príspevky: 3
Registrovaný: 15 Mar 2017, 14:32
Bydlisko: Košice
Dal Ďakujem: 15 x
Dostal Ďakujem: 9 x

Re: Určovanie svetových strán

Poslaťod macmatej » 04 Máj 2017, 20:00

Prevládajúci smer vetra na západnom slovensku je Severozápad. To je dôvod prečo je na Záhorí piesok a na trnavskej doske spraš. Na ostatnom území je kvôli hornatosti vietor veľmi premenlivý.
Výskyt severozápadného vetra na kopci Záruby

Výskyt severozápadného vetra na kopci Záruby

Obrázok užívateľa
macmatej
 
Príspevky: 764
Registrovaný: 02 Apr 2011, 22:00
Bydlisko: Trnava
Dal Ďakujem: 412 x
Dostal Ďakujem: 673 x

Orientácia a navigácia v teréne (mapa, kompas, GPS)

Poslaťod Juzek » 08 Jún 2021, 13:16

Pomocou času a slnka - Pomerne jednoducho a presne sa dajú určiť svetové strany pomocou ručičkových hodiniek.
Slnko ako je známe postupuje od východu na západ, pričom na poludnie je približne na juhu.
Pre presnejšie určenie juhu použijeme ručičkové hodinky : Namierime hodinovú ručičku na slnko, uhol medzi týmto smerom a číslom 12 rozpolíme a os uhla nám potom ukazuje juh.
Prírodné znaky - Veľmi zhruba sa dá orientovať aj podľa niektorých prírodných javov, ale jedná sa skutočne o krízovú metódu.
1. Samostatne stojace stromy mávajú hustejšie konáre z južnej strany, tenšie stromy môžu mať tendenciu nakláňať sa k juhu. Letokruhy na pni sú smerom k juhu širšie.
2. Miernejší svah mraveniska býva orientovaný k juhu
3. Úle sú väčšinou otočené vchodom k juhu
4. Machy a lišajníky dávajú prednosť vlhčím a chladnejším stranám stromom a kmeňov, zvyčajne ich nájdeme na severnej, prípadne severo-západnej strane.


/přesunuto. P
Obrázok užívateľa
Juzek
 
Príspevky: 27
Registrovaný: 22 Okt 2019, 18:12
Bydlisko: Sebedín,Bečov
Dal Ďakujem: 10 x
Dostal Ďakujem: 53 x

Re: Určovanie svetových strán

Poslaťod marian_r » 17 Sep 2021, 12:13

Marcela píše:slunečnice obrací svůj květ za sluncem, i když je zakryto mraky


Nie, slnečnica odvracia kvet od Slnka.
marian_r
 
Príspevky: 23
Registrovaný: 16 Sep 2021, 09:39
Bydlisko: Ba
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 19 x

Re: Určovanie svetových strán

Poslaťod marian_r » 17 Sep 2021, 12:17

Divoký skaut píše:Ako kompas sa dá použiť žiletka. Zmagnetizujete je pošúchaním o látku.


Nevidím dôvod, prečo by sa mala zmagnetizovať. Nanajvýš sa môže elektrostaticky nabiť. A môže priťahovať vodivé nenabité predmety, všetkými smermi rovnako.
marian_r
 
Príspevky: 23
Registrovaný: 16 Sep 2021, 09:39
Bydlisko: Ba
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 19 x

PredchádzajúciĎalší

Späť na Z praxe

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť