Brúsenie nožov, sekier, brúsne kamene

Nože, sekery, pílky..

Re: Brúsenie nožov, sekier, brúsne kamene

Poslaťod jasommato » 09 Jan 2016, 12:08

Ide o cas nie o kamen kamen je nastroj ma si odrobit svoje a znicit sa pri tom ale brusit 15 dlat na vode pol dna ostrim a robota stoji na nafte to mam do dvoch hodin a mozem makat petrolej musim prikupit je lepsi
Plus tie sintetiky co mam na vode nebrusia nic
Naposledy upravil jasommato dňa 09 Jan 2016, 16:35, celkovo upravené 1
Obrázok užívateľa
jasommato
 
Príspevky: 797
Registrovaný: 07 Máj 2012, 14:33
Bydlisko: Orava a prilahle kopce potoky a rybniky
Dal Ďakujem: 334 x
Dostal Ďakujem: 483 x

Re: Brúsenie nožov, sekier, brúsne kamene

Poslaťod fatal_error » 09 Jan 2016, 14:59

Jasommato prosim ta, pouzivaj aspon bodky, uz ked gramatika je zla. Inac sa to neda normalne citat.

Pol dna brusit dlata, to asi tazko. Jedine, ze ich mas 50 a su to velmi kvalitne dlata, ktore maju 64-65HRC (Priemerne maju dlata 58-62HRC, ale zalezi od znacky) ako napr. tieto http://www.autinetools.com/en/tools/chisels
Pri takejto tvrdosti ti zase pomozu len poriadne diamantove brusne kamene, kvalitny brusny kamen + finish na poriadnej paste, alebo kameni (grit 10000-12000). A to beriem do uvahy fakt, ze dlato je uplne tupe a ma vacsie zubky. Pri normalnom poskodeni ostria sa to da nabrusit len na vode, v pohode a dost rychle, ak clovek vie a chce.

Podla mna ak clovek robi s drevom na kvantitu, tak nabrusi dlato aj flexou a ak robi s drevom na kvalitu tak svojim nastrojom venuje na nabrusenie viac casu.

Ano, uvedomujem si, ze tieto srandy na brusenie stoja dost penazi, ale zato aj vysledok stoji zato a rezne nastroje ostavaju ovela dlhsie ostre a to znamena, ze celkovo nastroj vydrzi dlhsie.
Ale priznavam, ze brusit dlato od narexu za 4 eura na kameni za 150eur je hovadina a pouzil by som radsej kotucovu brusku :D

Zopar ukazok brusenia len tak na pohodu :camp:
Na kamenoch
https://youtu.be/sHr-qiQNuzo
https://youtu.be/3QZtNnI7bA0
Na diamantoch
https://youtu.be/a6ykVzL2VAM
Per aspera ad astra...
Obrázok užívateľa
fatal_error
 
Príspevky: 381
Registrovaný: 22 Aug 2011, 10:50
Dal Ďakujem: 164 x
Dostal Ďakujem: 268 x

Re: Brúsenie nožov, sekier, brúsne kamene

Poslaťod jasommato » 09 Jan 2016, 16:01

Dlata mam od mesarosa najlacnejsie asi za 16 evri. Som vyuceny rezbar a dlata som musel ucit ostrit aj majstrou na skole dlhorocnych rezbarou.
Kamene co pouzivam su na finisovanie ostria na nastrojoch z hss a s platkami a s vodou su ozaj nepouzitelne.
Kamene kde platis 150 evri za znacku neuznavam pouzivam profi nastrojarske s ktorimi mam teraz problem zohnat nove :?
Obrázok užívateľa
jasommato
 
Príspevky: 797
Registrovaný: 07 Máj 2012, 14:33
Bydlisko: Orava a prilahle kopce potoky a rybniky
Dal Ďakujem: 334 x
Dostal Ďakujem: 483 x

Re: Brúsenie nožov, sekier, brúsne kamene

Poslaťod Pája » 09 Jan 2016, 18:23

No, já mám taky keramiku od Jana03, různé kameny a tyčinky, používám je vcelku intenzivně už pátý rok. Za tu dobu mám třetí hlavní kámen (600/1200). Zjistila jsem, že s vodou odchází rychleji, rychleji se zanáší. Je fakt, že předchozí kameny měly výrobní vadu (odborná firma odflákla výpal) - ale Jan mi je bez řečí vyměnil za nové. Nicméně, na sucho brousí podle mých zkušeností skutečně lépe, a nezanáší se do hloubky, stačí vygumovat obyčejnou bílou kancelářskou gumou. Jinak Jan mi poradil, že keramické ocílky a tyčinky lze obnovit přebroušením hrubým smirkem. Dalším broušením se pak ohladí do předchozí zrnitosti. Na finiš používám buď rozsutec pod vodou nebo obtahovací pádlo se zelenou pastou na jedné a čistou kůží na druhé straně.

Pokud rekonstruuji nějaké zubaté ostří, u seker a hrubých nástrojů se s tím nemažu, beru pilník hrubý, jemný a pak smirek (většinou vodní). Kámen nakonec. U ostatních rekonstrukcí smirek od hrubého (100) až do jemného (600), pak kámen. Keramika není vhodná na broušení antikvárního nářadí, zanese se povrchovou oxidací nebo vyloženě rzí, a už to z ní nedostanete, leda si tím zrnka rzi zasejete do ostatních čepelí (takto jsem dorasila první keramický kámen, ale když už se začal vydrolovat, nebylo mi ho líto). Jinak na rekonstrukce se mi vcelku osvědčil levný čtyřstranný diamantový hranol z Lidlu (v přepočtu asi 8€), malé zoubky rovná s přehledem, a nemusím se s tím mazat na keramice nebo drát šmirgl. Periodicky se tam objevuje stále.

Drahé kameny bych nechtěla, většinou se musí po čase rovnat, ať už ty syntetické nebo přírodní, a to samozřejmě znamená časem "spotřebování kamene." Za jak dlouho, to je otázka toho, jak často člověk brousí. Mně se to neoplatí.

Levný kámen, jaký je na obrázku od peSka, považuji na naprosto nevhodný. Bude se rychle vydrolovat, a protože je potřeba namáčet, bude se ničit o to rychleji. Grit bude opravdu hodně hrubý, takže nové nebo běžně otupené čepele podle mého spíš zničí nebo ještě víc otupí, takže jeho používání vidím jako kontraproduktivní. PeSko, podívej se tady na vlákně na brusný hranol na smirky, který tu postoval SKW, a vyrob si podobný. Uvidíš, že i na učení broušení to bude lepší. A pokud bys chtěl kousek kůže na obtahovací pádlo, napiš, něco Ti najdu. ;-)

P.S. Ještě jsem si vzpomněla, že jsem na začátku na obtahování používala břidlici. S vodou mi to nepřišlo nic moc, pak jsem přešla na magnoliový olej (používám doteď) a dobré. Momentálně uvažuju, že bych se k břidlici ve větším rozměru k občasnému leštění čepelí vrátila. Ale jako hlavní kámen by byla příliš jemná.
Kráčím, tedy jsem.
Fail again, fail better. (S. Beckett)

Galerie výrobků na knife.cz
Instagram
Obrázok užívateľa
Pája
Amazonka
 
Príspevky: 1299
Registrovaný: 05 Júl 2010, 20:13
Bydlisko: Morava
Dal Ďakujem: 1221 x
Dostal Ďakujem: 1710 x

Re: Brúsenie nožov, sekier, brúsne kamene

Poslaťod divox » 09 Jan 2016, 18:27

Čisto moja skúsenosť : kamene nekupujem,načo aj keď sa váľajú všade okolo nás.Treba si to len skúsiť že ktorý je na aké brúsenie.
Na finiš používam obyčajnú kocku na dláždenie z čadiču.Dá sa pomerne ľahko nalámať podľa potreby a je jej dosť všade a pre každého.
Jak som už písal niekde inde,na "trúbke" sú fasa veci,no skúsenosť ti nikto nedá.

Obrázok
Obrázok užívateľa
divox
 
Príspevky: 297
Registrovaný: 02 Feb 2012, 16:26
Bydlisko: Košice
Dal Ďakujem: 507 x
Dostal Ďakujem: 544 x

Re: Brúsenie nožov, sekier, brúsne kamene

Poslaťod fatal_error » 09 Jan 2016, 18:44

Pája píše:Drahé kameny bych nechtěla, většinou se musí po čase rovnat, ať už ty syntetické nebo přírodní, a to samozřejmě znamená časem "spotřebování kamene." Za jak dlouho, to je otázka toho, jak často člověk brousí. Mně se to neoplatí.


Ano to je pravda. Ja ako bezny uzivatel, brusim noze fakt raz za tyzden, niekedy raz za dva tyzdne, popripade aj menej casto, ked vidim, ze nozik je po niekolkych vyletoch v lese este schopny rezat bez problemu. Takze po dvoch rokoch brusenia uz zacina byt vidno opotrebenie kamena a rozmyslam o zakupeni vyrovnavacieho bloku. Ten ale stoji cca 700kc a to je fakt dost velka polozka. Takze ten kamen radsej vyrovnam o betonovu dlazobnu kocku pred domom :D.

Najprv som si myslel, ze mi ten kombinovany King 1000/6000 nebude dat vediet do poriadku ultra tupe noze, no zistil som, ze grit 1000 bere material uplne uzasne a nepotrebujem ani hrubsi grit. Trvalo to sice dlhsie, ale zase to nebolo krkolomne. Na brusenie noveho noza bez fazety to neni, ale na vyladenie ostria skvele. Noz po kameni krasne klze a material ubuda fakt slusne. Je to proste najlepsi kamen, aky mam. Urcite by som si ho kupil znova.

Tiez rozmyslam, ze kupim Rozsutec. Ten je zase tvrdsi no na finalne vylestenie a zbavenie sa ihly by mal byt super.

Divox tie sutre au vsade v prirode to hej, ale zarovnat ich na krasnu rovnu plochu zabere vela casu, alebo ludia k nastrojom na vyrovnanie nemaju pristup. Jedine, ze nato mas nejaky trik, akoby sa to dalo jednoducho zrovnat. Ale odpoved typu ze najdes rovny kamen tak to neee :D A ze mi skusenost nikto neda je pravda no na druhej strane na "trubke" su prave ludia, ktori tu skusenost maju a vidno to. Prave preto verim viac zahranicnym veciam nez domacim (ale nie vzdy a za kazdu cenu samozrejme).
Per aspera ad astra...
Obrázok užívateľa
fatal_error
 
Príspevky: 381
Registrovaný: 22 Aug 2011, 10:50
Dal Ďakujem: 164 x
Dostal Ďakujem: 268 x

Re: Brúsenie nožov, sekier, brúsne kamene

Poslaťod divox » 09 Jan 2016, 19:14

Fatal - nož,ostrie ktorým sa reže,sa dá vybrúsit na britvu aj na totálnom krivom kameni..a tak parádne že na ňom neostane ani jeden škrabanec.Vidíš,neskúsiš,nevieš :mrgreen: svoje kamene nezarovnávam na ideálnu rovnú plochu,zbytočnosť...
Obrázok užívateľa
divox
 
Príspevky: 297
Registrovaný: 02 Feb 2012, 16:26
Bydlisko: Košice
Dal Ďakujem: 507 x
Dostal Ďakujem: 544 x

Re: Brúsenie nožov, sekier, brúsne kamene

Poslaťod Pája » 09 Jan 2016, 19:15

No, to je právě to, že běžně otupený nůž na tom nabrousíš, ale přeprofilovávat nebo opravovat... :roll: Jinak tyhle kameny se dají rovnat i na šmirglu - ne skleněnou tabulku disperzním lepidlem nalepíš arch smirku, opatrně přichytíš ke stolu a jedeš....

Oprava: míněno syntetické, žulovou kostku ani náhodou.. :wolf:
Kráčím, tedy jsem.
Fail again, fail better. (S. Beckett)

Galerie výrobků na knife.cz
Instagram
Obrázok užívateľa
Pája
Amazonka
 
Príspevky: 1299
Registrovaný: 05 Júl 2010, 20:13
Bydlisko: Morava
Dal Ďakujem: 1221 x
Dostal Ďakujem: 1710 x

Re: Brúsenie nožov, sekier, brúsne kamene

Poslaťod fatal_error » 09 Jan 2016, 19:27

divox píše:Fatal - nož,ostrie ktorým sa reže,sa dá vybrúsit na britvu aj na totálnom krivom kameni..a tak parádne že na ňom neostane ani jeden škrabanec.Vidíš,neskúsiš,nevieš :mrgreen: svoje kamene nezarovnávam na ideálnu rovnú plochu,zbytočnosť...


Nooo toto je dost diskutabilne :). Zalezi, aky material brusis. Pri uhlikovke mi staci aj pieskovec, ale pri Elmaxe si clovek ani neskrtne. Potrebujes kvalitnejsie kamene. Vyskusane mam akurat brusenie noza o keramiku z kvetinaca (kvetinac bol taky giganticky vyse mojich kolien a material noza bola 440tka) :D
Slo to, ale trvalo to dlho a ostrost sa (logicky) nedala porovnat s tym ked som to brusil na normalnom brusnom kameni ani zdaleka. Ako je to sice pekne najst kamen v prirode a nabrusit na nom noz, ale beriem to ako nudzovku, nie ako pokrocile brusenie noza a inych nastrojov. :camp:
Per aspera ad astra...
Obrázok užívateľa
fatal_error
 
Príspevky: 381
Registrovaný: 22 Aug 2011, 10:50
Dal Ďakujem: 164 x
Dostal Ďakujem: 268 x

Re: Brúsenie nožov, sekier, brúsne kamene

Poslaťod divox » 09 Jan 2016, 19:34

Brúsim na tom všetko,vrátane dlát.A že je toho fakt dosť..nemám totiž brúsku kde by sa dalo brúsiť bez toho aby som z ostria nezrobil pílku..
Obrázok užívateľa
divox
 
Príspevky: 297
Registrovaný: 02 Feb 2012, 16:26
Bydlisko: Košice
Dal Ďakujem: 507 x
Dostal Ďakujem: 544 x

Re: Brúsenie nožov, sekier, brúsne kamene

Poslaťod SKW » 09 Jan 2016, 20:19

Ja som začínal na šmirgľoch a dnes ich používam už len pri brúsení ťažko dostupných zaoblení s vnútorným výbrusom ako majú niektoré crooked nože, hákové struhy na sústruženie atď.... Pri brúsení rezbárskych nožov, rovných dlát a sústružníckych dlát som sa rozhodol presedlať na kvalitnejšie brúsne kamene, nakoľko je na nich brúsenie praktickejšie, precíznejšie, a dovolím si povedať že aj ekonomickejšie, len človek musí spočiatku prehltnúť tú vysokú cenu kvalitného kameňa. No keď som si premietol koľko som míňal šmirgľov na brúsenie všetkých nástrojov tak som sa nakoniec rozhodol zainvestovať do vodných kameňov. Orovnávam ich primerane často, s rozumom. Treba sa snažiť pri brúsení využívať takmer celú plochu kameňa a nebrúsiť len na jednom mieste a nevytvárať tak lokálne priehlbiny. Potom je orovnanie kameňa rýchle a s minimálnym úberom materiálu. Som zvedavý za akú dobu sa mi podarí zodrať vodný kameň, no zatiaľ mám pocit že je to ešte veeeľmi ďaleko.

Inak tiež mám aj spomínaný kameň King kombo 1000/6000 a tiež som toho názoru že je to jeden z najkvalitnejších brúsnych kameňov aké sa dajú zohnať. Ešte Naniwa je porovnateľnej kvality. Aby som odpovedal na otázku, ktorú položil Fatal, tak ja končím brúsenie náradia na Rozsutci, ktorý je podľa všetkého 6000 grit. No podľa mňa nechá lepší finiš na ostrí než ten King 6000ka pretože rozsutec je tvrdý. Úplne nakoniec obťahujem na koži s pastou a potom pár ťahov na čistej koži.

Dôležitá vec pri rozsutci je oživovanie povrchu, nestačí používať len vodu. Je dobré mať druhý rozsutec, stačí aj oslička na kosu, ktorá je lacná, a šúchať dva kamene o seba (namočené). Pri rozsutci treba trochu silnejšie tlačiť, kým vznikne pasta. No a na tejto paste je potom brúsenie ideálne a povrch je obnovený. Rozsutec sa pomerne ľahko zanáša ak ho neoživíte tak stráca brúsnu (resp. skôr honovaciu) schopnosť. Na rovnaké účely slúži pri japonských vodných kameňoch malý kamienok Nagura.

“In the school of the woods, there is no graduation day.” - HORACE KEPHART, Camping and Woodcraft, 1917

SKW Bushcraft blog
Youtube kanál
Obrázok užívateľa
SKW
Moderátor
 
Príspevky: 928
Registrovaný: 05 Aug 2010, 22:36
Bydlisko: Poltár
Dal Ďakujem: 636 x
Dostal Ďakujem: 1530 x

Re: Brúsenie nožov, sekier, brúsne kamene

Poslaťod padrone77 » 17 Jan 2016, 19:17

Vyrobil som nieco taketo.. co poviete?
Prílohy
2.jpg
20160116_163433.jpg
grinder
padrone77
 
Príspevky: 1
Registrovaný: 31 Aug 2014, 20:56
Bydlisko: poprad
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 9 x

Re: Brúsenie nožov, sekier, brúsne kamene

Poslaťod benluben » 18 Jan 2016, 11:08

Vyzerá to dobre len nech slúži :yees:
Nech Vám zápalky nezvlhnú a oheň dlho horí ...
Obrázok užívateľa
benluben
 
Príspevky: 214
Registrovaný: 09 Dec 2012, 12:11
Bydlisko: Nové Zámky
Dal Ďakujem: 366 x
Dostal Ďakujem: 276 x

Re: Brúsenie nožov, sekier, brúsne kamene

Poslaťod vasko » 28 Feb 2016, 14:03

Nie som žiadny majster v brúsení, ale niekoľko vecí som odpozoroval pri svojom brúsení.
Každý kameň je iný a niekedy mi kameň pracuje dobre s nejakou čepeľou, a s inou slabšie. Či používať olej alebo vodu, to podľa môjho, závisí od kameňa a brúsiča. Nedá sa to jednoznačne povedať čo je lepšie. Mäkšie pórovité kamene, ktoré bublinkujú pri ponorení do vody a uvoľňujú pri brúsení zrno, mi dobre pracujú s vodou.
Tvrdšie kamene, ktoré nenaberajú do seba vodu a málo uvoľňujú zrno, (napr. Rozsutec) mi lepšie pracujú s olejom. Pri vode sa nevytvorí brúsna pastička, lebo voda splaví uvolnený prach. S olejom sa táto pasta vytvára a brúsenie mi ide lepšie. Niekedy stačí aj pľuvanec ale najradšej používam saponát. :D
Aj v priebehu času sa ináč pozerám na brúsenie ako pred rokom. Za mňa asi tak... :wink:
Obrázok užívateľa
vasko
 
Príspevky: 9
Registrovaný: 16 Feb 2013, 13:28
Bydlisko: Košice
Dal Ďakujem: 12 x
Dostal Ďakujem: 32 x

Re: Brúsenie nožov, sekier, brúsne kamene

Poslaťod rk_zedols » 29 Apr 2016, 11:23

Zdravím, som tu nový :) strávil som pár hodín čítaním rôznych príspevkov o brúsení aj pozeraním rôznych videí. Ako techniku brúsenia aj obťahovania asi chápem ( i keď trafiť uhol bude novinka pr emňa) ale výber kameňa/šmirgla/keramickej či diamantovej tyčky mi robia problém. ak tomu správne rozumiem tak čím menšie číslo na kameni resp. šmirgli tak je na tom väčšie zrno a tým pádom robí väčšie rýhy do noža? A čím vyššie číslo na kameni/šmirgli tak tým je jemnejší k oceli a ani nezanecháva ryhy? I keď asi nie u všetkých výrobcov sú tie isté čísla. Proste neviem sa rozhodnúť medzi tými všetkými kameňmi alebo šmirgľami. Dnes mi prišiel z bazoša Tom Brown Tracker z 1095ky (dosť zachovalý, medzi rečou - výrobca TOPS udáva uhol pre malé nože TOPS 18°-22° a pre veľké nože TOPS 20°-25°...kam patrí TOM BROWN Tracker 1?), myslím že je dosť ostrý na svoj účel rezanie/sekanie/survival i keď kamarát mi písal že asi by som ho mal prebrúsiť ale mám taký malý problém tam kde sa ostria spájajú je trošku odštrbené, tak by som sa rád opýtal či tu nieje niekto povedzme aj z Liptova poprípade okolia Ružomberka ským by som sa mohol poradiť ohľadom brúsenia/prebrúsenia tej štrbinky ? Poprípade kto by mal čas a chuť vysvetliť nováčikovi nejaké tie základy brúsenia ktoré sa nedajú pochytiť cez internet? Píšete kľudne aj SS. Ďakujem ostávam s pozdravom.

Pripájam fotky, po dvoch kliknutiach sa otvorí celá fotka ktorá sa dá priblížiť.

Obrázok
Obrázok
Obrázok
Obrázok
Obrázok
Naposledy upravil rk_zedols dňa 29 Apr 2016, 13:58, celkovo upravené 2
rk_zedols
 
Príspevky: 2
Registrovaný: 28 Apr 2016, 19:18
Bydlisko: Ružomberok
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 0 x

PredchádzajúciĎalší

Späť na Nástroje

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 0 hostia