Výmena poriska na sekerke [návod]

Rôzne druhy ľudových remesiel, vaše výrobky, postupy, rady.

Výmena poriska na sekerke [návod]

Poslaťod SKW » 19 Feb 2011, 00:34

Pri poškodení poriska na sekere, sú dve možnosti ako si zaobstarať nové. Buď si ho človek kúpi v obchode s náradím, alebo si ho vyrobí sám. Obľubujem práve tú druhú možnosť, keďže o tom je bushcraft (moja obľúbená fráza :) ), vedieť opraviť svoje náradie vlastnými rukami. Za skutočnú zručnosť však považujem to, keď si niekto dokáže vyrobiť vlastné porisko priamo v lese, len s použitím samotnej hlavy sekery (bez poriska), prípadne pílky a noža. Presne túto filozofiu praktikovali napríklad lovci kožušín, alebo lodní prepravcovia v kanade zvaní ''voyageurs''. Sekera sa dá zbaliť ľahšie bez poriska a v prípade potreby si porisko vyrobili z materiálov, ktoré poskytuje príroda.

Na výrobu nového poriska do starej sekerky som použil brezu, ktorá je jedným z tradičných materiálov na výrobu porísk v severských krajinách. Na odpílenie brezovej metrovice som použil oblúkovú pílu. Drevo by malo byť o niečo dlhšie než bude samotné porisko, to sa neskôr skráti do požadovanej dĺžky.
Obrázok

Nasledovalo rozštiepenie dreva na dve polovice.
Obrázok

Z každej som vyrobil porisko, jedno na sekerku a druhé do zálohy. Je potrebné uviesť, že porisko nesmie obsahovať stržeň (stred stromu), čiže je vyrobené z časti ktorá je čo najbližšie k vonkajšiemu letokruhu. Taktiež je potrebné dodržať správny smer letokruhov v porisku, čo zaručí jeho väčšiu pevnosť.
Obrázok

Pomocou inej sekerky, hoblíka a noža som každú z polovíc opracoval do tvaru, ktorý sa už podobá na porisko.
Obrázok

Keďže drevo s ktorým som pracoval bolo čerstvé, tak som poriská po vyrezaní musel nechať vyschnúť.
Obrázok

Po správnom vytvarovaní poriska v mieste, kde bude hlava sekery som ho pozdĺžne rozpílil, aby doňho bolo možné zatĺcť klin. Snažil som sa ho rozpíliť čo najpresnejšie cez stred, aby obe strany boli približne rovnaké.
Obrázok

Klin som si zhotovil z tvrdého dubového dreva, keďže nič vhodnejšie som nemal. Po nanesení vrstvy lepidla som ním zaistil hlavu sekerky.
Obrázok

Obrázok

Takto to vyzerá po vyschnutí a odpílení nadbytočnej časti.
Obrázok

Obrázok

Ešte bolo potrebné vyšmirgľovať porisko tak, aby na ňom neostali nerovnosti.
Obrázok

Posledným krokom je ľahké naolejovanie. Takáto výmena poriska nestojí ani cent(snáď len ten šmirgeľ) a je skutočne veľmi uspokojujúcou činnosťou. :)
Obrázok

Samozrejme tí čo používajú moderné sekery Fiskars, alebo Gerber s rukoväťami z Fiberglassu, nemajú takéto starosti :wink: Aj napriek tomu dúfam, že tento článok bude niekomu nápomocný.
“In the school of the woods, there is no graduation day.” - HORACE KEPHART, Camping and Woodcraft, 1917

SKW Bushcraft blog
Youtube kanál
Obrázok užívateľa
SKW
Moderátor
 
Príspevky: 928
Registrovaný: 05 Aug 2010, 22:36
Bydlisko: Poltár
Dal Ďakujem: 636 x
Dostal Ďakujem: 1530 x

Re: Výmena poriska na sekerke [návod]

Poslaťod rayen » 19 Feb 2011, 01:22

veruze ze mas pravda, o tom je buschcraft, fakt nadherny prispevok, klobuk dole :yees:
Kto raz položí srdce na oltár prírody,stáva sa navždy jej túlavým psom...
Obrázok užívateľa
rayen
 
Príspevky: 333
Registrovaný: 01 Sep 2010, 16:42
Bydlisko: Pecenady
Dal Ďakujem: 1 x
Dostal Ďakujem: 13 x

Re: Výmena poriska na sekerke [návod]

Poslaťod atti.hombre » 19 Feb 2011, 08:31

Super návod!...nikdy som nevedel,že porisko treba kvôli klinu rozpíliť...ide sa na brezu čo možno v najbližšom čase...aj ked v paneláku bude výroba zložitejšia...vdaka SKW :wink:
Obrázok užívateľa
atti.hombre
Moderátor
 
Príspevky: 1986
Registrovaný: 14 Jún 2010, 20:50
Bydlisko: Zvolen
Dal Ďakujem: 1858 x
Dostal Ďakujem: 2230 x

Re: Výmena poriska na sekerke [návod]

Poslaťod Tulavy » 19 Feb 2011, 12:09

Velmi pekne! Prosim ta, akym olejom si to napustil?
Obrázok užívateľa
Tulavy
 
Príspevky: 39
Registrovaný: 21 Júl 2010, 00:14
Dal Ďakujem: 1 x
Dostal Ďakujem: 3 x

Re: Výmena poriska na sekerke [návod]

Poslaťod pawuk » 19 Feb 2011, 14:18

Tulavy píše:Velmi pekne! Prosim ta, akym olejom si to napustil?


Podľa mňa ti hocijaký jedlý olej postačí :)
...človek je jediné zviera, ktoré je cítiť dymom...
Môj youtube kanál
e-shop
Obrázok užívateľa
pawuk
 
Príspevky: 134
Registrovaný: 19 Aug 2010, 12:48
Bydlisko: Banská Bystrica
Dal Ďakujem: 57 x
Dostal Ďakujem: 50 x

Re: Výmena poriska na sekerke [návod]

Poslaťod SKW » 19 Feb 2011, 17:39

Tulavy píše:Velmi pekne! Prosim ta, akym olejom si to napustil?


100%ným slnečnicovým olejom.

Vďaka chlapi, som rád, že sa vám príspevok páčil ;)
“In the school of the woods, there is no graduation day.” - HORACE KEPHART, Camping and Woodcraft, 1917

SKW Bushcraft blog
Youtube kanál
Obrázok užívateľa
SKW
Moderátor
 
Príspevky: 928
Registrovaný: 05 Aug 2010, 22:36
Bydlisko: Poltár
Dal Ďakujem: 636 x
Dostal Ďakujem: 1530 x

Re: Výmena poriska na sekerke [návod]

Poslaťod kiub » 19 Feb 2011, 18:33

SKW ake vyhody ma pouzitie brezoveho dreva? Ja som vyrabal porisko z jasena s drevom sa dobre pracuje ma dobre tlmiace ucinky je tvrde a v nasich koncinach na vyrobu poriska celkom pouzivane. Myslim, ze volba spravneho dreva je zasadna.
Obrázok užívateľa
kiub
 
Príspevky: 50
Registrovaný: 12 Júl 2010, 23:04
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 2 x

Re: Výmena poriska na sekerke [návod]

Poslaťod lynx » 19 Feb 2011, 18:45

vyborna praca :shock: :yees:
Storaz meraj a raz rež...
Obrázok užívateľa
lynx
 
Príspevky: 334
Registrovaný: 12 Feb 2011, 21:24
Bydlisko: Košice
Dal Ďakujem: 100 x
Dostal Ďakujem: 15 x

Re: Výmena poriska na sekerke [návod]

Poslaťod SKW » 19 Feb 2011, 19:05

kiub píše:SKW ake vyhody ma pouzitie brezoveho dreva? Ja som vyrabal porisko z jasena s drevom sa dobre pracuje ma dobre tlmiace ucinky je tvrde a v nasich koncinach na vyrobu poriska celkom pouzivane. Myslim, ze volba spravneho dreva je zasadna.


Nemá žiadne špeciálne výhody okrem toho, že je dostupnejšia než jaseň. Breza je jednou z tradičných drevín využívaných v severských krajinách napr. vo švédsku na tento účel ako som už spomínal, práve preto som si ju zvolil, je ľahko dostupná a dobre sa s ňou pracuje. Okrem nej sa používa práve jaseň alebo javor, no tieto dreviny sú trocha vzácnejšie než breza. Vo všeobecnosti sa za najkvalitnejšie drevo na poriská považuje biely orech Hickory. No a práve jaseň má podobné kvality ako hickory.

Tlmiace učinky o ktorých hovoríš, určite na tom niečo bude, ale ja osobne si myslím že je to trochu prikrášlené, lebo pochybujem žeby si to nejako výrazne postrehol pri svojej práci. Vyrezal som už viacej porísk, hlavne do sekier aj z jaseňa, javora, červeného duba, či buka a nepostrehol som nejaké extra priepastné rozdiely.
“In the school of the woods, there is no graduation day.” - HORACE KEPHART, Camping and Woodcraft, 1917

SKW Bushcraft blog
Youtube kanál
Obrázok užívateľa
SKW
Moderátor
 
Príspevky: 928
Registrovaný: 05 Aug 2010, 22:36
Bydlisko: Poltár
Dal Ďakujem: 636 x
Dostal Ďakujem: 1530 x

Re: Výmena poriska na sekerke [návod]

Poslaťod kiub » 19 Feb 2011, 19:26

SKW píše:
kiub píše:SKW ake vyhody ma pouzitie brezoveho dreva? Ja som vyrabal porisko z jasena s drevom sa dobre pracuje ma dobre tlmiace ucinky je tvrde a v nasich koncinach na vyrobu poriska celkom pouzivane. Myslim, ze volba spravneho dreva je zasadna.


Nemá žiadne špeciálne výhody okrem toho, že je dostupnejšia než jaseň. Breza je jednou z tradičnych drevín využívaných v severských krajinách napr. vo švédsku na tento účel ako som už spomínal, práve preto som si ju zvolil, je ľahko dostupná a dobre sa s ňou pracuje. Okrem nej sa používa práve jaseň alebo javor, no tieto dreviny sú trocha vzácnejšie než breza. Vo všeobecnosti sa za najkvalitnejšie drevo na poriská považuje biely orech Hickory. No a práve jaseň má podobné kvality ako hickory.

Tlmiace učinky o ktorých hovoríš, určite na tom niečo bude, ale ja osobne si myslím že je to trochu prikrášlené, lebo pochybujem žeby si to nejako výrazne postrehol pri svojej práci. Vyrezal som už viacej porísk, hlavne do sekier aj z jaseňa, javora, červeného duba, či buka a nepostrehol som nejaké extra priepastné rozdiely.


Myslim, ze si to vystihol a mas aj skusenosti ako vidim..... az take zasadne to mozno nebude, ja o sekerach radsej rozpravam ako rubem.... hlavne drevo na zimu na mojej chate, potom mi je jedno ci je porisko plastove, drevene, bukove, dubove furt nadavam :-D
Obrázok užívateľa
kiub
 
Príspevky: 50
Registrovaný: 12 Júl 2010, 23:04
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 2 x

Re: Výmena poriska na sekerke [návod]

Poslaťod atti.hombre » 19 Feb 2011, 20:20

Ozaj SKW ,to porisko si robil z odstáteho -suchšieho dreva,alebo je ten klát čerstvý?
Obrázok užívateľa
atti.hombre
Moderátor
 
Príspevky: 1986
Registrovaný: 14 Jún 2010, 20:50
Bydlisko: Zvolen
Dal Ďakujem: 1858 x
Dostal Ďakujem: 2230 x

Re: Výmena poriska na sekerke [návod]

Poslaťod SKW » 19 Feb 2011, 20:44

atti, začal som z čerstvého, ten klát bol čerstvý a po vyrezaní som poriská vysušil v suchej a chladnej miestnosti v kartónovej krabici, aby som predišiel popraskaniu dreva. Hlavu sekery som nasadil až na vyschnuté porisko.

Nesmieš nasadiť sekeru na nevyschnuté, čerstvé porisko, lebo ti zoschne a uvoľní sa.
“In the school of the woods, there is no graduation day.” - HORACE KEPHART, Camping and Woodcraft, 1917

SKW Bushcraft blog
Youtube kanál
Obrázok užívateľa
SKW
Moderátor
 
Príspevky: 928
Registrovaný: 05 Aug 2010, 22:36
Bydlisko: Poltár
Dal Ďakujem: 636 x
Dostal Ďakujem: 1530 x

Re: Výmena poriska na sekerke [návod]

Poslaťod atti.hombre » 19 Feb 2011, 22:00

jj...takto som to vedel aj ja...vdaka za potvrdenie.
Obrázok užívateľa
atti.hombre
Moderátor
 
Príspevky: 1986
Registrovaný: 14 Jún 2010, 20:50
Bydlisko: Zvolen
Dal Ďakujem: 1858 x
Dostal Ďakujem: 2230 x

Re: Výmena poriska na sekerke [návod]

Poslaťod atti.hombre » 12 Mar 2011, 18:36

:roll: ...zliezol som najvyšší hrebeň v okolí...všade len hrab,dub a agát...brezy niet.Viem isto kde je celý háj,ale je to daleko...nedaleko je samota-asi by som sa bál len tak píliť strom.Cestou nazad som natrafil na pár borovíc -čo ma fakt potešilo... :lol: No a ked som prišiel na okraj civilizácie konármi ma šľahli tri brezy vysoké 15m...desať minút som kolo nich krúžil,ale bolo mi ich ľúto kvôli jednému porisku zmárniť...ked sú také vzácne...porisko bude,ale neskôr...dakedy... :wink:
Obrázok užívateľa
atti.hombre
Moderátor
 
Príspevky: 1986
Registrovaný: 14 Jún 2010, 20:50
Bydlisko: Zvolen
Dal Ďakujem: 1858 x
Dostal Ďakujem: 2230 x

Re: Výmena poriska na sekerke [návod]

Poslaťod SKW » 12 Mar 2011, 19:05

Atti, nikde nieje napísané, že nemôžeš urobiť porisko z duba alebo agátu. Také dubové porisko môže byť v pohode, drevo má vysokú životnosť, bude len trochu ťažšie. Alebo sa iste niekde nájde aj nejaký buk, z toho sú fajné poriská.
“In the school of the woods, there is no graduation day.” - HORACE KEPHART, Camping and Woodcraft, 1917

SKW Bushcraft blog
Youtube kanál
Obrázok užívateľa
SKW
Moderátor
 
Príspevky: 928
Registrovaný: 05 Aug 2010, 22:36
Bydlisko: Poltár
Dal Ďakujem: 636 x
Dostal Ďakujem: 1530 x

Ďalší

Späť na Remeslá

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 4 hostia