pazúrik a oceľ

Zapaľovanie ohňa rôznymi spôsobmi, vhodné drevo...

Re: pazúrik a oceľ

Poslaťod Hrom » 02 Jan 2016, 08:32

Gryfie díky za reklamu. Chtěl jsem to sem pověsit ale byl jsi rychlejší. Pro ty co to nechtějí číst celé, na závěr je tam také video - oheň se sírovou lžičkou. Hrom
http://www.trampsky-magazin.cz/blog/roz ... m-530.html
Obrázok
WOODCRAFT IS LIFECRAFT!
Obrázok užívateľa
Hrom
 
Príspevky: 66
Registrovaný: 04 Dec 2012, 10:08
Bydlisko: Český Krumlov
Dal Ďakujem: 93 x
Dostal Ďakujem: 147 x

Re: pazúrik a oceľ

Poslaťod 72janik » 03 Feb 2016, 12:31

Dnes som si konecne nasiel cas a vyrobil si zapalovac podla Willyho navodu.
Prílohy
IMG_20160203_112315.jpg
IMG_20160203_112402.jpg
Obrázok užívateľa
72janik
 
Príspevky: 410
Registrovaný: 31 Dec 2011, 22:52
Bydlisko: Martin
Dal Ďakujem: 578 x
Dostal Ďakujem: 417 x

Re: pazúrik a oceľ

Poslaťod Aquila » 23 Nov 2016, 03:18

Vraj na kresanie sa nerezovka nehodí, všade som tak čítal a aj moje skromné pokusy sa to zdali potvrdzovať. No a tu v začiatku témy čítam, že Sallymu to fungovalo opačne. Som z toho zmätený.

Práve som uvažoval o kúpe noža Mora, výrobca uvádza že jeho nôž Bushcraft z nerezovej ocele je vyslovene určený aj na vykresávanie ohňa. To ma prekvapuje. Máte s tým skúsenosti? Čo si o tom myslíte? Poraďte.
Obrázok užívateľa
Aquila
 
Príspevky: 5
Registrovaný: 23 Nov 2016, 02:38
Bydlisko: Tekov
Dal Ďakujem: 11 x
Dostal Ďakujem: 3 x

Re: pazúrik a oceľ

Poslaťod atti.hombre » 23 Nov 2016, 06:10

Predpokladám,že sa jedná o kresanie pomocou firesteelu - to nerezovým nožom ide v pohode pokial je na chrbáte noža ostrá hrana...
Obrázok užívateľa
atti.hombre
Moderátor
 
Príspevky: 1986
Registrovaný: 14 Jún 2010, 20:50
Bydlisko: Zvolen
Dal Ďakujem: 1858 x
Dostal Ďakujem: 2230 x

Re: pazúrik a oceľ

Poslaťod juraj1974 » 23 Nov 2016, 08:45

Aquila píše:Vraj na kresanie sa nerezovka nehodí, všade som tak čítal a aj moje skromné pokusy sa to zdali potvrdzovať. No a tu v začiatku témy čítam, že Sallymu to fungovalo opačne. Som z toho zmätený.

Práve som uvažoval o kúpe noža Mora, výrobca uvádza že jeho nôž Bushcraft z nerezovej ocele je vyslovene určený aj na vykresávanie ohňa. To ma prekvapuje. Máte s tým skúsenosti? Čo si o tom myslíte? Poraďte.


Hoj krajan. Ako pise Atti v prispevku nadomnou. Nerezovkou kresat na firesteele ide. Pri tomto sposobe kresania ide o to aby sa ti podarilo ostrou hranou s toho materialu doslova zosuchat male supinky ktore v podstate dosiahnu tym vysoku teplotu a dokazu zapalit prachno do ktorého kresas..
A za dalsie... Kasli na Moru rady ,,bushcraft,, Je to predrazena imidžovka... Mory maju kvalitne noze a za ovela nizsie ceny... :camp:
Uvidieť prvý je základným predpokladom toho ako nebyť videný.


http://alchymisti.blogspot.sk/?m=0
Obrázok užívateľa
juraj1974
 
Príspevky: 1715
Registrovaný: 04 Feb 2011, 13:35
Bydlisko: Kalna nad Hronom
Dal Ďakujem: 1280 x
Dostal Ďakujem: 1455 x

Re: pazúrik a oceľ

Poslaťod Aquila » 23 Nov 2016, 12:55

Takže, ak budem kresať firesteelom, spravím to aj nerezovkou. Victorinoxom mi to nešlo, zrejme len kvôli zaoblenej hrane. Ak ale plánujem naučiť sa to aj pazúrikom (priniesol som si, kvalitný, z anglického pobrežia) mám isť jednoznačne do uhlíkovky. Takto teda?
Obrázok užívateľa
Aquila
 
Príspevky: 5
Registrovaný: 23 Nov 2016, 02:38
Bydlisko: Tekov
Dal Ďakujem: 11 x
Dostal Ďakujem: 3 x

Re: pazúrik a oceľ

Poslaťod atti.hombre » 23 Nov 2016, 13:07

:yees: ano... a hrana musí byť či nerez či uhlíkovka - pri pazúriku to nie je až tak podstatné,lebo podstatné je aby ostrá hrana bola na pazúriku!Ak nie je tak z neho kúsok odlúp aby vznikla...veľa zdaru!
Obrázok užívateľa
atti.hombre
Moderátor
 
Príspevky: 1986
Registrovaný: 14 Jún 2010, 20:50
Bydlisko: Zvolen
Dal Ďakujem: 1858 x
Dostal Ďakujem: 2230 x

Re: pazúrik a oceľ

Poslaťod juraj1974 » 23 Nov 2016, 13:11

Pockaj pockaj. Kresanie a kresanie je rozdiel.. Ak chces kresat iskru firestilom tak potrebujes ostru hranu. Napr aj na nerezovke. Na pazurik ale potrebujes tvrdu ocielku alebo noz- uhlikovy. To je iny princip kresania. Tak ako na firesteele spravis ,,šupinku,, ktora ma svoju teplotu (cca 3000°C) tak isto podobnu ,,šupinku,, spravis aj pazúrikom ale je oooovela mensia a nie az taka horuca. Preto je rozdiel aj v pouzivani prachna na podpal. Firesteelom podpalis aj jemne hobliny ale pazúrom jel jemnejsi material. Vhodne je napr. amadou alebo ine vhodne materiáli.
Uvidieť prvý je základným predpokladom toho ako nebyť videný.


http://alchymisti.blogspot.sk/?m=0
Obrázok užívateľa
juraj1974
 
Príspevky: 1715
Registrovaný: 04 Feb 2011, 13:35
Bydlisko: Kalna nad Hronom
Dal Ďakujem: 1280 x
Dostal Ďakujem: 1455 x

Re: pazúrik a oceľ

Poslaťod jasommato » 23 Nov 2016, 14:11

zober stari plochi pilnik vecinou ma jednu bocnu hranu hladku pekne si z neho odrez kusok aky potrebujes auc sa tou hladkou bocnou stranou kresat
a kresaj pekne plochou nie hranou ocielky ako jeden znami a pojde to dobre
Obrázok užívateľa
jasommato
 
Príspevky: 797
Registrovaný: 07 Máj 2012, 14:33
Bydlisko: Orava a prilahle kopce potoky a rybniky
Dal Ďakujem: 334 x
Dostal Ďakujem: 483 x

Re: pazúrik a oceľ

Poslaťod atti.hombre » 23 Nov 2016, 14:24

:mrgreen: dá sa to i sekerou...ale všetko ohladne práchna,spôsobov jeho prípravy aj spôsobu kresania je tu v témach popísané...treba skúšať a skúšať a skúšať...aj Lenin by to bol tak povedal,keby vedel čo je bushcraft! :wolf:
Obrázok užívateľa
atti.hombre
Moderátor
 
Príspevky: 1986
Registrovaný: 14 Jún 2010, 20:50
Bydlisko: Zvolen
Dal Ďakujem: 1858 x
Dostal Ďakujem: 2230 x

Re: pazúrik a oceľ

Poslaťod Aquila » 24 Nov 2016, 02:45

Ďakujem chlapi, že ste ma tak dali do obrazu. Oheň som zatial vykresával len pomocou firesteelu (slovensky ocielka?) a magnéziových pilín. Pri použití noža Victorinox Hunter bol chrbát čepele noža nepoužitelný, ale chrbát pílky slúžil dobre. Môže to byť oblejšími hranami na noži, ako poukazujete vy, no i inou ocelou pílky, možno kombinácia tých dvoch faktorov. Ten môj pazúrik z Anglicka som zatial skúšal len na nečisto, štiepa sa na velmi ostré hrany (už pri jeho lámaní na pláži som sa porezal, hodil by sa na praveké nástroje na sťahovanie z kože a rezanie mäsa), pri teste s kresadlom hádže naozaj pekné iskry, no oheň som ním ešte nevykresával.
Naposledy upravil Aquila dňa 24 Nov 2016, 02:49, celkovo upravené 1
Obrázok užívateľa
Aquila
 
Príspevky: 5
Registrovaný: 23 Nov 2016, 02:38
Bydlisko: Tekov
Dal Ďakujem: 11 x
Dostal Ďakujem: 3 x

Re: pazúrik a oceľ

Poslaťod jasommato » 24 Nov 2016, 02:47

podstatne je uvedomit si zakladny rozdiel medzi kresadlom a firesteelom a to to ze ocielka nezastava ulohu hrany a pazurik firesteelky ale prave naopak pazurik je hrana a z ocielky sa odrezavaju iskri :D

poznam chalanou co to mali takto pomylene a robili s tym divne veci isto by ste sa nasmiali :D
videl som sj dvoch sermiarou co sa snazili triafat hranu ocielky dost ostrim spicom na pazuriku a mali z toho slusne dorezane prsty :D

ja som mal 2 firesteely ale rozdal som ich detom pouzivam bud kresadlo zapalovac alebo zapalky podla situacie



ak mas ocielku a vies hadzat iskri tak neni problem sprav si prachno a trenuj
najjednoduchsie na zaciatok prepalit niaku bavlnenu latku s tym je vrchol jednoduchosti zalozit ohen a ak si fajciar zrob si aj ten dutnak v trubicke so stuplikom
casom sa naucis pouzivat prachnovca sprachnivene drevo a kopu dalsich moznosti
Obrázok užívateľa
jasommato
 
Príspevky: 797
Registrovaný: 07 Máj 2012, 14:33
Bydlisko: Orava a prilahle kopce potoky a rybniky
Dal Ďakujem: 334 x
Dostal Ďakujem: 483 x

Re: pazúrik a oceľ

Poslaťod Aquila » 24 Nov 2016, 03:06

jasommato píše:ak si fajciar zrob si aj ten dutnak v trubicke so stuplikom


Fajčiar niesom, ale aj tak ma to zaujma, rozoberáte ten dútnak tu niekde už?

Chcel by som si vyjasniť pojmy. Kresadlo a ocielka sú to isté, spravidla z uhlíkovej ocele? Pre firesteel nemáme slovenské slovo?
Naposledy upravil Aquila dňa 24 Nov 2016, 04:15, celkovo upravené 1
Obrázok užívateľa
Aquila
 
Príspevky: 5
Registrovaný: 23 Nov 2016, 02:38
Bydlisko: Tekov
Dal Ďakujem: 11 x
Dostal Ďakujem: 3 x

Re: pazúrik a oceľ

Poslaťod juraj1974 » 24 Nov 2016, 05:03

Ocielka a kresadlo je to isté. Ide o oceľový nástroj rôznych tvarov kde je jedna strana plochá a ňou sa robia iskry na napr. pazuriku či kremeni. Tu iskru ktorú sa ti podarí vykresať následne zachytis do prachna a následne ju rozfukas do plameňa ktorým podpalujes pripravený materiál na oheň. Firesteel je magnézium resp nejaký jeho oxid ktorý trením ostrého predmetu iskrí a rovnako túto iskru zachytávas do prachna ktoré však už nemusí byť také jemné ako pracno ktoré pouzivas pri kresani kresadlom. Firestilom dokážeš podpáliť napríklad hobliny či seno alebo brezovu kôru lebo iskra z neho je väčšia a má vyššiu teplotu. O prachne sa dočítas v inej téme.
Uvidieť prvý je základným predpokladom toho ako nebyť videný.


http://alchymisti.blogspot.sk/?m=0
Obrázok užívateľa
juraj1974
 
Príspevky: 1715
Registrovaný: 04 Feb 2011, 13:35
Bydlisko: Kalna nad Hronom
Dal Ďakujem: 1280 x
Dostal Ďakujem: 1455 x

Re: pazúrik a oceľ

Poslaťod atti.hombre » 24 Nov 2016, 09:51

viewtopic.php?f=33&t=64&start=75 v príspevku od Willyho najdeš na fotkách ten doutnák - treba trocha listovať v príspevkoch- konkrétne v tomto vlákne najdeš ohladne kresania klasickým kresadlom všetko...niektoré armyšopy aj pre firesteel ( http://www.sportove.sk/produkt-firesteel-26g ) používajú termín kresadlo. Je tu pre to sólo téma : viewtopic.php?f=33&t=76 ...
Obrázok užívateľa
atti.hombre
Moderátor
 
Príspevky: 1986
Registrovaný: 14 Jún 2010, 20:50
Bydlisko: Zvolen
Dal Ďakujem: 1858 x
Dostal Ďakujem: 2230 x

PredchádzajúciĎalší

Späť na Oheň

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť