Dalekohlady

Ruksaky, nosné systémy...

Re: Dalekohlady

Poslaťod dvidec » 25 Mar 2014, 09:10

To mas pravdu asi to tak bude najlepsie . Len si niesom isti či je v mojom okoli obchod s kvalitnimi dalekohladmi . Ale uvidim co ssa da robit. diki za radi
"Príroda je oproti nám vo výhode, môže existovať bez nás, ale my bez nej nie."
dvidec
 
Príspevky: 76
Registrovaný: 12 Dec 2013, 20:23
Bydlisko: Orava
Dal Ďakujem: 63 x
Dostal Ďakujem: 14 x

Re: Dalekohlady

Poslaťod dvidec » 25 Mar 2014, 19:15

na tej stranke tam toho ale je :D len skoda ze je to po česky sice rozumiem ale musim pomalsie a zrozumitelnejsie čitať .dufam že to aspon bude stať za to :) A ešte otazka , ake je to fixne približenie ????
"Príroda je oproti nám vo výhode, môže existovať bez nás, ale my bez nej nie."
dvidec
 
Príspevky: 76
Registrovaný: 12 Dec 2013, 20:23
Bydlisko: Orava
Dal Ďakujem: 63 x
Dostal Ďakujem: 14 x

Re: Dalekohlady

Poslaťod Marekk » 25 Mar 2014, 19:59

Ahoj, těžko říct, já nikdy neměl v ruce dalekohled se zoomem. Tak to opravdu nedokážu posoudit :(
Obrázok užívateľa
Marekk
 
Príspevky: 55
Registrovaný: 19 Dec 2013, 16:16
Bydlisko: VÝCHODOČECH
Dal Ďakujem: 78 x
Dostal Ďakujem: 68 x

Re: Dalekohlady

Poslaťod dvidec » 25 Mar 2014, 20:10

Nevadi na tom ani moc nezaleži , asi to znamena že je to bez zoomu . Ale pomohlo mi to , ešte si niečo zistim o monokularoch a pojdem nekde do obchodu pozret , vyskušat , ked bude čas :)
"Príroda je oproti nám vo výhode, môže existovať bez nás, ale my bez nej nie."
dvidec
 
Príspevky: 76
Registrovaný: 12 Dec 2013, 20:23
Bydlisko: Orava
Dal Ďakujem: 63 x
Dostal Ďakujem: 14 x

Re: Dalekohlady

Poslaťod dvidec » 26 Mar 2014, 20:08

Dočital som sa tam že zoomovi je oničom aj tak by som taky nechcel . A nemate ešte nejaky link o monokularoch , lebo nikde niečo take neviem najsť a fakt o nich skoro nič neviem , alebo vysvetlit . Keby sa našiel taky link ako mi poslal marekk . S toho som sa fakt dozvedel dosť o binokularoch . diki .
"Príroda je oproti nám vo výhode, môže existovať bez nás, ale my bez nej nie."
dvidec
 
Príspevky: 76
Registrovaný: 12 Dec 2013, 20:23
Bydlisko: Orava
Dal Ďakujem: 63 x
Dostal Ďakujem: 14 x

Re: Dalekohlady

Poslaťod Marekk » 26 Mar 2014, 21:06

Já bych řekl, že u monokuláru bez zoomu platí stejná kritéria jako u binokuláru. Víc k tomu už bohužel nemám co...
Viděl jsem nějakou stránku se srovnáním a doporučeným použitím různých typů dalekohledů, ale už druhý den to nemůžu najít. Kdybych to nalezl, tak to sem šoupnu :cry: :cry:
Obrázok užívateľa
Marekk
 
Príspevky: 55
Registrovaný: 19 Dec 2013, 16:16
Bydlisko: VÝCHODOČECH
Dal Ďakujem: 78 x
Dostal Ďakujem: 68 x

Re: Dalekohlady

Poslaťod dvidec » 26 Mar 2014, 21:35

nevadi . Ja som este tiez skušal niečo take najst ale nenasiel som nič . Najlepsie by bolo keby som siel niekde do obchodu a tam by mi to niekto poriadne a v pohode vysvetlil . Lenže malo kto je taky ochotny.
"Príroda je oproti nám vo výhode, môže existovať bez nás, ale my bez nej nie."
dvidec
 
Príspevky: 76
Registrovaný: 12 Dec 2013, 20:23
Bydlisko: Orava
Dal Ďakujem: 63 x
Dostal Ďakujem: 14 x

Re: Dalekohlady

Poslaťod MIKE » 12 Apr 2015, 19:29

Ahojte, prosím Vás, potreboval by som poradiť... chcel by som ľahký a spratný dalekohľad na turistiku a do prírody.
V cene okolo 50-70€.
Predstavujem si niečo takéto:
http://dalekohlady.heureka.sk/nikon-spo ... e/#section

http://dalekohledy.heureka.cz/nikon-aculon-a30-8x25/

http://dalekohledy.heureka.cz/silva-ech ... e/#section

http://dalekohledy.heureka.cz/fomei-10x26-dcf/

http://dalekohledy.heureka.cz/bushnell-8x25-h2o/

Môže byť? Čo by ste vybrali vy? Či je niečo lepšie v tejto kategórii (cena/výkon)? Dikes za akúkoľvek pripomienku... :wink:
Obrázok užívateľa
MIKE
 
Príspevky: 82
Registrovaný: 18 Apr 2011, 14:40
Bydlisko: Ružomberok/Liptovský Mikuláš
Dal Ďakujem: 272 x
Dostal Ďakujem: 51 x

Re: Dalekohlady

Poslaťod Richo » 15 Apr 2015, 21:08

Mike: Ja používam Fomei Bird 8x26 a som spokojný - má sklenené hranoly Bak4 (dobrá viditeľnosť), je plnený dusíkom (optika sa nerosí), zaostrovanie je ľahké a plynulé, má neoprénový obal. Je jasné, že priemer 26 nie je nič extra, ale ako "príručný" ďalekohľad, ktorý zavesený na opasku takmer neobmedzuje, je super (putko na opasok som si však musel prišiť sám).
Obrázok užívateľa
Richo
 
Príspevky: 106
Registrovaný: 19 Jan 2011, 16:12
Bydlisko: Malé Karpaty
Dal Ďakujem: 1 x
Dostal Ďakujem: 56 x

Re: Dalekohlady

Poslaťod Jozzo » 16 Apr 2015, 21:41

Za mňa jediná otázka, či si tých cca 26mm vyskúšal a na čo ich chceš? Pretože do lesa to nie je a na hrebeň - podľa chute. Tam potom viac ako značka zaváži púzro a krytky a veci okolo. Ja osobne za tú cenu nosím starý ruský 12x40 cccp, poctivý, vyhovujúci, ale ťažký. Zato svetelnosť aj v lese a s odretými ušami i pri zamračenej oblohe/ v šere.
Jozzo
 
Príspevky: 125
Registrovaný: 04 Sep 2012, 21:48
Bydlisko: západ
Dal Ďakujem: 10 x
Dostal Ďakujem: 83 x

Re: Dalekohlady

Poslaťod Waldläufer » 08 Máj 2015, 18:12

Tym, ktori sa obzeraju po dalekohladoch snad pomozu k orientacii fotky, ktore som porobil z mojich kukatiek.
Prvy poriadnejsi som mal 10x25 (Nikon Sport Lite), a posluzil aj pri pozorovani jelenej ruje za sera. Aby som mohol lepsie pozorovat zver za zlej viditelnosti a aj za splnu som si potom zadovazil 8x58 (Docter). Podla internetu ma vybornu svetelnu transmisiu, ale je to jeden z najtazsich kusov v svojej triede. Uz ma sice sprevadzal na nejednej (dennej) ture, ale je to jednoducho monstrum a kedze aj nieco stal, nehodi sa do terenu. Ako kompromis, a aj s ohladom na moje krehke zienky, som predminuly tyzden kupil 10x42 (Nikon Monarch Mk3). Odkedy mam 8x58 upadol u mna 10x25 do nemilosti. Hlavny dovod; velkost okularov. Ako z prilozenych fotiek vidno, su u 10x25 v porovnani s 8x58 alebo aj 10x42 vcelku male. Medzi 10x42 a 8x58 uz ten rozdiel pri pozorovani sotva badam. Pri tych vacsich je pozorovanie super a ovela menej namahave.
Prve pozorovania za zapadu slnka; 10x42 celkom dobre drzal krok s 8x58. Z mojho hladiska perfektny kompromis medzi vyuzitelnostou, vahou a spratnostou.
Na zaver vaha (spolu s vybavou): Sport Lite 10x25 ca 320g, Monarch 10x42 ca 770g, Docter 8x58 1550(!)g. Na Docter treba trosku pomakat na deltovych a trapezovych svaloch.
Samozrejme ze je to nakoniec vsetko hlavne zalezitostou "pudilara" :( .
Prílohy
Okular.jpg
Porovnanie okularov
Dimenzie.jpg
Celkovy pohlad + "bushcraftove" meritka
“before physical deterioration obtrudes, I shall go on some last wilderness trip to a place I have known and loved. I shall not return” Everett Ruess
Obrázok užívateľa
Waldläufer
 
Príspevky: 148
Registrovaný: 19 Aug 2013, 22:39
Bydlisko: 4D
Dal Ďakujem: 241 x
Dostal Ďakujem: 250 x

Re: Dalekohlady

Poslaťod prtgeologist » 09 Máj 2015, 13:53

Procházel jsem si toto vlákno a nedá mi zareagovat na jedno. A to je světelnost. Nikdo tenhle termín nevysvětluje a člověk, který neví o optice nic, má díky slovanskému základu tohoto slova jen mlhavé ponětí, o co se jedná. Znám sice jen základy optiky, ale pro vysvětlení tak základního termínu, jakým světelnost je, a jeho užití to postačuje. Budu se to snažit vše popsat tak, aby to pochopil i debil.

Světelnost je poměr ohniskové vzdálenosti (tzn. vzdálenost čočky/zrcadla od ohniska, což je místo, kde se soustřeďují světelné paprsky) k průměru vstupní pupily, což je komplikovaně řečeno šířka sbíhajícího se kuželu světla od obrazu tvořeného celou optickou soustavou, kdybyste se na ni podívali zepředu, např. přes triedr obráceně. Světelnost hraje celkem důležitou roli ve fotografiích a různých kamerách, kde optická soustava umožňuje sbírat světlo po určitou dobu. Pro vizuální pozorování, tedy pro hvězdáře, myslivce, zálesáky, turisty, horaly a jiné lesní tvory nehraje světelnost absolutně žádnou roli! Oko sice má sítnici, která by se dala přirovnat k světlocitlivé záznamové vrstvě fotoaparátů, ale mozek zpracovává vizuální informace pouze v daném momentě, tzn. to co proudí skrz oko mozek zpracuje ihned a na nic nečeká.

Avšak tady na fóru se očividně světelnost vnímá jinak, jednoduše jako schopnost dalekohledu vykreslovat obraz pěkně i za zhoršených světelných podmínek, např. v noci. Avšak tato většinou fóra myšlená světelnost nemá s reálnou, fyzikální světelností co do činění. Důležité je z našeho zálesáckého pohledu pochopit čísla u binokulárů (např. 8x42, 10x50, 12x60 atd) a vztah mezi nimi. První číslo udává zvětšení (tedy u 8x42 triedru je zvětšení osminásobné), druhé číslo udává průměr hlavních čoček v milimetrech (tedy u 8x42 je to 42 mm). Platí jednoduchá poučka. Čím větší má dalekohled čočky, tím více světla může procházet optickou soustavou do oka. S triedrem 8x42 toho v noci/za soumraku prostě uvidíte víc a jasněji než triedrem 8x21. Avšak to není celý příběh.

Pokud obě dvě čísla u triedrů mezi sebou vydělíte, získáte výstupní pupilu, což je šířka sbíhajícího se kuželu světla od obrazu tvořeného celou optickou soustavou, kdybyste se na ni podívali tentokrát zezadu, např. přes triedr okuláry. U triedru 8x42 bude tedy výstupní pupila činit 42÷8=5,25 mm. Hlavním problémem v praxi je, že ačkoli vstupní/výstupní pupila je u jednoho dalekohledu vždy stejná, u oka se mění. Tudíž dva různí lidi s naprosto identickým dalekohledem budou vnímat kontrast za noci jinak. Hlavně díky jedné oční části, zornici, tedy toho velkého černého kruhu viditelného na povrchu oka. Když je den, zornice je velmi malá. V případě, že je už noc, tak se zornice automaticky zvětštuje, aby propustila co nejvíce světla, co to jde. Se stářím se schopnost zornice roztahovat snižuje, proto staří lidi nevidí moc dobře za šera či v noci. Samozřejmě, existují výjimky, jak mladí lidé se špatnou noční zornicí, tak staří lidi s dobrou noční zornicí. Velikost zornice se prakticky rovná velikosti vstupní pupily oka (pokud chcete být přesní, musíte brát v potaz i oční rohovku). Já jsem celkem čerstvý dvacátník a má zornice v noci dosahuje okolo 5-6 mm, ve dne zhruba 3-4 mm, pro mě je tedy dalekohled s výstupní pupilou okolo 5-6 mm ideální, protože mi moje oči nezhoršují kontrast. A ve dne, ačkoli mi zornice blokují určitou porci světla z dalekohledu majícího výstupní pupilu 5 mm, mi menší kontrast vynahrazuje dostatek světla.

Pokud je výstupní pupila dalekohledu větší než vstupní pupila oka, tak vám sice oči blokujou určitou porci světla, ale zase s dalekohledem můžete šmátrat ze strany na stranu, aniž byste se museli obávat vinětace. Při výstupní pupila dalekohledu menší než vstupní pupile oka se sice do očí dostává všechno dostupné světlo, které se ovšem může vinětovat při pohybech ze strany na stranu. Ideální je, když je výstupní pupila dalekohledu rovná vstupní pupile oka.

Aby těch termínů a optiky nebylo málo, tak ještě něco k tzv. eye relief, v češtině něco jako úleva/odpočinek očí. U dalekohledů je to vzdálenost mezi výstupní pupilou a okulárem. Jedná se o vzdálenost, při které lze sledovat celé zorné pole v jeho kráse. Pokud máte oči dále, než jakou vám dovoluje oční úleva, tak se zorné pole radikálně zmenšuje. Toto je důležité zejména pro lidi s brýlemi, jako např. pro mě. Čím větší úleva očí, tím více můžete odlepit hlavu od dalekohledu. Pro zajímavost. U zaměřovacích pušek je tato vzdálenost poměrně velká, protože by vás mohla puška při malé oční úlevě nepříjemně praštit, pokud vystřelíte.

Radil bych tedy vybírat dalekohled hlavně podle účelu pozorování! Pokud jste vášnivými hvězdáři, tak si holt asi nevyberete nějaký maličký 8x21, který má výstupní pupilu 3 mm. Pokud jste turisty, kteří rádi pozorují krajinu okolo sebe, tak vám bude dalekohled 8x56, vážící s určitou nadsázkou tunu, k ničemu. Doporučuju se proto poptat ve specializovaných obchodech příp. lidí, kteří se optikou zaobírají dennodenně (fotografů, očařů, apod.), těžko se vám dostane rady v Lidlu či Tescu.
Prílohy
vyst pupila.png
vst pupila.png
prtgeologist
 
Príspevky: 43
Registrovaný: 29 Okt 2014, 08:43
Bydlisko: Les
Dal Ďakujem: 5 x
Dostal Ďakujem: 54 x

Re: Dalekohlady

Poslaťod Willy » 11 Máj 2015, 23:39

Waldläufer píše: som predminuly tyzden kupil 10x42 (Nikon Monarch Mk3).


Mám už asi čtyři roky NIKON MONARCH 8x42 a jsem s ním naprosto spokojen.
Není to zrovna nejlevnější dalekohled. Jeho váha už je znát, ale nosím ho běžně na krku po celý den i když mám na zádech batoh s vybavením na týdenní putování.
Používám ho hlavně k pozorování ptáků či zvěře a to jak ve dne, tak i za soumraku.
"PROTOŽE JSEM POZNAL TRÝZEŇ ŽÍZNĚ, VYKOPAL JSEM STUDNU, ABY Z NÍ I JINÍ MOHLI PÍT."
Ernest Thompson SETON


Obrázok
WOODCRAFT IS LIFECRAFT!
Obrázok užívateľa
Willy
 
Príspevky: 468
Registrovaný: 28 Aug 2013, 23:15
Bydlisko: Praha
Dal Ďakujem: 2319 x
Dostal Ďakujem: 2712 x

Re: Dalekohlady

Poslaťod Waldläufer » 14 Máj 2015, 13:46

Willy píše:Není to zrovna nejlevnější dalekohled.

Nie, pre bezneho smrtelnika to nieje ziadna lacnota, ale v porovnani s takymi znackami ako Zeiss alebo Swarowski akotak cenovo dostupny, a dufam predsa lepsi ako kdejaky cinsky "Omegon". Ja som moj kupil takmer len za polovicu beznej trhovej ceny cez EBay. Je ako novy, podla predajcu to bol predvadzaci kus.
“before physical deterioration obtrudes, I shall go on some last wilderness trip to a place I have known and loved. I shall not return” Everett Ruess
Obrázok užívateľa
Waldläufer
 
Príspevky: 148
Registrovaný: 19 Aug 2013, 22:39
Bydlisko: 4D
Dal Ďakujem: 241 x
Dostal Ďakujem: 250 x

Re: Dalekohlady

Poslaťod Nataniel » 03 Feb 2016, 12:59

No vyberal som dnes kladkový luk pre syna na hranie, ale teda priznám sa aj pre seba :D , a prišiel som na to, že existuje niečo ako postroj na dalekohľad https://www.google.sk/search?q=postroj+ ... Lg#imgrc=_ . Konečne som našiel spôsob ako nosiť pohodlne ďalekohľad a ešte ho mať aj ihneď po ruke :yees: . No pre mňa je uplná novinka, možno pre niekoho už stára vec, ale i tak som sa chcel o to podeliť.
Na cestě sa chovaj tak, jako by ses plížil za zvěří, nepřítele musíš spatřit první
Obrázok
Modrú oblohu !
Obrázok užívateľa
Nataniel
 
Príspevky: 480
Registrovaný: 20 Júl 2010, 11:08
Dal Ďakujem: 417 x
Dostal Ďakujem: 415 x

PredchádzajúciĎalší

Späť na Ostatné

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 8 hostia