Dlouhodobé přežití v přírodě

Vaše praktické poznatky z praxe, tipy, skúsenosti, zaujímavé výlety...

Re: Dlouhodobé přežití v přírodě

Poslaťod Jozzo » 05 Jan 2015, 15:48

Myslím, že by to zvládlo toľko ľudí, že po pár týždňoch už by v lese nič jedlé nepobehovalo.
Jozzo
 
Príspevky: 125
Registrovaný: 04 Sep 2012, 21:48
Bydlisko: západ
Dal Ďakujem: 10 x
Dostal Ďakujem: 83 x

Re: Dlouhodobé přežití v přírodě

Poslaťod Dufi » 14 Máj 2016, 17:46

Pepo, tak to si mal takto zacat celu diskusiu. To nie je dlhsi trek a psychicky restart. A to nie je, ani v tejto komunite, bezna zalezitost. Osobne plne chapem a drzim palce. A nemaj nam za zle, ze si sem-tam utiahneme z niekoho...aj ked je tema akokolvek vazna.

Takze otazky zneju:
1. budes sa casto presuvat alebo hodlas budovat tabory?
2. budes mat moznost chodit si nakupovat zakladne potraviny? Predpokladam, ze ano.
3. do ktorej oblasti sa chystas?

Stale si ale myslim, ze si vystacis s 80 litrovym batohom a urobis este selekciu vystroje. To, co si vypisal bude podstatne presahovat 30 kg.

Spacák, 2x deka, 1x perina z ovčej vlny, oblečenie...,: rozumny spacak a deka..koniec. Ovcie runo je super, ale nie na autonomne putovanie
jedlo - 2x domáci med vo fľaši, 5x krabica so sušenou mliečnou kašou, 5x sušené mlieko, 10x fľaštičky s presnidávkou, 20x sardinky v konzerve, nejaké oriešky (arašidy), tona vakuovo zabaleného čaju, káva, nejaké koreniny, vegeta... (všetko trvanlivé potraviny pre prípad núdze, človek nikdy nevie :wolf: ): Tu je otazka doplnania potravin a vytvorenie tabora na mieste. Skor sa orientovat na dehydrovane potraviny, tuky a cukry. Vyzivy, konzervy a pod. jedine narazovo doplnat, pripadne mat vytvorene "sklady" potravin na ceste.
tekutiny - 2x 2L pet flaša, 0.3L flaška z tvrdeného plastu, 2x termoska, 0.7L borovička, 0.5L fernet (pre prípad núdze...): Potrebujes litrovu flasku a pripadne skladaci (plastovy alebo latkovy) rezervoar na nosenie vacsieho mnozstva vody (10+ litrov) pri utaboreni sa. Termosku by som zo zoznamu taktiez vyhodil.
...ďalej tu máme "kuchynské potreby" na varenie - ešús (3 menšie hrnce naskladané na sebe, pripnuté kovovou konštrukciou), rošt, drevená varecha, lyžička, drvič na orechy, dienko, nože, nožnice, žiletky, lievik, sitko, hubky na riad, 3x utierky.... atd...: Panvica a dva hrnce...samozrejme turisticke, nie liatinove ci ocelove. Klasicky CSA esus ber ako meritko co sa tyka objemov. Varecha, drvic na orechy, dienko, lievik, sitko, hubky, utierky...to su zbytocnosti. Prihod radsej rolku alobalu. Noznice som tiez nikdy nepotreboval. Ak, tak max. male na svajciarskom nozi. Oholit sa vies kvalitnym nozom..ale netreba zabudnut na brusenie. Otvaraci noz (svajciar), nejaka finka (na beznu viac-menej jemnu a kuchynsku pracu) a sekerka (na hrubu pracu) by boli moja volba.
rôzné vákuové krabičky, dôzy, samozrejme zapaľovače, lupa, sviečky, háčiky na ryby, 4x kotúče s vlascom, nilon, povraz, záclona, knižky (atlas hub, bylinár a iné) atd atd...: Tu zas nastava otazka doplnania veci..a teda minimalne jej moznosti. Nosit zasobu zapalovacov, sviecok, a pod. je nezmysel. Lupa na co? 4 kotuce so silonom si neberiem ani na rybacku...nieto este na nudzove pouzitie, kde ti 1 bohate staci (ak sa nechystas vystahovat do kanadskej divociny).

Castokrat spominas "pripad nudze". Asi by si ho bolo treba zadefinovat. Chyba mi tam este papier a pero/ceruzka. Pri solo pobyte na nezaplatenie :). Ako elektronicke zariadenia...ano ci nie? Ak ano, knihy by som vymenil za citacku elektronickych knih a solarnu nabijacku. Pratat so sebou viac ako 2-3 knihy je sialene.
No a ak sa chystas stavat niekde "tabor" vo forme zrubu, tak ten zoznam moze tiez vyzerat inak a hlavne sa nebavime o putovani a jeho noseni na chrbte.

P.S.: S tym starym Tatranom z bazosa neurobis krok vedla. Ale zabudni na to, ze don napraces svoj zoznam :)
Keď ráno vstaneš, poďakuj za svetlo, za svoj život a silu, poďakuj za jedlo a za radosť zo života. Ak nevidíš dôvod, prečo by si mal ďakovať, dávaj vinu sám sebe.
Tekumseh
Obrázok užívateľa
Dufi
 
Príspevky: 270
Registrovaný: 07 Jan 2013, 12:22
Bydlisko: Orava
Dal Ďakujem: 210 x
Dostal Ďakujem: 105 x

Re: Dlouhodobé přežití v přírodě

Poslaťod Dufi » 14 Máj 2016, 17:56

Treba si pozriet dokument o tom typkovi (bolo to tu tusim par krat spominane), co bol na Aljaske a tocil o preziti sameho seba dokument. Mal pusku, mal oka...a na stastie aj satelitny telefon.

Jozzo píše:Urobiť oko vie aj ten najväčší blbec, takže to nevidím až tak čierno.
Keď ráno vstaneš, poďakuj za svetlo, za svoj život a silu, poďakuj za jedlo a za radosť zo života. Ak nevidíš dôvod, prečo by si mal ďakovať, dávaj vinu sám sebe.
Tekumseh
Obrázok užívateľa
Dufi
 
Príspevky: 270
Registrovaný: 07 Jan 2013, 12:22
Bydlisko: Orava
Dal Ďakujem: 210 x
Dostal Ďakujem: 105 x

Re: Dlouhodobé přežití v přírodě

Poslaťod pepo276 » 14 Máj 2016, 18:41

.
Naposledy upravil pepo276 dňa 20 Máj 2016, 13:54, celkovo upravené 1
Niektorí ľudia sú ako oblaky ... zmiznú a hneď je krajší deň
pepo276
 
Príspevky: 16
Registrovaný: 11 Máj 2016, 20:32
Dal Ďakujem: 28 x
Dostal Ďakujem: 0 x

Re: Dlouhodobé přežití v přírodě

Poslaťod fatal_error » 14 Máj 2016, 18:46

seeeem taaaam sa zijde aj lekarnicka...Lebo vymenovalo sa vsetko okrem nej a este par dost dolezitych veci. Lekarnicka je MUST HAVE, hlavne ked ides na viac dni, nie to este mesiacov. Ja ju mam so sebou furt na kazdom vylete. Presnejsie tuto >>> http://shop.pod7kilo.cz/lekarnicka-supportmed-168-g + Urcite nejake lieky. Nejaky zaklad plus nieco proti hnackam.

Viem nepatri to do temy batohy, preto by mozno bolo lepsie zalozit temu PSYCHICKY RESTART ako spomenul Dufi a tam by sa mohlo rozpisat aj na par stran co a ako. Hlavne by sa nezahltila tema Batohy na dlhsie treky...ci blbost???
Per aspera ad astra...
Obrázok užívateľa
fatal_error
 
Príspevky: 381
Registrovaný: 22 Aug 2011, 10:50
Dal Ďakujem: 164 x
Dostal Ďakujem: 268 x

Re: Dlouhodobé přežití v přírodě

Poslaťod Dufi » 14 Máj 2016, 22:56

O psychickom restarte a potrebnej psychohygiene je, podla mna, cely buskraft...ci? :)
Keď ráno vstaneš, poďakuj za svetlo, za svoj život a silu, poďakuj za jedlo a za radosť zo života. Ak nevidíš dôvod, prečo by si mal ďakovať, dávaj vinu sám sebe.
Tekumseh
Obrázok užívateľa
Dufi
 
Príspevky: 270
Registrovaný: 07 Jan 2013, 12:22
Bydlisko: Orava
Dal Ďakujem: 210 x
Dostal Ďakujem: 105 x

Re: Dlouhodobé přežití v přírodě

Poslaťod pepo276 » 15 Máj 2016, 10:53

..
Naposledy upravil pepo276 dňa 20 Máj 2016, 13:57, celkovo upravené 1
Niektorí ľudia sú ako oblaky ... zmiznú a hneď je krajší deň
pepo276
 
Príspevky: 16
Registrovaný: 11 Máj 2016, 20:32
Dal Ďakujem: 28 x
Dostal Ďakujem: 0 x

Re: Dlouhodobé přežití v přírodě

Poslaťod fatal_error » 15 Máj 2016, 13:45

To je sice pekne a romanticke, ale cisto na prirodu sa dnes spolahnut uplne az tak neda, takze by som si isto nieco pribalil. Z dlhodobeho hladiska pobytu v prirode by som aspon nejake lieciva doporucil zobrat so sebou. Jedine, ze mas znalosti ako tato pani :D http://www.tarak.cz/bylinkova-julietta/ Navyse, uvadzam priklad, s pretatou nohou od sekery si asi tazko dojdes do lesa po bylinky. Vsetko samozrejme zalezi od typu poranenia alebo aktualneho zdravotneho problemu. Tych veci akurat a vaha lekarnicky, je zanedbatelna.
Za druhe, trosku tazsie sa radi niekomu o kom nevieme absolutne nic napr. ani to, ake mas skusenosti s prirodou celkovo. No kazdopadne aspon teda za mna by mala byt lekarnicka sucastou kazdeho batohu. Nemusis totizto potrebovat pomoc len ty :)
Per aspera ad astra...
Obrázok užívateľa
fatal_error
 
Príspevky: 381
Registrovaný: 22 Aug 2011, 10:50
Dal Ďakujem: 164 x
Dostal Ďakujem: 268 x

Re: Dlouhodobé přežití v přírodě

Poslaťod juraj1974 » 15 Máj 2016, 14:06

Pepo v tvojom pripade mam vela otazok ale ked ze sa chcem vyhnut vypracovavaniu nejakeho psychologického profilu ktory si uz pravdepodobne kazdy zo zucastnenych spravil sam spytam sa vsak na jednu ,mozno dve veci. Kolko pochodov lesmi uz mas za sebou? Kolko noci si uz stravil pod nocnou oblohou? Budes chodit a presuvat sa kazdu noc alebo budes na jednom mieste? Skus mi dat odpoved a urcite to pomoze ostatnym davat ti rady co vsetko si do svojho veeelkeho batohu zobrat aby si uz cim skor mohol absolvovat svoj psychologicky restart. Je vidiet ze ti ho uz silno treba.


PS: Kolko mas rokov?
Uvidieť prvý je základným predpokladom toho ako nebyť videný.


http://alchymisti.blogspot.sk/?m=0
Obrázok užívateľa
juraj1974
 
Príspevky: 1715
Registrovaný: 04 Feb 2011, 13:35
Bydlisko: Kalna nad Hronom
Dal Ďakujem: 1280 x
Dostal Ďakujem: 1456 x

Re: Dlouhodobé přežití v přírodě

Poslaťod Dufi » 15 Máj 2016, 14:27

Mam dojem, ze to bude prvy vylet, vsakze? Ked to teda vsetko pobalis do batoha, tak posli foto :)

pepo276 píše:Dufi: Tak nechcel som tu prísť ako nejaký žobrák, pochybujem že by to niekto vôbec bral vážne keď si tak spätne spomeniem na prvotné reakcie a to sa preberal len objem... Dosť mi odľahlo, keď som si pozrel janikove vlákno o dlhodobom prežití v prírode a následnú pozitívnu odozvu. Človeku dobre padne, keď vie že nie je v tom sám... :) Prejdem rovno k veci - ovčie runo? - to myslím, že určite vynechám. Spacák, 2 deky a som v cajku. Potraviny - med beriem určite (minimálne aspon jednu fľašu - neobmedzená trvanlivosť a vysoká nutrična hodnota prebije všetky negatíva) - pri najhoršom by som to mohol odložiť ak by som sa rozhodol dlhšie zotrvať na nejakom mieste. Moc by som sa ale nechcel spoliehať na nejaké prírodne sklady, keď sa všade potuľuju diviaky. Istejšie by som sa cítil, keby som to mal pri sebe v prípade nú...no ok nepoužijem to slovo už... - v prípade potreby :) :wink: Píšeš dehydrované potraviny - beriem sušené mlieko a kašu (radšej to než špagety), konzervy sardiniek predstavujú 2kg maximálne, med 500g, flaštičky s presnidávkou 1,5kg a sušená strava tiež zhruba 1kg, čo dokopy aj s čajom a kávou predstavuje zhruba 4-5kg čiže by som to až tak čierno nevidel. K pitnému režimu - termosku by som si chcel zobrať aspon jednu. Nejaký "dromedár" na vodu som tiež chcel ale nemám žiadny skladací vak, možno by dobre poslúžili aj tie ešusi na prípadny prenos vody, plus 2x 2L flaša, do jednej si mozem naliat prevarenu vodu a do druhej napr. čajík alebo do termosky a v priebehu dňa doplňať palivo. K tým panviciam a ešusu - ten mám práve z nerez. ocele. Prečo vravíš, že ocel nie? hmmm sekerku neviem, zoberiem mačetu? Či? Zapaľovače, sviečky aj lupu mám na zapaľovanie ohňa, v prípade lupy aj sledovanie hmyzu zblízka napr. To určite beriem :wink: Papier, pero, ceruzku asi tiež beriem ak nerátam elektr. zariadenia. Mobil a tak mám, momentálne riešim solárne nabíjačky. Čo to už mám prekutrané a jedno viem isto, bude to nabijačka jedine so solárnym panelom sunpower (žiadne made in lidl) a bez integrovanej batérie! Najlepšie tie skladacie prevedenia (ako peňaženka to vyzerá). K tomu tatranu... Keď si v duchu predstavím položku po položke, tak by to tam malo vojsť. Viem čo mám ako veľké, tak o tom nemá zmysel debatovať ps: knižky teda neberiem :D

fatal_error: No pozeral som aj tú lekárničku čo si tu postnul link. Príde mi to trochu prehnané. Neviem na čo by niekomu bolo toľko obväzov, ihla, latexové rukavice... Keď už, tak asi najskôr by som zobral nejaké náplaste aj keď som nikdy nepatril k tým čo si musia každú ranku nechať pofúkať a zalepiť inak by do rána umreli.... xDD Nooo ale beriem si Alpu a Lesanu, čo by sa dalo považovať aj za dezinfekciu (jedno z využití). Spomínal si ešte nejaké lieky, neviem čo presne máš na mysli ale tak bez toho sa snáď dá zaobísť, keď "lekáreň" je všade naokolo, či?... :)
Keď ráno vstaneš, poďakuj za svetlo, za svoj život a silu, poďakuj za jedlo a za radosť zo života. Ak nevidíš dôvod, prečo by si mal ďakovať, dávaj vinu sám sebe.
Tekumseh
Obrázok užívateľa
Dufi
 
Príspevky: 270
Registrovaný: 07 Jan 2013, 12:22
Bydlisko: Orava
Dal Ďakujem: 210 x
Dostal Ďakujem: 105 x

Re: Dlouhodobé přežití v přírodě

Poslaťod Elév » 15 Máj 2016, 14:39

juraj1974 píše: ...


Vždy sa ide spýtať na "jednu, dve veci" a potom položí štyri otázky!
A aby som nebol mimo témy, tak musím podotknúť, že toto sa dlhodobo v prírode fakt nedá prežiť... 8)
"All we need here, God, is one little precision earthquake."
SeldomSeen Smith

groundgear
Obrázok užívateľa
Elév
 
Príspevky: 528
Registrovaný: 04 Sep 2011, 21:59
Bydlisko: Pacov
Dal Ďakujem: 195 x
Dostal Ďakujem: 1368 x

Re: Dlouhodobé přežití v přírodě

Poslaťod juraj1974 » 15 Máj 2016, 15:00

:punch:
Uvidieť prvý je základným predpokladom toho ako nebyť videný.


http://alchymisti.blogspot.sk/?m=0
Obrázok užívateľa
juraj1974
 
Príspevky: 1715
Registrovaný: 04 Feb 2011, 13:35
Bydlisko: Kalna nad Hronom
Dal Ďakujem: 1280 x
Dostal Ďakujem: 1456 x

Re: Dlouhodobé přežití v přírodě

Poslaťod 72janik » 15 Máj 2016, 15:20

Pepo odporúčam ti pozrieť film Divočina (http://www.csfd.cz/film/355147-divocina/prehled/).
Tam tiež baba robí reštart.. samozrejme po imperialisticky ale pointa by mala sedieť.. hlavne si pozri príhodu s pobalenym batohom v moteli a potom keď stretne skúseného turistu ktorí jej vyhadzuje veci a trhá knihu...
P.S. ak nechceš meniť niečo ohľadom batohu a jeho obsahu tak sa nepýtaj.. ty nepotrebuješ radu.. ty potrebuješ zistiť ako to vlastne je na vlastnej koži...
Obrázok užívateľa
72janik
 
Príspevky: 410
Registrovaný: 31 Dec 2011, 22:52
Bydlisko: Martin
Dal Ďakujem: 578 x
Dostal Ďakujem: 417 x

Re: Dlouhodobé přežití v přírodě

Poslaťod pepo276 » 15 Máj 2016, 15:59

..
Naposledy upravil pepo276 dňa 20 Máj 2016, 13:58, celkovo upravené 1
Niektorí ľudia sú ako oblaky ... zmiznú a hneď je krajší deň
pepo276
 
Príspevky: 16
Registrovaný: 11 Máj 2016, 20:32
Dal Ďakujem: 28 x
Dostal Ďakujem: 0 x

Re: Dlouhodobé přežití v přírodě

Poslaťod Dufi » 15 Máj 2016, 16:28

Myslim, ze plati Janikove post scriptum...
Keď ráno vstaneš, poďakuj za svetlo, za svoj život a silu, poďakuj za jedlo a za radosť zo života. Ak nevidíš dôvod, prečo by si mal ďakovať, dávaj vinu sám sebe.
Tekumseh
Obrázok užívateľa
Dufi
 
Príspevky: 270
Registrovaný: 07 Jan 2013, 12:22
Bydlisko: Orava
Dal Ďakujem: 210 x
Dostal Ďakujem: 105 x

PredchádzajúciĎalší

Späť na Z praxe

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 4 hostia


cron