Variče - Plynové,benzínové, liehové

Ruksaky, nosné systémy...

Re: Variče - Plynové,benzínové, liehové

Poslaťod Mirino » 26 Máj 2016, 18:59

Nejako podobne som to riešil aj ja. Tiež som chcel prepúšťať. Ale nepustil som sa do toho. Všade sa ako hlavné riziko spomína preplnenie kartuše. Toho som sa až tak nebál. Váha váží na gramy a pre istotu naplním len na 90% pôvodnej hmotnosti. Skôr som sa bál starej kartuše. Dovnútra nevidím a koróziou oslabená stena je poukážka na problém. A druhá vec je čistota prepúšťaného plynu. Stačí malá nečistota a nebude tesnit ventil. A aby som si v batohu nosil potenciálny prúser, tak to by som si to vonku moc neužil. Stále by ma to strašilo. Takže suma sumárum - za ušetrených päť éčkov mi to fakt nestojí.
Mirino
 
Príspevky: 44
Registrovaný: 14 Feb 2013, 13:48
Bydlisko: LM
Dal Ďakujem: 22 x
Dostal Ďakujem: 77 x

Re: Variče - Plynové,benzínové, liehové

Poslaťod juraj1974 » 26 Máj 2016, 21:12

Priatelia v kazdom pripade vam chcem podakovat za vase reakcie a obavy. Chapem a beriem na vedomie. Chcem len tolko ze so revizny technik od tlaku s 15 rocnou praxou s vysokym tlakom. Mam moznost robit ako pevnostne tak aj tesnostne skusky nadob a zariadeni. Chcem vas ubezpečiť ze co sa rizika týka tak si plne uvedomujem nasledky pripadnej neodbornej manipulacie s tlakovym plynovym spotrebičom. Neberte moju uvahu o plneni ako navod ale len ako moznost. Moznost nieco skusit vyrobit pre svoju vlastnu potebu. V kazdom pripade vase obavy su na mieste. Ubezpecujem vas vsak ze mam v plane pouzit len bezne dostupne a hlavne overene materiali ako je samotny ventil horaka od strany kartuse a uzatvaraci odtlacny ventil na 2kg PB flasu. Vzajomne prepojene bude prevedene mosadznou redukciou s vnútornými zavitmi jednotlivych ventilov. Tesnenie guma. Postupne sem pridam cely zdokumentovany postup. Chce to cas. Este raz vsak chcem ubezpecit ze sa nejedna o nejake nepremyslene konanie za cielom usetrit 5 €. Dakuejm za pochopenie.
Uvidieť prvý je základným predpokladom toho ako nebyť videný.


http://alchymisti.blogspot.sk/?m=0
Obrázok užívateľa
juraj1974
 
Príspevky: 1715
Registrovaný: 04 Feb 2011, 13:35
Bydlisko: Kalna nad Hronom
Dal Ďakujem: 1280 x
Dostal Ďakujem: 1456 x

Re: Variče - Plynové,benzínové, liehové

Poslaťod marian160 » 27 Máj 2016, 07:01

juraj1974 píše: Sup sup sem s kazdym niecim co pomoze jednoduchu naplnit kartusu z propan -butanovej flase... :camp:


Kolega spojil toto
http://www.aliexpress.com/item/Outdoor- ... 8087e5265b

s tou redukciou od VARu lebo tá väčšia časť na hadičke nesedí na naše 5 kg.


Odsledovať si váhu plnenia budeš vedieť. Cez priesvitnú hadičku aspoň vidieť že ide plyn.
Jediný problém bol že zo začiatku sme nevedeli prečo to nejde a probémom môže asi byť vzduch v doplňanej kartuši - preto treba niekedy trocho doplniť potom rozpojiť a pomocou niečoho odpustiť trochu vzduchu z doplňanej bombičky.

P.S. - opatrne !!! kolegovi sa stalo že aj dodržal váhu doplňaného plynu a ráno našiel na 250ke vyduté dno a to bola možno druhý krát dopĺňaná
Obrázok užívateľa
marian160
 
Príspevky: 95
Registrovaný: 08 Júl 2010, 09:07
Bydlisko: Trnava
Dal Ďakujem: 29 x
Dostal Ďakujem: 13 x

Re: Variče - Plynové,benzínové, liehové

Poslaťod marian160 » 27 Máj 2016, 07:17

v tomto videu
https://www.youtube.com/watch?v=iA8g3b8l34E
to vyzerá ako keby sa tie kartuše dali plniť ako zapalovače.

skúšali sme kombináciu kde sme na 2kg bombu dali var adaptér v kombinýácii s adaptérom od primusu na plnenie zapaľovačov a strčili do malej kartuše.
nefungovalo to a netušíme prečo by nemalo - aj kéď sme tiež odpúšťali vzduch ???

http://www.exisport.com/katalog/product ... -Redukcia/
http://www.ksport.cz/shopksport/?p=prod ... er-733870-
Obrázok užívateľa
marian160
 
Príspevky: 95
Registrovaný: 08 Júl 2010, 09:07
Bydlisko: Trnava
Dal Ďakujem: 29 x
Dostal Ďakujem: 13 x

Re: Variče - Plynové,benzínové, liehové

Poslaťod 72janik » 27 Máj 2016, 07:37



Chlape.. ty si koleduješ o mega prúser.. v týchto prípadoch by som expres od alliho vynechal... to smrdí kvalitným výbuchom..
Obrázok užívateľa
72janik
 
Príspevky: 410
Registrovaný: 31 Dec 2011, 22:52
Bydlisko: Martin
Dal Ďakujem: 578 x
Dostal Ďakujem: 417 x

Re: Variče - Plynové,benzínové, liehové

Poslaťod marian160 » 27 Máj 2016, 07:56

Kvalita vecí z číny by bola na dlhšiu debatu keďže je už aj tu veľa obchodníkov čo nakúpi z číny prihodí 400% a predáva a nechvália sa tým odkiaľ je tovar.
Patent sa kolegovi osvedčil a plnenie trvá cca 15-20 sekúnd a žiadny problém nebol. (už som bol pri viacerých plneniach)
Keď doplní uzavrie ventilček pri malej kartuši zdvihne hadičku, zvyšok plynu natečie späť do bomby (cez priehľadnú hadičku pekne vidno) a potom odpojí var redukciu.

Inak naplnenie kontroluje digitálnou váhou z ČÍNY :-) :D (za cca 4,50€)

P.S. aj ked vdaka kolegovi mám prístup k plneniu kartuší (grátis) moja spotreba plynu vonku je taká malá že ja zatiaľ zostávam u kupovaných nedopĺňaných.
ale na zimu začína byť zaujímavé dopĺňanie čistým propánom (ktorý najlepšie splyňuje) keď Flaga predáva v bombách čistý propán (doteraz propán-bután) na grilovanie
Obrázok užívateľa
marian160
 
Príspevky: 95
Registrovaný: 08 Júl 2010, 09:07
Bydlisko: Trnava
Dal Ďakujem: 29 x
Dostal Ďakujem: 13 x

Re: Variče - Plynové,benzínové, liehové

Poslaťod atti.hombre » 27 Máj 2016, 08:37

:D ono si treba povedať,že ked už niekto chce tak to urobí...riziká nevníma a verí číne - ja nie. Ale zas - ja som rád,bo po prúsere ked to rupne je šanca ,že moje deti budú mať zas o niečo viac priestoru na tejto planéte... :mrgreen:

JA NEPLNÍM... nemám poistku!

:camp:
Obrázok užívateľa
atti.hombre
Moderátor
 
Príspevky: 1986
Registrovaný: 14 Jún 2010, 20:50
Bydlisko: Zvolen
Dal Ďakujem: 1860 x
Dostal Ďakujem: 2230 x

Re: Variče - Plynové,benzínové, liehové

Poslaťod marian160 » 27 Máj 2016, 13:58

Aj keď ma to plnenie zaujalo ja si neplánujem plniť kartuše ani zhotovovať podobné prepojenie a ani to NEODPORÚČAM.
Myslím si že riziko nestojí za pár ušetrených euro.
Kto veľa varí sú aj iné alternatívy paliva (benzínový varič, liehový, drievkáč a pod). :camp:
Ale je to o preferencii konkrétneho kuchtíka.
Obrázok užívateľa
marian160
 
Príspevky: 95
Registrovaný: 08 Júl 2010, 09:07
Bydlisko: Trnava
Dal Ďakujem: 29 x
Dostal Ďakujem: 13 x

Re: Variče - Plynové,benzínové, liehové

Poslaťod dodo » 28 Máj 2016, 13:54

Ja plním už minimálne 18! rokov,a nemal som žiadny problém-stačí pochopiť,ako sa správajú skvapalnené plyny :wink:
Na leto plním PB,tak ako je vo fľaši,na zimu čistý propán.Aby sa mi to neplietlo,mám letné kartuše nastriekané na žlto,a zimné na červeno.Zariadenie na prepúšťanie musí byť kovové,spoje zvárané,alebo závit-bližšie popisovať nebudem.
Jediná rada,ak už to chcete robiť:zvážte novú kartušu,a hmotnosť napíšte na spodok-potom prázdnu plnte o 10-20gramov menej(podľa veľkosti kartuše)-ak naplníte viac,tak okamžite odpustiť!
Doporučenia:u kartuší pre opakované plnenie zalejte spodný falcový spoj riedkym lakom proti korózii.Smradľavú kartušu po naplnení nechajte v prievane odvetrať,a potom vyutierajte handričkou namočenou v liehu-ak smrdí po usušení naďalej,tak preverte tesnosť ventila(vo vode).
Ak máte dojem,že je to "brnkačka",tak to nerobte...
Všetko ide,len malé deti sa musia nosiť...
Obrázok užívateľa
dodo
 
Príspevky: 117
Registrovaný: 20 Nov 2010, 22:14
Bydlisko: Žilina
Dal Ďakujem: 161 x
Dostal Ďakujem: 190 x

Re: Variče - Plynové,benzínové, liehové

Poslaťod Jozzo » 29 Máj 2016, 18:35

Chlapi neurazte sa, ale toto je vec ktorú som doteraz nepochopil. A síce nosiť do lesa plynový varič (drevo do lesa). Rozumiem, je to pohodlné bla bla... ale... varič? :-P Jediný krát som mal varič na výprave "mimo civilizácie", kde sme ho brali ako zálohu a súčasť KPZ. A aj keď nám týždeň pršalo, nepoužili sme ho. V Himalájach na ľadovci rozumiem, ale v našich lesoch mi to je proti srsti.
Jozzo
 
Príspevky: 125
Registrovaný: 04 Sep 2012, 21:48
Bydlisko: západ
Dal Ďakujem: 10 x
Dostal Ďakujem: 83 x

Re: Variče - Plynové,benzínové, liehové

Poslaťod Pája » 29 Máj 2016, 21:35

No, odpovím za sebe. Na jižní Moravě nebo na Záhorí v na troud vyprahlých borových lesích bych měla strach zapálit oheň - před pár lety u městečka Bzenec někdo odhodil nedopalek a lehlo popelem pár hektarů porostu. Druhý případ jsou rychlé výpady do lesa. Když mám sotva čas vypadnout ven, nechce se mi kvůli hrnku čaje zakládat oheň. Mám táboráky ráda, ale chtějí patřičný čas na přípravu, vytvoření vrstvy uhlíků k vaření a pak k dohoření a zahašení. Na druhou stranu, živý oheň je živý oheň. To žádný vařič nenahradí, to je bezesporu...
Kráčím, tedy jsem.
Fail again, fail better. (S. Beckett)

Galerie výrobků na knife.cz
Instagram
Obrázok užívateľa
Pája
Amazonka
 
Príspevky: 1299
Registrovaný: 05 Júl 2010, 20:13
Bydlisko: Morava
Dal Ďakujem: 1221 x
Dostal Ďakujem: 1710 x

Re: Variče - Plynové,benzínové, liehové

Poslaťod Jozzo » 30 Máj 2016, 14:20

To je o zodpovednosti ľudí, s tými varičmi sa dá les podpáliť rovnako dobre ako so špakom, nie?
Varenie čaju je rýchla výprava? Ja to nazývam piknik :P Keď chcem čaj na rýchlej výprave - beriem ho z domu v termoske... Všeobecne rýchle výpravy v mojom prípade znamenajú hodenie trošky jedla do batohu, varič si neviem predstaviť, nebrávam ani zápalky pretože varenie je strata drahocenného času ktorý chcem tráviť inak.
Jozzo
 
Príspevky: 125
Registrovaný: 04 Sep 2012, 21:48
Bydlisko: západ
Dal Ďakujem: 10 x
Dostal Ďakujem: 83 x

Re: Variče - Plynové,benzínové, liehové

Poslaťod 72janik » 30 Máj 2016, 15:44

Nie každý je fajnšmeker ako ty.. :mrgreen:
Obrázok užívateľa
72janik
 
Príspevky: 410
Registrovaný: 31 Dec 2011, 22:52
Bydlisko: Martin
Dal Ďakujem: 578 x
Dostal Ďakujem: 417 x

Re: Variče - Plynové,benzínové, liehové

Poslaťod juraj1974 » 31 Máj 2016, 09:46

Jozzo píše:To je o zodpovednosti ľudí, s tými varičmi sa dá les podpáliť rovnako dobre ako so špakom, nie?
Varenie čaju je rýchla výprava? Ja to nazývam piknik :P Keď chcem čaj na rýchlej výprave - beriem ho z domu v termoske... Všeobecne rýchle výpravy v mojom prípade znamenajú hodenie trošky jedla do batohu, varič si neviem predstaviť, nebrávam ani zápalky pretože varenie je strata drahocenného času ktorý chcem tráviť inak.



Pointa tohto celého je v tom ze pokial sa zbalis na skolsky vylet alebo na prechadzku za domom tak ti naozaj staci mastny chleba a uvedena termoska s cajom. Tu vsak ide o nie prechadzku v parku. Mozno si uz pocul o takých ludoch co chodia do lesov aj na dlhsie ako jeden den ci ako to ty nazyvas na ,,rychlu vyprava,, Cele vlakno o varicoch je ale o tom ze co kto pouziva ked je vonku dlhsie ako par hodim niekde na pikniku. A to uz je na zvazenie ci zoberies zapalky a ci varenie je strata casu. Uprimne ti poviem ze som skusal rozne sposoby pripravy jedla ci napr. len takej kavy vonku pod stromami. Nech sa jedna o to ci varis na drievkaci alebo co ja viem len v BCB Crusadri na pevnom ci tekutom liehu alebo napríklad na takom plynovom varici. Vzdy je to o tom ze som vonku a vychutnavam si cele to okolo. Tu atmosferu zvuky pohodu vseobecne. A poviem ti jedno. Aj taka kava ci caj chuti inak ked je vonku urobena ako doma zaliata rychlovarnou kanvicou za par minut. A uz vôbec mi nepride varenie ako strata drahocenného casu. Prave naopak. Vychutnavam... :camp:

PS: Mongoli vravia: Vy europania mate hodinky. My mame cas...
Uvidieť prvý je základným predpokladom toho ako nebyť videný.


http://alchymisti.blogspot.sk/?m=0
Obrázok užívateľa
juraj1974
 
Príspevky: 1715
Registrovaný: 04 Feb 2011, 13:35
Bydlisko: Kalna nad Hronom
Dal Ďakujem: 1280 x
Dostal Ďakujem: 1456 x

Re: Variče - Plynové,benzínové, liehové

Poslaťod Borsuk » 31 Máj 2016, 12:08

Juraj,trafil si klinček po hlavičke.Fajnšmekri si na kávičku alebo čajíček dokážu nájsť čas.
Je to o pohode, relaxe a príjemne strávenej chvíľke.Čím som starší,tým viac si to uvedomujem.
Ja osobne si teraz v tomto období rozkvetu vegetácie varím čaj,čo les dal.Taký čajíček si doma
nikdy neuvarím.Samozrejme že keď ideš na šlapák doháňať kilometre na to nemáš čas,ale to je
zas o inom.
Obrázok užívateľa
Borsuk
 
Príspevky: 141
Registrovaný: 19 Júl 2012, 20:03
Bydlisko: Bratislava
Dal Ďakujem: 508 x
Dostal Ďakujem: 170 x

PredchádzajúciĎalší

Späť na Ostatné

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 5 hostia


cron