Čistenie riadu

Vaše praktické poznatky z praxe, tipy, skúsenosti, zaujímavé výlety...

Re: Čistenie riadu

Poslaťod radeton » 06 Júl 2016, 23:10

Z ešusu som sa kŕmil dosť dlho v poľných podmienkach to nikto nikdy neodmastňoval saponátom. Nikto kôli tomu neumrel všetci prežili. Bežný zaužívaný spôsob bol po konzumácii hlav.jedla sa veľký ešus a vrchnák vytrel hrsťou trávy pokiaľ bola na okolí, a potom sa ešus vypláchol z malého ešusu trochou teplého čaju,a bolo vystaráno.Dobre poslúži už spomínaný popol z pahreby.Dnes sú už ľudia rozmaznaní naozaj nebudem vláčiť do divočiny pol litra puru aby som ním odmasťoval hrniec ,to radčej ponesiem pol litra slivovice aj tá odmastňuje :D
Obrázok užívateľa
radeton
 
Príspevky: 335
Registrovaný: 04 Jan 2012, 17:08
Bydlisko: detva
Dal Ďakujem: 121 x
Dostal Ďakujem: 185 x

Re: Čistenie riadu

Poslaťod jasommato » 06 Júl 2016, 23:15

Zabudas na dnesne higienicke naroky ludi este liter sava aby si vydezinfikovali zem pod karimatkou a meter okolo :)
Obrázok užívateľa
jasommato
 
Príspevky: 797
Registrovaný: 07 Máj 2012, 14:33
Bydlisko: Orava a prilahle kopce potoky a rybniky
Dal Ďakujem: 334 x
Dostal Ďakujem: 483 x

Re: Čistenie riadu

Poslaťod Borsuk » 07 Júl 2016, 10:14

Chlapi máte pravdu,dnes sú ľudia tak rozmaznaní a zblblí komerčnou reklamou,že ani netušia
ako sami sebe ubližujú.Potom behajú s alergiami po lekároch a za drahé peniaze hľadajú svo
ju stratenú imunitu.
Obrázok užívateľa
Borsuk
 
Príspevky: 141
Registrovaný: 19 Júl 2012, 20:03
Bydlisko: Bratislava
Dal Ďakujem: 508 x
Dostal Ďakujem: 170 x

Re: Čistenie riadu

Poslaťod jasommato » 07 Júl 2016, 14:27

Uz mi znami dvakrat ponukali aj dezinfekciu na ruky :lol: :lol: :lol:
Uz to nerobia :twisted:
Ale zvikli si ze nic nedezinfikujem a potom im varim :lol:
Obrázok užívateľa
jasommato
 
Príspevky: 797
Registrovaný: 07 Máj 2012, 14:33
Bydlisko: Orava a prilahle kopce potoky a rybniky
Dal Ďakujem: 334 x
Dostal Ďakujem: 483 x

Re: Čistenie riadu

Poslaťod Deni » 07 Júl 2016, 14:39

Ako decká sme sa hrávali v blate, žrali kadejakú burinu, dokonca občas aj dážďovky, chrobáky, mlátili sme sa palicami, čvachtali v špinavých rybníkoch.... Dnes sú decká pichnuté za počítačom, nemajú čas na také hovadiny, tak si nemajú ani kedy budovať "nehygienické návyky" ... plus spomínaná reklama, všade sa propaguje aké je všetko nebezpečné, nezdravé a čo ja viem čo.. čo potom môžeme očakávať od takej generácie :) a tie trápne dezinfekcie, to mohol vymyslieť len totálny chuj, potom si človek nemá šancu dajakú imunitu vôbec vytvoriť
"Príroda nie je chrám, ale dielňa a človek je v nej robotníkom."
Obrázok užívateľa
Deni
 
Príspevky: 28
Registrovaný: 31 Máj 2016, 06:22
Bydlisko: Trnava
Dal Ďakujem: 11 x
Dostal Ďakujem: 42 x

Re: Čistenie riadu

Poslaťod jasommato » 07 Júl 2016, 15:01

Tak tak holi nezmysel :)
Obrázok užívateľa
jasommato
 
Príspevky: 797
Registrovaný: 07 Máj 2012, 14:33
Bydlisko: Orava a prilahle kopce potoky a rybniky
Dal Ďakujem: 334 x
Dostal Ďakujem: 483 x

Re: Čistenie riadu

Poslaťod Gondil » 07 Júl 2016, 18:33

Ono zas nie je niekedy úplne odveci mať po ruke dezinfekciu (nemusí byť len na ruky dá sa použiť aj inak). No keď na ruky tak nemyslím prioritne v lese. Myslím napr. keď ideš skôr na "mestskú turistiku" - beháš po mestách, pozeráš pamiatky a tak. Keď tak cestuješ takou fajnou zasratou mestskou a pod. nie je to úplne príjemné potom s takými rukami pripravovať jedlo. Samozrejme ak mám ruky od hliny alebo niečo podobné tak s tým nemám najmenší problém.

Umývanie ešusu sme volakedy riešili často v potoku s tým, že sme si nabrali s vodou aj jemný piesok z dna a ešus pekne vyšúchali krásne dočista, behom pár sekúnd. Toto sa ale už nemôže oficiálne na tábore robiť keďže hygiena je hygiena (buď ako inštitúcia, ktorá má právo zatvoriť tábor pre nedodržanie hygienických noriem, alebo hygiena ako nevyhnutný nástroj človeka pre chránenie zdravia samého seba - imunita je jedna vec ale keď budeš týždeň srať, grcať a celý sa dehydruješ tak som zvedavý čo by si mi povedal keby ťa podpichnem s imunitou :P - osobná skúsenosť, nikdy nevieš čo so sebou ľudia nosia a často to nevedia ani oni sami) Toť môj názor, treba vedieť využívať veci vo svoj prospech nie všetko zavrhnúť s tým, že to je vec rozmaznaných ľudí lebo sa môže stať, že to bude vec ľudí, ktorí nemajú v hlave nasrané ale svedomito zvažujú pre a proti. Samozrejme nič netreba preháňať ale zdravý úsudok nadovšetko :)
Naposledy upravil Gondil dňa 07 Júl 2016, 19:35, celkovo upravené 1
Gondil
 
Príspevky: 240
Registrovaný: 06 Aug 2015, 17:08
Bydlisko: Bošany
Dal Ďakujem: 249 x
Dostal Ďakujem: 296 x

Re: Čistenie riadu

Poslaťod jasommato » 07 Júl 2016, 19:21

Rec bola o lese mestam sa vyhibam a ak sa nahodou vyskytnem vo vecom mam chut sa celi osprchovat savom :)
Ale v lese?? Tam je aj spina cista :)
No a umivanie :) umijem len neodmastujem a nederiem :) proste vytrem travou alebo cecinou oplachnem znova vytrem a este raz oplachnem v zime len parkrat vytrem snehom :)
Ale ked raz dostanem sracku ze sa ani nebudem moct zdvihnut z cupiacej polohi mozno si spomeniem ze som mal esus umit lepsie
Obrázok užívateľa
jasommato
 
Príspevky: 797
Registrovaný: 07 Máj 2012, 14:33
Bydlisko: Orava a prilahle kopce potoky a rybniky
Dal Ďakujem: 334 x
Dostal Ďakujem: 483 x

Re: Čistenie riadu

Poslaťod Deni » 08 Júl 2016, 06:19

jasné, ale o táboroch a ani o mestách reč nebola. Je samozrejmé že v táboroch sú nejaké hygienické predpisy, aj že mestá sú hnusné a uplne inak špinavé ako lesy o ktorých reč bola :) Ty si to zobral tak dosť globálnejšie, ale nevadí....
K tej vete o imunite, pokiaľ som si dobre všimla tu sú skôr zálesáci než táboristi (popravde také skupinkovanie som nikdy moc nepochopila), takže každý si nosí vlastnú stravu a vlastnú aj je, takže vie čo dáva do huby :) A pokiaľ si zo sebou nosíš jedlo, ktoré dačo vydrží a nie je kazivé, niečo také sa ti nestane. A už vôbec nie, keď si na to zvyknutý a nemáš fajnový žalúdok.
"Príroda nie je chrám, ale dielňa a človek je v nej robotníkom."
Obrázok užívateľa
Deni
 
Príspevky: 28
Registrovaný: 31 Máj 2016, 06:22
Bydlisko: Trnava
Dal Ďakujem: 11 x
Dostal Ďakujem: 42 x

Re: Čistenie riadu

Poslaťod juraj1974 » 08 Júl 2016, 08:20

Deni píše:..... pokiaľ som si dobre všimla tu sú skôr zálesáci než táboristi (popravde také skupinkovanie som nikdy moc nepochopila),.




noooo.. dovolim si z vlastnej skusenosti malo oponovat... je tu praveze doooost takých ako to ty nazyvas taboristov.. len malo resp menej zalesakov... ja ich volam chodci.... len taka OT uvaha.. Chodec neriesi nejak extra umyvanie riadu. Nenosi nepotrebne veci na cistenie. Vyuziva to co mu poskytuje miesto kde zlozi svoje kosti. Trava seno ihlicie... vsetko co mu pomoze odstranit zvysky jedla zo svojeho riadu. Truhy typ tulakov ja ich volam camperi riesia cistenie o trochu viac.. ako mam moznost citat o trosku viac ako chodci... ale tak je to o tom ze taky camper pride autom na flek vynesie si v batohu kuchynu obyvacku kupelku... pride pri spolocny ohen a... tan zije nejaky cas... ked vsetko zje vydrhne vydenzifikuje idem domov... :camp:
Uvidieť prvý je základným predpokladom toho ako nebyť videný.


http://alchymisti.blogspot.sk/?m=0
Obrázok užívateľa
juraj1974
 
Príspevky: 1715
Registrovaný: 04 Feb 2011, 13:35
Bydlisko: Kalna nad Hronom
Dal Ďakujem: 1280 x
Dostal Ďakujem: 1455 x

Re: Čistenie riadu

Poslaťod Deni » 08 Júl 2016, 08:43

Tak ja som vychádzala z toho, čo som sa tu zatiaľ dočítala. Ono možno to bude aj tým, že sa viac sústreďujem na to čo mi je blízke a táboristov si nejak nevšímam :D selektívna pamäť funguje.
"Príroda nie je chrám, ale dielňa a človek je v nej robotníkom."
Obrázok užívateľa
Deni
 
Príspevky: 28
Registrovaný: 31 Máj 2016, 06:22
Bydlisko: Trnava
Dal Ďakujem: 11 x
Dostal Ďakujem: 42 x

Re: Čistenie riadu

Poslaťod Gondil » 09 Júl 2016, 11:37

Pravda ja som to zobral trochu viac z cesty, mesto, táborové prostredie, kde žije skupina ľudí niekoľko týždňov na jednom mieste.

Čo je ale podstatné tak som chcel poukázať na to, že hovoriť, že hygiena je pre fajnovky je úplná blbosť. A nie som zrovna z tých ľudí, ktorí sú posratý z každej špinky, nepovažujem sa za fajnovku len myslím, že človek ak sa chce nazývať kultúrnym tak by mal dodržiavať nejaké zásady. Keď aj nepredpokladám, že by som sa na vandri s niekým socializoval tak mi to nedá aby som sebou nosil zaprasený ešus. Hanbil by som sa ako pes, veď nie som prasa. Alebo v živote nevopchám špinavý nôž do púzdra. To ale hneď neznamená, že budem so sebou nosiť kýbel Sava aby som mal čím vypucovať všetko vo svojom okolí. Popravde som nikdy nemal sebou saponát ani nič podobné.

Myslím, že zlatým stredom sa nikdy nič nepokazí. Extrémy neboli, nie sú a pravdepodobne ani nikdy nebudú dobré (stačí sa pozrieť do histórie a možno ani nie až tak ďaleko) :yees:
Gondil
 
Príspevky: 240
Registrovaný: 06 Aug 2015, 17:08
Bydlisko: Bošany
Dal Ďakujem: 249 x
Dostal Ďakujem: 296 x

Re: Čistenie riadu

Poslaťod Deni » 11 Júl 2016, 06:46

:D tak zas nikto tu nehovoril že sa treba uplne vysrať na hygienu. Skôr že to s ňou netreba preháňať. Treba čítať, boli tu rady typu vytrieť ešus trávou a tak, vypláchnuť samotnou vodou... nemyslím že to sa dá považovať za humusáctvo alebo úplné zavrhnutie hygieny :D samozrejme, ďalšia vec je čo v ešusi varíš. Každý má iné stravovacie návyky a tým pádom aj inak zamrdaný ešus :D čiže je treba tú hygienu aj inak brať. Čo sa týka noža, ten asi žiadny normálny človek nepichne špinavý do puzdra, ale to už patrí inam. Tu sa riešilo čisto čistenie riadu. Netreba všetko globalizovať
"Príroda nie je chrám, ale dielňa a človek je v nej robotníkom."
Obrázok užívateľa
Deni
 
Príspevky: 28
Registrovaný: 31 Máj 2016, 06:22
Bydlisko: Trnava
Dal Ďakujem: 11 x
Dostal Ďakujem: 42 x

Re: Čistenie riadu

Poslaťod jasommato » 11 Júl 2016, 08:31

Je tu ina tema o cisteni nozou ale tam sa prave par ludi pochvalilo ze noz odkladaju do puzdra mastny od slaninky
Noz zasadne cistim oralne zliznem zbitky jedla utrem o dlan a higienycky cisty odkladam hnet by ho aj chirurg mohol pouzit :) na patologiji :lol:
Obrázok užívateľa
jasommato
 
Príspevky: 797
Registrovaný: 07 Máj 2012, 14:33
Bydlisko: Orava a prilahle kopce potoky a rybniky
Dal Ďakujem: 334 x
Dostal Ďakujem: 483 x

Re: Čistenie riadu

Poslaťod Deni » 11 Júl 2016, 14:04

ja tiež nechávam od slaninky, slaninový tuk je veľmi dobrý konzervant proti korózii... alebo od ľanového oleja, keďže nemám nijakú povrchovú úpravu robenú na nožoch tak ich nechcem nechávať bez konzervačnej látky :) nevypláca sa to. Aj keď zas to s ním pravdaže netreba preháňať :D ... Samozrejme iné je to u kupovaných nožoch. Tie som vždy krásne vyčistila, vysušila. Môj kovaný som len raz zanedbala a už som musela opravovať
"Príroda nie je chrám, ale dielňa a človek je v nej robotníkom."
Obrázok užívateľa
Deni
 
Príspevky: 28
Registrovaný: 31 Máj 2016, 06:22
Bydlisko: Trnava
Dal Ďakujem: 11 x
Dostal Ďakujem: 42 x

PredchádzajúciĎalší

Späť na Z praxe

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 7 hostia