pazúrik a oceľ

Zapaľovanie ohňa rôznymi spôsobmi, vhodné drevo...

Re: pazúrik a oceľ

Poslaťod jasommato » 24 Nov 2016, 11:22

Firesteel je sa mi zda daka zliatina horcika a zeleza
Slovensky nazou u nas v armyshope to ponukali ako magneziovi podpalovac v polovniku ako horcikova tycinka alebo to bolo naopak :/
Vyber si aky nazov chces
Obrázok užívateľa
jasommato
 
Príspevky: 797
Registrovaný: 07 Máj 2012, 14:33
Bydlisko: Orava a prilahle kopce potoky a rybniky
Dal Ďakujem: 334 x
Dostal Ďakujem: 483 x

Re: pazúrik a oceľ

Poslaťod SKW » 24 Nov 2016, 17:20

No popravde, je v tom tak trochu guľáš :mrgreen: Lebo niektoré z týchto pojmov môžu znamenať aj dve odlišné veci, resp. ľudia pri nich chápu rôzne veci. Vysvetlíme si to "polopate" aby to pochopil každý. Napríklad:

Pod pojmom ocieľka si jeden človek predstaví toto:
Obrázok
a iný človek pod týmto pojmom chápe toto - nástroj na obťahovanie nožov. Obaja majú pravdu :)
Obrázok

A taktiež zaujímavý je napríklad pojem "Firesteel". Je to anglický výraz, znamená v doslovnom preklade "ohnivá oceľ". Kedysi dávnejšie ľudia pod pojmom firesteel (myslím ľudí v Anglicku alebo USA) rozumeli toto:
Obrázok
No a dnes tu máme moderné vynálezy a pod slovom Firesteel sa rozumie toto:
Obrázok
Obe verzie môžme nazývať firesteelom a bude to správne. U nás je už slovo firesteel dosť zaužívané, hlavne v takejto zálesáckej komunite ako je aj toto fórum. V slovenčine je asi najvhodnejšie používať výraz "kresadlo". Taktiež obe verzie ak nazveme kresadlom, tak je to správne. Aby však nevznikol chaos, tak je dobré to vždy bližšie upresniť nejakým prívlastkom, napr. "moderný firesteel" - "klasický firesteel" a podobne.

V princípe sú všetky tieto prípady správne. Akurát, že keď človek ide viac do hĺbky a začína sa učiť narábať s týmito nástrojmi tak vznikajú rôzne nedorozumenia a nepresnosti. Napríklad to, že na kresanie s moderným typom firesteelu (tá čierna ferocérová tyčka) je potrebná uhlíková čepel noža. Toto je nezmysel, pretože pri tomto type kresadla vzniká iskra odškrabnutím malej kovovej hoblinky z tyčky pomocou nejakého ostrého predmetu - ostrej hrany. Nezáleží na tom či je hrana z uhlíkovej alebo z nerezovej ocele, dokonca sa dá kresať aj tehlou alebo sklom. Podstatné je to, že hrana musí byť ostrá a dostatočne tvrdá. Táto ferocérová tyčinka je špeciálna zliatina viacerých kovov, ktoré sa pri zaškrabnutí ostrým predmetom správajú tak, že to proste iskrí. A iskra je omnoho silnejšia než pri tom klasickom starom kresadle, dokáže zapáliť aj také materiály ktoré by s tým starým kresadlom nemali šancu zachytiť iskru.

Avšak pri klasickom kresadle/firesteele, kde sa kresá o kameň a maličké iskry sa zachytávajú do práchna(zuhoľnatená látka, alebo práchnovec) musí byť toto kresadlo vyrobené z uhlíkovej ocele s čo najvyšším obsahom uhlíka a musí byť vykalené na vysokú tvrdosť. Prečo musí byť z uhlíkovky? Pretože je to práve uhlík v oceli, ktorý v kombinácii so vzduchom horí - to je iskra. Kresací kameň musí mať ostrú hranu aby bol schopný pri zakresnutí odlúpnuť šupinku ocele ktorá sa potom vo vzduchu vplyvom trenia týchto dvoch predmetov vznieti. To je v stručnosti princíp.

Ešte nazáver pre istotu odvolanie - Nič z tohto čo píšem nemusí byť úplne správne, je to len moje vlastné chápanie pojmov. Nie som zodpovedný za žiadne úrazy alebo straty na životoch v prípade, že si niekto popletie pojmy a nástroje! :mrgreen: :mrgreen:
“In the school of the woods, there is no graduation day.” - HORACE KEPHART, Camping and Woodcraft, 1917

SKW Bushcraft blog
Youtube kanál
Obrázok užívateľa
SKW
Moderátor
 
Príspevky: 928
Registrovaný: 05 Aug 2010, 22:36
Bydlisko: Poltár
Dal Ďakujem: 636 x
Dostal Ďakujem: 1530 x

Re: pazúrik a oceľ

Poslaťod juraj1974 » 24 Nov 2016, 18:07

Toľko jazykové okienko... :lol: geniálne napísané. Poklona Matej.. :yees:
Uvidieť prvý je základným predpokladom toho ako nebyť videný.


http://alchymisti.blogspot.sk/?m=0
Obrázok užívateľa
juraj1974
 
Príspevky: 1715
Registrovaný: 04 Feb 2011, 13:35
Bydlisko: Kalna nad Hronom
Dal Ďakujem: 1280 x
Dostal Ďakujem: 1455 x

Re: pazúrik a oceľ

Poslaťod atti.hombre » 24 Nov 2016, 21:05

:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Obrázok užívateľa
atti.hombre
Moderátor
 
Príspevky: 1986
Registrovaný: 14 Jún 2010, 20:50
Bydlisko: Zvolen
Dal Ďakujem: 1858 x
Dostal Ďakujem: 2230 x

Re: pazúrik a oceľ

Poslaťod Divoký skaut » 26 Nov 2016, 19:08

http://stoneageskills.com/articles/perc ... rting.html
Na tejto stránke autor píše o materiáloch ktorými sa dá nahradiť ocielka aj pazúrik. Okrem iného píše že miesto ocielky sa dá použiť "nickel(ine)" čo som googlil nickeline by mala byť zlúčenina niklu a arzénu ale možno sa mýlim. Čo si myslíte môže to fungovať?
Obrázok užívateľa
Divoký skaut
 
Príspevky: 36
Registrovaný: 20 Apr 2016, 07:14
Bydlisko: Trenčín
Dal Ďakujem: 54 x
Dostal Ďakujem: 53 x

Re: pazúrik a oceľ

Poslaťod Lesný Bes » 27 Nov 2016, 22:45

Minule bežal v telke ďalší survival seriál "Primal Survivor". Celé je to nejaké divné, žena sa smeje, že seriál pre ženy, keď tam takého modela nasadili. Neviem nič konkrétne pomenovať, ale pôsobí to na mňa extrémne nedôveryhodne, akoby len robené pre efekt, pri tom často opomínajú úplné základy. Najviac me prekvapilo, ako v 3 dieli prvej série v zamrznutej tundre okolo polárneho kruhu frcol z ocieľky iskričku do brezovej kôry a ono mu to údajne chytilo. Myslíte, že je to možné? Keď si predstavím, koľko mi trvalo, kým som sa naučil podpáliť brezovú kôru magnéziovým kresadlom, tak toto ki príde úplné sci-fi.

Jááj, no tu, cca. 22. min.
We take grater pains to persuade others that we are happy than in endeavoring to think so ourselves.
- Confucius -
Obrázok užívateľa
Lesný Bes
 
Príspevky: 31
Registrovaný: 14 Jún 2015, 22:00
Bydlisko: Besný Les
Dal Ďakujem: 39 x
Dostal Ďakujem: 33 x

Re: pazúrik a oceľ

Poslaťod macmatej » 29 Nov 2016, 16:34

Áno nad touto scénou som sa pozastavoval aj ja. Podobne to bolo aj keď bola jedna epizóda z džungle. Vtedy kresol kameňom o mačetu a vykresal iskru. Ibaže tú iskru chytil na prvý krát do hniezda ktoré nebolo nijak upravené. Žiadna karbonizácia ani máčanie v popole. Celé mi to príde nejaké zinscenované ako Dual survival.
Obrázok užívateľa
macmatej
 
Príspevky: 764
Registrovaný: 02 Apr 2011, 22:00
Bydlisko: Trnava
Dal Ďakujem: 412 x
Dostal Ďakujem: 673 x

Re: pazúrik a oceľ

Poslaťod jasommato » 29 Nov 2016, 18:10

a to si este nevidel macetu z horcikovej zliatiny??
Obrázok užívateľa
jasommato
 
Príspevky: 797
Registrovaný: 07 Máj 2012, 14:33
Bydlisko: Orava a prilahle kopce potoky a rybniky
Dal Ďakujem: 334 x
Dostal Ďakujem: 483 x

Re: pazúrik a oceľ

Poslaťod keres » 18 Dec 2016, 07:05

Nazdar, neviem ale mne sa to zdá ako celkom šikovné riešenie.
Prílohy
DSCN6915.JPG.jpg
DSCN6917.JPG.jpg
Obrázok užívateľa
keres
 
Príspevky: 359
Registrovaný: 17 Feb 2012, 21:39
Bydlisko: Vranov nad Topľov
Dal Ďakujem: 773 x
Dostal Ďakujem: 830 x

Re: pazúrik a oceľ

Poslaťod jasommato » 18 Dec 2016, 13:10

tak tento napad asi ukradnem
Obrázok užívateľa
jasommato
 
Príspevky: 797
Registrovaný: 07 Máj 2012, 14:33
Bydlisko: Orava a prilahle kopce potoky a rybniky
Dal Ďakujem: 334 x
Dostal Ďakujem: 483 x

Re: pazúrik a oceľ

Poslaťod keres » 18 Dec 2016, 19:48

Tak presne na teba som myslel Maťo, keď som to sem dával :D
Obrázok užívateľa
keres
 
Príspevky: 359
Registrovaný: 17 Feb 2012, 21:39
Bydlisko: Vranov nad Topľov
Dal Ďakujem: 773 x
Dostal Ďakujem: 830 x

Re: pazúrik a oceľ

Poslaťod jasommato » 18 Dec 2016, 19:59

vihnu sice nemam ale mam hrbu ajaxou flexu a brusku to bude asi stacit :D
Obrázok užívateľa
jasommato
 
Príspevky: 797
Registrovaný: 07 Máj 2012, 14:33
Bydlisko: Orava a prilahle kopce potoky a rybniky
Dal Ďakujem: 334 x
Dostal Ďakujem: 483 x

Re: pazúrik a oceľ

Poslaťod SKW » 25 Dec 2016, 23:13

Pokiaľ neodkalíš pilník keď ho budeš rezať/brúsiť tak bude v pohode fungovať ako ocieľka :) Často chlaď do vody počas rezania.
“In the school of the woods, there is no graduation day.” - HORACE KEPHART, Camping and Woodcraft, 1917

SKW Bushcraft blog
Youtube kanál
Obrázok užívateľa
SKW
Moderátor
 
Príspevky: 928
Registrovaný: 05 Aug 2010, 22:36
Bydlisko: Poltár
Dal Ďakujem: 636 x
Dostal Ďakujem: 1530 x

Re: pazúrik a oceľ

Poslaťod jasommato » 25 Dec 2016, 23:59

neboj nic uz som to tak robil :D
ale vdaka hadam sa podari ak hej tak sa tu pochvalim a ak nie vsetky moje prispevky zmazem a nikdy som o takom napade nepocul :twisted:
Obrázok užívateľa
jasommato
 
Príspevky: 797
Registrovaný: 07 Máj 2012, 14:33
Bydlisko: Orava a prilahle kopce potoky a rybniky
Dal Ďakujem: 334 x
Dostal Ďakujem: 483 x

Re: pazúrik a oceľ

Poslaťod hurka » 26 Dec 2016, 22:28

príjemné rezanie poriadne tvrdého ajaxu :D neviem, ale asi osobne by som na tom stratil nervy
Obrázok užívateľa
hurka
 
Príspevky: 88
Registrovaný: 04 Dec 2013, 22:12
Bydlisko: košice, košická nová ves
Dal Ďakujem: 50 x
Dostal Ďakujem: 35 x

PredchádzajúciĎalší

Späť na Oheň

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 2 hostia


cron