pazúrik a oceľ

Zapaľovanie ohňa rôznymi spôsobmi, vhodné drevo...

Re: pazúrik a oceľ

Poslaťod Majo » 27 Dec 2016, 13:05

Ked sa tu na fore objavil inzerát ponúkajúci pazúrik z pobrežia Dánska, začal ma zaujímať princíp kresania. Popis objasňujúci tento princíp som našiel na tejto linke:

http://survivaltopics.com/flint-and-steel-what-causes-the-sparks/

Stručný preklad pre tých, ktorí nebudú čítať článok v angličtine:

Pyroforické látky horia spontánne pri izbovej teplote, ktorej hodnotu predpokladáme asi 21°C. Spontánne znamená, že látka horí bez dalšieho zahrievanía alebo vystavenia plameňu. Toto je tiež známe ako samovznietenie. Menej známe je, že železo je tiež pyroforická látka. To, že kus železa sa na vzduchu nevznieti je spôsobené tým, že jeho povrch sa okamžite pokryje kysličníkom, teda hrdzou. Hrdza izoluje železo od vplyvu vzduchu a spomaľuje proces okysličovania.

Pri kresaní sa úderom o ostrú hranu odštiepujú malé čiastočky železa, ktoré pri styku so vzduchom horia. Na kresanie je vhodná uhlíkatá oceľ, ktorá je krehká a teda pri údere ostrou hranou sa z nej odštiepujú malé častice s dostatočne veľkým povrchom. Cisté železo je pomerne mäkké a pri kresaní sa dostatočne netriešti.

Záver je, že ponuka cudzokrajného pazúrika je len pokus o marketingový ťah. Kresať sa dá napríklad aj pilníkom o nejakú hranu dostatočne tvrdého materiálu.
Povraz sa nedá tlačiť, len ťahať.
Obrázok užívateľa
Majo
Moderátor
 
Príspevky: 141
Registrovaný: 07 Jún 2013, 09:41
Bydlisko: Zilina
Dal Ďakujem: 593 x
Dostal Ďakujem: 239 x

Re: pazúrik a oceľ

Poslaťod jasommato » 27 Dec 2016, 13:54

kresat sa da o vsetko dostratocne ostre a tvrde
ale z toho co som skusal je pazurik zatial nejlepsi
porcelan aj klasicka keramika iskria pekne ale richlo sa tupia
limnokvarcit ci ako sa to pise krese dobre s meksimi ocielkami akopazurik ale tiez sa richlejsie tupi a horsie sa stiepe
kremen povedzme ze sa mi podarilo hodit iskru ale inak onicom
skusal som aj kopu zaujmavo vyzerajuceho kamenia z potoka este ked sme s kamosom kuli prvu ocielku obcas sa zjavilo daco co vyzeralo ako iskra vtedy sme ocielku uznali za vhodnu ale inak nic moc da sa pouzit vsetko mozne ale zostarnut pri kladeni jedneho ohniska nechcem
obsidian som mal v ruke ale neskusal som nan kresat tak sam nemozem potvrdit ale vraj je velmi dobri
dake karbidy a podobne zalezitosti som zatial neskusal ak neviem posudit ale je to vyrazne tvrdsie ako ocel a da sa to ostrit
tiez by bol zaujmavi diamant ale zase na tak drahe zapalky nemam :D

pazurik neni jediny ale zatial je z mojho pohladu na kresanie najpohodlnejsi a najspolahlivejsi tak asi preto sa dovaza ztadial kde sa vyskytuje
chcel by som skusit aj ten obsidian ale furt ma pazurik prijatelnejsiu cenu
Obrázok užívateľa
jasommato
 
Príspevky: 797
Registrovaný: 07 Máj 2012, 14:33
Bydlisko: Orava a prilahle kopce potoky a rybniky
Dal Ďakujem: 334 x
Dostal Ďakujem: 483 x

Re: pazúrik a oceľ

Poslaťod Legil » 27 Dec 2016, 14:25

... trošku som premazal posledné ,,citovačky,,
Clapci, také veci si treba písať buď na Mini-Chate, alebo v správach. Lebo ak príde niekto, kto sa chce niečo dozvedieť o pazúriku a oceli, tak sa mu nebude chcieť čítať celé vlákno. Bude tu vidieť veľa príspevkov o ničom a tak buď založí novú tému, alebo sa začne pýtať niečo, čo tu už bolo napísané.
Ďakujemééé
:camp:
Nechoď tam, kam vedie cesta ...
... namiesto toho choď tam, kde žiadna nieje a zanechaj stopu.
Obrázok užívateľa
Legil
Moderátor
 
Príspevky: 372
Registrovaný: 28 Júl 2011, 12:14
Bydlisko: Košice
Dal Ďakujem: 142 x
Dostal Ďakujem: 417 x

Re: pazúrik a oceľ

Poslaťod Ctihor » 27 Dec 2016, 20:08

Majo píše:Ked sa tu na fore objavil inzerát ponúkajúci pazúrik z pobrežia Dánska, začal ma zaujímať princíp kresania.
Záver je, že ponuka cudzokrajného pazúrika je len pokus o marketingový ťah. Kresať sa dá napríklad aj pilníkom o nejakú hranu dostatočne tvrdého materiálu.


Jasné, že kresať sa dá o hoci čo, čo je dosť ostré a dosť tvrdé. To, že som napísal, že pazúrik je z Dánska, som považoval za bežnú informáciu, ktorá by niekoho mohla zaujímať, keďže u nás sa pazúrik prirodzene nevyskytuje (alebo možno výnimočne). A či je lepší, než napr. ten z Britských ostrovov, to ja netuším.
:camp:
Obrázok užívateľa
Ctihor
 
Príspevky: 34
Registrovaný: 13 Apr 2014, 12:23
Bydlisko: Hora
Dal Ďakujem: 12 x
Dostal Ďakujem: 27 x

Re: pazúrik a oceľ

Poslaťod jasommato » 27 Dec 2016, 22:15

ja som kdesi pocul prave ze najlepsi je odkyalsi zo skandinavie
porovnat neviem mam len z polska a kusok z nemecka

ale myslim si ze je to uzitocna informacia pretoze kazdy je iny z polska je skorej do siva z nemecka je tmavsi a co mi chalan puskar vravel ze cim je cernejsi tym je lepsi
Obrázok užívateľa
jasommato
 
Príspevky: 797
Registrovaný: 07 Máj 2012, 14:33
Bydlisko: Orava a prilahle kopce potoky a rybniky
Dal Ďakujem: 334 x
Dostal Ďakujem: 483 x

Re: pazúrik a oceľ

Poslaťod juraj1974 » 28 Dec 2016, 09:49

Neviem možno sa mýlim ale nie je jedno z kade je konkrétny šuter? Ten môj čo som tu o ňom písal je zo záhrady a je mi jedno z kade sa tam nabral. Hádže iskru dobre a na tom záleží... Ak neviem vykresať iskru tak bude chyba niekde inde ako je pôvod či rodokmeň kameňa. Ak sa už odvolávať na lokalitu tak si skúste kresat iskry našim bežným kameňom ako je kremen. A uvidíte že sa to dá. A toho je naozaj že velaaa... A skoro všade.. :camp:
Uvidieť prvý je základným predpokladom toho ako nebyť videný.


http://alchymisti.blogspot.sk/?m=0
Obrázok užívateľa
juraj1974
 
Príspevky: 1715
Registrovaný: 04 Feb 2011, 13:35
Bydlisko: Kalna nad Hronom
Dal Ďakujem: 1280 x
Dostal Ďakujem: 1455 x

Re: pazúrik a oceľ

Poslaťod jasommato » 28 Dec 2016, 10:06

Vecine normalnych ludi je lokalita nanic ale su proste ludia co si na tom potrpia to je ako s cimkolvek inim su ludia co sa nenapiju z cutori kym sa na nej nepise naglene alebo co nechcu inu finku ako mora
Ked uz daco kupujes chces vsetko mozne info ci??
A hej da sa kresat o skoro vsetko ale stratim tak minutu na cigarete proste pazurik je pohodlnejsi
Obrázok užívateľa
jasommato
 
Príspevky: 797
Registrovaný: 07 Máj 2012, 14:33
Bydlisko: Orava a prilahle kopce potoky a rybniky
Dal Ďakujem: 334 x
Dostal Ďakujem: 483 x

Re: pazúrik a oceľ

Poslaťod juraj1974 » 28 Dec 2016, 10:17

Bavíme sa stále ešte o kresani iskry do práchna pre potrebu založenia ohňa? Ak áno v tom prípade pohodlie či minúta plus mínus hore dole ide bokom... Ak chceš pohodlie pri zapaľovani cigarety sú luxusné spôsoby ako na to. To už však nebude o ocielka a vycarovali ohňa ňou a kameňom.. :camp:
Uvidieť prvý je základným predpokladom toho ako nebyť videný.


http://alchymisti.blogspot.sk/?m=0
Obrázok užívateľa
juraj1974
 
Príspevky: 1715
Registrovaný: 04 Feb 2011, 13:35
Bydlisko: Kalna nad Hronom
Dal Ďakujem: 1280 x
Dostal Ďakujem: 1455 x

Re: pazúrik a oceľ

Poslaťod jasommato » 28 Dec 2016, 10:26

Ja ze sa furt bavime o tom ci zalezi na povode pazurika
Mne osobne nie ale vela ludom urcite hej

Ak ide len o hodenie iskri do prachna bez ohladu na pohodlie a richlost tak ti suter vpodstate ani netreba vlacit daky sa najde co tu iskru hodi
Ako som uz pisal skusal som co prislo a da sa ale na vystupeni ked chcem spravit dojem chcem aby prachno tlelo po co najmenej klepnutiach
Obrázok užívateľa
jasommato
 
Príspevky: 797
Registrovaný: 07 Máj 2012, 14:33
Bydlisko: Orava a prilahle kopce potoky a rybniky
Dal Ďakujem: 334 x
Dostal Ďakujem: 483 x

Re: pazúrik a oceľ

Poslaťod Majo » 28 Dec 2016, 14:37

Ctihor
Ten marketing mi vyšiel z toho, že cena pazúrika je na môj vkus dosť vysoká. No na druhej strane ked je až z Dánska a ľudia sú ochotní dať tie peniaze...

jasommaťo
Kedže nie som fajčiar, nedokážem oceniť úsporu jednej minúty pri zapaľovaní cigarety. :wink:
Povraz sa nedá tlačiť, len ťahať.
Obrázok užívateľa
Majo
Moderátor
 
Príspevky: 141
Registrovaný: 07 Jún 2013, 09:41
Bydlisko: Zilina
Dal Ďakujem: 593 x
Dostal Ďakujem: 239 x

Re: pazúrik a oceľ

Poslaťod jasommato » 28 Dec 2016, 17:16

no ked si tak zapalujes pri pive tak necelu minutu su reakcie jeeeeeeeeeee to je zaujmave ako si to spravil vaaaaaaaaaaaaaaaaau no a ak to trva dlchsie tak sa to meni na co to ten debil robi nechces zapalovac :D
Obrázok užívateľa
jasommato
 
Príspevky: 797
Registrovaný: 07 Máj 2012, 14:33
Bydlisko: Orava a prilahle kopce potoky a rybniky
Dal Ďakujem: 334 x
Dostal Ďakujem: 483 x

Re: pazúrik a oceľ

Poslaťod juraj1974 » 28 Dec 2016, 17:30

Ešte posledná poznámka a nechám tému plynúť. Kresanie ohňa a téma o tom je o zručnosti a možnosti naučiť sa kresat ocielkou a kameňmi. Primárne určenie je ako založiť týmto spôsobom oheň. Či už pre prípravu jedál alebo len pre zahriatie sa či len pre dobrý pocit. ... Ak je tým dobrým pocitom kresanie iskry v kruhu divákov pri zapaľovani cigarety taaaaakto nech sa páči... Aj to je kresanie... Howg... :camp:
Uvidieť prvý je základným predpokladom toho ako nebyť videný.


http://alchymisti.blogspot.sk/?m=0
Obrázok užívateľa
juraj1974
 
Príspevky: 1715
Registrovaný: 04 Feb 2011, 13:35
Bydlisko: Kalna nad Hronom
Dal Ďakujem: 1280 x
Dostal Ďakujem: 1455 x

Re: pazúrik a oceľ

Poslaťod jasommato » 28 Dec 2016, 18:15

:D nejde o kruh divakou len ked som v kostime okrem cigariet vsetky modernosti nechavam mimo :D
len je ohromna sranda pre mna kolko sermiarou ktori tvrdia ze sa vazne venuju reprodukciji stredovekeho zivota tvrdia ze vedia skoro vsetko a ked vidia cloveka s kresadlom zasnu a nechapu :D dokonca jeden nosil ocielu na krku a nevedel na co to sluzi
a tiez v tomto koncim zvrhlo sa to na celkom zbitocnu debatu :D
Obrázok užívateľa
jasommato
 
Príspevky: 797
Registrovaný: 07 Máj 2012, 14:33
Bydlisko: Orava a prilahle kopce potoky a rybniky
Dal Ďakujem: 334 x
Dostal Ďakujem: 483 x

Re: pazúrik a oceľ

Poslaťod keres » 07 Jan 2017, 16:20

Nazdar chlapi : Tak tota vaša debata ma donutila vyskúšať kesanie a založiť oheň. Ocieľka od Kelka. pazurik od Ctihora a návod na práchno ktoré som odkukal ako to robí Kraken. Podarilo sa :D Je to fakt zábavka .
Obrázok užívateľa
keres
 
Príspevky: 359
Registrovaný: 17 Feb 2012, 21:39
Bydlisko: Vranov nad Topľov
Dal Ďakujem: 773 x
Dostal Ďakujem: 830 x

Re: pazúrik a oceľ

Poslaťod Ctihor » 08 Okt 2017, 22:01

Táto imidžovka od Keres-a mi dnes ráno pred svitaním, keď teploty klesli k nule, zachránila intímne partie pred omrzlinami :ice:

:camp:

Paradzina Miky, ši had! :snake: Ešte raz vďaka.
Prílohy
keresanie.jpg
Naposledy upravil Ctihor dňa 09 Okt 2017, 08:06, celkovo upravené 1
Obrázok užívateľa
Ctihor
 
Príspevky: 34
Registrovaný: 13 Apr 2014, 12:23
Bydlisko: Hora
Dal Ďakujem: 12 x
Dostal Ďakujem: 27 x

PredchádzajúciĎalší

Späť na Oheň

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 0 hostia