sane, sánky

Ruksaky, nosné systémy...

sane, sánky

Poslaťod klokan » 03 Jan 2017, 18:36

Ahojte.

Použili ste niekedy na zimnom pochode sane alebo niečo podobné? Mňa totiž vždy napadne, že by mi stačilo priviazať tam batoh a ťahať po snehu za sebou. Taktiež cesty dole kopcom by boli rýchlejšie a zábavnejšie. Samozrejme, veľa by záležalo od terénu. Ide predĺžený víkend, chcel by som to skúsiť (asi niekde na Myjave alebo v Malých Karpatoch). Máte nejaké skúsenosti, tipy a triky?
klokan
 
Príspevky: 5
Registrovaný: 09 Jan 2016, 20:52
Bydlisko: Hlohovec
Dal Ďakujem: 8 x
Dostal Ďakujem: 9 x

Re: sane, sánky

Poslaťod atti.hombre » 03 Jan 2017, 20:03

:yees: dobrá téma...pred mesiacom som začal riešiť niečo také a aby to nestálo kopu peňazí. Kúpil som boby za 5,50€ ,nejaké popruhy a pracky a kus plexi na čelnú nábehovú hranu. Chýba mi už len ušiť z celtoviny vak na batoh. Ale použiť sa to dá i bez toho.Na popruhy pripnuté na opasok ešte v lese pripevním lieskové prúty ako je to na expedičných Pulk ách.

potom doplním i foto z nejakého treku... :mrgreen:
Prílohy
1.jpg
2.jpg
3.jpg
Obrázok užívateľa
atti.hombre
Moderátor
 
Príspevky: 1986
Registrovaný: 14 Jún 2010, 20:50
Bydlisko: Zvolen
Dal Ďakujem: 1860 x
Dostal Ďakujem: 2230 x

Re: sane, sánky

Poslaťod klokan » 07 Jan 2017, 15:54

Ďakujem za tip - niečo takéto som mal na mysli. Len som pôvodne nevedel, čo sú to pulky- až potom som zistil, že sú to expedičné sane a našiel na youtube aj viacero návodov. Teším sa na prípadné foto z terénu. :wink:
klokan
 
Príspevky: 5
Registrovaný: 09 Jan 2016, 20:52
Bydlisko: Hlohovec
Dal Ďakujem: 8 x
Dostal Ďakujem: 9 x

Re: sane, sánky

Poslaťod atti.hombre » 11 Jan 2017, 12:29

Tak už som dorobil i stabilizátory voči bočnému sklzu zadnej časti a aby lepšie držali stopu pri ťahaní. Sú odnímateľné - časom kúpim krídlové matice ,ale teraz musia stačiť klasické šesťhranné. Materiál 1mm hliník ,lepené k sebe Loctitom 406.
Postup prác je na fotkách.
Prílohy
3a.jpg
Obrázok užívateľa
atti.hombre
Moderátor
 
Príspevky: 1986
Registrovaný: 14 Jún 2010, 20:50
Bydlisko: Zvolen
Dal Ďakujem: 1860 x
Dostal Ďakujem: 2230 x

Re: sane, sánky

Poslaťod atti.hombre » 15 Jan 2017, 21:51

No tak po celkom úspešnom teste v teréne sem dám nejaké fotos.
Pozitívum : Ťahá sa to lahko , po rovine to krásne držalo stopu. Najlepšie sa to ťahá po zasneženej asfaltke :mrgreen:

Negatívum : Nerovnosti v teréne často boby prevrátili - vysoko ťažisko ( chcelo by to širšie boby ) .

Fotos:











:camp:
Obrázok užívateľa
atti.hombre
Moderátor
 
Príspevky: 1986
Registrovaný: 14 Jún 2010, 20:50
Bydlisko: Zvolen
Dal Ďakujem: 1860 x
Dostal Ďakujem: 2230 x

Re: sane, sánky

Poslaťod klokan » 16 Jan 2017, 17:17

vyzerajú fakt dobre - zdá sa, že odviezli celkom slušný náklad :yees: . len otázočka - tie lieskové palice treba mať také dlhé, alebo môžu byť aj kratšie? a ešte: ako si to mal upevnené vzadu (na fotke som to moc nevidel pod bundou). Ďakujem za odpoveď a inšpiráciu.
klokan
 
Príspevky: 5
Registrovaný: 09 Jan 2016, 20:52
Bydlisko: Hlohovec
Dal Ďakujem: 8 x
Dostal Ďakujem: 9 x

Re: sane, sánky

Poslaťod atti.hombre » 16 Jan 2017, 18:36

No palice by mali byť také dlhé,aby si pri chôdzi nedvíhal čelo saní - mne sa osvedčili cca 2m ( som vysoký 185cm ). Upnuté som to mal o opasok ( montážny Makita ) kde som prirobil na boky oká do ktorých sa nacvakli palice pomocou karabínok.
Prílohy
ATTI-4575.jpg
Obrázok užívateľa
atti.hombre
Moderátor
 
Príspevky: 1986
Registrovaný: 14 Jún 2010, 20:50
Bydlisko: Zvolen
Dal Ďakujem: 1860 x
Dostal Ďakujem: 2230 x

Re: sane, sánky

Poslaťod root » 17 Jan 2017, 10:30

skús radšej drevené sane. Tieto plastové majú niekoľko nevýhod. Iste, ich výhodou je menší tlak na podložie a relatívne ľahšie sa ťahajú. Stačí ale aby bolo snehu viac a bol sypký a vtedy sa z nich stáva radlica (keď ich podložie neudrží a zaboria sa do snehu).
Pokiaľ ide o zábavu, tak vlastne nejde o nič. Ale ak ide o vážnu vec, vtedy to stojí za uváženie:

Keď ich poškodíš, ľahšie sa opravujú drevené. Dá sa improvizovať.
Plastové boby majú jedny veľmi zlú vlastnosť. Ak ich naozaj naložíš, pri prechode po vrstevnici aj v pomerne miernom svahu vedia robiť viac zle ako osohu. Nepôjdu za tebou, ale budú sa snažiť ísť zo svahu dole, na rozdiel od klasických saní, ktoré sú podstatne odolnejšie na bočný šmyk a často sa skôr prekotia, ako zvezú a stiahnu "koňa" do doliny ..
Keď si chceš sadnúť, na drevených sa sedí lepšie a dokonca si na nich môžeš sadnúť aj ku ohňu ..
Ak máš dobre vymyslené sane, okrem nákladu odvezieš aj seba keď sa dá a nemusíš sedieť na náklade (na drevených saniach sa dá aj stáť, dokonca aj len jednou nohou a "kolobežkovať" dole miernym svahom :-)

atď ..

doplnené: až teraz som si všimol že si sa už stretol s bočným sklzom .. tie plutvy sú čiastočným riešením za vhodných podmienok :-) Poznáš ale Murphyho zákony :-D
root
 
Príspevky: 382
Registrovaný: 15 Sep 2012, 00:49
Bydlisko: Dubnica nad Váhom
Dal Ďakujem: 176 x
Dostal Ďakujem: 491 x

Re: sane, sánky

Poslaťod Marcela » 17 Jan 2017, 17:01

Podobnou záležitost už jsem taky řešila, a dopadlo to tehdy takto, akorát že to nakonec bylo bez toho sněhu (odkaz na příspěvek v jiném vlákně): viewtopic.php?f=11&t=1143#p27103 :wink:
příroda nedělá nic zbytečně (Aristotelés)
mojerajče
Obrázok užívateľa
Marcela
 
Príspevky: 231
Registrovaný: 08 Júl 2011, 19:05
Bydlisko: Východočeský kraj
Dal Ďakujem: 3531 x
Dostal Ďakujem: 532 x

Re: sane, sánky

Poslaťod root » 17 Jan 2017, 18:54

Doplním ešte pár mojich postrehov k ťahaniu drevených saní. Je veľmi dobré mať voľné ruky (ťahať rukami je blbosť a drina), môžete použiť palicu, či odhŕňať vetve. Mne sa osvedčil (už v dávnej minulosti) spôsob ťahania pomocou kusu lana, pretiahnutého cez plece (tak ako je pôvodne na detských saniach). Používal som klasické splietané lano (vtedy bolo horolezecké, či parakord rarita) o hrúbke cca 12 mm. Lano sa dalo použiť aj na stiahnutie dreva k táborisku, či zhotovenie balíku čečiny na chrbát, ako húpačka a podobne. Keď ma po čase omíňalo pleco, prehodil som lano na druhé a išlo sa ďalej. Dobrou pomôckou (dole kopcom a v náročnejšom teréne) bola palica do saní, tak ako ju použil aj Atti. Používal som ale len jednu a nepripínal som ju o seba. Držal som ju v ruke. také ojo :-) Tento spôsob dvoch palíc (Attiho) sa mi zdá pohodlnejší, ale asi vhodnejší na pláne, či polárnych oblastí, nie do rôznorodého a členitého terénu. V prípade potreby totiž nie ste napevno zviazaný zo saňami. Povraz cez plece sa vyvlečie aj sám, prípadne ho jedným pohybom odhodíte. Svojho času som mal cca 64 kg a predstava že ma ťahajú pripútané 30 kilové sane v kotrmelcoch niekam po tme do neznáma ma nenapĺňa šťastím :-D
Ojom sa dajú sane brzdiť aj dole pomerne slušným kopcom, pokiaľ nohy držia. Schádzal som so saňami aj extrém ( extrém na sane ). Vtedy som sane púšťal na lane pred sebou a ojom, zastrčeným vzadu v saniach som drel "drážku" .. použil som ojo ako hamovnicu. Samozrejme, každý si musí nájsť správnu dĺžku lana. Aby bolo čo najkratšie, ale zároveň aby si saňami nebrnkal o päty :-) To už ale prax naučí každého sama :D

Sane sú v snehu dobrý spoločník. Kľudne odvezú aj dva bágle a stačí aby ťahal na striedačku jeden. Druhý strieda, alebo zaberá hore kopcom zo zadu palicou. Pri mojej váhe málo cez 60kg (vtedy!) som vyviezol na "chatu" zásoby potravín a alkoholu pre 7 ľudí na 4 dni (nevážil som to). Celá trasa mala cca 12 km do neustáleho stúpania (z 280 mnm do 980). Prišiel som na chatu prvý, s cca dvojhodinovým náskokom, a to som ešte bohato oddychoval. Náskok spôsobila moja taktická chyba, nechal som skupine vzadu (ktorá mi sľubovala, ak ma doženie, prevziať štafetu) slivovicu v batohu.

doplním: Drevenné sane majú ešte výhodu automatickej brzdy. V prudkom stúpaní pri oddychu (vydýchaní) sa zadok saní môže zapichnúť, aby sane necúvali a neťahali naspäť. Vo vyššom veku a pri nedostatku kyslíka to môže byť rozhodujúci element zdolania vrcholu :-D

oprava - Atti dík, samozrejme že som nepoužil 12 cm ale 12mm :-D
Naposledy upravil root dňa 17 Jan 2017, 19:28, celkovo upravené 2
root
 
Príspevky: 382
Registrovaný: 15 Sep 2012, 00:49
Bydlisko: Dubnica nad Váhom
Dal Ďakujem: 176 x
Dostal Ďakujem: 491 x

Re: sane, sánky

Poslaťod atti.hombre » 17 Jan 2017, 19:21

:D Vyčerpávajúce...Ja som volil boby bo váha- ked treba v teréne bágel na chrbáte preniesť tak nesmú sane naberať na váhe batohu. Minule ( 1980 ) som sa hlbokým snehom ťahal so saňami-celkom boj lebo úzke sklznice sa prepadali až po priečne tyčky a tie bohovsky brzdili postup :wolf: nie je od veci ked je terén trocha primrznutý. Je to o tom to skúsiť , čo vyhovuje lepšie. Mne na pleci spôsobí koliku i papajka s vodou...
Obrázok užívateľa
atti.hombre
Moderátor
 
Príspevky: 1986
Registrovaný: 14 Jún 2010, 20:50
Bydlisko: Zvolen
Dal Ďakujem: 1860 x
Dostal Ďakujem: 2230 x

Re: sane, sánky

Poslaťod root » 17 Jan 2017, 19:35

Dík, samo že nie cm, ale mm. Nám, kámošom toho Nemca už sa to nejak pletie občas.
Mimochodom, ten príbeh so saňami má takmer 40 rokov. Dnes sa mi tiež lepšie rozpráva ako ťahá :lol:

iste, aj drevené sane (tie klasické) majú svoje nevýhody. Možno by to chcelo kompromis a vymyslieť drevené sane so širšími sklznicami (z lyží). Inak kedysi som zachytil na júťjúb video ako si chlapci v Kanade vyrábajú z ohýbaného dreva, bol tam aj postup ako to drevo zohýbali - ak sa nemýlim :-)
root
 
Príspevky: 382
Registrovaný: 15 Sep 2012, 00:49
Bydlisko: Dubnica nad Váhom
Dal Ďakujem: 176 x
Dostal Ďakujem: 491 x


Späť na Ostatné

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 0 hostia