Sekery

Nože, sekery, pílky..

Re: Sekery

Poslaťod marektoth90 » 05 Mar 2017, 11:27

Ahojte, videl som v tomto vlákne už pár ľudí ktorý písali o trekingovej sekere s názvom Hultafors Fril, avšak nikto nepísal na ňu nejakú recenziu, alebo čo by vytkol, čo sa na nej dá zlepšiť, aké ma chyby a podobne...Ja rozmýšľam o tejto sekere ale neviem sa rozhodnúť či zoberiem 600 gramovú alebo 800 gramovú.Plánujem sekeru nosiť hlavne do lesa v batohu, na činnosti ako je vyrezávanie,príprava palivového dreva,odvetvovanie,stavby prístreškov,zabíjanie kolíkov.Logicky keď ju plánujem nosiť neustále zo sebou by bola lepšia tá ľahšia varianta,ale zas sa obávam že to bude moc ľahké,tá 800 gramová mi príde tak akurát...proste neviem...Určite budem rád za rady.Vopred ďakujem. :D

Sekera Hultafors Fril 800g : http://www.brexport.sk/product/trekingo ... -fril-527/
Sekera Hultafors Fril 600g : http://www.resetar.sk/sekery/sekera-hul ... ingova-0-6
marektoth90
 
Príspevky: 55
Registrovaný: 19 Jan 2017, 16:35
Bydlisko: Bratislava pod kamzíkom
Dal Ďakujem: 169 x
Dostal Ďakujem: 106 x

Re: Sekery

Poslaťod jasommato » 05 Mar 2017, 19:30

nemam tieto sekeri odskusane ale ja osobne davam prednost tasej sekere vecinou nosim kilovku mal som aj 750gramovu ale bola dobra tak na vyrezavanie liziciek :D mal som chvilu polkylovku hultafors daroval som ju staremu otcovi on ma lachke sekerky rad teraz pouzivam svajciarsku armadnu kolko ma hlavicka netucim cela ma kilo idem meniz zlomene porisko takl to konecne zistim ta mi zaial do lesa sedi najviac ku robote pouzivam este tasie
ale ako pisem staremu ocovi sadla lahucka sekera ktora mne nesedela vobec

cize v tomto ti nikto neporadi musis sam vediet aka hmotnost ti sedi a s akou sa ti lepsie pracuje
ak mas radsej tasie nenechaj sa hmonostou co budes nosit naviac odradit energiu co minies na odnesenie tych par gramov usetris naspet pri robote s nou
da sa narubat drevo aj nozom ale energie ta to bude stat viac ako nesenie retazovky na batohu
Obrázok užívateľa
jasommato
 
Príspevky: 797
Registrovaný: 07 Máj 2012, 14:33
Bydlisko: Orava a prilahle kopce potoky a rybniky
Dal Ďakujem: 334 x
Dostal Ďakujem: 483 x

Re: Sekery

Poslaťod marektoth90 » 05 Mar 2017, 20:41

No práveže keď som u deda na chalupe,tak robím iba s malou sekerou ešte niakou starou komunistickou 600 gramovou,tá mi vyhovuje či už pri rúbani triesok alebo pri práci na záhrade.Doteraz som do lesa chodil s úplne mini sekerkou ta snáď nemá ani 200g,tú som zvykol používať iba na opracovanie špalíku pri vyrezávaní lyžíc...Ale často pri vychádzkach zisťujem kde by sa ta sekera hodila a kde by mi uľahčila robotu...napríklad aj opracovať špalík na lyžicu nožom je dosť namáhavé oproti sekere, a to je aj hlavný dôvod prečo zvažujem kúpiť sekeru.A už keď zainvestovať,tak dobre,a aj aby dlho vydržala.Ty si s tou švédskou armádnou ako spokojný? :D
marektoth90
 
Príspevky: 55
Registrovaný: 19 Jan 2017, 16:35
Bydlisko: Bratislava pod kamzíkom
Dal Ďakujem: 169 x
Dostal Ďakujem: 106 x

Re: Sekery

Poslaťod Rafael Ingvis » 05 Mar 2017, 22:33

Nj váha hlavy. Vzdrž kým budeš okrem nej riešiť aj jej geometriu - až potom začne sranda.
"Pokrok je jako stádo sviní v humně. Z takého stáda, to sa mosí uznat, je užitek. Je uzený špek, je ovar, je prejt, sú klobásky, sú nožky v rosolu. Tož sa nesmí ohrnovat nos, že je všecko posrané."

:-k
Obrázok užívateľa
Rafael Ingvis
 
Príspevky: 322
Registrovaný: 02 Feb 2011, 09:50
Bydlisko: Praha
Dal Ďakujem: 112 x
Dostal Ďakujem: 287 x

Re: Sekery

Poslaťod jasommato » 06 Mar 2017, 00:02

ale hmotnost uz nemusis riesit prave si sa vyjadril ze ti sedia lachke sekerky cize 600 bude stacit :D
no a teraz ta spominana geometria :D
no je to jednoduche vyberaj si sekeru na to na co ju potrebujes ale bacha univerzal je slovo zo sveta fantazie cize si ju vyber na cinnost na ktoru ju budes pouzivat najcastejsie ak chces sekeru na vsetko znamena to ze chces minimalne 3 sekeri


inak 200g sekera to si neviem ani predstavit :D to bol privesok na krrk alebo na kluce ???
Obrázok užívateľa
jasommato
 
Príspevky: 797
Registrovaný: 07 Máj 2012, 14:33
Bydlisko: Orava a prilahle kopce potoky a rybniky
Dal Ďakujem: 334 x
Dostal Ďakujem: 483 x

Re: Sekery

Poslaťod marektoth90 » 06 Mar 2017, 08:30

Hej hej, nakoniec zoberiem asi tu ľahšiu,keďže aj normálne pracujem s ľahkou sekerou...Fotku ti pošlem do súkromnej správy keď dojdem zo školy,aby sme to tu zbytočne nespamovali...ale je to skôr taký multifunkčný nástroj kde máš male ostrie sekery,plochy šrobovák,kladivo a vyťahovač klincov. :D
marektoth90
 
Príspevky: 55
Registrovaný: 19 Jan 2017, 16:35
Bydlisko: Bratislava pod kamzíkom
Dal Ďakujem: 169 x
Dostal Ďakujem: 106 x

Re: Sekery

Poslaťod Richo » 06 Mar 2017, 10:04

marektoth90 píše:...v BA žiadny taký obchod nie je... :D


V Lamači je predajňa, kde predávajú Hultafors - je však možné, že na predajni nemajú celý sortiment ako v e-shope:
http://www.profi-odevy.sk/sekery/
Obrázok užívateľa
Richo
 
Príspevky: 106
Registrovaný: 19 Jan 2011, 16:12
Bydlisko: Malé Karpaty
Dal Ďakujem: 1 x
Dostal Ďakujem: 56 x

Re: Sekery

Poslaťod Gondil » 06 Mar 2017, 20:52

Vacsinou byvaju v predajniach ochotni a nechaju tovar poslat zo skladu, ked ich o to poziadas, ze mas o to zaujem. Pre nich by to nemal byt nejaky strasny problem. Vyskusaj sa popytat.
Gondil
 
Príspevky: 240
Registrovaný: 06 Aug 2015, 17:08
Bydlisko: Bošany
Dal Ďakujem: 249 x
Dostal Ďakujem: 296 x

Re: Sekery

Poslaťod marektoth90 » 07 Mar 2017, 07:43

Gondil píše:Vacsinou byvaju v predajniach ochotni a nechaju tovar poslat zo skladu, ked ich o to poziadas, ze mas o to zaujem. Pre nich by to nemal byt nejaky strasny problem. Vyskusaj sa popytat.


Dobrý nápad! :yees: Snáď budu ochotný. :D
marektoth90
 
Príspevky: 55
Registrovaný: 19 Jan 2017, 16:35
Bydlisko: Bratislava pod kamzíkom
Dal Ďakujem: 169 x
Dostal Ďakujem: 106 x

Re: Sekery

Poslaťod Pája » 27 Mar 2018, 18:17

Není možné, že tohle vlákno tak moc utichlo... tak přidávám aspoň porovnání sekerky Wetterlings Bushman (kterou navrhl Les Stroud) a mojí Hultafors HUGY 10. Wetterlingska je pádnější a oproti lesnické Hultaforsce má hlava pořádný klín. Topůrko přímo říká o to, že se s ní bude dobře štípat, narozdíl od štíhlé Hultafors, která je obratná na odvětvování. Nějakou tu recenzi sem určitě po čase napíše majitel, takže za mě jen tolik, že z toho, jak jsem ji pořád přehazovala z ruky do ruky, si myslím, že bude výborná na práci kolem tábora a přípravu táboráku, ale na jemnou práci a řezbařinu bude moc těžká a neohrabaná.
Prílohy
DSC00508.JPG
Kráčím, tedy jsem.
Fail again, fail better. (S. Beckett)

Galerie výrobků na knife.cz
Instagram
Obrázok užívateľa
Pája
Amazonka
 
Príspevky: 1299
Registrovaný: 05 Júl 2010, 20:13
Bydlisko: Morava
Dal Ďakujem: 1221 x
Dostal Ďakujem: 1710 x

Sekery EKA

Poslaťod baracuda2233 » 01 Máj 2018, 16:53

Zdravím vás rozmýšľam nad kúpou celokovovej sekery a do oka mi padla táto sekera https://www.ekaknives.com/products/hatc ... 5713484935 dizajn, tvar úchopu ako aj použité materiály mi vyhovujú ale rád by som počul vaše názory na sekery tejto značky, či sú kvalitné a pod. :) Ďakujem za rady
baracuda2233
 
Príspevky: 4
Registrovaný: 01 Máj 2018, 15:58
Bydlisko: MI
Dal Ďakujem: 1 x
Dostal Ďakujem: 0 x

Re: Sekery EKA

Poslaťod atti.hombre » 01 Máj 2018, 19:17

Drevená, alebo plastová rúčka na sekere ( a inom náradí ako kladivo,pucka a pod ) plní funkciu tlmiča nárazu. To kov nie- preto každý dopad sekery na drevo prejde priamo do kĺbov zápästia a lakťa. Celkom dobre z toho bolia ruky.
Obrázok užívateľa
atti.hombre
Moderátor
 
Príspevky: 1986
Registrovaný: 14 Jún 2010, 20:50
Bydlisko: Zvolen
Dal Ďakujem: 1858 x
Dostal Ďakujem: 2230 x

Re: Sekery EKA

Poslaťod baracuda2233 » 01 Máj 2018, 19:34

Železo som chcel preto lebo som mal sklolaminátovú je pravda že lacnú ale tak tá neskutočne vybrovala keď som zaťal do dreva tak mi až v ruke brnelo ...a čo niečo takéto
http://polovnictvo-dca.sk/produkt/walth ... onal-axe/# myslím si že pri takejto drahšej by nemalo byť to brnenie alebo nie? Alebo radšej drevené porisko?
baracuda2233
 
Príspevky: 4
Registrovaný: 01 Máj 2018, 15:58
Bydlisko: MI
Dal Ďakujem: 1 x
Dostal Ďakujem: 0 x

Re: Sekery EKA

Poslaťod atti.hombre » 01 Máj 2018, 20:14

Ja osobne mám tiež plastovú rúčku.Nevýhoda,že sa to pri zlomení nedá opraviť. Klasická sekera má tú výhodu,že porisko vymeníš v lese. S tou futuristickou skúsenosť nemám...a text k nej je americky- neovládam... i ked nejaké slovíčka v texte rozpoznám. Ale prezisti si u predajcu podmienky záruky pri zlomení rúčky ...
Obrázok užívateľa
atti.hombre
Moderátor
 
Príspevky: 1986
Registrovaný: 14 Jún 2010, 20:50
Bydlisko: Zvolen
Dal Ďakujem: 1858 x
Dostal Ďakujem: 2230 x

Re: Sekery EKA

Poslaťod baracuda2233 » 01 Máj 2018, 20:53

Rozmýšľal som aj nad sekerou hultafors Konkrétne touto
https://www.baterky-noze.sk/sekery-a-ma ... &results=1 len som tu niekde čítal že porisko v prípade zlomenia by malo byť originálne inak sa menia vlastnosti sekery tiež sa nejako nikde nemôžem dopátrať pod akým ohlom sa brúsia tieto sekery. Ináč vie mi niekto povedať aký je rozdiel medzi hultafors malou sekerou univerzálnou a sekerou turistickou okrem váhy a rozmerov? Pýtam sa lebo malá univerzálna stojí cca 40 eur a turistická 80 čiže ešte raz toľko. Ďakujem za rady a vysvetlenie :)
baracuda2233
 
Príspevky: 4
Registrovaný: 01 Máj 2018, 15:58
Bydlisko: MI
Dal Ďakujem: 1 x
Dostal Ďakujem: 0 x

PredchádzajúciĎalší

Späť na Nástroje

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 2 hostia