Brúsenie nožov, sekier, brúsne kamene

Nože, sekery, pílky..

Re: Brúsenie nožov, sekier, brúsne kamene

Poslaťod Gondil » 29 Apr 2016, 11:43

Čo sa zrnitosti kameňov (šmirgľov) týka pochopil si to správne. Čím vyššie číslo tým jemnejšie. Ďalej sa necítim byť povolaný vysvetľovať na čom ako brúsiť, sám som amatér i keď si rád brúsim nože sám zväčša až kým neholia ale som si vedomý toho, že to dosť pravdepodobne nerobím správne. Ako povedal jeden "klasik" - Viem, že nič neviem. Brúsim na tom čo mám a to neviem čo je, je to nejaký brúsny kameň neznámej zrnitosti ale mne to zatiaľ stačí :)

Bežný postup je ale taký, že sa postupuje od hrubých gritov až po tie najjemnejšie. Keď potrebuješ ubrať veľa materiálu, čo je napr. aj pri odstránení vyštrbenín použiješ hrubý grit povedzme 80-320. Na bežné brúsenie jemnejšie kamene 800-2000? a na obťahovanie a leštenie vyššie až po .... pokým sa dá :D V zásade platí: Na to aby si bol ostrý, potrebuješ byť najskôr jemný :D

Osobne si myslím, že ak nie si prehnaný puntičkár nepotrebuješ mať neuveriteľné množstvo kameňov rôznych zrnitostí (každopádne je to aj pomerne drahé). Existujú aj obojstranné kamene ktoré majú z jednej strany hrubé zrno a z druhej jemné napr 250/1200. Finiš spravíš napr. na koženom opasku. Ale nech sa vyjadria radšej majstri brúsiči. Ja osobne by som tiež prijal nejaký workshopík. To by sa asi aj dalo ale musel by som najskôr ísť na nejakú akciu :D
Gondil
 
Príspevky: 240
Registrovaný: 06 Aug 2015, 17:08
Bydlisko: Bošany
Dal Ďakujem: 249 x
Dostal Ďakujem: 296 x

Re: Brúsenie nožov, sekier, brúsne kamene

Poslaťod rk_zedols » 03 Máj 2016, 21:42

Čo poviete keby som si na moje prvé brúsenia môjho Trackera z 1095 objednal toto: Taidea 2000 , Keramicka brusna tycka ac71 a Lansky mini knife sharpener. Tieto tri veci by mohli stacit na doma aj na cesty?


https://www.baterky-noze.sk/sk/brusny-kamen/11046-keramicka-brusna-tycka-ac71.html

https://www.baterky-noze.sk/sk/brusny-kamen/8102-taidea-brusny-kamen-2000.html

https://www.baterky-noze.sk/sk/brusny-kamen/5751-lansky-mini-knife-sharpener.html
rk_zedols
 
Príspevky: 2
Registrovaný: 28 Apr 2016, 19:18
Bydlisko: Ružomberok
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 0 x

Re: Brúsenie nožov, sekier, brúsne kamene

Poslaťod Gondil » 16 Mar 2017, 12:50

Ahojte, keďže mám pracovať na diplomke tak robím všetko možné, len nie to, čo mám a tak mi napadlo, že sa poobzerám po nejakých kameňoch za ľudovú sumu. Keďže v Číne vyrábajú všetko a všetko vám radi predajú za lacno tak som pozrel na aliexpress keďže som odtiaľ už niekoľko hlúpostí objednával.
Viem, že čo sa týka starostlivosti o čepeľ je dobré keď sa zainvestuje ale buchnúť desiatky či stovky €€€ do kvalitných kameňov mi je ľúto, respketíve nemám na to aby som si na tých pár nožov čo nabrúsim kupoval drahú sadu.
Našiel som však sadu čínskych kameňov za cca 10€. Čo som sa dočítal tak by to mal byť korund. Nemáte náhodou niekto skúsenosť? Respektíve asi nie tak čo si o tom myslíte?
Ešte je na mieste dobré poznamenať, že nie som žiadny profesionál, teda v podstate by to mohlo byť fajn na učenie, za začiatok. Na druhej strane by som si nerád poškodil čepele napr. na kuchynských Victorinoxoch ak by som ich týmito kameňmi v budúcnosti brúsil (zatiaľ pekne držia ostrie ale tak to asi raz prejde :D)

Sada kameňov ADAEE

Recenzia v EN čo som našiel
Gondil
 
Príspevky: 240
Registrovaný: 06 Aug 2015, 17:08
Bydlisko: Bošany
Dal Ďakujem: 249 x
Dostal Ďakujem: 296 x

Re: Brúsenie nožov, sekier, brúsne kamene

Poslaťod juraj1974 » 16 Mar 2017, 15:30

Moj nazor? - nôz vies dojebabrat vzdy. Lacnym ale aj drahym kamenom. Ide o techniku. Nikde nemas zarucene ze dobry kamen ti sam nabrusi nôz. Taaak ze. Ked ze uz asi neplati ze soudruzi z NDR nedelaji chyby ale aj to ze vsetko je vyrobene v cine tak tych necelých 10 europenazi bud mas alebo nie. Taaak ze nevahaj a zober to. Isto na tom nieco zabrusis. A ako bonus ber tu skutocnost ze tvojim názorom podporis alebo prave naopak odradis pred kupou ostatných nožofilov... :wink:
Uvidieť prvý je základným predpokladom toho ako nebyť videný.


http://alchymisti.blogspot.sk/?m=0
Obrázok užívateľa
juraj1974
 
Príspevky: 1715
Registrovaný: 04 Feb 2011, 13:35
Bydlisko: Kalna nad Hronom
Dal Ďakujem: 1280 x
Dostal Ďakujem: 1455 x

Re: Brúsenie nožov, sekier, brúsne kamene

Poslaťod michaltarbaj » 16 Mar 2017, 17:01

Ahoj,tie kamene mám,su úplne v pohode,ale su do takej brusiacej mašinky ktora sa da tiež kúpiť na aliexprese.Sami o sebe su dosť malé,tak si myslim že by sa s nimi dosť zle brusilo v ruke.Michal
Obrázok užívateľa
michaltarbaj
 
Príspevky: 62
Registrovaný: 20 Máj 2013, 21:00
Bydlisko: spisska nova ves
Dal Ďakujem: 227 x
Dostal Ďakujem: 269 x

Re: Brúsenie nožov, sekier, brúsne kamene

Poslaťod marektoth90 » 16 Mar 2017, 19:51

michaltarbaj,prosím ta ako sa volá ta mašinka? Dosť by ma zaujímalo čo to je zač...keď tak hoď sem link,ďakujem. :camp:
marektoth90
 
Príspevky: 55
Registrovaný: 19 Jan 2017, 16:35
Bydlisko: Bratislava pod kamzíkom
Dal Ďakujem: 169 x
Dostal Ďakujem: 106 x

Re: Brúsenie nožov, sekier, brúsne kamene

Poslaťod michaltarbaj » 16 Mar 2017, 20:11

Obrázok užívateľa
michaltarbaj
 
Príspevky: 62
Registrovaný: 20 Máj 2013, 21:00
Bydlisko: spisska nova ves
Dal Ďakujem: 227 x
Dostal Ďakujem: 269 x

Re: Brúsenie nožov, sekier, brúsne kamene

Poslaťod Gondil » 16 Mar 2017, 21:25

Diki Michal, nedufal som že by to vôbec dakto mohol mať. Ale hej hneď potom som zistil v čom je pes zakopaný, že to je do toho apex-u.. Ja skôr brúsim ručne teda no, kameň na stole a behám nožom. S hentým by to bolo takmer nemožné vzhľadom na tú veľkosť, hlavne šírku. uvidím veď ešte pouvažujem že čo. Inak s tým apexom si spokojný?
Gondil
 
Príspevky: 240
Registrovaný: 06 Aug 2015, 17:08
Bydlisko: Bošany
Dal Ďakujem: 249 x
Dostal Ďakujem: 296 x

Re: Brúsenie nožov, sekier, brúsne kamene

Poslaťod michaltarbaj » 16 Mar 2017, 22:31

Maximalne.Mam ho 3 roky.
Obrázok užívateľa
michaltarbaj
 
Príspevky: 62
Registrovaný: 20 Máj 2013, 21:00
Bydlisko: spisska nova ves
Dal Ďakujem: 227 x
Dostal Ďakujem: 269 x

Re: Brúsenie nožov, sekier, brúsne kamene

Poslaťod fatal_error » 15 Apr 2017, 18:28

Gondil píše:Diki Michal, nedufal som že by to vôbec dakto mohol mať. Ale hej hneď potom som zistil v čom je pes zakopaný, že to je do toho apex-u.. Ja skôr brúsim ručne teda no, kameň na stole a behám nožom. S hentým by to bolo takmer nemožné vzhľadom na tú veľkosť, hlavne šírku. uvidím veď ešte pouvažujem že čo. Inak s tým apexom si spokojný?


Moj sa do roka rozpadol. Vsetky plastove casti sa polamali. Nato, kolko to stoji, tak je to extremne predrazene. Radsej si to vyrob sam ak mas moznost. http://www.jatagan.eu/en/tools-machines/kmfs-sharpener mam toto a som maximalne spokojny. Namerane uhly su na tom lepsie nez po bruseni s wicked edge, ktore je nechutne drahe. Skoro najlacnejsia varianta je rucne brusenie :)
Per aspera ad astra...
Obrázok užívateľa
fatal_error
 
Príspevky: 381
Registrovaný: 22 Aug 2011, 10:50
Dal Ďakujem: 164 x
Dostal Ďakujem: 268 x

Re: Brúsenie nožov, sekier, brúsne kamene

Poslaťod Gondil » 15 Apr 2017, 22:09

Hej skôr uvažujem nad samovýrobou. Ten mechanizmus je primitívny, škoda podporovať čínsku výrobu. I keď kamene tak či tak asi objednám z Číny takže asi tu zbyočne alibizujem :D
Gondil
 
Príspevky: 240
Registrovaný: 06 Aug 2015, 17:08
Bydlisko: Bošany
Dal Ďakujem: 249 x
Dostal Ďakujem: 296 x

Re: Brúsenie nožov, sekier, brúsne kamene

Poslaťod Gondil » 23 Máj 2017, 22:11

Dakedy dávno pradávno sa tu ľudia vyjadrovali o rozsutci ako o lacnom kameni za 2-3€. Zachytil som to aj v starých príspevkoch na iných fórach. Pán Krivoň však asi zistil, že je hlúposť predávať kvalitný kameň za takú cenu a teraz ide cca po 20€. Nenašiel by sa niekto, kto má doma nejaký zvyšný rozsutec (ten menší blok 150x50x20mm) z éry, keď ešte stál pár šupov a bol by ochotný sa podeliť?
Gondil
 
Príspevky: 240
Registrovaný: 06 Aug 2015, 17:08
Bydlisko: Bošany
Dal Ďakujem: 249 x
Dostal Ďakujem: 296 x

Re: Brúsenie nožov, sekier, brúsne kamene

Poslaťod Delewar » 24 Máj 2017, 11:12

Tiež ho zháňam v rozumnej sume,ale to už je nadobro asi preč, táto éra. Pritom ako brusivo je to výborná vec.
Nie som povinný byť taký, akým by som podľa ostatných mal byť. Je to ich omyl, nie moje zlyhanie.
R.P. Feynman
Obrázok užívateľa
Delewar
 
Príspevky: 207
Registrovaný: 24 Mar 2013, 00:45
Bydlisko: Poprad
Dal Ďakujem: 654 x
Dostal Ďakujem: 101 x

Re: Brúsenie nožov, sekier, brúsne kamene

Poslaťod Gondil » 24 Máj 2017, 12:18

Akoze podla toho co som cital, tak sa to za tych 20€ vyplati takze asi budem potom kupovat. Ale tak radsej sa spytam a usetrim, ak by niekto mal v zasobe. Su aj taki ludia co si radsej kupia 5x viac nez im v zivote bude treba.
Na druhej strane zase chcelo by to mozno aj nejaky maly suter na vyrovnavanie. Ziadne male vyrovnavace sa vsak nepredavaju pokial viem a dalsi rovnaky kupovat to uz je dost penazi :D Mozno skusim este napisat aj vyrobcovi. By ma zaujimalo ci by nevedel vyrobit tycinku na lyzickar namiesto pouzivania vselijakych smirglov alebo keramickych tyciniek. Myslim ze rozsutec by mohol byt supe rkamen na brusenie lyzickaru.
Gondil
 
Príspevky: 240
Registrovaný: 06 Aug 2015, 17:08
Bydlisko: Bošany
Dal Ďakujem: 249 x
Dostal Ďakujem: 296 x

Re: Brúsenie nožov, sekier, brúsne kamene

Poslaťod Majo » 24 Máj 2017, 17:45

Zo zvedavosti som sa zastavil v železiarstve a Rozsutec sa tu v ZA dá kúpiť za 5,35 Eur. Je to oslička na kosu klasického oválneho tvaru.
Povraz sa nedá tlačiť, len ťahať.
Obrázok užívateľa
Majo
Moderátor
 
Príspevky: 141
Registrovaný: 07 Jún 2013, 09:41
Bydlisko: Zilina
Dal Ďakujem: 593 x
Dostal Ďakujem: 239 x

PredchádzajúciĎalší

Späť na Nástroje

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 0 hostia