Vylepšenie spacáku

Všetka výstroj súvisiaca so spánkom v lese

Re: Vylepšenie spacáku

Poslaťod Majo » 24 Nov 2015, 13:42

Povraz sa nedá tlačiť, len ťahať.
Obrázok užívateľa
Majo
Moderátor
 
Príspevky: 141
Registrovaný: 07 Jún 2013, 09:41
Bydlisko: Zilina
Dal Ďakujem: 593 x
Dostal Ďakujem: 239 x

Re: Vylepšenie spacáku

Poslaťod Bic0 » 13 Dec 2015, 14:45

Moja skusenost je podobna - obal z CSLA spacaku drzi vsetku vlhkost dnu, mal som mokry spacak. Podobne na tom bol aj hnedy "taliansky obal" na spacak. Mam doma este US army gore tex obal a na tom mavam tiez v oblasti hlavy skondenzovanu vlhkost kedze tam vydychujem, vnutri je to ale podstatne lepsie ako u predoslych. Keby to niekto chcel vyskusat, kludne mu "za kofolu" posuniem ten CSLA obal alebo ten druhy taliansky :) Podmienka je osobny odber (PK, TT, BA, BB), postou to posielat nebudem.
Bic0
 
Príspevky: 208
Registrovaný: 07 Máj 2012, 00:15
Bydlisko: Pezinok
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 21 x

Re: Vylepšenie spacáku

Poslaťod Elév » 29 Mar 2017, 20:20

Dám to sem...
Tak som si ľudkovia splnil predsavzatie a dlhotrvajúce plány a spichol som si páperák. Krvopotne zohnaným materiálom je: Toray Airtastic 24g/m2, vysokokvalitný, obojstraný a deliteľný zipsík 185cm/50g, nejaké šnúrky, dve brzdičky a hlavne de luxe SLOVENSKÉ páperie cca 95/5, 900+ cuin. Komory majú loft 6cm a sú úplne originálnej konštrukcie, ktorú by som si asi mal dať patentovať, a ktorá sa síce na prd šije, ale funguje skvele. Nazval som ju konštrukcia "V A V", niečo mezi šindlovou a véčkovou (nakreslím ak treba).
Spacáčik bol od prvopočiatku plánovaný ako velice multifunkčný, aby slúžil aj ako deka, quilt, zateplenie pod hamaku (po oboch stranách sú všité slučky na prichytenie) aj ako plne uzavretá múmia.
Vyšiel nad očakávanie, hoci nejakú tú chybičku som na prvý krát samozrejme urobil... najviac som sa bál šitia zipsu tak, aby pod ním plynule prebiehaly komory a tvorily na okraji zateplovaciu légu, ale to bolo nakoniec úplne bez problémov.
Na plnenie páperia som si vyrobil nástavec k vysávaču, ktorý samozrejme nefungoval, ale nakoniec som prišiel na celkom dobrú, jednoduchú a vcelku bezznečisťovaciu metódu: do vreca s páperím strčíte plastovú trubku priemeru cca 5-6cm, do spodného konca napcháte páperie (stále vo vreci), strčíte to do komory spacáku a z druhej strany fúknete - straty na páperí minimálne a ani po tejto akcii netreba veľmi vysávať.
Po prepočítaní vo všetkých možných loft kalkulátoroch, nekonečnom premieňaní inčov a uncí do normálnych jednotiek, ročnom zháňaní materiálu a krvopotnom premýšľaní nad strihom a postupom Vám tu teda prezentírujem môj quilt, deku a spacák v jednom - 230cm dĺžka, 150cm šírka, celkovo 780gramov, z toho páperie 450gramov, zbaliteľný na 25x17cm a papierový komfort cca -5 °C.

Obrázok

Obrázok

Obrázok

Obrázok

Obrázok

Obrázok

Obrázok

Obrázok

Obrázok

Obrázok

Obrázok

Obrázok

Obrázok

Obrázok

Obrázok

Takto vyzerá konštrukcia. Komôr je 31 a šírka jednej je 9cm takže myslím, že nejaké studené miesta nehrozia:

Obrázok
8)
Naposledy upravil Elév dňa 01 Apr 2017, 17:46, celkovo upravené 2
"All we need here, God, is one little precision earthquake."
SeldomSeen Smith

groundgear
Obrázok užívateľa
Elév
 
Príspevky: 528
Registrovaný: 04 Sep 2011, 21:59
Bydlisko: Pacov
Dal Ďakujem: 195 x
Dostal Ďakujem: 1368 x

Re: Vylepšenie spacáku

Poslaťod juraj1974 » 29 Mar 2017, 20:48

A je to vonku. Konečne to Peťko vidím ako si to myslel. Geniálne. Poklona. Posnažím sa aby si ho mohol testnut čím skôr na spoločnom treku na tradičnom pochode cez tri mapy. Verím že už čoskoro.
Uvidieť prvý je základným predpokladom toho ako nebyť videný.


http://alchymisti.blogspot.sk/?m=0
Obrázok užívateľa
juraj1974
 
Príspevky: 1715
Registrovaný: 04 Feb 2011, 13:35
Bydlisko: Kalna nad Hronom
Dal Ďakujem: 1280 x
Dostal Ďakujem: 1455 x

Re: Vylepšenie spacáku

Poslaťod Pája » 30 Mar 2017, 10:34

Myslím, že bys to měl patentovat hodně rychle!
Kráčím, tedy jsem.
Fail again, fail better. (S. Beckett)

Galerie výrobků na knife.cz
Instagram
Obrázok užívateľa
Pája
Amazonka
 
Príspevky: 1299
Registrovaný: 05 Júl 2010, 20:13
Bydlisko: Morava
Dal Ďakujem: 1221 x
Dostal Ďakujem: 1710 x

Re: Vylepšenie spacáku

Poslaťod Gondil » 30 Mar 2017, 10:53

Dlhsie mam chrobaka v hlave ze by som mohol spachat nieco podobne ale so sitim nemam moc skusenosti a toto mi pride uz aj celkom narocne. Ja osobne som teda uvažoval nad vymenou plnenia na mojom spacaku z dutých vlákien na páperie ale neviem ci to nie je strata casu. uz tak ci tak nie je ten spacak v takej forme ako by mohol byt, stretol sa uz s nejakymi uhlikmi atď :D
Kazdopadne by ma zaujimalo, kolko ta to asi vyslo co sa materialu tyka a mozno aj casu i ked to asi nie je relevantna informacia kedze ti toto remeslo ide dost odruky ako to tu tak sledujem :)
Gondil
 
Príspevky: 240
Registrovaný: 06 Aug 2015, 17:08
Bydlisko: Bošany
Dal Ďakujem: 249 x
Dostal Ďakujem: 296 x

Re: Vylepšenie spacáku

Poslaťod waran » 30 Mar 2017, 12:06

Šití se neboj, tohle jsou samý rovný švy - nešijeme oblečení na tělo. Na stroji to de samo. Jako tréning doporučuju našít pár pytlíků na drobnosti, na tom se vypilujou základy. Pak je potřeba si to hlavně dobře naplánovat a promyslet, jak to ušít a být pečlivej. Tenhle spacák je příkladem obojího - parádně promyšlený a krásně ušitý (velký obdiv). Ale i když to nepude takhle krásně, tak dostat funkční výsledek není mimo možnosti snad nikoho. Šití zdar. W.

PS: Starej spacák z dutých vláken nerepasuj peřím - ta látka není na peří stavěná, i s prvotinou ušitou od začátku dosáhneš lepšího výsledku.
waran
 
Príspevky: 15
Registrovaný: 24 Nov 2014, 09:24
Bydlisko: Žďár nad Sázavou
Dal Ďakujem: 3 x
Dostal Ďakujem: 27 x

Re: Vylepšenie spacáku

Poslaťod beaster » 30 Mar 2017, 13:23

Peto ... ty si jednoducho PAAAN KRAL :-) klobuk dole. Sa mi lubi ta multifunkcnost klasicky spacak vs. zateplenie pod hamaku. :yees:
Existuje iba jeden úspech - žiť svoj život podľa seba.

Tomorow is the very first day of the rest of your life.
Obrázok užívateľa
beaster
 
Príspevky: 199
Registrovaný: 09 Dec 2012, 18:46
Bydlisko: Malacky
Dal Ďakujem: 838 x
Dostal Ďakujem: 253 x

Re: Vylepšenie spacáku

Poslaťod Elév » 30 Mar 2017, 13:45

Díky pšátelé... v pôvodnom pláne bola ešte diera uprostred, že by sa to dalo prehodiť cez hlavu ako pončo, ale bolo by to už moc komplikované šitie, tak som zľavil z nárokov.

Gondil, syntetiku tak ľahko neprerobíš na páperák, jednak preto že, ako vraví Waran, tá látka veľmi pravdepodobne nebude "downproof" a tiež preto, že primaloftom a podobnými vecami sa neplnia komory, ale sa našíva celá plocha v kuse, takže komory pre páperie by si musel dorobiť, čo mi príde asi jednoduchšie šiť nový.

Po dnešnej testovacej noci zisťujem, že by kľudne stačil loft 4cm a celkovo menej páperia, je to moc teplé. Mám materiál ešte na jeden, tak to asi skúsim ešte raz, pod pol kila.
Ak by niekto chcel šiť, tak mám ešte dosť tohto skvelého páperia na predaj.
"All we need here, God, is one little precision earthquake."
SeldomSeen Smith

groundgear
Obrázok užívateľa
Elév
 
Príspevky: 528
Registrovaný: 04 Sep 2011, 21:59
Bydlisko: Pacov
Dal Ďakujem: 195 x
Dostal Ďakujem: 1368 x

Re: Vylepšenie spacáku

Poslaťod Gondil » 30 Mar 2017, 13:59

Dobre vediet ze sa do prerabky syntetiky ani nemam pustat :P
No a teda este si sa nevyjadril co to zhruba stalo. Teda ak to samozrejme nie je nejake tajomstvo :D
A kde si zohnal ten Toray Airtastic?
Gondil
 
Príspevky: 240
Registrovaný: 06 Aug 2015, 17:08
Bydlisko: Bošany
Dal Ďakujem: 249 x
Dostal Ďakujem: 296 x

Re: Vylepšenie spacáku

Poslaťod Elév » 30 Mar 2017, 15:07

Toray Airtastic som zohnal z Japonska, od výrobcu... komplet materiál na tento jeden asi 80€ plus čas, telefon, práca etc.
"All we need here, God, is one little precision earthquake."
SeldomSeen Smith

groundgear
Obrázok užívateľa
Elév
 
Príspevky: 528
Registrovaný: 04 Sep 2011, 21:59
Bydlisko: Pacov
Dal Ďakujem: 195 x
Dostal Ďakujem: 1368 x

Re: Vylepšenie spacáku

Poslaťod mihal » 02 Apr 2017, 13:24

Poskytol by si nejake konkretne odkazykde si kupoval material?
mihal
 
Príspevky: 217
Registrovaný: 15 Nov 2011, 16:35
Bydlisko: bratislava
Dal Ďakujem: 3 x
Dostal Ďakujem: 38 x

Re: Vylepšenie spacáku

Poslaťod Elév » 02 Apr 2017, 14:53

Airtastic: http://www.torayentrant.com/en/products ... index.html

Páperie z môjho zdroja sa už kúpiť nedá, lebo som to všetko skúpil ja, ale zoženieš najbližšie napr. tu: http://www.extremtextil.de/catalog/Insulation:::53.html
...alebo tu: http://www.vltavskeperi.cz/peri.php - max 800cuin v cene ca 3500,-Kč za kilo...
...alebo v emerike, tam nájdeš viac zdrojov, alebo v čajne, napr.: https://www.aliexpress.com/price/down-cuin_price.html
8)
"All we need here, God, is one little precision earthquake."
SeldomSeen Smith

groundgear
Obrázok užívateľa
Elév
 
Príspevky: 528
Registrovaný: 04 Sep 2011, 21:59
Bydlisko: Pacov
Dal Ďakujem: 195 x
Dostal Ďakujem: 1368 x

Re: Vylepšenie spacáku

Poslaťod opossum » 02 Apr 2017, 19:06

Peťo, aký je rozdiel medzi "VAV" a klasickým "cik-cak" vnútrom? Má VAV nejaké výhody? Alebo sa to ľahšie šije? Má to lepšie tepelno izolačné vlastnosti? Jediný rozdiel vidím v tom, že na "VAV" stačia pásy látky, na "cik-cak" musí byť látka v celku...
opossum
 
Príspevky: 286
Registrovaný: 20 Sep 2012, 14:19
Bydlisko: Dubnica nad Váhom
Dal Ďakujem: 16 x
Dostal Ďakujem: 188 x

Re: Vylepšenie spacáku

Poslaťod Elév » 02 Apr 2017, 20:18

Váha!
Váha tých vnútorných priečok je o tretinu nižšia ako pri klasických V komorách, pričom účel - teda zabrániť studeným miestam, to plní rovnako dobre. A hej, asi sa to aj trochu lepšie šije...
"All we need here, God, is one little precision earthquake."
SeldomSeen Smith

groundgear
Obrázok užívateľa
Elév
 
Príspevky: 528
Registrovaný: 04 Sep 2011, 21:59
Bydlisko: Pacov
Dal Ďakujem: 195 x
Dostal Ďakujem: 1368 x

PredchádzajúciĎalší

Späť na Spánok

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 3 hostia